Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 208 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
2425262728  

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1195471

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Bramy do Europy.

wtorek, 25 lutego 2014 16:07

Żyjemy albo i nie wydarzeniami na Ukrainie. Wiele dzieje się u naszego wschodniego sąsiada. Jedni nazywają to rewolucją, drudzy - przewrotem. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Od komentarzy głowa boli. Jedno tylko jest pewne. Ukraina została niesamowicie skorumpowana i jest na skraju bankructwa. Obalenie osób, które do tego się przyczyniły, było zasadne. Nie obyło się to bez ofiar w ludziach.To jest tragiczne. Z tym ludzkim bólem, nieszczęściem solidaryzowaliśmy się wszyscy. Ja też świeczkę w oknie zapaliłem. Co dalej? Oto jest pytanie.

W 2006 roku, chodząc po Majdanie i okolicach, cieszyłem się Pomarańczową Rewolucją, solidarny z Ukraińcami. Pamiętam atmosferę tamtego Kijowa podobną do naszej w 1989 roku. Wielu przyjaciół pozostało do dziś i to od nich poprzez facebook czerpałem wieści  o ostatnich wydarzeniach, kibicując im pozytywnie. Doświadczenie lat po Pomarańczowej Rewolucji nastraja pesymistycznie. Nie wykorzystano danej  wówczas szansy. Oby teraz było inaczej. Wspaniałych ludzi Na Majdanie w 2005 r. i Kijowie w 2006 r. można było spotkać. Kwiat dzisiejszej Ukrainy pojawił  się na Majdanie i co smutniejsze zginęło wielu młodych, mądrych i dobrych ludzi. Oby z daniny ich krwi narodziła  się nowa  demokratyczna Ukraina dla dobra Ukraińców, Polaków, Europy, ale także Rosjan. Ukraina,  w której byłby szacunek dla polskiej mniejszości. Aby Polacy z zachowanej w całości [ sic!!] wsi Łanowice w obwodzie lwowskim nie musieli głosować ponownie na jakiegoś Janukowycza , bojąc się partii Swoboda, która tylko we Lwowie i okolicach wygrała wybory w 2010 roku, aby Prawy Sektor nie zdominował Majdanu i wydarzeń na Ukrainie. Nie służy to przede wszystkim Ukraińcom, daje argumenty Rosjanom już głoszącym, że rewolucję robią nacjonaliści zachodnioukraińscy, co nie jest zgodne z prawdą. To był i jest zdrowy odruch społeczeństwa doprowadzonego do ostateczności skorumpowaniem państwa przez ekipę Janukowycza. Ukraińska prawica szkodzi interesom narodowym Ukrainy przede wszystkim i choć tego głośno nie chce, wpycha ją , nolens volens, w objęcia Rosji. Podobnie jest u nas. Nierozważne działania skrajnej prawicy służą Rosji.

Ja zaś ponownie przechodzę, tym razem myślami, spod gmachu Rady Najwyższej poprzez ulicę Hruszewskiego, mijając po lewej potężne budynki rządowe [ styl sowiecki, który spotykałem i w Mińsku, i w Kaliningradzie, i dalekim Homlu ], po prawej stadion Dynama [ kto nie pamięta tego klubu  ], Kreszczatik [ główna arteria Kijowa [ wybudowana w połowie XIX wieku przez Rosjan, słynąca siecią polskich sklepów do Rewolucji Bolszewickiej } i w końcu Majdan z Bramą Lacką [ w centrum placu] . Tam i okolicy znajdowała się średniowieczna dzielnica Lacka Słoboda, typowe  podzamcze. Handlem zajmowali sie Polacy , Ormianie, póżniej Żydzi. Skąd Polacy [ Lachy } w Kijowie w Średniowieczu, skoro Kijów do Korony włączony został dopiero w 1569 roku po Unii Lubelskiej?

