Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196752

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Przy kawie o jajecznicy.

piątek, 26 września 2014 11:28

Od wtorku mamy kalendarzową jesień. Lubię tę porę roku. We wrześniu się urodziłem. Na krawędzi między dwoma porami roku. Kocham wrześnie radością rodzącego się dziecka. Odradzam się co roku z [ na] łonie natury. W tym roku szczególnie, bo las to prawie mój drugi dom. Nawet do lasu dochodzą odgłosy toczącego się życia dzięki zdobyczom cywilizacji, bo komórkę ze sobą zabieram. Premier [ były już ] Tusk żegna się z kolegami z boiska i nie tylko. Nowa Premier Kopacz przygotowuje expose. Górnicy protestują. Kampania samorządowa się rozkręca. Jej echa na blogu słabe. tworzone są listy. Ludzie jeszcze do końca nie wiedzą, kto wystartuje. Podpisują jednak tu i ówdzie podstawiane im owe listy. Do mnie też docierają różne osoby, pytają o to i o owo. Udzielam odpowiedzi w miarę posiadanej wiedzy. Zachęcam do brania spraw w swoje ręce.  Rozmawiać należy z każdym, co nie znaczy, że się z nim utożsamiać. Przypominam, że w maju ubiegłego roku po aferze z przewiezieniem wójta Obajtka do Ostrowa Wielkopolskiego przez CBŚ  w związku z podejrzewaniami [ teraz już zarzuty] korupcyjnymi dotarły do mnie i TVN , i...Urbanowe NIE. Jakoś Państwo ani mnie nie zobaczyli, ani nie przeczytali, bo cóz ja mogę wiedzieć o ewentualnej korupcji z wójtem związanej i tej z przetargiem na kanalizację i tymi w Elektroplaście. O Gminie Pcim nie chcieli rozmawiać, to i tematu nie było. Teraz też różne osoby do mnie docierają. W 2010 roku, przed wyborami i po, po Krzywicy fałszywie mnie oskarżano, przypisując mi autorstwo pisma, które po domach roznoszono. Fałszywie, powiadam, bo do dziś nie znam  jego autorów. Kto roznosił, wiemy. Zapewne i teraz fałszywie będzie się mnie łączyć z kampanijnymi chwytami czy osobami. Gwiżdżę na to, bo kto mnie zna, bajek słuchał nie będzie, a kto chce powtarzać, niech powtarza.  Przymierzający się do bycia radnym czy też wójtem mają prawo do poszukiwania informacji. To dobrze o nich świadczy. Widocznie poważnie traktują swoje zamiary.

UKŁAD aktualnie rządzący Gminą Pcim informacji skąpi, brak pisma [ kwartalnik niegdyś bywał], brak zebrań wiejskich przewidzianych prawem. Metody na " kociarza" - chodzenie po domach i "  szeptana"-  w cztery oczy, od ucha do ucha, to podłe metody, dyskredytujące tych, co je stosują. Ostatnio w Pcimiu_ Suchej tą metodą jeden z kandydatów do powiatu pracę w szkole obiecywał.

Podałem w komentarzach dane o aktualnym zadłużeniu gminy Pcim. Dodam za ogólnopolskim rankingiem miejsce Gminy Pcim wśród zadłużonych gmin wiejskich, bo tylko w tej kategorii można ją zestawiać.

 

Na 1525 gmin wiejskich Gmina Pcim zajmowała odpowiednio miejsca:

 

2006 - 441 [ trzy gimnazja, hala sportowa, kanalizacja] , to stan w jakim zostawiłem gminę, uważam , że kredyty można brać na sensowne inwestycje i brałem tylko na trzy lata, aby uniknąć kosztów obsługi długu. Siermiężność[ unikanie kredytów] nie świadczy o dobrym rozwoju.

2007------ 203 miejsce

2008 -----       129  nachalne i bezmyślne branie kredytów przez wójta Obajtka na wszystko przy rozchwianym gospodarzeniu

2009 ......     146

2010.....220

2011....346.....minister Rostowski zatamował falę Obajtkowych zadłużań i chwała mu za to

2012....319

2013....289.

