Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 207 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1195488

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Tsunami kłamstwa.

wtorek, 28 czerwca 2016 10:44

 

      Pogoda z lasu wygania. Czas pisania. O lokalnych sprawach napisałem i...przerwałem. Obiecałem coś o polityce wyżej. Do lokalnej, mogę dodać, że utworzono dwa komitety w wyborach na wójta Gminy Pcim. Komitet obecnego komisarza Piotra Hajduka i Pana Wiesława Ostafina. Do piątku tj. 1.07. można rejestrować kandydatów na wójta. Kandydaci muszą dołączyć 600 podpisów, które prawdopodobnie zbierają. Po rejestracji będziemy mieć jasność. Nie czas zapeszać. Byłoby dobrze, aby obydwaj się zarejestrowali. Będzie możliwy wybór. Pojawi się niezależny kandydat [ ani PO , ani PiS ]. O takiej sytuacji napisałem. Wyborcy mogą mieć alternatywę wobec Układu Obajtka, który reprezentuje Pan Hajduk. Poczekajmy na programy.

      U góry? Kaczyński dalej toczy grę z Unią Europejską w sprawie TK i łamania prawa w Polsce przez władze PiS-u. W międzyczasie Brytyjczycy w referendum wypowiadają się za Brexitem. Kaczyński liczy, że Unia mająca kłopot, odpuści mu łamanie standardów demokratycznych. Winą za Brexit obarcza Tuska [ a jakże ] i wzywa do dymisji przywódców Unii. On chce reformować Unię. Na razie nie ma z kim, bo Czesi i Słowacy poszli w górę w notowaniach w wyniku błędnej polityki Kaczyńskiego, a stare kraje Unii [ Belgia, Holandia} jeszcze bardziej usztywniono. Sprzyjające nam Niemcy odpychane na rzecz Wielkiej Brytanii [ strategiczny partner} myślą o reorganizacji swojej polityki ze szkodą dla Polski. Kaczyński doprowadził do tego, że strategiczny partner wyszedł z Unii, a Niemcy dołączają do niechętnych nam krajów starej Unii: Belgów, Holendrów i wspólnie z Francuzami stawiają bardziej na Czechów i Słowaków oraz kraje bałtyckie, zostawiając Polskę z Węgrami na aucie. Wypadałoby Niemców na kolanach prosić, aby nie zmieniali polityki, ale Kaczyński z kolan wstał. Jak wstał, widać. W "Zielonej Owieczce" Polskę utopił. Co się stanie w związku z Brexitem? Mądrzejsi od nas nie potrafią odpowiedzieć. Nie silmy się na przewidywalność. Czy będziemy mieć Unię dwóch prędkości czy trzech? Czy Szkocja i Irlandia Północna [ głosowały za Unią ] pozostaną w Zjednoczonym Królestwie? Dla nas równie ważne są pytania: Jak Brexit wpłynie na sytuację 850 tysięcy Polaków na Wyspach? Jakie będą skutki budżetu unijnego na lata 2014- 20 i kolejne budżety? Czy Polska straci czy zyska? Zamiast reformować Unię, Kaczyński powinien szybko przeorganizować Polską politykę zagraniczną i zadbać o nasze interesy. Nikt nie lubi gościa, który zamiast pomóc stoi z boku lub sam stwarza problemy. To zostanie zapamiętane.

    Ziobro buduje swoją potęgę w resortach podległych, psując demokratyczne standardy, z myślą o przejęciu władzy w PiS-ie. Macierewicz wpadł we własne sidła podejrzeń i insynuacji oskarżony o agenturę wokół siebie. Kamiński z CBA straszy samorządy wojewódzkie akcyjnym nalotem antykorupcyjnym. Po audycie [ akcyjnym ] pojawiły się donosy do prokuratury składane przez poszczególnych ministrów. Sterowana przez Ziobrę prokuratura ma pełne ręce roboty.