Ruski latopis napisał, na co się wielokrotnie powołujemy, starając się polskość Przemyśla i Lwowa wykazywać, że Jarosław Mądry napadł na Lachy i grody ich [ Peremysl ]  przyłączył do Rusi Kijowskiej [ w 1032r. ]. Przyłączył , mieszkańców w jasyr wziął i w Kijowie na Podzamczu osadził, aby cywilizację zachodnią poddanym pokazać.  Z Zamku przez Bramę Lacką do nich trafić można było. Parę takich osad Lędzian, bo to od nich pojęcie Lachów się wzięło, na lewym brzegu Dniepru także powstało. My często chełpimy się Złotą Bramą, na której Chrobry miał rzekomo miecz wyszczerbić, zdobywając Kijów, a zapomnieliśmy o historycznej Bramie Lackiej. Zapominają też kijowianie, bo nazwę zmienionono na Bramę Peczerską. Złota zaś Brama w żalosnym dziś stanie. Jakaś rudera pocerowana sowieckim cementem z odrzutu na tamę w Asuanie. W 2006 roku trwała renowacja. Polacy [ Lachy ] z grodów czerwieńskich uczyli kijowian rzemiosła i handlu wspólnie z Chazarami, Ormianami i Żydami [ istniała także Brama Żydowska ]. Święty Jacek Odrowąż sprowadził tu już w XIII  wieku dominikanów.  Dominikanów w Kijowie zwano jackami. Wygnano ich z miasta w czasie powstania Chmielnickiego w 1660 roku. Dziś dominikanie odradzają życie swoje w Kijowie.

Przez Bramę Lacką [ Peczerską } trafiało się do Ławry Peczerskiej. Warto tam zaglądnąć , będąc w Kijowie.  Górna Ławra to szereg muzeów państwowych, które ukazują m.in. bogatą historię piśmiennictwa i religii. Wschód miesza się tu z Zachodem podobnie jak w Supraślu. Łacina z greką. Dolna Ławra to miejsce kultu z pieczarami mnisimi administrowana obecnie przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego. Stanowi zarzewie konfliktu między nią a Ukraińską Autokefaliczną Cerkwią Prawosławną. Pochowani w niej są ; Święty Włodzimierz Wielki, który Ruś ochrzcił, biskupi, wojewodowie kijowscy, hetmani kozaccy i wielki wódz oraz obrońca prawosławia na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego książę Konstanty Ostrogski, zwyciężca spod Orszy, najbogatszy magnat Rzeczypospolitej Obojga Narodów, protoplasta Ordynacji Ostrogskiej [ Ostróg na Wołyniu ]. Renesansowy nagrobek wywodzącego się od Ruryka hetmana WL jakby żywcem wzięty z Wawelu. W sercu prawosławia ruskiego ten renesansowy nagrobek. To specyfika łączenia kultur i religii w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Spacerując po Kreszczatiku , próbuję sobie wyobrazić życie targowe w Lackiej Słobodzie, a i póżniejsze zatwierdzone przez Zygmunta Starego jarmarki w XVI wieku, próbuję wyobrazić liczne sklepy polskie w XIX wieku po zbudowaniu nowoczesnej arterii. Życie polskie w XIX wiecznym Kijowie aż do Rewolucji Bolszewickiej było bardzo żywe i dynamiczne. Polscy ziemianie, zdeklasowana szlachta [ około 400 tysięcy szlachty zostało zdeklasowanej na Ukrainie po III rozbiorze ] imająca się innych zawodów; mieszczanie, bankowcy, ale przede wszystkim inteligencja. To taki " wysadzony z siodła" potomek szlachty Korony założył  Uniwersytet Medyczny dziś jego imienia. Jego prawnuczka Olga Bohomolec jest głównym lekarzem na Majdanie. Profesor medycyny, dermatolog [ leczyła byłego prezydenta Juszczenkę ], piosenkarka [ występowała m. in. w Sopocie ], patriotka ukraińska. To typowy przykład pozostałości po WKL i Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Każde polskie dziecko znać powinno Franciszka Bohomolca i wymienić tchem wśród przedstawicieli Oświecenia. Wszak z królem Stasiem obiady czwartkowe w Łazienkach jadał. I tak historia zatacza krąg. Z Łazienek do Łazienek.

Wzorem Bramy Lackiej otwórzmy dziś szeroko wrota Ukrainie. Wrota do Europy. Za Jarosława Mądrego kupcy z Wrocławia, Krakowa i głębszego Zachodu nad Dniepr trafiali, tak licznie, że święty Jacek im kościółek musiał stawiać. Ukraina była od zarania dziejów w Europie. My stanowiliśmy już wtedy pomost.

Mam także nadzieję, że zniszczony przez ostatnie wydarzenia Majdan i okolice powrócą do swego wyglądu nadanego mu w latach 2001-2003 [ pozbycie się sowieckich naleciałości].

