Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 208 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« kwiecień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1195485

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Pierwszy banita od Macierewicza.

sobota, 22 kwietnia 2017 11:26

 

      Czytam Balcerowicza, bo chcę wiedzieć, jaki jest człowiek, który wprowadził w Polsce kapitalizm.Balcerowicz  był człowiekiem prowincji i musiał dużo pracować, aby pięcioma językami władać, w tym w trzech robić wykłady obecnie na całym świecie oraz ekonomistą o światowej renomie zostać. Nauka i praca, potem funkcje. Dziś wystarczy legitymacja PiS - drzewiej PZPR. Poziom niekompetencji takiego wiceministra Patryka Jakiego i wielu innych, którzy za poważne reformy się biorą, poraża. Ustrojowe zmiany wymagają konsultacji społecznych, kompromisów, a PiS wszystko wprowadza poprzez projekty poselskie, aby tych konsultacji uniknąć. Dla kogo Ziobro z Jakim upolityczniają sądownictwo? Przecież wiecznie rządzić nie będą. Totalna głupota. A mogli spokojnie rządzić kilkanaście lat, wprowadzając niezbędne i zasadne zmiany. Bo poprawiać jest co. Po 26 latach to widać.500+ i sensowne reformy w ramach konstytucyjnych dałyby PiS-owi długie rządzenie, bo błędy systemowe oraz naturalna chęć zmian, choćby poprzez wymianę pokoleniową, temu sprzyjają. Alternatywy nie stworzy słaba lewica ani słaby ruch narodowy. PiS miał olbrzymią szansę. Zmarnował ją. Widzą to już jego wyborcy, którzy z tych przyczyn go poparli. Nie mówię o twardym elektoracie.Obrzydliwą twarz PiS pokazał. a będzie jeszcze ciekawiej, jak się to zacznie sypać. Mali, niekompetentni, pazerni, amoralni ludzie. Alternatywą staje się znów PO. Tak czy tak powrócą Ci, co już rządzili. Kukiz dał plamę na całej linii. Wyraźnie uzależniony od PiS-u. Utrzymuje poparcie, bo Polacy nadal szukają trzeciej drogi. Ani PO, ani PiS. Tych złudzeń pozbawiła ich.Nowoczesna, która miała wszelkie dane, aby być liderem opozycji. Polacy racjonalnie przenoszą głosy z niej na mającą dalej olbrzymi potencjał i w Unii, i w Sejmie, i samorządach PO. Nowe twarze PO, wyciągnięcie wniosków z porażki, pozycja męczennika, którą Tuskowi stara się wyrobić Kaczyński, dobrze wróżą tej partii. W . Nowoczesnej widzę pozytywny kapitał intelektualny i byłoby dobrze, aby ta  partia weszła do parlamentu z niezłym wynikiem. PSL i lewica też. Tylko koalicja. Wielu wyborców PiS-u mówi dziś, że źle się stało, że partia ta uzyskała bezwzględną większość. Realizuje swoje szalone pomysły i niszczy Polskę. Sytuacja nie może się powtórzyć z PO w roli głównej.

  O Smoleńsku mam wyrobione zdanie. Kosztowało mnie to dużo wysiłku, ale je mam. Lasek i jego komisja oraz wiele autorytetów z dziedziny lotnictwa mnie przekonali. Na ucieczce Przewodniczącego Berczyńskiego [ Wacka] nic nie stracę. Współczuję ludziom, którzy w Macierewiczu i jego komisji pokładali nadzieje na dojście do prawdy. Nieraz całkiem przyzwoici i niegłupi ludzie. Jeszcze wybuch podchwycili jako ostatnią deskę ratunku. Po ucieczce Berczyńskiego do USA chyba złudzeń nie mają. Swoją drogą, ciekawe, czy nadal będzie pobierał gażę za członkostwo w podkomisji, przebywając w USA. W każdym razie mamy współczesnego banitę. Z najemnika stał się banitą.Nie ma nic podlejszego jak granie katastrofą smoleńską. Arcybiskup Jędraszewski dochodzi do prawdy?

