Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 207 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1195491

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Krajobraz po bitwie.

wtorek, 27 maja 2014 11:44

Państwowa Komisja Wyborcza podała nareszcie oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu. Wygrała je Platforma Obywatelska. PiS po raz siódmy przegrał wybory. Niska frekwencja służyła PiS- owi i mimo to przegrał, choć w stosunku do 2009 roku, kiedy to PO zdeklasowała PiS, poprawił swoją pozycję. Wygranie wyborów po siedmiu latach rządzenia przez obecną koalicję PO - PSL, które zdobyły w sumie  23 mandaty, uznać należy za sukces. Generalnie ludzie nie poszli na wybory. Frekwencja porównywalna z tą z 2009 roku. Humor może nam poprawić fakt, że tylko 13% Słowaków i 19 % Czechów na wybory poszło. W stosunku do średniej unijnej to jednak tylko połowa.

Zainteresowanie wyborami do Europarlamentu jest nikłe, stąd dziwi, że PiS mający zdyscyplinowany elektorat z sektą smoleńska w tle tych wyborów nie wygrał. Ludzie są zmęczeni rządami PO- PSL, a jednak PiS nie wygrał.

Wydaje się, że spełni się moje zdanie, że PiS już wyborów w Polsce nie wygra.

Ostrzą sobie zęby na wybory samorządowe jesienią. W tych mają nikłe szanse , aby wygrać. Obecnie rządzą jedynie Podkarpaciem i to po kompromitacji marszałka z PSL-u. Wyniki w Polsce są dla mnie pozytywnym zaskoczeniem, wyniki w Pcimiu  też [ prognozowałem, że PiS uzyska ponad 60% głosów }. Solidarna Polska odebrała głosy PiS-owi a Gowin i Korwin- Mikke - PO. SLD straciło mandat, zyskał Korwin- Mikke. PiS i PO i PSL pozostały przy ilościach mandatw z 2009 roku: PiS - 3, PO - 2, PSL - 1. W Gminie Pcim najwcześniej z kampanią ruszył PSL, wieszając plakaty. Był to element walki PSL-u z PiS-em o elektorat wiejski. W Pcimiu się nie udał PSL-owi. Później pojawiły sie przeolbrzymie plakaty Legutki z PiS-u i Berkowicza z KNP Korwin - Mikkego. Następnie Kaczyński nawiedził strażaków w Stróży w ramach " zawieszenia" kampanii i zaczęły się pojawiać mniejsze plakaty Dudy.  M. in. radny Polański rozwoził je wstydliwie w piątek przed ciszą wyborczą. PO reprezentowały skromne plakaty Stanisława Bisztygi, krajana rodem z Myślenic, zaklejane przez sztabowców Gowina i czasem zrywane przez nieznanych sprawców. Ziobro też był widoczny.

Kampania kampanią. Wydaje się, że jej głównym błędem było zaangażowanie władz samorządowych przywożących Kaczyńskiego do apolitycznych z reguły strażaków. Pisowski wójt Tokarni, nie włącza samorządu do kampanii. Pisowski wójt Pcimia a to z folią pojedzie, a to Kaczyńskiego przywiezie. Oby Pcim na tym nie stracił. Zasady władzom Pcimia są obce. I tu nie o opcję chodzi. Chodzi o człowieka. Wójt Tokarni wydaje się być , po prostu, przyzwoitszy. Chyba, że o parasol ochronny w świetle zarzutów korupcyjnych chodzi. Ucieczka do przodu?

Niby remis, ale kto będzie pamiętał, że PO i PiS zdobyły po 19 mandatów. Propagandowo i politycznie wygrało PO. Ułamek procenta, ale zwycięstwo.

Uwzględniając w/w czynniki, duże zwycięstwo.


Podziel się
oceń
59
110

komentarze (22) | dodaj komentarz

Gdybym mógł, Mamo...

poniedziałek, 26 maja 2014 23:11

 Dziś mamy Dzień Matki. Prawdopodobnie już wszyscy, którzy mogli, podziękowali swoim Rodzicielkom.

Dla tych, którzy tego fizycznie nie mogli zrobić, przytaczam wiersz  Marii Terlikowskiej :

 

 

Gdybym mógł , Mamo

tobym pamiętał,

żeby Ci przynieść

w dniu Twego Święta

kawałek łąki

pachnącej majem

z piosenką skowronka

i z krzykiem czajek,

tęczę wiosenną

po pierwszej burzy,

kukułkę, która

pomyślność wróży.

