Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196754

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Przedwiośnie.

środa, 18 marca 2015 12:14

 

 

          Wiosna idzie. Jutro Józefa, w piątek kalendarzowy początek wiosny.

 Kampania prezydencka w toku. Na Ukrainie gorąco. Afera ze SKOK- ami się kroi. Senator PiS-u Bierecki zawieszony w członkostwie tej partii, choć oficjalnie zarzutów prokuratorskich nie ma. Ta partia jakoś wybiórczo o standardy dba, bo inni z prokuratorskimi zarzutami, a o zawieszeniu cicho sza.

W Gminie wybory sołtysów. Ustawa o samorządzie gminnym obliguje władze gmin do przeoprowadzenie wyborów sołtysów i Rad Sołeckich do pół  roku po terminie wyborów samorządowych. Nareszcie prawdziwe zebrania wiejskie miały miejsce. Niektórzy już zapomnieli, co to takiego. Dla mnie i wielu wybory sołeckie to uszczelnienie UKŁADU. Sołtysi poparli wójta i radnych 16. listopada, Ci teraz zrobią wszystko, aby ci sami sołtysi zostali.  I tak się dzieje. Wybory prezydenckie pokazują, że startuje się nie tylko po to, aby wygrać, ale czasem po to, aby zaistnieć czy wzbogacić demokrację. Żadna ujma dla tego,  kto startuje ze straconej pozycji. Ważne, aby był przyzwoitym człowiekiem. Z tego powodu duże brawa dla kontrkandydatów na sołtysów podobne do tych dla kontrkandydatów na radnych w listopadzie. Niech żyje demokracja.

 Tak się złożyło, że byłem autorem pierwszego Tymczasowego Statutu Gminy Pcim, na którym Gmina " jechała " cztery lata [ 1990 - 1994 ], także współautorem Statutów Sołectw. Do instytucji Sołectwa mam duży szacunek.

Byłem zwolennikiem wymiany części radnych i wprowadzeniem 4- 5 radnych niezależnych od obecnego UKŁADU. Sołtysami przeważnie bywają te same osoby. Wójtowie się zmieniają, sołtysi zostają. Z wieloma obecnymi sołtysami współpracowałem.  W moim sołectwie na obecnym etapie nie widziałem potrzeby zmiany sołtysa. Radnych - tak. Dla ich dobra.

Odpoczynek niektórym by się przydał i dobrze by na tym wyszli. Nie zrozumieli, ich sprawa. Ktoś chce ośmieszać i manipulować nimi, ja miałem czyste intencje.

       Ale co tam polityka. Wiosna idzie. Zmęczeni ogródkowymi pracami, wieczorem przy kawie lub rankiem, gdy przymrozek jeszcze trzyma, przeczytajcie wiersz Leopolda Staffa:

 

 

       

Przedwiośnie

 

Przemija szarość wielkopostna,
Budzi się ziemia letargiczna.
Połowa marca. Idzie wiosna,
Nie tylko już astronomiczna.

Po gorzkich żalach wnet się ocknie
Świat długo chmur okryty kwefem.
Lśnią szyby czyste wielkanocnie
I w słońcu pachnie już Józefem:

Józefem, lilia i bocianem,
Który coroczną wróci drogą
I na swem kole odzyskanem
Stanie chorągwią laskonogą.


Podziel się
oceń
75
100

komentarze (29) | dodaj komentarz

Słownictwo sportowe i... niesportowe.

sobota, 07 marca 2015 0:58

 

 

     Za wolność słowa zabito i pochowano w Rosji Borysa Niemcowa. Na Ukrainie niespokojnie. Wielu myśli o wojnie. W kraju kampania prezydencka w toku. Pisano na blogu dużo o roli "Tygodnika Powszechnego" w życiu opozycji w PRL-u. Lekturę tegoż zaczynało się od felietonu Kisiela, o którym na blogu też wspominano lub od "Bez ogródek" Zbigniewa Herberta, którego także wzmiankowano i cytowano. 

Stefan Kisielewski swoje felietony do "Tygodnika Powszechnego" pisywał we wtorki.  Pierwszym recenzentem była żona, która prosiła go, aby był mniej złośliwy dla ludzi, których stylowo obśmiewał i objeżdżał. Kisiel rzadko słuchał żony w tym względzie. Do felietonu przygotowywał się solidnie. Codziennie od rana czytał gazety, porównywał ich formę i treść. Prasówka to był jego żywioł.

Nie przywiązywał się do rzeczy materialnych. Zupełnie nie dbał o  strój,o który musiała dbać żona. Miał za to respekt do dokumentów i prasy.

Kisielewski i Herbert nie żyją. Nie żyje też Jan Nowak -  Jeziorański legendarny kurier do Warszawy przed powstaniem i redaktor radia Wolna Europa, którego  słowa : " Największym zagrożeniem dla Polski są sami Polacy" są tak dziś aktualne. Żyje za to profesor Władysław Bartoszewski ,który powtarza za Jeziorańskim : " Wiecie, czego ja się naprawdę boję? Że my, Polacy, znów to wszystko  schrzanimy".

Wypowiada się też w sprawach Kościoła dyplomatycznie, ale zdecydowanie: " Mój Kościół to jest ten,jaki wpojono mi w czasach młodości - otwarty, ekumeniczny.To kościół ks.Ziei, którego poznałem na 30 lat przed jego wstąpieniem do KOR-u. Spowiadałem się u niego załamany po wyjściu z Oświęcimia w 1942 roku, a on mi powiedział : "Przestań się nad sobą użalać. Widziałeś ,co się dzieje w getcie? Zrób coś ,by pomóc Żydom". Dalej pisze: " Mój Kościół to Kościół abp. Życińskiego, Józefa Tischnera, Adama Bonieckiego, Ludwika Wiśniewskiego. Jak się spotkało takich ludzi, trudno stracić wiarę w mój Kościół".

    Wczoraj na starych Powązkach pochowano Bohdana Tomaszewskiego nestora sprawozdawców sportowych. Czarował kibiców głosem w czasie 12. igrzysk olimpijskich i niezliczonej liczbie innych zawodów. Zmarł, mając 93 lata. Urodzony w 1921 roku. Pokolenie Kolumbów. Kto z nas nie znał Tomaszewskiego?

Przypomnę dwa cytaty z jego gorących relacji z zawodów:

" Szurkowski to jest cudowne dziecko dwóch pedałów", a  "Pani Szewińska nie jest już tak świeża w kroku jak dawniej".

PS Na ulicach niektórych miast pojawiły się plakaty piętnujące życie w konkubinacie , bez ślubu. Nie na darmo Czesi nazywają narzeczonego produpnik, a narzeczoną produpnica. Ich nikt w zdolnościach lingwistycznych nie pobije. Przed ślubem to produpnik i basta.

 

 


Podziel się
oceń
66
100

komentarze (47) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 754