 Balcerowicz mówi: " W Polsce mamy ciągle za dużo narzekania i snobowania się na apolityczność , czyli kompletną bierność wobec demokratycznej polityki. a kto ma ją uprawiać? Tym bardziej cenię ludzi, którzy się angażują w naprawę polskiego państwa, tak aby było ono bardziej praworządne i lepiej chroniło wolność, a szczególnie tę, która jest dla rozwoju najważniejsza i jest zarazem najbardziej atakowana: szeroko pojętą wolność gospodarczą." Miał propozycje ze świata. Został w kraju i edukuje. Więcej takich ludzi.

  Ksiądz Stanisław Walczak musi poczekać. Obiecałem, ale temat dojrzewa. Ciężki kaliber. Za ciężki dla pisowskiego wyborcy katolicyzmem się podpierającego. Diagnoza Kościoła w Polsce postawiona przez niego wydaje mi się słuszną, choć bardzo ostra. Wali prosto z mostu, bo podlega niemieckiemu biskupowi. Pracował lata w Bielefeld. Mnie się też zdarzyło zahaczyć o to miasto po drodze na Weinfest w Erpel nad Renem, o czym już napisałem [ archiwum bloga ]. Nie podzieli tedy ksiądz Walczak losu księży Lemańskiego i Bonieckiego.


Podziel się
oceń
124
47

komentarze (31) | dodaj komentarz

Scenarzyści.

środa, 19 kwietnia 2017 10:20

 

 

   Święta Zmartwychwstania Pańskiego za nami. i co? I zima. Zamiast w przydomowym  ogródku grzebać , trafiam na ten oto ogródek. Nie tylko święta za nami. Operacja Misiewicz też zakończona. Młodzian ów piękny i powabny pożegnać się musiał ze wszystkimi stanowiskami z nadania PiS. Zadecydowała o tym najwyższa komisja partyjna. Konflikt Jarosław Kaczyński - Macierewicz wchodzi w kolejną fazę. Ośmielony tym prezydent Duda atakuje Ministra Wojny coraz bardziej. Na razie pismami. Podkomisja smoleńska Berczyńskiego skompromitowała całkowicie historyjki o zamachu w Smoleńsku. Przewodniczący komisji Berczyński wypaplał przy okazji, że odegrał decydującą rolę przy rezygnacji z Caracali. Jako emerytowany pracownik Boeinga załatwiłby swoje. Rząd to dementuje, prokuratura zaczyna wyjaśniać. A jest co, bo to największy przetarg w ostatnim czasie. Pod Macierewiczem zaczyna się palić. Niektórzy wróżą podział PiS-u. Ja zaś powtarzam, że PiS się sam wykończy. To taki charakter ludzi. Walka o wpływy w PiS-ie kosztuje nas wszystkich, bo odbywa się kosztem państwa. Misiewicz poza PiS-em, ale symbolem nepotyzmu, niekompetencji i kumoterstwa PiS pozostanie. Takich Misiewiczów mamy setki, o ile nie tysiące. Kiedy kolej na nich? O naszym lokalnym Misiewiczu głośno w mediach. Zaczyna być podawany za przykład pisowskiej amoralnej polityki kadrowej i to często.Znajomy Szydło i samego Prezesa z takim obciążeniem? Argument dla opozycji doskonały. Pisowski wyborca z Pcimia, nolens volens , świnię rządom obecnym podsunął. Na pohybel tej partii. Jeżeli to przyśpieszy upadek tych fatalnych rządów, to chwała Wam, wyborcy PiS-u z Pcimia. Jan Paweł II nauczał, aby nie mylić mądrości ze sprytem. Wam się to pomyliło.

  Brednie podkomisji Berczyńskiego politycy PiS-u dalej przerabiają na potrzeby wyznawców smoleńskiej religii. Usłyszeliśmy, że  był wybuch i jesteśmy bliżej prawdy. Wtórował im arcybiskup Jędraszewski, który w tym samym stylu, tym samym językiem o dochodzeniu do prawdy i ulatnianiu się mgły nad Smoleńskiem prawił. Mylił tu miejsca i role. Ani to mądre, ani sprytne.. Prawda Was wyzwoli.