Spłaty poprzesuwane, obsługa długu kolosalna jak na gminę generują konieczność dalszego zadłużania.

Przytaczam mój komentarz, aby obraz był pełen:

Na prośbę kandydatów na radnych podaję dotyczące zadłużenia Gminy Pcim. Dane te cytuję za Regionalną Izbą Obrachunkową [ RIO ]. PROGNOZA KWOTY DŁUGU GMINY PCIM NA LATA 2014-2023: OBEJMUJE OKRES, W KTORYM PRZEWIDUJE SIĘ SPŁATĘ ZACIĄGNIĘTYCH i PLANOWANYCH W 2014 ROKU KREDYTÓW. NAJWYŻSZY POZIOM ZADŁUŻENIA GMINY PCIM WYSTĄPI NA KONIEC 2014 ROKU 13.401.369 zł [ trzynaście milionów czterysta jeden tysięcy trzysta sześćdziesiąt dziewięć złotych ]. NATOMIAST NAJWIĘKSZE OBCIĄŻENIA BUDŻETU ZWIĄZANE ZE SPŁATĄ ZACIĄGNIĘTYCH I PLANOWANYCH W 2014 ROKU KREDYTÓW WYSTĄPIĄ W LATACH 2017- 2019. Z TYTUŁU ZACIĄGNIĘTEGO i PLANOWANEGO W ROKU 2014 DŁUGU GMINA PCIM ZAPŁACI ODSETKI W WYSOKOŚCI 3.800.000 [ trzy miliony osiemset tysięcy zł ]. Pisałem o tym szeroko i ze szczegółami. Podaję w piogułce za RIO. Może się przydać do konstrukcji programów wyborczych.

Na zapytanie obywatela, czy powracam, przytoczyłem anegdotkę.

Twórca Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego [ Starachowice, Mielec, Stalowa Wola] minister Eugeniusz Kwiatkowski po II wojnie światowej na propozycję komunistów, aby objął funkcję ministra przemysłu chemicznego rzekł: " Panowie, potrafię z jajek jajecznicę robić, ale z jajecznicy jajek nijak'.

I odmówił.

 


Podziel się
oceń
191
200

komentarze (98) | dodaj komentarz

Swoje ręce to nie ręce UKŁADU.

poniedziałek, 22 września 2014 12:11

Polacy mistrzami świata w siatkówce. Naszym siatkarzom należą się wielkie brawa. Po czterdziestu latach. Nareszcie. Rząd pani Premier Ewy Kopacz skompletowany. Nie ma ludzi niezastąpionych. Jeszcze nie zaczął rządzić, już fala krytyki. Dajmy mu czas i szansę. Nie wybrzydzajmy. Mnie osobiście cieszy wzięcie Grzegorza Schetyny do składu Rady Ministrów. Wolałbym, aby został szefem MSW. Myślę, że w MSZ też się sprawdzi. To twardy człowiek. Pokazał, że w polityce warto być cierpliwym. Porażki przyjmował z klasą, nie pluł na własne ugrupowanie, nie opuszczał go. Opłaciło się być wiernym PO. Taka wierność to cecha , której należałoby życzyć politykom. Wszystkich opcji. Mieć swoje zdanie, płacić za nie wysoką cenę, ale nie zdradzać. Szacun. Szacunek także dla pani Ewy Kopacz i przeciwników Schetyny w PO, że do kompromisu byli zdolni.

Kampania samorządowa rusza. Prezes Kaczyński wymyślił Deklarację Samorządowca. Podpisuje ją każdy kandydat PiS-u. Na ogólnopolskiej konwencji w Łodzi Prezes Kaczyński powiedział:- "Będziemy pokazywali, że Polską można rządzić inaczej, że można rządzić pro publico bono, dla pożytku publicznego". Niech pokazują. Byle wzoru z pcimskiego samorządu nie brali. Szczegóły w komentarzach.