 


Podziel się
oceń
75
110

komentarze (23) | dodaj komentarz

Medale.

piątek, 14 lutego 2014 10:06

Drugi złoty medal dla Polski. W niedzielę Kamil Stoch, dziś Justyna Kowalczyk. Brawo. Miłe to, serce łaskocze, ducha uwzniaśla. Olimpiada w Soczi rozkręca się na całego. Dobrze, że nasi sportowcy też są widoczni, że Mazurka Dąbrowskiego mogą posłuchać Rosjanie u siebie. Sami tego chcieli, przygotowując olimpadę.

Tak się złożyło, że parę dni spędziłem w stolicy. Kwitnie nam Warszawa. Możemy być dumni. Europejskie miasto. Skoro ja z głową zanurzoną w przeszłości to zauważam, to tak jest. Od historii nie da się w Warszawie uciec. Każdy kamień ją przypomina. I nie tylko tę najbliższą z okresu II wojny, ale i tę już zamierzchłą.  Z tą pierwszą można obcować choćby przez 4-5 godzin w Muzeum Powstania Warszawskiego. Co też skwapliwie uczyniłem. Spacerując po Łazienkowskim Parku, wspólnie z Piotrem Wysockim i jego 24 podchorążymi zaatakowałem Belweder, zapominając, że to Bronisław Komorowski, nie Wielki Książę Konstanty, w nim pomieszkuje. Ciekawe czy Prezydent Komorowski wzorem owego Namiestnika carskiego w Świątyni Sybilli [ cudownie odnowionej w stylu greckim ] z małżonką ma czas podumać nad losami nieszczęsnej Rzplitej. Konstanty zwiał w przebraniu niewieścim, Bronek się trzyma i chyba drugą kadencję w Belwederze, który uwielbiał Piłsudski, spędzi. Daj mu Boże.

Warszawa staje się rozpoznawalna na świecie poprzez sprytne wykorzystanie pewnej marki, jaką stanowi Fryderyk Chopin. Dziś nie mówi się Okęcie, lecz lotnisko Chopina. Całe Krakowskie Przedmieście zawalone jest informacjami na temat wybitnego kompozytora: a to kamienica, w której mieszkał [ notabene ta sama, w której mieszkał Norwid ], a to okno, z którego wyrzucono fortepian [ ideał sięgnął bruku ], a to ławeczki pozwalające posłuchać utworów muzyka etc. Sercu Chopina i przy okazji Reymonta w kościele Świętego Krzyża się pokłoniłem, sklep Ignacego Rzeckiego, dom [ raczej miejsce, na którym stał ] Wokulskiego nawiedziłem, Sercu serc [ Bolesławowi Prusowi - pomnik ] cześć oddałem, miejsce, w którym Imć Pan Zagłoba walczył z małpami[ Pałac Kazanowskich] zoczyłem i... wiele by pisać. A tu obiecałem co nieco o budżecie Gminy Pcim na 2014 rok. Już mogę, bo tenże został " ręcznie wprowadzony", jak wyjaśniają to władze na stronach internetowych gminy do BIP-u.

Oto planowany budżet gminy na 2014 rok w telegraficznym skrócie:

Dochody:  31.413.753 zł.

W tym: subwencja ogólna z budżetu państwa: 16.097.034 zł.

Pozostałe to dochody własne i dotacje na zadania zlecone lub powierzone.

Wydatki: 31.413.753 zł. W tym wydatki bieżące ; 27.490.527 zł. Wydatki majątkowe : 4.492.564,15 zł.

Wydatki na administrację : 2.890.346,44 zł. Obsługa długu: 700 tysięcy zł.

Oświata : 15.661.517 zł. W tym m.in.: Szkoły podstawowe : 7.509.744 zł, Gimnazja : 3.509.828 zł, Przedszkola : 1.506.704 zł, Zakład Obsługi Szkół: 596.300 zł.

Zadania inwestycyjne:

1.  Budowa chodnika przy drodze powiatowej Stróża- Trzebunia - 280 tysięcy.

2.Chodnik i oświetlenie Chałupniki - 1. 350 tysięcy.Zadanie sygnalizowane dawno za sprzedany Madoń.I o dziwo wykonywane bez udziału środków z zewnątrz.

3.Plac zabaw koło szkoły na Krzywicy - 40 tysięcy zł.

4.Ogrodzenie i plac zabaw koło SP nr 3 Stróża - 200 tysięcy.

5.Rozbudowa SP nr 1 Pcim - 500 tysięcy.???

6.Opracowanie i wykonanie projektu w zakresie kanalizacji trzech gmin - 1. 740.450  zł.  2/3 z tego pokrywają gminy Lubień i Tokarnia.

