Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 329 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196777

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Twarze dobrej zmiany; Adrian i Beata.

czwartek, 25 maja 2017 14:10

 

      Leje. Zamiast do przydomowego ogródka trafiam na blog. Jutro Dzień Matki. Pojutrze jubileusz 27 - lecia  samorządu terytorialnego. 31. maja Anieli.

Frans Timmermans został Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej", która zamieszcza obszerny wywiad z nim. Posłowie głosują kolejny raz nad odwołaniem Antoniego Macierewicza z funkcji Ministra Obrony Narodowej. PiS go obronił, co było do przewidzenia. Zostaje, by dalej dewastować polską armię i obniżać bezpieczeństwo Polaków. Śmierć 25 - latka na posterunku policji we Wrocławiu rok temu ministrowie Błaszczak i Zieliński wykorzystują do ataku na...8 lat rządów PO - PSL. Minister Ziobro nieudolnie tłumaczy zaniechania prokuratury w wyjaśnieniu sprawy i brak zarzutów. Wszystko dzięki dziennikarzowi śledczemu, który upublicznił filmik, który nawet wyborcy PiS-u złudzeń nie pozostawia. Wczorajsze przyjęcie informacji rządu w Sejmie sprawy nie zamyka. Bulwersuje nadal. Liczę na media, które nie pozwolą rozmydlić tematu. Zarówno wiceminister Zieliński, odpowiedzialny za policję, jak i minister Błaszczak, powinni podać się do dymisji. Ziobro skompromitował się  brakiem należytych działań prokuratury w tym temacie i zmanipulowanym sprawozdaniem. Państwo PiS. Dać im jeszcze sądy, a obywatel będzie wobec państwa bezbronny. Macierewicz wykończy wojsko, Zieliński policję, Ziobro prokuraturę, etc. Rewolucyjne zmiany kadrowe dają o sobie znów [ BOR] znać. Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera. W ciągu roku awans z kapitana na generała, komendanci powiatowi z dnia na dzień trafiający na wysokie stanowiska  w policji, 400 wysokich rangą oficerów odchodzących z wojska przez Macierewicza. To się musi mścić. Szalona niekompetencja i nieodpowiedzialność pisowskich kadr. PRL wraca. I to PRL z początku istnienia.

 " Wy kiedyś zginiecie, zwyczajnie zginiecie w tych komitetach, bo u was nigdy dwa razy dwa nie jest cztery, tylko pięć albo trzy" - mówił mąż pierwszego sekretarza KW w Łodzi, ekonomista w latach pięćdziesiątych  XX wieku. Tatarkówna - Majkowska [ owa I sekretarz ] otrzymała propozycję nadania tytułu ' Honorowy Inżynier", którym ratowano niedouczone kadry w tym czasie. Wymazywało się słowo honorowy i pozostawał inżynier.  Odmówiły ponoś tylko trzy osoby: Tatarkówna, Gomułka i Wojtkowski ,dyrektor przedsiębiorstwa handlu  zagranicznego. Ilu " honorowych" inżynierów budowało podwaliny Polski Ludowej?. Nikt nie zliczył. Ilu prokuratorów, oficerów milicji i wojska, sędziów po szybkiej ścieżce awansu. Pełzająca rewolucja PiS sięga do tych samych metod. Z tworem stworzonym przez komunistów męczyliśmy się przez ponad 50 lat. Jak długo  Polacy wytrzymają karłowaty system tworzony przez PiS?

  Premier Szydło zamiast bronić ministra Macierewicza zaatakowała Unię Europejską i wykorzystując [ haniebnie ] tragedię w Manchesterze, straszyła uchodźcami i terroryzmem. Podłe to. Niegodne katolika. Władza wzniecająca w obywatelach niechrześcijanskie odruchy, niepokój, ksenofobię. Sama bez empatii, demoralizuje społeczeństwo. Wbrew ojcu Świętemu i Episkopatowi. Sołtysowej pomylił się Sejm i urząd Premiera ze sołectwem w Przecieszynie. Pokazała wyjątkowo obrzydliwą twarz. Sama od siebie. Tym razem nie Prezes ją zmusił. Taka podła jest.