Komitety Wyborcze zarejestrowane. Aktualnie trwa ustalanie list. Zgłaszać je można do 7 pażdziernika do Terytorialnych Komisji Wyborczych. W Pcimiu do  zgłaszania kandydatów na radnych upoważnionych jest pięc Komitetów Wyborczych Wyborców : KWW Wspólna Gmina Pcim, KWW Edyty Olesik Pcim z Wyboru, KWW Mała Ojczyzna, KWW Dla Gminy, KWWW Lepsza Przyszłość. Dodatkowo kandydatów zgłaszać mogą partie polityczne oraz Komitety Wyborcze zarejestrowane do wyborów powiatowych. Chętni mają z czego wystartować. Problemem jest zaś znalezienie chętnych. Wszystkie komitety oscylują prawie wokół tych samych osób, przyciągając lub przeciągając je do siebie. Znalezienie nowych, świeżych kandydatów graniczy z cudem. Ludzie nie chcą się angażować. Z różnych powodów. Na pewno zauważyliście Państwo ruch w samorządowym interesie. Największe przepychanki na listach do Rady Powiatu. Powiatem ludzie w gminie mniej żyją, stąd dotąd przechodzili ludzie niezbyt sympatycznej konduity. Piętnaście okręgów jednomandatowych do Rady Gminy Pcim łatwiej obstawić. Przy paru kandydatach wybory zarówno do powiatu jak i gminy mogą się okazać totolotkiem. Zadecydować może jeden głos. Stąd, żaden wstyd przegrać i nie należy bać się startować. Wypełnijcie kupon. Serdecznie zachęcam do licznego startowania. Niech zwycięży demokracja.

Kandydata na Wójta można zgłaszać do 17 października też w Gminnej Komisji Wyborczej, która została już powołana. Mogą go zgłosić komitety, ktore zgłosiły kandydatów na radnych w więcej niż połowie okręgów , czyli w Pcimiu w ośmiu okręgach. Szukajmy także kandydatów na Wójta. Niech ich będzie nawet kilku, aby ludzie nie psioczyli, że był jeden i musiałem na niego głosować. Każdy na swój sposób powinien wziąć udział w wyborach, zrobić wszystko, co uważa za słuszne dla dobra gminy. Gdy sytuacja go przerośnie, trudno, ale wówczas może z czystym sumieniem krytykować  tych, co nie po jego myśli wygrali. Pisaniem tych informacji czynnie włączam się w te wybory. Na kampanię wyborczą przyjdzie czas, gdy będziemy wiedzieć, kto startuje. W komentarzach , jak zwykle pojawiają się opinie o władzy lokalnej i centralnej, ale tego jeszcze nie można uważać za czystą  kampanię wyborczą, skoro nie  wiadomo, kto z obecnego składu Rady Gminy startuje, czy obecny Wójt startuje, kto jeszcze na sto procent wystartuje na wójta. Piłka w grze. Oby nam się udało tak jak siatkarzom. Nam, czyli mieszkańcom. Szukajmy ludzi zrównoważonych, aby zadbali o nasz zrównoważony rozwój.  Nie zapominajmy o wartościach. Może mniej fontanniano- lamkowych kwiatków, a więcej zasad, przyzwoitości, uczciwości, mniej obłudy, interesowności, pazerności, układzików, kija i marchewki. Wartości ponad wszystko. Rozwój przy nich na pewno nastąpi. Żadnego etykietowania partyjnego. Człowiek, którego znamy i któremu możemy zaufać.


Podziel się
oceń
86
100

komentarze (38) | dodaj komentarz

Zloty i wzloty

sobota, 13 września 2014 19:12

XXIV Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie trwa. Podobnie jak w latach poprzednich znalazłem czas, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej oraz  Apelu Poległych. Coraz więcej sztandarów ze szkół całego powiatu, wykruszający się z roku na rok kombatanci, księża i dużo młodzieży, dziatwy szkolnej, żołnierze, salwa honorowa. Mimo deszczu, uczestników masa. Szczególnie dopisała młodzież z PG nr 1 w Pcimiu z opiekunami. Byli i politycy, samorządowcy wszystkich szczebli. Homilia polowa wygłoszona jak zwykle przez Kapelana Gór księdza Józefa Orawczaka, tym razem skierowana była do młodzieży, nie do polityków. Polityka dzieli, powstają niedomówienia. Apel skierowany do dzieci i młodzieży bardzo zasadny, Oddajmy hołd i pomódlmy się za tych, co zginęli, abyśmy mogli spokojnie żyć we własnym " DOMU". Nie zapominajmy o nich. Cytował Ksiądz obszernie Konopnicką. Zacytuję i ja . Wiersz ten stanowi lekturę dla uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej. Dobrze, że go przypomniano.