11 maja podczas audytu minister Kempa zarzuciła urzędnikom kancelarii premiera " tsunami niegospodarności". Spowodowane przez nich straty wyliczyła na pół miliona złotych i zapowiedziała zawiadomienia do prokuratury. Zostało wstrzymane, bo uderzyło w obecnego dyrektora generalnego  KPRM Tomasza Buławę. Buława pracował za koalicji PO - PSL jako dyrektor administracyjny Centrum Usług Wspólnych KPRM i zarzuty przede wszystkim jego dotyczyły. Zawiadomienie wycofano, a ten co je przygotował podał się do dymisji. Podobno są to rozgrywki między ludźmi Kamińskiego i Ziobry. Tak to "tsunami niegospodarności" uderzyło w samą minister Kempę. I tak to się kręci. Prawdopodobnie tak będzie z całym audytem.

   Ile kłamstwa zmieści Polska? Łgarstwo fałszowało przeszłość i teraźniejszość. Po wyborach zostało upaństwowione i zagraża naszej przyszłości. Chamstwo pcha się na salony. Podoba mi się definicja chama podana przez profesora Zbigniewa Mikołajkę : " Może być robotnikiem lub profesorem. Fryzjerką albo bizneswomen. Cham ma poglądy i łokcie, nie ma wątpliwości, skrupułów i rozterek".

 

           

     


Podziel się
oceń
73
40

komentarze (92) | dodaj komentarz

UKŁADU przedwyborcze kruszenia.

środa, 22 czerwca 2016 9:23

 

 

             Drugi dzień lata. Burzowo. Piłkarze nożni awansowali do 1/8 Euro' 2016. Grzyby już robaczywe, truskawki w miarę zjadliwe. Młodzież i dzieciska szykują się do wakacji. Janiny i Władki do imieninowych libacji. W kolejce Piotrki i Pawły. Żyć , nie umierać. Noc Kupały, lipiec i sierpniowe upały. Urlopy, wycieczki, pielgrzymki, peregrynacje z ich dokumentowaniem na jesienne długie wieczory. Może i ja na blogu się czymś podzielę

    Nie tylko Euro'2016 nas dodatkowo rozgrzewa. Władze lokalne i państwowe tez. Te pierwsze doprowadziły do wyborów [ w środku wakacji  24 lipca ze wszystkimi poskracanymi terminami czynności wyborczych ] uzupełniających na wakujące stanowisko wójta. O przyczynach tego kuriozum już napisałem. Nie ma sensu się powtarzać. Kandydatów na wójta pojawiało się wielu. Jakoś po drodze się" wykruszyli". Nie mnie oceniać powody owego "wykruszenia". Zresztą nazwiska kandydatów, które się pojawiały , należą do szeroko pojętego UKŁADU, który stworzył wójt Obajtek. Ponad rok temu , przy wyborach samorządowych , stwierdziłem, że UKŁAD się utrzyma. Miałem wówczas rację i to także nastąpi w lipcu. UKŁAD liczył na 4 lata i tak zostanie.

  Kruszenie prawdziwe UKŁADU nastąpi po lipcowych wyborach. Teraz się  posklejał , mimo pęknięć objawiających się kandydatami " wykruszonymi". To chwilowy i wymuszony kompromis. UKŁAD zniszczy się sam, przy okazji niszcząc dalej Gminę.Gmina od lat jest bowiem niemiłosiernie łupiona przez pisowskich karierowiczów. Upartyjnienie samorządu ich karierom przede wszystkim służy. Skoro ludzie tak chcą? Demokracja. Porządny, niezależny kandydat [ ani PiS, ani PO ] się nie pojawił na razie na horyzoncie. Może objawi się za dwa lata? Ani namawiać, ani odmawiać, nie mam ochoty. Szkoda by było człowieka przyzwoitego, aby go w taki kanał  wpuszczać. W tym tunelu nie ma żadnego zielonego światła dla przyzwoitości. W jesieni 2014  startowałem w wyborach na radnego z własnego, niezależnego komitetu. Podobną niezależność zachowuję obecnie. Proszę mnie z nikim ani niczym nie łączyć.Owa bezkompromisowość jest moim osobistym wyborem. Wyborcy nie mają nic do tego. Idąc na kompromisy, wyborców oszukałbym, jak wielu oszukuje. Nie chcę tego. Rzekłem w 2006 roku, że z władzami o takich zasadach i morale jest mi nie po drodze. Jestem w tym konsekwentny. Lubię jasne sytuacje, dlatego o tym piszę. Gorszego lub podobnego obecnym władzom można znaleźć, ale wymiana nie ma wówczas sensu. Taka postawa nie rodzi zarzutów ani o brak zaangażowania , ani o angażowanie na silę, wynikające z małostkowości. Pozostawanie przy własnych zasadach i normach niezależnie od tego, co się lokalnie i wyżej dzieje, uważam za swój sukces. Sukces , który pozwala mi się cieszyć jak dziecko ze wszystkiego na zasłużonej emeryturce [ już widzę minkę proferosa ].