  Macierewicz utrzymał stanowisko, ale afery z nim związane pozostały i nie da się ich zamieść pod dywan. Berczyński i Caracale. Zamach smoleński. Te sprawy nie maja precedensu w historii III RP. Dewastują wiarygodność Polski jako członka NATO, a nawet zwykłego partnera handlowego. Sprowadzają Polskę do ligi krajów niepoważnych, rządzonych przez typy ludzkie znane z serii filmów " Gang Olsena", lecz nie tak dobroduszne.

  Prezydent Duda, podsumowując dwulecie, zaproponował referendum w sprawie konstytucji. Człowiek, który nagminnie łamie konstytucję, na którą przysięgał, śmie mówić o nowej konstytucji. Łamiąc konstytucję Andrzej Duda odciął sobie drogi dialogu z jakimikolwiek środowiskami spoza PiS. Miał być młody, umiarkowany, wykształcony i sympatyczny, z niezłą prezencją, miał otworzyć nowy rozdział w polskiej polityce. Nieobciążony przeszłością mógł pogodzić Polaków, stąd zagłosowali na niego także przeciwnicy PiS. Po dwóch latach wizerunek prezydenta jest katastrofalny. Prezydenta dobiło " Ucho Prezesa". Adrian siedzi w przedpokoju Prezesa i wciąż nie może wejść do gabinetu. Żaden z prezydentów nie był tak postrzegany. Za radą doradców od mowy ciała mówi głośniej, naśladuje intonację Jana Pawła II, wznosi brodę niczym Mussolini. Wygląda to zabawnie. Adrian jeszcze walczy. Ubrał się w strój pana Kleksa, by w przebraniu wedrzeć się do gabinetu Prezesa, lecz czujna  pani Basia ściąga mu perukę. I prezydent jest nagi. Prezydent w peruce.

PS. Znana ekscentryczna deputowana włoska Cicciolina [ la putana z zawodu] mawiała: " lepsza w parlamencie k...a niż deputowani opłacani przez mafię". Dodam: " lub uzależnieni od Prezesa".

 

 


Podziel się
oceń
128
38

komentarze (53) | dodaj komentarz

Chrześcijański kształt patriotyzmu.

środa, 10 maja 2017 10:03

    Majowe święta za nami. Marsz Wolności też.  Cała Polska liczy uczestników. Rozbieżności olbrzymie. Emocje także. Ja liczę dni do odejścia PiS-u od  władzy. Z wojska mi to zostało.

Obiecałem słowa Episkopatu o patriotyźmie.

„Chrześcijański kształt patriotyzmu” – najnowszy dokument Konferencji Episkopatu Polski, opublikowany 27 kwietnia 2017 – jest zaskakująco jednoznaczny. Po raz pierwszy w ostatnim czasie polscy biskupi tak otwarcie opowiedzieli się przeciwko nacjonalizmowi.

Dwa razy do roku narodowcy pielgrzymują na Jasną Górę. W styczniu 2016 roku odbyła się VIII pielgrzymka kibiców. Podprzeor klasztoru o. Jan Poteralski zakończył powitanie kibiców okrzykiem „czołem wielkiej Polsce”. W czasie IX pielgrzymki, duszpasterz środowisk kibicowskich, ks. Jarosław Wąsowicz, święcąc kibicowskie szaliki poświęcił m.in. ten z napisem „śmierć wrogom Ojczyzny”. 2 kwietnia 2017 roku na Jasną Górę przybyły środowiska narodowe i nacjonalistyczne, czyli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, ONR, Ruchu Narodowego. Biskup Kazimierz Górny podczas kazania stwierdził: „Młodzież Wszechpolska w swoich działaniach i postępowaniu nawiązuje do Szarych Szeregów, do młodzieży walczącej z okupantem, do młodzieży „Solidarności” i przede wszystkim do młodzieży żyjącej zgodnie z duchem katolickim”.