Pieśń o domu

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co w letnią noc, skroś srebrnej mgły,
Szumem swych lip wtórzy twym snom,
A ciszą swą koi twe łzy?

Kochasz ty dom, ten stary dach,
Co prawi baśń o dawnych dniach,
Omszałych wrót rodzinny próg,
Co wita cię z cierniowych dróg?

Kochasz ty dom, rzeżwiącą woń
Skoszonych traw i płowych zbóż,
Wilgotnych olch i dzikich róż,
Co głogom kwiat wplatają w skroń?

Kochasz ty dom, ten ciemny bór,
Co szumów swych potężny śpiew
I duchów jęk, i wichrów chór
Przelewa w twą kipiącą krew?

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co wpośród burz, w zwątpienia dnie,
Gdy w duszę ci uderzy grom,
Wspomnieniem swym ocala cię?

O. jeśli kochasz, jeśli chcesz
żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż!...

 


Podziel się
oceń
102
110

komentarze (45) | dodaj komentarz

Gorąca jesień.

środa, 03 września 2014 18:14

Dzieciska do szkół poszły. Na Ukrainie dalej gorąco. Wrzesień. Premier Tusk obiecał emerytom waloryzację emerytur nie mniejszą niż 36 złotych, rodzinom wielodzietnym pewne odpisy od podatku na dzieciska, mimo braku możliwości podatkowych oraz podwyżkę na trzecie i kolejne dziecko o 20%. Dziś wielu nie otrzymywało zwrotu podatku, bo nie miało z czego odpisać. Zyskają rodziny najuboższe. Wydłużenie urlopów macierzyńskich już spowodowało, że Polki zaczynają rodzić nie tylko w wielkiej Brytanii, ale i w kraju nad Wisłą. Obiecał i na Szefa Rady Europy go wybrano. Młode małżeństwa kupują coraz więcej mieszkań, które idą jak bułeczki, dzięki pomocy państwa.  Rynek mieszkaniowy się ożywił. A my widzimy tylko wojnę polsko- polską. Polska się rozwija dzięki pieniądzom unijnym, widać to gołym okiem. Wystarczy się przejechać wzdłuż lub w szerz. Polepszenie bytu grup najuboższych i rodzin wielodzietnych, młodych małżeństw jeszcze bardziej temu rozwojowi służy. Jakoś nie może tego zauważyć Prezes Kaczyński, którego wożą po całej Polsce, przed wyborami znów ma być w każdym powiecie. Podręcznik też darmowy dzieciska w pierwszej klasie dostały i jest obietnica kolejnych w klasach wyższych. Odciążenie rodziców oraz utarcie nosa handlarzom podręczników, którzy wrzawę robili. Piszę to jako ojciec pięciorga dzieci, który doskonale rozumie troski związane z posyłaniem dziecisków do szkoły oraz nauczyciel, który z doświadczenia zna politykę z zakupem podręczników.

