Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 329 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog






zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196817

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Nasi swojaccy patryjoci.

środa, 25 maja 2016 10:58

 

    Po sejmowym show patriotyczno - populistycznym powiatowej Premier i PiS-u dalej trwa dialog z Unią dotyczący łamania praworządności w Polsce. Unii Europejskiej wyraźnie jest nie na rękę ten problem, ale nie może nie reagować. Kaczyński to wykorzystuje. Rząd i politycy PiS-u kombinują, jak wyjść z opresji, tak, aby uniknąć posądzenia o kapitulację. Genialny strateg Kaczyński nie może się mylić. W tym cały problem, bo PiS ma taką większość, że bez opozycji problem może w trzy migi rozwiązać. Prezes boi się o reputację, ale także zamierza naprawdę sparaliżować pracę TK i uczynić z niego narzędzie podległe PiS-owi. Zrażanie przywiązanych do demokracji krajów unijnych typu Belgia czy Holandia odbije nam się czkawką przy negocjacjach poważnych kwestii z pieniędzmi w tle.

   Prezes idzie w zaparte. Dialog trwa. Twardy beton pisowski się cieszy, że Unia mięknie.Politycy PiS-u dwoją się i troją , aby spełnić urojenia Prezesa. Takiego łgarstwa i krętactwa w polskiej polityce od czasów PRL-u nie było. Białe jest czarne, a czarne - białe. Orwell. gdzie dwóch się bije, trzeci korzysta. Wydaje się, że opozycja nie potrafi wykorzystać tego faktu. Wyborca nie widzi alternatywy w rozbitej opozycji, stąd notowania PiS-u są nie najgorsze, co zresztą w pierwszym roku rządzenia stanowiło prawidło.

       Dla naszego populistycznie "patriotycznego" pisowskiego wyborcy przypominam wiersz Kazimierza Przerwy - Tetmajera z 1898 roku [ Polska wszakże pod zaborami ].

   " Patryjota"

 

W zdrowym ciele zdrowa dusza!

Hoc! Hoc! Hopsa! tylko śmiało!

Jeszcze Polska nie zginęła!

Co się stało, to się stało!

Jak Bóg da, to odbierzewa!

Hulaj dusza bez kontusza!

Huha! Vivat "patryota"!

Rozum, wiedza, talent, praca

U nas, bratku, nie popłaca!

Postęp i cywilizacja

W kąt, gdy wchodzi do gry nacya!

I "guanem" wnet dostanie

Kto nie z nami, mocium panie,

Bo jest jedna tylko cnota,

Byś był, wasze, "patryota"!

Możesz kpem być i cymbałem,

Możesz dureń być siarczysty,

Byleś z mocą i zapałem

Kraj miłował macierzysty!

Co się stało, odstać może!

Jedno, drugie, trzecie morze...

Huha! Hopsa! Każdą nową

Myśl witamy krzyżem pańskim

Precz z geniuszem Europy

Farmazońskim i szatańskim!

My o jedno tylko szlemy

Modły k niebu z naszej chaty:

By nam buty mogły śmierdzieć,

Jak śmierdziały przed stu laty!

Gdzieś tam jakiś Francuz wściekł się

– Bęc! Już sterczy na indeksie!

Ojciec święty siedzi w Rzymie,

Na plebanii ksiądz Walenty

– Wara, chłystku, mi tu wnosić

Swoje "ludzkie dokumenty"!

Londyn, Berlin i Warszawa

Niech Ci krzyczy: Sława! Sława!

Chociaż wiem, jak ci zależy,

Abyś u mnie był przyjęty,

Ja ci domu nie otworzę

Nie dla takiej on hołoty!

U mnie w duszy cnota leży

– Vivat skromność "patrioty"!

Hoc ha! Hopsa! Byle zdrowo,

Zdrowa dusza - zdrowe ciało!

Niechaj śmierdzi, jak śmierdziało,

Byle tylko narodowo!

Wolę polskie g... w polu

Niż fiołki w Neapolu!

Swojsko, polsko, po naszemu,

Hoc! Hoc! Hopsa!

Tak jak wtedy,

Gdy nas naprzód tłukły Szwedy,

Potem Niemcy i Moskale

– Hoc! Hoc! Hopsa! Doskonale!

Po swojemu! Po staremu!

Lepiej dostać w łeb w kontuszu,

Niż we fraku natrzeć uszu!

Niechaj żyje stara cnota!

Daj nam dalej kisnąć Boże!

Jedno, drugie, trzecie morze

– Vivat "prawy patryota"!...