 Interweniowałem osobiście , dzwoniąc na Jasną Gorę i do rzecznika Ojców Paulinów. Podrzędny paulin z Jasnej Góry [ furtian ] nie chciał ze mną rozmawiać, bo głosowałem na Komorowskiego i bronił narodowców. Rzecznik Paulinów w sposób grzeczny wyłuszczył stanowisko zakonu i przeprosił za takich ludzi , jak paulin z Jasnej Góry.  Uspokoił mnie, wyrażając podobne zdanie o nacjonaliźmie i przyznając mi rację.

 

Problem skrajnego nacjonalizmu narasta w Polsce wobec europejskiego kryzysu migracyjnego i rosnącej u nas islamofobii, podsycanej przez polityków prawicy i karmionej opowieściami o zagrożeniu, jakim są uchodźcy z krajów islamskich. Rośnie problem przemocy wobec cudzoziemców, policja notuje wzrost liczby przestępstw o podłożu rasistowskim. Władze pisowskie podlizują się narodowcom, Prezydent Duda też, prokuratura Ziobry podobnie [ unikanie penalizacji ].  Kaczyński uciekał przed marszami narodowców 11. listopada do Krakowa. Komorowski przeciwdziałał, organizując marsz tolerancji w Święto Niepodległości. Prezydent Duda abdykuje i przymila się narodowcom. Zarówno u prezydenta Dudy jak i w PiS-ie przeważa postawa bliska nacjonalizmowi. Władza próbuje cynicznie na islamofobii zbić kapitał polityczny i sama stwarza zły klimat dla postaw tolerancyjnych.

Dlatego mocny głos Kościoła przeciwko nacjonalizmowi był i jest bardzo potrzebny, nawet jeśli Episkopat nie potrafi zdobyć się na franciszkański apel o przyjmowanie uchodźców i potępić dominującą w Polsce niechęć wobec takiej postawy.

OKO.press wybiera 10 najmocniejszych stwierdzeń z dokumentu KEP „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.

1. Postawą niechrześcijańską jest także egoizm narodowy, nacjonalizm, kultywujący poczucie własnej wyższości, zamykający się na inne wspólnoty narodowe oraz na wspólnotę ogólnoludzką. Patriotyzm bowiem zawsze musi być postawą otwartą.

2. Patriotyzm jest głęboko wpisany w uniwersalny nakaz miłości bliźniego. Międzypokoleniowa solidarność, odpowiedzialność za los najsłabszych, codzienna obywatelska uczciwość, gotowość służby i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego, które ściśle łączą się z patriotyzmem, są zarazem realizacją orędzia zawartego w Ewangelii.

3. Za niedopuszczalne i bałwochwalcze uznać należy wszelkie próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu, czy też szukanie chrześcijańskiego uzasadnienia dla szerzenia narodowych konfliktów i waśni. Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy.

4. Patriotyzm różni się więc od ideologii nacjonalizmu, która ponad żywe, codzienne relacje z konkretnymi ludźmi, w rodzinie, w szkole, w pracy czy miejscu zamieszkania, przedkłada, często nacechowane niechęcią wobec obcych, sztywne diagnozy i programy polityczne. Różnorodność zaś kulturową, regionalną czy polityczną usiłuje zmieścić w jednolitym i uproszczonym schemacie ideologicznym.

5. Potrzebny jest w naszej ojczyźnie patriotyzm bez przemocy i pogardy. Patriotyzm wrażliwy także na cierpienie i krzywdę, która dotyka innych ludzi i inne narody.

6. Obok katolickiej większości, dobrze służyli naszej wspólnej ojczyźnie i nadal jej służą Polacy prawosławni i protestanci, a także wyznający judaizm, islam i inne wyznania oraz ci, którzy nie odnajdują się w żadnej tradycji religijnej. I choć dokonany przez niemieckich nazistów zbrodniczy Holokaust, (…) sprawił, że wielu z nich niestety między nami zabrakło, to ich wkład na zawsze pozostanie wpisany w naszą kulturę, a ich potomkowie nadal wzbogacają nasze życie publiczne.