   Prezes dalej promocje Tuska robi. Dzisiejsze przesłuchanie przez prokuraturę [ zupełnie niepotrzebne ] robi z Tuska bohatera. Tłumy towarzyszą mu od samego rana. Prezes chce, aby prezydentem w 2020 roku został. Czyżby tak chciał zdeptać ostatecznie prezydenta Dudę? Papka dla twardego pisowskiego elektoratu, jaką miała być informacja, że Tusk ma zarzuty, przeradza się w klęskę. Mobilizuje przeciwników obecnego układu i zwiększa popularność Donalda Tuska. Opozycja nic nie musi robić.PO w sondażach rośnie, inne ugrupowania mają szansę wejść do Sejmu, przekraczając magiczne 5%. Kaczyński na to pracuje. Ucho Prezesa przeżywa złote czasy.Mój blog  blednie przy takim obrocie sprawy.

Zabawa niezła, ale kosztem Polski, kosztem nas wszystkich. Kto przetnie ten chocholi taniec?

    Czytam pozycję " Leszek Balcerowicz. Trzeba się bić. Opowieść biograficzna" będącą rozmową z Martą Stremecką. Polecam. Ciekawy życiorys. Na pytanie, kiedy mamy szansę dogonić Zachód, Balcerowicz odpowiada: " W najgorszym scenariuszu nigdy, a w najlepszym za jakieś 20 lat, jeśli się maksymalnie sprężymy. W PRL przyszłość była pewna - mogło być tylko gorzej. A teraz jako wolny kraj mamy różne scenariusze : lepsze i gorsze, z których jeden będziemy realizować".

 Który scenariusz wybrali pisowscy wyborcy Pcimia? Widać. Patrioci?

I pomyśleć, że dzieciństwo spędził Balcerowicz w Toruniu. 200 metrów od jego domu rodzinnego Ojciec Rydzyk buduje swoje Imperium. Ojciec Rydzyk, Kaczyński, Macierewicz ...piszą scenariusz dla Polski

 O tym w następnym wpisie słowami księdza Stanisława Walczaka.

 

 


Podziel się
oceń
101
40

komentarze (11) | dodaj komentarz

Wielkanoc.

piątek, 14 kwietnia 2017 13:02

 

 

                    Zdrowych, Pogodnych, Radosnych,   Rodzinnych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich Czytelników

               Autor

 

 Ku refleksji: 

 

                      Chrystus na krzyżu

Chrystus na krzyżu. Stopy tuż nad ziemią.
Trzy krzyże drewniane, jednako wysokie.
Chrystus to nie ten w środku, lecz trzeci.
Z czarna brodą zwieszoną nad piersią.
Ta twarz nie ma rysów znanych z rycin.
Jest ostra i żydowska. Nigdy nie widzianej
będę szukał niestrudzenie, aż do ostatniego
dnia moich kroków na ziemi.
Umęczony cierpi bez słowa.
Kaleczy go cierniowa korona.
Nie dosięgają go szyderstwa tłumu,
który patrzył już tyle razy, jak umiera.
On, albo ktoś inny. Cóż to za różnica.
Chrystus na krzyżu. Bezładnie
myśli o królestwie, co może nań czeka,
myśli o kobiecie, która nie była jego.
Nie dane jest mu poznać teologię,
niepojętą Trójcę, gnostyków,
katedry, brzytwę Ockhama,
purpurę, mitrę i liturgie,
nawrócenie mieczem Guthruma,
Inkwizycję, krew męczenników,
srogie krucjaty i Joannę d'Arc,
Watykan, który błogosławi armie.
Wie, że nie jest bogiem, lecz człowiekiem
konającym o zmierzchu. I nie to go nęka.
Nęka go ostre żelazo tych gwoździ.
Nie jest Rzymianinem. Ani Grekiem. Jęczy.
Pozostawił nam pełne blasku metafory
i doktrynę o przebaczeniu, które może
wymazać przeszłość (tę sentencję
zapisał pewien Irlandczyk w więzieniu).
Dusza pośpiesznie zbliża się do kresu.
Ściemniło się nieco. Właśnie skonał.
Mucha łazi po spokojnym już ciele.
I cóż przyjdzie mi z tego, że ów człowiek
tyle wycierpiał, gdy ja cierpię teraz?