Wiadomość o awansie Premiera Tuska dotarła do mnie 30 sierpnia do Starego Folwarku w Pietrzykowie na Łużycach Dolnych, bom na Kresach Zachodnich weekend spędził. Pogorzelnianą ruinę zamienioną w piękną stadninę koni z XIX- wiecznym parkiem i stawami rybnymi w otoczeniu warto odwiedzić. Nowy właściciel, gdańszczanin, ją nabył i zainwestował pieniądze zarobione na emigracji politycznej w latach osiemdziesiątych. Wspaniały gość, pełen pomysłów. Wiadomość jednych przygnębiła, drugich ucieszyła. W obrębie jednej rodziny ten piekielny podział PiS - PO. Na szczęście z małżeństwem z Kościerzyny [ Kaszuby ] znalazłem wspólny język. Zwolennicy PiS-u , zazdroszcząc Tuskowi, pocieszają się, że PiS przez to zyska, gdy on z kraju wyjedzie. Pożyjemy, zobaczymy. Przynajmniej nie będą mieć na kim psów wieszać. Tusk Nic Nie mogę. Okazało się, że wiele mógł i jeszcze będzie mógł. Polak w Brukseli na tak wysokim stanowisku może tylko cieszyć. Są już tacy , co mu emerytury i zarobków zazdroszczą. Wolą , aby dostawał je jakiś Łotysz, Włoch, czy Luksemburczyk. Polska zmora narodowa. Ja zaś się cieszę, że Premier Tusk został Prezydentem Unii Europejskiej, że Prezydent Komorowski cieszy się 73- procentowym zaufaniem społecznym i drugą kadencję ma jak w banku. Cieszę się, bom na nich postawił w tak trudnym środowisku jak Pcim. Jestem przekonany, że dobrze służą Polsce i Europie.

Wybory samorządowe przed nami. Kalendarium znane. Do 8. września trzeba zarejestrowac Komitety Wyborcze. Sygnalizowałem to w komentarzach. Te wybory są inne niż poprzednie. Powrócono do okręgów jednomandatowych. Ja w takich na radnego już startowałem. Piętnaście okręgów w Gminie Pcim. Wybieramy tylko jednego radnego do gminy. Tego najbliższego nam. Na przykład mieszkańcy Górnej Trzebuni nie mają wpływu na wybór mieszkańców Środkowej i Dolnej Trzebuni. Każda część wybiera sama sobie swojego przedstawiciela. Dotąd wszyscy głosowali na trzech radnych. We wtorek poznamy, jakie Komitety zarejestrowano. Później szukanie kandydatów i zgłoszenie do Komisji Gminnej do 7 pażdziernika. Gorący wrzesień. Warto te zmiany w ordynacji wyborczej wykorzystać, aby nie tylko wprowadzić ludzi najbliższych , ale także najprzyzwoitszych. Może uda się obecny UKŁAD, który uważam za szkodliwy dla gminy, skruszyć. Może. W każdym razie spróbować trzeba, aby potem mieć prawo do krytyki większości, która wygra. Zrobić wszystko, co prawnie możliwe oraz stanąć w opozycji do nieodpowiadającego nam UKŁADU. Na tym demokracja polega. Świeża krew nigdy nie zaszkodzi. Piszę to w trosce o dobro gminy. Pisząc tego bloga bez ogródek, mam pelną świadomość, że wielu się narażam, nie dbam populistycznie o uznanie, o popularność, nie umizguję się do nikogo, nikogo nie chcę "kupić". Nie jest to moja kampania wyborcza , prezentacja mojej osoby, blog polityczny, bo celowo zrezygnowałem z politycznej poprawności, na rzecz komentowania wydarzeń i zachowań ludzkich, także wyborców, określonych środowisk. Mogę sobie na tę szczerość do bólu pozwolić. Ja już w samorządzie 16 lat byłem. Różne funkcje pełniłem. Nikim na siłę być nie muszę. Zależy mi na demokracji, na dobru gminy, w której mieszkam i której służyłem przez wiele lat. Służę radą każdemu. Bez ogródek: będąc wójtem, musiałem być dyplomatą. Teraz nie muszę. To dla tych, co psioczą: " Sam był i się wygłupia, wypisując różne rzeczy". Ważne, aby to były rzeczy prawdziwe i służące społeczności. Weżmy czynny udział w wyborach do Rady Gminy Pcim , Rady Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego. Zastanówmy się na kogo głosujemy. Ja swojegop głosu na eurodeputowanych PO żem nie zmarnował, bo oni w Brukseli rozdają karty.

 


Podziel się
oceń
124
130

komentarze (59) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 752