 

Westchnijmy do naszych MAM grzejących się na rajskich wrzosowiskach.

To możemy zawsze uczynić. Każdego dnia.

 


Podziel się
oceń
21
100

komentarze (2) | dodaj komentarz

Wybory.

piątek, 23 maja 2014 21:29

Cisza wyborcza tuż, tuż. Kampania milknie. Kto się miał nawygłupiać, to uczynił. Spoty co jeden to bardziej obciachowy. Kosztuje nas ta demokracja, ale nikt nie wymyślił lepszego ustroju. Głosować trzeba. Myślę, że każdy zamierzający to uczynić, wie na kogo. Idźmy, zagłosujmy zgodnie z własnym sumieniem. Nie patrzmy wilkiem na kogoś, kto głosuje inaczej. Po wyborach trzeba żyć z sąsiadami, z rodziną, ze współpracownikami. Różnić się mądrze można. Zacietrzewionych zostawić, niech sobie upuszczą żółci. Lekarze mniej zarobią. Niepójście  na wybory nie jest żadnym rozsądnym wyjściem. Jak przewidziałem, prezesa Kaczyńskiego Szlachetka z Obajtkiem do gminy przywieźli. Sklecili na siłę hucpę pod mostem w Stróży. Strażakom się podziękowania należą, ale może w innych okolicznościach. Tu ich, po prostu ,wykorzystano. Strażacy most obronili, starosta odbuduje, a Kaczyński z Obajtkiem i Szlachetką kampanię zrobili. Nie wiem, czy starostę zaprosili, bo to przecież most powiatowy. Wkrótce zwiozą Prezesa do czyjejś piwnicy bez zgody gospodarza i będą się lansować. Takie obyczaje. Tusk drogi, mostki, domy, osuwiska pomógł staroście i wójtowi odbudować po powodzi w 2010 roku, a prezes Kaczyński jeździ i laury zbiera. Co źle, to Tusk. Tuska w Pcimiu za bardzo nie lubią, to i Prezes rechocze. Jedna wielka manipulacja potwierdzająca moje zdanie o PiS-ie. Zasłonić się wartościami, Ojczyzną, patriotyzmem i wykorzystywać patriotyzm i religijność prostych ludzi. Ja takim " patriotą" i takim " katolikiem" być nie chcę i jako konserwatysta zagłosuję na PO. Jestem przekonany, że ludzie typu: Róża Thun, Bogusław Sonik czy Stanisław Bisztyga Polsce dobrze służyć będą. Bez obłudy. Znam ich osobiście.


Podziel się
oceń
39
110

komentarze (9) | dodaj komentarz

Pracować czy filozofować?

środa, 14 maja 2014 9:15

Ogród na zimną Zośkę przygotowałem. Widać nie nadaremno. Bez ogródek też chłodem zieje. Kampania do Europarlamentu: spoty, słowa obelżywe i kłamliwe etc. Ot, polityka - powie ktoś. W najbliższym otoczeniu jakoś tego nie widać. Pod koniec tygodnia może rzucą się z plakatami. Na razie widziałem przeolbrzymi plakat Ryszarda Legutki. Przeolbrzymi, bo PiS na tych terenach starać się nie musi. I tak wygra. Profesorowie: Legutko, Szczerski, Bednarski u mnie nie znajdą uznania, bo obniżają rangę uczelni, którą ukończyłem. Ostatni występ profesora Legutki u Moniki Olejnik to żenada. To przez takich profesorów spada ranga UNIWERSYTETU Jagiellońskiego, który nie przyznał doktoratu honoris causa Jose Louisowi Barroso w 650- cie UCZELNI. Decyzja Senatu akademii autonomiczna, ale nierozsądna w sytuacji, gdy UJ czerpie środki z Unii na rozwój. Małe i głupie to. Przeczy dewizie Kazimierzowskiej Wszechnicy ; Plus ratio quam vis. Bardziej ideolodzy niż naukowcy?

Póki co UJ-tu nie reprezentują tacy profesorowie jak Pawłowicz, ale jak tak dalej pójdzie , to do jej poziomu zejdzie. Jej słów i zachowania szkoda komentować.

Uczeń w szkole podstawowej dowiaduje się, że trzeba Mówić: " Mnie się nie podoba", a nie - " Mi się nie podoba". Pisowski poseł, ba profesor, więcej może. Może się kompromitować.

Do wyborów trzeba iść i zagłosować zgodnie z sumieniem i wiedzą.