Podziel się
oceń
87
57

komentarze (78) | dodaj komentarz

Dobre dla PiS-u, złe dla Polski.

poniedziałek, 23 maja 2016 13:24

    

 

             Nareszcie ciepło. Kolejny długi weekend przed nami. Drzewa liście na się wzięły, jak napisał poeta. Jesiony i dęby nieco spóźnione - nadrabiają. W ogródkach zrobiło się gwarno. Komunie święte.

    Majówki lub Grille, jak kto woli. Maj w całej okrasie. Tylko Wyścigu Pokoju mi brak. Czekać, aż pojawią się grzyby. Żyć, nie umierać.

  Szczególnie na emeryturze.

     My czekamy na grzyby, a politycy na opinię Komisji Europejskiej w ramach procedury kontroli praworządności w Polsce rządzonej przez PiS. W piątek mieliśmy kolejne po audycie show w Sejmie Rzeczypospolitej. Na użytek twardego pisowskiego elektoratu premier Szydło i PiS urządziły w sejmie groteskowe przedstawienie niby w obronie polskiej suwerenności. Dialog z Komisją Europejską im nie wychodzi, bo urzędnicy unijni tak biorą za tak, nie - za nie. Kaczyński swój język pełen niedomówień, insynuacji, oszczerstw , obrażania przeniósł na organy zewnętrzne , budząc zdziwienie w Europie i USA. Wojując z Unią Europejską w imię wydumanego zagrożenia suwerenności, Kaczyński chce przyciągnąć elektorat antyunijny i populistyczno - radykalny oraz umocnić pisowski beton. To jednak nie wystarcza , aby zmieniać konstytucję i rządzić Polską na dłuższą metę. Jakie szkody ten konflikt przyniesie ? Unia działa powoli. Jest zbiurokratyzowana. Jej młyny mielą powoli, ale skutek może być dla Polski katastrofalny. Liczenie na Węgry, które rzekomo nie poprą sankcji dla Polski jest głupotą. Węgry nas już ograły. To Polska stała się królikiem doświadczalnym do wdrożenia procedury kontroli praworządności przygotowanej przecież na Węgry. Unia daleka jest od zawieszania w członkostwie, nakładania sankcji, choć upór Kaczyńskiego , bojącego się przyznać do błędu jest wkurzający. Kaczyński znalazł sobie kolejnego po Tusku, Rzeplińskim wroga - Timermansa. Polska staje się dziwolągiem, krajem niestabilnym, niepewnym, nieprzewidywalnym przez fobie i umiłowanie do wojenek Kaczyńskiego sprytnie grającego na uczuciach patriotycznych i religijnych, radykalizującego niebezpiecznie życie publiczne w Polsce. Za tę niepewność, nieprzewidywalność, niestabilność zapłacimy okrutną cenę. Zapłacimy wszyscy. Wcale nie trzeba oficjalnych sankcji. Wystarczy nieufność, izolacja przy negocjacjach czegokolwiek dla Polski oraz reakcja instytucji unijnych i ratingowych. Żadne podwyżki podatków tego nie zrekompensują. Jednym słowem, Kaczyński, mobilizując pisowski elektorat populistycznymi hasłami, zapewnia sobie na razie władzę, ale szkodzi Polsce. Także elektoratowi PiS-u. Kiedy to do niego [ elektoratu ] dotrze? Głosując na PiS i Dudę, zaszkodziliście Polsce, Ojczyźnie naszej, drodzy pcimianie. Poświęcać Polskę dla władzy, leczącego fobie małego inteligenta z Żoliborza?

  Piłsudski mawiał, że jedyne, co gubi Polskę w relacjach z innymi krajami to jej niepewność. Uważał ją za największą przeszkodę do rozwoju Polski. Kaczyński w parę miesięcy zepsuł przez lata budowany autorytet naszego kraju i tę niepewność wziął na sztandary. 

     Skoro o Piłsudskim mowa, to przypomnę  trochę przedwojnia. W wyborach parlamentarnych w wioskach Gminy Pcim zdecydowanie wygrywali ludowcy zarówno przed, jak po połączeniu ruchu ludowego. Rozkwit ruchu ludowego nastąpił po połączeniu stronnictw ludowych w SL. SL w Stróży liczyło 200 członków. Po kilkaset członków miały koła SL w Pcimiu i Trzebuni. W czasie rządów sanacyjnych nastąpiła duża radykalizacja ruchu ludowego. Wśród pracowników Zarządu Lasów w Trzebuni dużo głosów zyskiwała PPS, co stanowiło ewenement, jeśli chodzi o tereny wiejskie. Stawiano wyraźnie na lewicę. Rządziła sanacja - piłsudczycy, proboszczowie i księża byli narodowcami ND, a wierni głosowali na partie lewicowe, antyrządowe.