   Do władz najwyższego szczebla wrócę w kolejnym wpisie. Kończę. Przyroda woła. Szkoda takiego dnia. Odezwę się wkrótce.

 

        

 


Podziel się
oceń
62
43

komentarze (90) | dodaj komentarz

Współcześni Goci.

czwartek, 16 czerwca 2016 12:18

 

        Pierwszy wysyp grzybów - zdrowy. Chłodne noce. Pierwsze truskawki w ogródku, bób rośnie. Dzień się jeszcze wydłuża, noc coraz krótsza. Lato tuz tuż. Uwolnion od spraw społecznych biegu, wiodę spokojny żywot emeryta. Jak małe, dziecko, które o wszystko ciekawie i naiwnie pyta. Mówią, że człek na starość dziecinnieje. Mam coś z rzecznika, który na rzeką gazety czyta. Niby nie etatowo, ale zawsze zdrowo. Ciekawość świata i ludzi. Przynajmniej się nie nudzi. Wstaję tuż po czwartej, kładę się tuż przed północą. Drzewiej raczej tak nie bywało. Człowiek może być szczęśliwy czasem z tego, ze coś pożytecznego zrobił, czasem , że zjadł dobry obiad. Każdy ma prawo do szczęścia i przede wszystkim do szczęścia. Korzystajmy z tego , co mamy w sposób , który by nas satysfakcjonował. Satysfakcja zaś niech płynie z tego, że nie wolno zabijać, kraść, mówić fałszywego świadectwa itd. Tylko co do cudzej żony, której nie należy pożądać, wypowiadał się nie będę.

      W polityce zaś gorąco, sygnalizują to komentarze. Lokalnie też. Wybory uzupełniające 24. lipca. Terminy poskracane, środek wakacji. Wydaje się, że poprzedniemu wójtowi udał się manewr z odwołaniem od własnej prośby, który zaskoczył wszystkich, także urzędy pisowskie. O moralność nikt nie pyta, bo to ludzie prawi i sprawiedliwi. Liczy się skuteczność.Perypetie prawne z tym związane wyjaśniano i w prasie [ do mnie tez zwyczajowo dzwoniono i bez ogródek rzekłem , co o tym myślę ] i z jednej ambony. Legalność powinny ustalać sądy. Nie mnie o tym prawić. 

   U góry po staremu. Kaczyński gra na przeczekanie. Przeczekanie szczytu NATO i ŚDM.. Później się zacznie. Scenariusz już przedstawiałem. PiS wygrał wybory i niech rządzi. Wiedziałem, że te protesty KOD-u [ bardzo słuszne ] są przedwczesne. Ludzie w masie nie rozumieją manewrów z TK i zmianą prawa psujące podstawy państwa demokratycznego, wojowania z Unią Europejską [ nawet im to odpowiada ], nie umieją przełożyć tego na bezpośrednie zagrożenia także dla przeciętnego obywatela. Trzeba czasu, aby to poczuli we własnym portfelu i życiu. Sondaże PiS-u, podobnie jak wcześniej innych zwycięskich partii po pół roku, utrzymują się na wyborczym poziomie. To prawidło. Efekty fatalnej zmiany obywatele poczują dopiero po roku, półtora lub później. Wszelkie protesty gwałtowne obecnie raczej PiS wykorzysta z korzyścią dla siebie. Kaczyński idzie na całego. Liczy się skuteczność. Wybory dopiero za trzy lata. Opozycji życzę cierpliwości i zgody. Wyborców PiS-u może zniechęcić tylko PiS. Nigdy zohydzona opozycja. Jej wystarczą własne elektoraty i mobilizacja tych, co nie poszli albo zmarnowali głos, rozdrabniając go. Wszyscy jesteśmy ojcami obecnej sytuacji. Każdy z innej przyczyny.