7. Patriotyzm konkretyzuje się w naszej postawie obywatelskiej; w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, jak – przykładowo – rzetelne płacenie podatków; w zainteresowaniu sprawami publicznymi i w odpowiedzialnym uczestnictwie w demokratycznych procedurach; w sumiennym i uczciwym wypełnianiu obowiązków zawodowych; pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania  licznych organizacji, w podejmowaniu różnych inicjatyw społecznych.

8. Chcemy dziś zatem przypomnieć, że w czasach historycznej świetności, Rzeczypospolita, zachowując swe tradycje i tożsamość, stała się wspólnym domem ludzi różnych języków, kultur, przekonań, a nawet religii. Pod polskim niebem i na polskiej ziemi obok siebie żyli, zabiegali o powszedni chleb, modlili się, tworzyli własny obyczaj i kulturę katolicy różnych obrządków, prawosławni, protestanci, żydzi i muzułmanie.

9. W świetle chrześcijańskiego szacunku dla godności człowieka, a także chrześcijańskiej wizji polityki, za nieuprawnione i niebezpieczne uznać należy nadużywanie i instrumentalizowanie pamięci historycznej w bieżącej konkurencji i rywalizacji politycznej [ta część zatytułowana jest „Odpowiedzialna polityka historyczna]

10. Z chrześcijańskiego punktu widzenia trzeba wreszcie podkreślić, że wojna, choć często ujawnia ludzką wielkość i bohaterstwo, nie jest barwną opowieścią czy przygodą, ale dramatem, cierpieniem i złem, któremu należy zawsze zapobiegać. [ten fragment dokumentu dotyczy rekonstrukcji historycznych i interaktywnych muzeów].

Polecam lekturę całego dokumentu.

Przytaczam fragmenty: " Obok katolickiej większości dobrze służyli naszej wspólnej ojczyźnie i nadal jej służą Polacy prawosławni i protestanci, a także wyznający judaizm, islam i inne wyznania oraz ci, którzy nie odnajdują sie w żadnej tradycji religijnej". Dalej: " Patriotyzm konkretyzuje się w naszej postawie obywatelskiej; w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, jak - przykładowo - rzetelne płacenie podatków; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania licznych organizacji"

Patriotyzm bez pogardy i przemocy.

    Obrona krzyża przez Kardynała Nycza i Prymasa Polaka, którzy nareszcie reagują na jego wykorzystywanie w polityce , dopełnia zmiany w postawie Episkopatu. hierarchowie ci mówią o tym ogólnie, ale tylko mało kumaty nie zrozumie, że nie tylko o narodowców tu idzie, ale także o rządzący PiS z jego miesięcznicami, ośmieszającymi katastrofę smoleńską i kalającymi krzyż ,  modlitwy i pieśni religijne li tylko dla polityki. To żadna żałoba. Ileż ją można publicznie celebrować?

 Trzeba było rządów PiS-u, aby w polskim Episkopacie dochodzili do głosu tłumieni dotąd przez Jędraszewskich, Głódziów , Meringów i innych biskupi. Tym razem dobra zmiana.

NIE dla kibolskiej agresji na stadionach, pogardy wobec innych, manipulowania historią i banalizowania cierpienia.