      W III RP - KPN, AWS, LPR, PiS. 


Podziel się
oceń
62
53

komentarze (52) | dodaj komentarz

Pseudo audyt i negatywna perspektywa.

sobota, 14 maja 2016 11:38

    

     

Leje.

  Znów na bloga zboczyć można. Część weekendu majowego [ przełom kwietnia i maja ] spędziłem w okolicach Muszyny, Krynicy, Tylicza, Wierchomli, Powroźnika i Starego Sącza. Bardzo lubię te tereny. Często tam bywałem. Była okazja do odświeżenia pamięci. Wyjazd na Jaworzynę Krynicką, gorąca czekolada [ z imbirem ] U Kiepury w samej Krynicy, Muszyna z ogrodami; biblijnym wokół kościoła świętego Jakuba i sensorycznym na wykupionych przez miasto terenach w dolinie Popradu, wyjazd kolejką na Wierchomlę, unikalna drewniana cerkiew świętego Jakuba Młodszego w Powroźniku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, najstarsza cerkiew w polskiej części Karpat. Zamieniona na kościół katolicki po wywiezieniu ludności w ramach akcji Wisła po II wojnie światowej, nie została zdewastowana, niczego nie zmieniono. Zachowała swój pierwotny wystrój. Być może, dlatego, że była to cerkiew greko- katolicka z obrządkiem wschodnim, ale podległa Papiestwu. Dziejami Państwa Muszyńskiego w jurysdykcji biskupów krakowskich interesuję się już od dawna, historią Łemkowszczyzny także. Ci biskupi krakowscy budowali i opiekowali się cerkwiami dla miejscowej ludności. Ludność w związku z ich polityką przechodziła z prawosławia na greko- katolicyzm. Siedzę i czytam " Przewodnik po cerkwi św. Jakuba Mł. Ap. w Powroźniku" autorstwa księdza Bogusława Zawiślaka przez 35 lat proboszcza rzymsko- katolickiego korzystającego z wiernymi z owej świątyni. Mnóstwo detali i z historii sztuki, i historii Łemkowszczyzny. Renowacja wystroju cerkwi trwa. Koniecznie trzeba zobaczyć jej wystrój. Msza święta w kościele przyklasztornym klarysek w Starym Sączu zakończyła mój weekendowy pobyt na Sądecczyźnie.

    2. maja Święto Flagi, Święto 3-Maja .Uroczystości państwowe z Prezydentem i Premier zostały przyćmione wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie 2. maja. Jarosław Polskę Zbaw przemawiał do klubu PiS-u. Zaniepokojony zapowiadanym na 7. maja marszem KOD-u i opozycji Kaczyński deklarował na nim miłość do Unii Europejskiej i zapewniał, że w Polsce kwitnie demokracja i konstytucja nie jest łamana. Obłudnie wzywał opozycję do współpracy i zmiany konstytucji.