 Moje stanowisko w tej sprawie doskonale ujął prof.Radosław Markowski. Wystarczy przytoczyć jego słowa:

" Wyborcy PiS to niecałe  19% uprawnionych do głosowania i mniej niż 38% aktywnie głosujących.A więc o wiele, o wiele za mało, by przemawiać w imieniu całego narodu. Tym razem mieliśmy aż 16% zmarnowanych głosów [poprzednio 4 proc.], i to zadecydowało. Niestety, owe uczciwe i wolne wybory mają nieuczciwe i zagrażające wolności konsekwencje, bo taką - podkreślmy - świadomą decyzją Kaczyńskiego jest ostentacyjne i zamierzone łamanie konstytucji i praworządności. ... Polityczna wola jednego człowieka, który przed nikim i niczym nie odpowiada, jest ważniejsza niż kultura prawna. Jako obywatele musimy sobie zadać pytanie: wobec kogo mamy być lojalni ; konstytucji czy władzy partyjnej? Podobne pytanie chyba zadają sobie przedstawiciele resortów siłowych, oficerowie WP, policjanci, którzy niebawem znajdą się na ulicach, a może to być obecność mniej klarowna niż wtedy, gdy hordy kiboli rzucą kamieniami. Po drugiej stronie będą starsi ludzie, kobiety, ci, którzy nawet w takich sytuacjach nie depczą trawników. Kaczyński zdaje sobie z tego sprawę. I pewnie się nie myli, że wystarczy mu manipulować tymi 5 czy 6 mln Polaków, by przy frekwencji około 50% rządzić po wsze czasy....Wielki problem polega na tym, że za zlepkiem konfabulacji, kłamstw o ostatnich latach i w ogóle w ostatnim 25 - leciu nie usłyszeliśmy w ogóle wizji tego, do czego PiS zmierza. Wszystko jest definiowane negatywnie; UE, liberalna demokracja, elity polityczne, ale ani słowa- w każdym razie sensownego słowa - o tym, co chcą zbudować. Co się z ich wypowiedzi wydobywa, to obraz osamotnionej Polski, która nie potrzebuje Unii, Niemców, w ogóle nie wiadomo, z kim i dokąd mamy zmierzać. Wygląda na to, że chodzi o samoizolację Polski i przywrócenie tu " patriotyzmu, religijności i modlenia się o gospodarczy cud"...Nie przypuszczałem, że będę żył w takim ustroju politycznym, w którym żadne normy nie obowiązują, tylko wola jednego człowieka. I tu jest dodatkowa sprawa - bardziej dla psychologów niż politologów: ten stopień toksycznego uzależnienia ludzi z jego otoczenia od wodza. To jest chore, w demokracjach takiego lokajstwa nie ma. Czy widziała Pani te zdjęcia, jak prezes łaskawie, przechodząc obok wybranego przez suwerena prezydenta RP, od niechcenia podaje mu rękę, nie patrząc nawet na niego?.Czegoś takiego nie widziałem w żadnym bantustanie. i żeby ten wódz jeszcze coś sensownego na przyszłość prognozował - ale sam jest swoistym cywilizacyjnym analfabetą [ służę licznymi wskaźnikami [, odciętym od rzeczywistości XXI w. To nie jest naigrawanie się, to poważna sprawa, bo rządzi nami człowiek, który prócz braku cywilizacyjnych kwalifikacji ma głowę zwróconą wstecz, a politykę widzi przez pryzmat Marszałka i procesów budowania państw narodowych ponad wiek temu. W konsekwencji psychologiczny izolacjonizm jednego człowieka prowadzi do polityki izolacji kraju. Można z nim rozmawiać dopiero wtedy , gdy razem ze swą świt padnie- tak po japońsku - na kolana przed narodem i przeprosi za to, co zrobił....Reakcja świata zrobi jednak na nim wrażenie. Ani Europa, ani USA nie muszą się odnosić do naszych spraw tak przyjaźnie jak do tej pory. ... W końcu po zachowaniu PiS w ostatnich tygodniach, po opinii komisji Weneckiej i rezolucji PE oraz aroganckiej nań reakcji rządu PiS, wszyscy musimy na nowo przemyśleć , gdzie żyjemy i czy na pewno chcemy w takim kraju żyć. Puczyści konstytucyjni nie powinni rządzić w środku Europy.... wielkie lustro przed nami".