 


 

Podziel się
oceń
129
44

komentarze (32) | dodaj komentarz

Krytyka bez grillowania.

czwartek, 04 maja 2017 18:42

   

 

     Chłodny majowy weekend za nami. Grillowanie nieudane. Świętowanie raczej też. Polacy pluralistycznie podeszli do świętowania. 1. Maja nie była w stanie obchodzić wspólnie nawet lewica. Dzień  Flagi 2. maja też zamiast łączyć, czasem dzielił. Władze państwowe skoncentrowały się na 3. Maja.  Przykre, ale po raz pierwszy w III RP Konstytucję 3 Maja świętowały władze, które obecną Konstytucję łamią i złamały celowo i z rozmysłem. Władze, które szalenie obniżyły autorytet Polski w świecie i w Europie. Jak tu być dumnym z Konstytucji 3 Maja, Polski, przy władzach łamiących zasady demokratycznego państwa i dołączających do grona państw niedemokratycznych typu Rosja Putina, Białoruś Łukaszenki czy Turcja Erdogana? Łyso. Strażnik konstytucji - Prezydent, który zamiast jej strzec [ przysięgał na nią ], sam ją łamie, aby rozmydlić wszystko , apeluje o referendum w sprawie zmiany konstytucji w 2018 roku w stulecie Konstytucji 3 Maja. Farsa. Jak Prezydent i PiS mogą być partnerami w dyskusji nad konstytucją? Siadając do stołu z takimi ludźmi, opozycja legitymizowałaby dotychczasowe haniebne pisowskie psucie demokracji. Debata nad konstytucją to poważna sprawa, konstytucja to poważna sprawa. Nie można dalej obniżać jej rangi. Tak, jak robi to Prezydent Andrzej Duda. Czym słabszy, tym bardziej wrzeszczy. Zamiast przemówienia był krzyk małego człowieka, który czuje swoją słabość.

  Wyborcy Prezydenta i PiS-u, bardzo zaszkodziliście Polsce. Przy okazji patriotycznych świąt majowych trzeba Wam to powiedzieć.

    O patriotyźmie w kontekście próby jego zdefiniowania przez Episkopat Polski nareszcie przerażony tym, co się w Polsce zaczyna dziać, nie bez jego winy, w następnym wpisie.

 Obiecałem księdza Stanisława Walczaka. Oddaję mu głos : " Nie mogłem zrozumieć, że polscy biskupi pozwalają na radio, które zaraz po modlitwie oczernia, jątrzy, zieje nienawiścią. Ale biskupi mówili : " Nie zamykamy radia, bo mówią pobożnie".... Michalik, Głódź, Mering. Nie wiem, jakim cudem na czele komisji mającej się przyjrzeć radiu stanął przyjaciel Rydzyka arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. To tak, jakby zrobić kozła zarządcą kapuścianego ogródka....przekonanie o wyjątkowości polskiego narodu...część hierarchów i polityków buduje je na swoim wewnętrznym fundamencie ksenofobii, antysemityzmu, nacjonalizmu. Tworzą nowy termin, który ma szansę zapisać się na niechlubnych kartach historii Kościoła. Tym terminem jest " teologia narodowa". Kaczyńskiego ksiądz Walczak nazywa łgarzem." Bo kłamie, więc jest łgarzem. To polskie słowo. ... on nawet nie umie się modlić. bo nie można stać pod Pałacem Prezydenckim, wyć z nienawiści i mówić : " Modlę się tutaj, a wy mi przeszkadzacie". Modlitwa ma być rozmową z Bogiem, twarzą w twarz, a nie manifestacją polityczną. Ktoś powinien przypomnieć Kaczyńskiemu, co Jezus powiedział o modlitwie; " Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Ty zaś , gdy chcesz  się modlić, wejdź do swej izdebki i zamknij drzwi. On [ Kaczyński ] traktuje Kościół jak potęgę militarno - polityczną. Ale przecież Kościół jest potęgą duchową, którą wolno opluc, znieważyć i nie chwyci za karabin. Poza tym Kaczyński jest populistą. Przed populizmem przestrzegał ostatnio papież Franciszek. Powiedział, że Hitler  nie doszedł do władzy siłą, ale wybrali go ludzie, którzy szukali charyzmatycznego lidera, zbawcy. A w Polsce coraz głośniej się woła: " Jarosław, Polskę zbaw" Niby od czego? Wołają biskupi i szeregowe duchowieństwo. To oni popierają kłamstwa na temat katastrofy smoleńskiej, szczują przeciw wszystkiemu, co obce, inne. Nie może być zgody na to, by ludzie uczciwi byli skazani na zgorszenie siane przez grupę duchownych i świeckich, którzy się pogubili....PiS naśladuje Kościól z czasów, gdy miał władzę świecką i duchową. Rzucanie klątw, wykluczanie, mówienie , kto jest dobrym , a kto złym katolikiem. Stosy tez płoną - poprzez pomówienie, oczernianie. Chrześcijaństwo jest zbyt piękne, aby pozwolić na przywłaszczenie go przez grupę fanatyków religijno - narodowych....Episkopat jest zadżumiony teologią narodową. Młodziutki prymas Wojciech Polak mówił ostatnio o herezji nacjonalizmu. Ale prymas nie może wiele. Nie ma większości w Episkopacie."  Czemu tak jest? ' Konformistyczny model myślenia dominuje - co widzę i słyszę. Na mnie po tym wywiadzie rozleje się hejt. Ale mam swoje lata, mieszkam daleko, niemiecki biskup mnie nie zaknebluje - tak jak zrobili tutaj z Bonieckim i Lemańskim. Tym, którzy są na miejscu, trudno krytykować Rydzyka, Episkopat, PiS. Kalkulują i wychodzi im, że lepiej siedzieć cicho. A taki ksiądz Dariusz Oko, doktor katolickiej uczelni, jeździ po kościołach ze swoimi herezjami. ... To nie laicki model życia, nie prawo do aborcji, nie gender, ale sami księża i biskupi wyrzucają ludzi z Kościoła. A to oznacza, że Kościół traci jedną z podstawowych składowych części..... to kulawy Kościół. Ośmielę się powiedzieć, że mamy w Polsce powrót pogaństwa. Poganin to nie jest człowiek, który wierzy w bóstwa, kłania się kamieniom i drzewom. Poganin to człowiek zawistny, zazdrosny, nienawistny, który swoją nienawiścią powoduje w drugim człowieku strach, respekt, obawę. Tyle pogaństwa w narodzie, ilu ludzi przestraszonych".