Jorge Luis Borges

 


Podziel się
oceń
101
31

komentarze (2) | dodaj komentarz

Przesłonięta rocznica.

poniedziałek, 10 kwietnia 2017 9:50

    

       Konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło przegłosowane. Niespodzianki nie ma. Schetyna umocnił swoją pozycję lidera opozycji. Przykre, ale Ryszard Petru wciąż osłabia .Nowoczesną. Jej notowania spadają, choć w Sejmie znalazło się kilkunastu bardzo mądrych i szlachetnych posłów, szczególnie posłanek. Notowania PO poszły w górę. Gdyby do Sejmu weszły PSL i SLD oprócz PO i .Nowoczesnej, PiS utraci władzę. To przyszłość. PiS posiada żelazny elektorat w granicach 30%. Jednak nijak nie może go poszerzyć. Gra przeciwko wszystkim i wszyscy są przeciw niemu. To samobójcze, ale ta partia nie potrafi inaczej. Obraża, klasyfikuje, etykietuje. Kto nie z nami, ten wróg. To problem PiS-u. Największym wrogiem PiS-u jest sam PiS. Z debaty nad konstruktywnym wotum nieufności utkwiły mi słowa posła Republikanów Michała Kamińskiego, który nie jest człowiekiem z mojej bajki. Rządy PiS-u określił jako krótką rozprawę między Panem z Żoliborza, Wójtem z Brzeszcz i Plebanem z Torunia. "Oby krótką rozprawę" - dodam. Bidula z Brzeszcz tłumaczyła, że Brzeszcze mają burmistrza. Tak jakby Kamiński , przypominając Reja, o tym nie wiedział. W ogóle przemówienie Pani Premier żenujące. Atak, zamiast odrzucania argumentów krytycznych opozycji. Podniesiony głos, inwektywy typu "złodzieje", głoszona duma i odwaga z bycia katoliczką i Polką, sugerujące, że ci z opozycji to źli katolicy i Polacy.Żenujące. Ciągłe przypominanie, że jest się katolikiem i Polakiem nie stanowi odwagi, lecz instrumentalne traktowanie wiary i patriotyzmu. Nie bierz Imienia Pana Boga swego nadaremno. Episkopat Polski powinien zgodnie z sugestiami cytowanych przeze mnie księży uderzyć się w piersi za poparcie tak amoralnego PiS-u i za działanie księdza Dyrektora Rydzyka, szczególnie w kontekście dzisiejszej 7. Rocznicy katastrofy smoleńskiej. Dla dobra Kościoła ksiądz Rydzyk powinien nawrócić się na katolicyzm, jak chce ksiądz Walczak. Może arcybiskup Jędraszewski przemyśli swoją rolę w Episkopacie na rzecz agitacji za PiS-em i obroną Ojca Dyrektora. Może refleksje smoleńskie go nawiedzą. Tego mu życzę. Podobnie modlę się za Ojca Dyrektora, aby na starość Bóg dał mu szansę na opamiętanie.

     Dziś 7. rocznica katastrofy smoleńskiej Pomódlmy się w ciszy za tych, co zginęli. Pomódlmy się także o opamiętanie, dla tych którzy paskudnie wykorzystują tę tragedię do robienia kariery politycznej. Dzisiaj ich zobaczymy.

Myślę, że ofiary wypadku lotniczego pod Smoleńskiem będą się radować w niebie, gdy przypomnę 77. rocznicę zbrodni katyńskiej, przysłoniętą przez polityczne rozgrywanie smoleńskiej tragedii.