 Narody mają taką władzę, na jaką zasługują. Do ostatnich dni 2015 roku Polacy byli euroentuzjastami, coraz bardziej zadowolonymi z życia. Co przyniosą rządy PiS-u? 

 Profesor Markowski ciemno widzi przyszłość, profesor Samsonowicz z pogodnością godną doświadczonego historyka łagodzi: " Jak Goci szli na nasze ziemie, to było gorzej". Uchodźcy? Gdyby nie było Mahometa, nie byłoby Karola Wielkiego. Gdyby nie islam i możliwość wymiany gospodarczej ze światem islamu , to Rzeczypospolita nie miałaby środków na to, aby stworzyć tak silne państwo w Europie. Reasumując, przeżyliśmy potop szwedzki i najazdy Gotów i Turków, przeżyjemy rządy PiS-u. Może to budzik, ostrzeżenie? Wyciągajmy wnioski z historii i słuchajmy naszych autorytetów w dziedzinie jej badania. Profesor Karol Modzelewski [ notabene uczeń Samsonowicza ] mówi : " Przeobrażenie Polski w Katolickie Państwo Narodu Polskiego nie może się powieść. To gwałt na mentalności narodu". Samsonowicz tak definiuje prawdziwego Polaka.: " Prawdziwa polskość [ element pisowskiej propagandy ] to chciejstwo, żebyśmy to my mieli rację, i powołujemy się w związku z tym na przeszłość z kompletną niewiedzą o rzeczywistych wydarzeniach i wartościach." Nie trudno zauważyć, że idea prawdziwego Polaka bazuje na niewiedzy i dociera do określonego typu wyborcy PiS-u.

 


Podziel się
oceń
54
43

komentarze (120) | dodaj komentarz

Przemiana zamiast " dobrej zmiany".

wtorek, 07 czerwca 2016 12:17

 

 