      O Ruandzie i zbrodniach tam popełnionych i roli kościoła w nich poczytajcie Państwo , docierając do wywiadów księdza Walczaka. Zna temat z autopsji, bo tam był i długie lata działał. Papież przeprosił za rolę duchowieństwa w ludobójstwie w Ruandzie. U nas arcybiskup Hoser ma wpływ na Episkopat i to wpływ negatywny w rozumieniu księdza Walczaka.

 Po doświadczeniach Ruandy arcybiskup Hoser mógłby zrobić wiele dobrego w kierunku zahamowania teologii narodowej i waśni plemiennych w Polsce.

     Nacjonalizm i ksenofobia jednak przestraszyły biskupów i zabrali głos. Prymas Polak i jemu podobni zyskują większość w Episkopacie. Chwała Bogu. Może trzeba było Prezydenta Dudy i rządów PiS-u, aby polski Episkopat się zmienił. W tym kontekście, wyborco PiS-u i Prezydenta , zrobiłeś przysługę dobrej sprawie. Wbrew intencjom swym.

 

PS Krytykom księdza Walczaka przy;pomnę Norwida;

Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala
Czy ten , co mówić o tym nie pozwala?

Czy ten żył za mnie, co nie zna mej winy,
Czy ów, co nawet zna owej przyczyny?

Jaka roznieca miedzy oskarżeniem,
Zniesieniem, klątwa, albo przewinieniem? -
I jak te rzeczy do siebie się maja,
I czy sądzący, ucząc się jej, zna ja?
I czy sumienie może jąć się za nic,
Bezorganicznym będąc, bo bez granic,
Czymś, co jak magnes odpycha lub styka?...
A cnoty treść - co? - galwanoplastyka?...
A jaw co wtedy będzie - a praktyka
Czym?..
tu - odpowiedz - w pukaniu stolika!!

 
Ilość odsłon: 6018

Podziel się
oceń
101
32

komentarze (19) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 777