   Cały tydzień Polska liczyła demonstrujących 7. maja kodowców i opozycjonistów. Prezes dla odwrócenia uwagi dokładnie w czasie demonstracji tkwił na czacie w telewizji Kurbana. Telewizja Kurbana { Kurskiego ] zupełnie zaczyna przypominać tę z czasów PRL-u. Nierzetelność i cenzura śmiechu warta. PRL wraca. Nie tylko w propagandzie. Większość obserwatorów skłania się do tego, że była to największa demonstracja uliczna od 1989 roku. Osobiście szacuję ją na ponad 200 tysięcy ludzi. Kaczyński się przeraził. Wezwał Szydło i kazał naprędce przygotować sejmowe show, audytem zwane. Ministrowie w pośpiechu zbierali haki na rządy PO-PSL i totalnie nieprzygotowani ,ubarwiając je w miarę posiadanych zdolności aktorskich [ Macierewicz nie do pobicia ] podawali w sejmie z kartek. Dokumentu żadnego. Zamiast należnego społeczeństwu bilansu rządów PO- PSL otrzymaliśmy polityczne igrzyska. Pośpiech jest dobry przy łapaniu pcheł. Sam Kaczyński przyznał, że to częściowy audyt, że pracują dalej. Przewidziałem, że PiS będzie chciał znaleźć uzasadnienie do opluwania sprzed wyborów i przy pomocy mediów zależnych od siebie i prokuratury Ziobrowej zrobi igrzyska. PO- PSL są na celowniku, Marsz z 7. maja jedynie atak przyśpieszył i chyba w ogólności PiS-owi zaszkodzi. Podane w pośpiechu fakty już są weryfikowane przez media nie Kurbana i wychodzi na to, że ministrowie w większości przypadków mijali się z prawdą. O półprawdach, insynuacjach, politycznej nagonce nie piszę. Teraz następuje drugi etap. Ministrowie składają do prokuratury doniesienia. Zgodnie ze scenariuszem przeze mnie przewidzianym. Ziobro się tym pobawi. Trzeba nie tylko udowodnić, że Po-PSL uczyniło z Polski ruinę, ale także powsadzać złodziei do więzień. Wydaje się to o wiele trudniejsze niż opluwanie. Sami rządzący przyznawali, że bazowali przy owym audycie na danych z kontroli NIK-u i innych instytucji i że przez to one są wiarygodne. Każda instytucja kontrolna sporządza opis nieprawidłowości , prosi o ustosunkowanie się kontrolowanego i podaje wnioski do prokuratury w uzasadnionych przypadkach. Teraz ministrowie poprawiają instytucje kontrolne , składając wnioski do prokuratur. Jeżeli były nadużycia to ukarać. Złodziejowi nadać nazwisko. Dołożyć do obrad sejmu na siłę punkt z audytem, pluć na poprzedników przez 8 godzin, dać im 34 + 7 minut na obronę, której media Rydzyka i Kurbana nie przedstawiają, głosować audyt bez dokumentu to absurd. Pomijając, że to takie prawe i sprawiedliwe. Kaczyński chciał swojemu elektoratowi udowodnić, że Polskę w ruinie odziedziczył i że rządzili nami złodzieje i zbrodniarze [ Smoleńsk}. Sprytnie poprzez media Kurbana i Rydzyka to zrobił, ale konsolidacja własnego elektoratu to za mało, aby rządzić Polską na dłuższą metę. Złote mercedesy i inne populistyczne chwyty łapią niczym ośmiorniczki przed wyborami, ale elektorat PiS-u zacznie się wkrótce dusić z tym we własnym sosie. Wiarygodność tego audytu żadna, a szkoda, bo dobry audyt z ukaraniem winnych pomógłby uniknąć błędów w przyszłości. Pisowcom się już języki plączą od kłamstw. Jak trzeba pod ratingi czy sojusze międzynarodowe to Polska kwitnie, dla użytku pisowskiego wyborcy - jest w ruinie i rządzili nami " komuniści i złodzieje". W listopadzie 2015 roku polska armia była w ruinie, teraz Macierewicz postawił ją na nogi. Kto w takie brednie uwierzy?. Macierewicz za obnażanie polityczne i wredne polskiej armii w Sejmie w ramach " audytu" powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Tyle zła , ile ten człowiek uczynił Polsce , a w szczególności polskiej armii o pomstę do nieba woła. Kto z sojusznikiem, który ma tak nieodpowiedzialnego ministra zechce na serio współpracować. Ten człowiek służy , nolens volens, Putinowi, choć innych o to oskarża. Wokół pisowski jazgot; ruina, złodzieje, mieliśmy rację, a w tym czasie opozycja się jednoczy. W tym cała nadzieja dla Polski. Zjednoczona opozycja jest w stanie wygrać wybory z PiS-em, który liczyć może na nieco ponad 30% wyborców. Zostawić ów beton, niech się podnieca ośmiorniczkami i złotymi mercedesami, niech ogląda Kurbana i Rydzyka z podobną PRL-owskiej propagandą i jednoczyć się w obronie Ojczyzny, którą PiS niszczy i słowem, i teraz czynem [ uwłaszczenie nomenklatury ]. Szeroka koalicja jest możliwa. KOD, PO, PSL, Petru i resztki lewicy [ wyborcy lewicowi w Polsce stanowią liczną grupę, tylko przez podziały prezent PiS-owi zrobili ] deklarują współpracę. Kolejne marsze dopełnią demokracji. Agencja Moody's utrzymała rating Polski, ale zmieniła perspektywę na negatywną. Potwierdza to, ze PO- PSL zostawiły Polskę w dobrym stanie, a perspektywa rządów PiS przynieść może Polsce szkody. Przez pół roku rządów PiS narobił tyle szkód Polsce, że żadne pseudo audyty tego nie zasłonią.

     Do następnego deszczu.

      

 

  


Podziel się
oceń
110
92

komentarze (35) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 817