       Maj za nami. Początek czerwca. Tu i ówdzie zapach skoszonej trawy w ogródku przypomina błogi zapach siana. Żegnajcie komunie święte, pieśni maryjne, tudzież długie weekendy i grille. W czerwcu zapachu siana będzie więcej. Sianokosy i pierwsze grzybobranie. 4. czerwca z KOD-em Polska świętowała pod hasłem " Wszyscy dla wolności, wolność dla wszystkich". Oficjalnie władze w przeciwieństwie do poprzednich [ bywał Obama ] nie świętowały. 4. czerwca się wszystko zaczęło. Gdy Polacy o tym zapomną, to się okaże, że mur berliński sam runął , a spowodowali to  Czesi. Prezydent ucieka do Włoch i bawi się w turystę, oglądając rzeźby w Pompejach, Prezes miętoli po swojemu o rebelii do naprędce zebranych działaczy mazowieckich PiS-u. Sami oddajemy pole obcym. I to pisowscy "patrioci" taką krzywdę Polsce robią. Nie jedyną. Śp Prezydent Lech Kaczyński tego święta nie negował i fakt bycia przy Okrągłym Stole  podkreślał, bronił Okrągłego Stołu. Dokąd zmierza Polska pod rządami PiS-u? Samozagłady? Niszczyć wszystko i świętować tragedie i porażki?. Nie potrafią świętować sukcesów , nie potrafią świętować radośnie bracia pisowcy. To nie ich sukces, to trzeba zniszczyć, obalić, kosztem Polski, którą tak rzekomo kochają. Lepiej niż ludzie gorszego sortu. Umiejętność dojścia do kompromisu przy Okrągłym Stole to wielki sukces rwących się zawsze do bijatyk wolnościowych Polaków. Sukces uznany na świecie. Dla niektórych, nie było ofiar, to nie sukces. Gdyby nie Okrągły Stół, nie byłoby prezydenta Dudy, PiS-u przy władzy. Bardzo to nieeleganckie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, który deklarował prezydenturę dla wszystkich Polaków. Świętujący 4. czerwca to też Polacy, a Prezydent dzieli, zamiast łączyć. Ucieka przed świętującymi, ucieka przed problemami pielęgniarek CZD, a pielęgniarki w Polsce jego słowom uwierzyły i fotki sprzed wyborów z nimi po Polsce krążą. Panie prezydencie, nie uciekniesz przed obiecankami, któreś aby wygrać wybory, w nadmiarze nieodpowiedzialnym rzucał i tak po katolicku opluwał poprzednika, aby takie wycieczki turystyczne sobie obecnie robić. Strajk pielęgniarek się przedłuża. Rząd na razie rozmawia z nimi jak z Timmermansem w sprawie łamania zasad państwa prawa, totez kobiety się radykalizują. Wyborcy się nabrali, ale niektórzy tak uważają za tak, a nie za nie. Dialog z takimi dla PiS-u to siódme nieszczęście. Komisja Europejska, pielęgniarki nie dają się nabrać na to wymijające przeciąganie w czasie. PiS topi się we własnym sosie, sosie  półprawd, kłamstw, niedomówień, obsesji, lęków, które przez osiem lat serwował Polakom albo które w nich pobudzał. Wydaje się, że to niesamowity balast powodujący krętactwo, matactwo obecne w wielu sprawach. Krętactwo szkodzące szalenie Polsce. Partia z hasłami wartości na sztandarach - taka pokrętna, taka zakłamana, bazująca na najniższych instynktach ludzkich. Była ciepła woda w kranie, pragmatyzm, ucieczka od ideologizacji za poprzednich rządów. Polacy słusznie zatęsknili za wartościami, ale czy o takie wartości wyborcom PiS-u chodziło?. Miała być sanacja, poprawianie tego, co źle funkcjonowało, a proponuje się rewolucję, przewracanie wszystkiego do góry nogami i populizm niszczący kraj na przyszłe dziesięciolecia. Poprawiać zawsze jest co, ale to mało atrakcyjne. Kaczyński chce przejść do historii. Wydaje się, że już przeszedł, jako warchoł, kłócący nas ze wszystkimi, cofający w rozwoju i obniżający rangę Polski w Europie i na świecie.

    Byle do Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. Po już będziemy u siebie, będziemy mogli bez przeszkód realizować własne szalone pomysły, bez ogródek. To podejście Kaczyńskiego jest nader widoczne. Jeżeli wizyta Papieża ma przynieść nowość, musimy być gotowi na przemianę. Pomyśleć, co złego zrobiliśmy, przeprosić kogo trzeba, zadośćuczynić, jeśli można. To długi proces. Na razie wystarczy postanowienie. Ta wizyta wydaje się PiS-owi przeszkadzać w realizacji planów pogłębiających dalszy podział Polaków i izolujących nas w świecie. Ojciec Święty Franciszek ze swoim podejściem do chrześcijaństwa, uchodźców, roli państwa , roli Kościoła wydaje się bardzo niewygodnym dla PiS-u. Malum necesarum?