Ja dylematu nie mam. Jako Polak i katolik na przewrotność i obłudę pisowską nie zagłosuję. Została PO z całym bagażem plusów i minusów. Głosuję na kolegę i przyjaciela Stanisława Bisztygę rodem z Myślenic na listę nr 8 pozycja 7. Na tej liście czołowe miejsca zajmują Róża Thun i Bogusław Sonik, którzy się doskonale w Brukseli sprawdzili. Języki znają, obycie mają. Wartości posłowie PiS-u mogą im tylko pozazdrościć. Pcim wybrał Ziobrę, który z PiS-u wyszedł albo został wyrzucony i więcej w Warszawie niż w Brukseli siedział. Widocznie nie posłuchał Kaczyńskiego i angielskiego się nie nauczył. Wybierajcie tak dalej. PiS w Brukseli stanowi margines i nie ma wpływu na nic. Jedynie Legutko może sobie pofilozofować, najlepiej w kraju jak Ziobro. Może Wójt Obajtek go przywiezie. Póki co niewiele się dzieje, to błysnąć może. On lubi błyszczeć.  Zamiast sądu w Sieradzu - Legutko w Pcimiu. Idźmy  i zagłosujmy.  Wszystko od nas zależy. Wybierajmy ludzi pracowitych, przyzwoitych , z wartościami, a nie szyld PiS, który pomału coraz bardziej blednie.

PS Od Zosienek zacząłem, na Zosiach kończę. Drogie Panie, wszystkiego Najlepszego, przede wszystkim więcej CIEPŁA.


Podziel się
oceń
70
110

komentarze (45) | dodaj komentarz

Zamiast przesłaniania ubogacanie.

poniedziałek, 05 maja 2014 10:07

Kanonizacja JP II i Jana XXIII - Papieży za nami. Mamy nowych świętych. To wydarzenie przesłoniło mi trochę rodzinne wydarzenie [ trzeci ślub dziecka w przeciągu półtora roku ]. Da Bóg, że dożyję dwóch kolejnych. W przyszłości te wydarzenia będę łączył - nikt tu nikogo nie przesłonił. Obydwu Świętych głęboko szanowałem zanim nimi zostali i tym bardziej szanuję obecnie. Przyjaciel Karola Wojtyły profesor Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie Karol Tarnowski pisze: " Pa[pież wpadł w atmosferę prowincjonalnej parafiańszczyzny, gdzie rządzi " duch proboszcza'. Mamy budowanie pomników, świątyń, czyli to, co się wiąże z katolicyzmem urzędowym i ludowym, który ma na pewno swoje zalety i być może trzyma przy religii mnóstwo osób, ale z pominięciem istotnych elementów papieskiego nauczania". Dalej : " On miał ogromny szacunek dla pobożności ludowej i nie próbował jej likwidowac ani pomniejszać. Mam jednak wątpliwość , czy byłby zadowolony, gdyby wiedział, że stał się jej częścią". Także : " Chciałbym , żeby zaczęto wreszcie czytać Wojtyłę i z tej nauki czerpać. Papież był otwarty na człowieka i do tego Kościół w Polsce powinien wrócić".  Zastanówmy się nad tymi słowami.

Weeked majowy za nami. !0. rocznica wejścia do Unii Europejskiej, Święto Flagi [ niewiele flag widziało sie na naszych domach] oraz 3 Maj. Pikniki poprzerywane zimnem oraz nachalną kampanią wyborczą do Europarlamentu. Sondaże wskazują, że Polacy zadowoleni z wejścia do Unii Europejskiej, że sceptyków ubyło. Pamiętamy referendum w 2003 roku i dyskusje okołoreferendalne i decydujący głos obecnego Świętego JP II za wejściem . Wydaje się, że ówcześni krytycy Unii najbardziej na wejściu skorzystali. Historia przewrotną jest. Polska się zmienia, na naszych oczach się zmienia. Pięknieje. Sięgnąłem i ja do dokumentu z owego 2004 roku upamiętniającego owo wydarzenie, w którym widnieje moje nazwisko obok władz centralnych i wojewódzkich, bom wójtem Gminy Pcim wówczas był. Na sukces pracowało wiele rządów i wielu, wielu ludzi na najwyższych i tych najniższych szczeblach.

Pamiętajmy o tym, obserwujac zmieniającą się Polskę, gminę, osiedle, wieś.

Na Ukrainie nadal niespokojnie. Putinada trwa. Kampania do Europarlamentu też. O tym w następnym wpisie.

 


Podziel się
oceń
57
110

komentarze (22) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 18 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 195 491