8.  Odbudowy po powodzi - 150 tysięcy zł.

Zadłużenie:

Planują na razie wziąć 500 tysięcy zł kredytu i 235 tysięcy pożyczki.

Planują w tym roku spłacić jedynie 140 tysięcy rat kredytów i 686.157 zł popżyczek, co przy 700 tysiącach odsetek daje kwotę niewielką w stosunku do lat ubiegłych i przyszłych.

Uwagi:

ROK WYBORCZY. Przesunięto spłaty kredytów i pożyczek na lata przyszłe. Mimo tego zadania inwestycyjne niedoszacowane choćby Rozbudowa SP nr 1 Pcim z owymi 500 tysiącami i obiecaniem oddania do użytku 1 września 2014 roku. Przy takim planie realizacja inwestycji jest niemożliwa. Prawdopodobnie pójdą w kredyty lub pożyczki w trakcie roku. Wójt ma takie upoważnienie od Rady. Zauważone w opracowanej Strategii Rozwoju Gminy na lata 2014- 2020 [ na stronach gminy ] niskie pozyskiwanie środków unijnych w latach poprzednich potwierdza się w 100% w roku 2014.  Podobnie niski procent nakładów na inwestycje malejący z roku na rok.  W 2014 roku wzmacnia go jedynie ponad 1 milion złotych środków uszczuplających budżety Tokarni i Lubnia na projekty kanalizacji tych gmin umieszczone w budżecie Pcimia. To mylnie może sugerować choćby nie pogarszanie się sytuacji w tym względzie, bo o poprawie nie ma mowy. Na razie regres. Na środki z zewnątrz nie ma widoku, inwestycje niedoszacowane i niewielkie w porównaniu z innymi gminami i koniunkturą ogólną, majątek wysprzedany. Pozostają kredyty, ale te pogorszą prognozę finansową gminy i rozkładane muszą być na kolejne lata. Na niewykonanie i tak niewielkich inwestycji Obajtek nie może sobie pozwolić, bo wybory tuż tuż. Szlachetka zajęty walką o burmistrza w Myślenicach mimo "walki o środki" znów wzorem lat poprzednich nic nie załatwi i bida z nędzą.

Na zakończenie zobrazuję manewr z przesunięciem spłaty rat kredytów i pożyczek, bo odsetki od nich płacić trzeba na bieżąco.

Spłaty kredytów" :

2011..................1milion 882 tysiące-----efekty I kadencji Obajtka

 2012.................2 miliony 349 tysięcy           jak wyżej

2013 rok...........3 miliony 932 tysięcy zł        dalsze efekty brojenia w I kadencji.

2014....................826 tysięcy!!!!!!!!!! ROK WYBORCZY.

2015.................1 milion zł

2016.................1 milion 682 tysiące zł.......owe przesunięcie spłat

2017....................2 miliony 373 tysiące zł

2018......................2 miliony 125 tysięcy

2019 ......................2 miliony 280 tysięcy zł

2020..........................1 milion złotych

2021.........................872 tysiące

2022...........................1 milion 128 tysięcy

2023.............................1 milion 190 tysięcy zł................całe efekty przesunięcia.

Kolejne kredyty [ konieczne ] tę sytuację pogorszą. Odsetki płacić zaś trzeba.  Średnio 700- 800 tysięcy rocznie. Na razie.

Zaciąganie kredytów:

2011 rok.................3 miliony 700 tysięcy wzięli

2012.......................1 milion 653 tysiące

2013........................3 miliony 666 tysięcy

2014........................735 tysięcy....................plan.

Niskie pozyskiwanie środków unijnych, wyprzedany majątek, małe nakłady na inwestycje robione z kredytów i środków własnych, rozłożenie spłat kredytów na odległe lata generujące koszty tychże [ odsetki ], bezsensowne zadłużanie gminy nie idące w parze z pozyskiwaniem środków z zewnątrz i konieczność dalszego zadłużania , ograniczenie możliwości absorpcji środków unijnych w latach 2014- 2020[ udział własny] w sytuacji, gdy najważniejsze zadanie; kanalizacja na etapie projektowania, TO BILANS RZĄDÓW OBAJTKA I EKIPY. 

Justyna i Kamil zdobyli złote medale. Medal Obajtkowi i Ekipie wystawcie Państwo sami.


Podziel się
oceń
57
110

komentarze (15) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 18 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 195 471