  Myśmy wygrali wybory, my możemy wszystko. Co tam Komisja Europejska, USA, Papież. Polska suwerennym krajem. Nikt nie będzie nas pouczał. Nas popiera Ojciec Dyrektor z Torunia i [ przykre ]  wielu hierarchów. USA i Europa nie będzie nas uczyć demokracji, a Papież z Argentyny i nie zna europejskich realiów. Pycha kroczy przed upadkiem.

     Minister Radziwiłł bardzo nieelegancko postąpił wobec pielęgniarek CZD. Przed wyborami zaś tak się do nich tulił jak prezydent Duda. Majątek rodowy w kwietniu odzyskał [ pałac w Anielinie i 400 hektarów ], żona i szwagier zyskali, a pielęgniarki... to wina tych złodziei z PO.

     Skoro Radziwiłł, to sięgam do Mackiewicza " Domu Radziwiłłów". Uwielbiam Mackiewicza. O Radziwiłłach Mackiewicz pisze, jak zwykle,  bardzo barwnie, uwzględniając szeroki kontekst historyczny. Dla mnie ten kontekst czasem staje się bardziej ponętny.

   Za Mackiewiczem przypominam, że tak obecnie modny w kręgach PiS-u Piłsudski był bezwzględnie zwalczany przez polską prawicę. U progu II RP konserwatyści [ ziemiaństwo, profesura ] odeszli do lamusa. Na prawicy pozostała tylko endecja Dmowskiego. Narodowa Demokracja [ endecja ] powołała chrześcijańską demokrację przeznaczoną do działania w sferach robotniczych, narodowe zjednoczenie ludowe mające działać wśród duchowieństwa wiejskiego i zamożniejszych włościan oraz nową organizację chrześcijańsko - rolniczą dla ziemiaństwa [ konserwatystów ]. Narodowa Demokracja była antysocjalistyczna i antysemicka, co dawało jej szczególne poparcie wśród drobnomieszczaństwa [ handel i rzemiosło ].

   Do lewicy zaliczano wówczas: PSL " Piast", PSL " Wyzwolenie", czyli ludowców i socjalistów, komuniści w zasadzie się w Polsce nie liczyli. Za wodza całej tej lewicy uważany był Józef Piłsudski, najzawzięciej zwalczany przez prawicę. Siłą rzeczy Radziwiłłom było bliżej do Dmowskiego niż Piłsudskiego.  Poparli jednak Piłsudskiego. Antysemita i anty- Niemiec Dmowski  marzył o Wrocławiu, a Radziwiłłom bardziej chodziło o Mińsk Białoruski. Dmowski chciał modus vivendi z Rosją, Piłsudski z Niemcami. To byli ludzie inteligentni i wiedzieli, że nie można , jak Kaczyński, wojować z obydwoma sąsiadami. Książę Janusz Radziwiłł gościł Piłsudskiego w Nieświeżu, książę Stanisław zginął w wojnie z bolszewikami jako adiutant Marszałka. Poparcie Radziwiłłów było dla walczącego z prawicą Piłsudskiego bardzo ważne. Socjalista Piłsudski dawno już wysiadł z czerwonego tramwaju na przystanku NIEPODLEGŁOŚĆ a dzieł Marxa zapewne nigdy nie czytał. Radziwiłłowie popierali go zarówno wtedy, gdy za wodza lewicy uchodził, jak i wtedy gdy już faktycznym dyktatorem Polski był [ po zamachu majowym 1926 roku]. Podobno każdy przyzwoity człowiek w młodości powinien być socjalistą. Piłsudski z socjalisty przekształcił się w dyktatora, de Gaulle z monarchisty w republikanina. Wśród Radziwiłłów zdarzali się jak wszędzie i patrioci, i zdrajcy, i ludzie szlachetni, i podli. Jakim okaże się minister Konstanty Radziwiłł? Miejmy nadzieję, że nie pogromcą pielęgniarek w imię" dobrej zmiany".

Czego pielęgniarkom życzę.

   Czytelników zostawiam zagadkę: Czy po ŚDM czeka nas przemiana w duchu ewangelicznym czy przyśpieszenie "Dobrej Zmiany"?


Podziel się
oceń
60
47

komentarze (122) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 18 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 195 488