 Przypominam, że Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalił Sejm 14. listopada 2007 roku w celu oddania hołdu ofiarom tej zbrodni i obchodzony jest co roku 13 kwietnia. Upamiętnianie tej daty jest związane z faktem, że 13 kwietnia 1990 roku rosyjska Agencja TASS wydała pierwszy komunikat uznający sowiecką odpowiedzialność za zbrodnię katyńską, tego samego dnia w Moskwie polska delegacja otrzymała także pierwsze kopie dokumentacji sowieckiej z tej zbrodni. Brano pod uwagę dzień 11 kwietnia, bo tego dnia w 1943 roku Niemcy ujawnili zbrodnię lub 3. kwietnia, datę pierwszego transportu oficerów do Katynia. Pozostał 13.

 Co robią w tym temacie obecny rząd PiS-u i Prezydent?

 


Podziel się
oceń
83
38

komentarze (18) | dodaj komentarz

Zmierzch bogów.

wtorek, 04 kwietnia 2017 11:19

 

      Kwiecień. Święta tuż, tuż. Przyroda [ nie tylko] rodzi się do życia. Czas ożywić martwy od dłuższego czasu blog.

Po raz pierwszy od 10 lat 31 marca nauczyciele odeszli od tablic. Mimo prób zastraszania, zastrajkowało ok. 37% placówek w całej Polsce. To nie jest nasze ostatnie słowo, nie damy się zaszczuć- zapowiada Prezes ZNP Sławomir Broniarz. Niepokoi mnie, wręcz oburza, stanowisko związku zawodowego Solidarność, którego jestem członkiem. Jeżeli na tyle powiązali się z PiS-em, że nie mogą strajkować, to niech przynajmniej nie przeszkadzają drugiemu związkowi. To nieeleganckie. Można wspólnie działać dla środowiska. Niezależnie od siebie. Przy koalicji PO - PSL Solidarność stawała okoniem, a ZNP się dogadywał. Obydwie postawy niezależne od siebie i odmienne służyły jednak środowisku. Taka jest rola związku zawodowego. Nie politykowanie. Solidarności bliżej do prawicowego rządu. To byłoby naturalne, ale w przypadku rządu PiS-u, gdzie łamane są wszelkie zasady, o które walczyła I Solidarność, to przynosi związkowi ujmę. Nie mogę się z taką postawą zgodzić i to władzom związku zasygnalizowałem. Rząd PiS-u szkodzi polskiej szkole. Powiązanie Solidarności z PiS-em jest szkodliwe dla związku i przeczy ideałom Solidarności z 1980 roku.

   Minister Wojny Macierewicz dalej niszczy polską armię. Oddanie armii i obronności w takie ręce to zbrodnia. Prezydent Duda, nieznający się na wojsku, oddał całkowicie pole, nie wywiązując się z konstytucyjnych obowiązków jako Zwierzchnik Sil Zbrojnych. Zresztą konstytucję już dawno zaczął łamać. Jego epistoralne próby reakcji zostały szybko zgaszone przez Kaczyńskiego, który doprowadził do spotkania Macierewicza i prezydenta. Silny Rydzykiem Macierewicz robi co chce. Podobnie Szyszko. Kaczyński boi się wojny z Rydzykiem. Ojciec Dyrektor odcina kupony. W spółkach skarbu państwa trwa ustawiczna wojna między budującymi swoje udzielne pozycje Ziobrą, Macierewiczem, Morawieckim. Trwa wymiana ludzi i roszady personalne. W sprawie Smoleńska podkomisja Macierewicza nie wyjaśniła nic, a pobiera olbrzymie pieniądze z budżetu. Prokuratura Ziobry oprócz ekshumacji też niewiele robi. Postawiła zarzuty o umyślne spowodowanie katastrofy kontrolerom rosyjskim. Winę tychże wykazała już komisja Millera. Jedynie to umyślne spowodowanie robi zamęt. Z jednej strony przeczy zamachowi bombowemu Macierewicza, a z drugiej drażni Rosjan. Wydaje się, że to sugestia za daleko idąca. Ziobro z Macierewiczem rywalizują ze sobą także w smoleńskim obszarze. Ministrowie brykają, a Becia całkowicie nie panuje nad nimi. To powszechna opinia w PiS-ie. Oczywiście, nieoficjalna.

Ucho Prezesa doskonale pokazało rolę Beci i Prezydenta Dudy w systemie władzy. Oszukano wyborców PiS-u. Rządzą Macierewicz, Szyszko z Ojcem Dyrektorem i Kaczyński z Błaszczakiem i Brudzińskim.

 Kabaretowo. Radziwilł zapowiada likwidację szpitali. Nową ordynacją samorządowa straszą. KRS chcą zniszczyć. Sądy Ziobrze podporządkować, bo prokuratura nie wystarcza. Protesty i opinie o łamanie prawa i demokracji puszczają mimo uszu. Mieli "suchać i sużyć". Powoływanie się na suwerena też się już śmiesznym staje, bo PiS traci poparcie. Od akcji z Tuskiem PiS zaczyna tracić w sondażach. Polacy się przerazili. 61% Polaków zagłosowałoby przeciw Polexitowi. Polacy chcą  Europy. PO zyskuje w sondażach i prawie goni PiS. Z audytu opluwającego rządy PO-PSL nic nie wyszło.Ze smoleńskich dub smolonych też. Ale to nie dzięki temu PO zyskuje. To działania PiS-u spowodowały, że Polacy deklarują głosowanie na najsilniejszą partię opozycyjną, zdolną zrobić przeciwwagę dla szkodliwych rządów obecnych. PO dostała kredyt zaufania, którego nie może zmarnować, Trochę pomógł też Ryszard Petru poprzez swoje grudniowe podróże i nie tylko. PO odzyskuje elektorat .Nowoczesnej. Polacy przekonują się do PO, bo i nie złodzieje, przynajmniej nie tacy, jak głoszono i smoleńskie bajki się nie potwierdzają i PiS pokazał najgorszą twarz, a twarz z wyborów okazała się wyjątkowo mierna [ Szydło, Duda ].

   Kaczyński pomógł Tuskowi. Pomaga PO. Ciąganie Tuska przed prokuraturę Ziobry, oskarżenia smoleńskie o zdradę smoleńską [ tyle z Macierewiczowi zostało ] dalej Tuska wzmacniać będą. Zyskiwać będzie też PO. Najważniejsze, że zyskać może Polska, bo nastąpi przerwanie szkodliwych i wyniszczających rządów PiS-u i PO po przetasowaniach i rozgrzeszeniach stanie się lepszą i bardziej bliską ludziom partią. Eksperyment z Saryusz - Wolskim też pozytywnie się zakończył, bo wiceprzewodniczącym EPL został Rafał Trzaskowski. Twarz, którą zaczyna przybierać PO. Byle jak najmniejsze koszty tych przetasowań zapłaciła Rzeczpospolita.

   Nie minęły dwa lata, a notowania PiS-u spadają. Nawet 500+ nie pomogło. Na elektoracie socjalnym przejechało się już SLD. piS-owi też nie pomoże, a zawiedzeni, którzy uwierzyli w Dudę i Szydło, a mają Macierewicza , ze wstydu kryją twarz.

  PS Media nie dają też zapomnieć o naszych lokalnych przedstawicielach " dobrej zmiany". W komentarzach znajduje to odbicie. Ćma szukająca ratunku dla siebie poprzez zbliżenie do świecy czy żarówki narażona jest na niechybne unicestwienie. Czy tak będzie? Wszystko zależy od prokuratury Ziobry. Kaczyński i Szydło też potrzebują kozłów ofiarnych. A zrobiono z nich niezłych balonów.  Na podstawie medialnych śledztw można już tak powiedzieć. 


Podziel się
oceń
83
42

komentarze (30) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 18 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 195 485