Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 329 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728   

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196799

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Szczyty.

sobota, 09 lutego 2013 9:37

No cóż, po ptokach. Szczyt przywódców krajów Unii zakończył się kompromisem. Polska uzyskała na lata 2014- 2020 około 106 mld euro. Ojców sukcesu jest jak zwykle wielu. Ba, nie wszyscy uważają to za sukces. Kaczyński i jego żołnierze uzyskaliby więcej. Tak mówią. Nie będę epatował  kwotami, bo znajdziecie je Państwo w mediach. Wydaje się jednak, że w dobie kryzysu ogólnego uzyskanie takiej kwoty, czyli summa summarum, więcej niż w  latach 2007 - 2013, jest sukcesem. Najważniejsze jednak, że jest kompromis. Na braku kompromisu straciłaby najwięcej Polska, bo ta największa ze wszystkich krajów dotacja unijna, będąca przede wszystkim wynikiem wejścia do Unii Europejskiej i zasad tam panujących, mogłaby zostać Polsce nie przyznana. Praca przy prowizorium budżetowym nie pozwoliłaby planować, byłyby kolosalne utrudnienia z wykorzystaniem jakichkolwiek dotacji. Lepszy kompromis nawet , gdyby Polska dostała o parę mld mniej. Kompromis ten musi jeszcze klepnąć Parlament Europejski. Jak słyszę posła PiS-u Wojciechowskiego, że nie wie, czy zagłosuje za, to w/w kontekście coś mnie trafia. On by zyskał 470 mld zł. I takie pierdoły opowiada przede wszystkim w Radiu Maryja.

I jeszcze jedno. Budżet gminy przygotowuje skarbnik, budżet Unii komisarz d/s finansowych. Jest nim Polak Lewandowski. Niech mi nikt nie mówi, że porządny skarbnik nie ma wpływu na kształt budżetu, mimo że decyzje podejmują politycy. Wystarczy przyjąć te a nie inne wskaźniki i procenty udziału są inne. Skarbnik, urzędnik potrafi szefowi wszystko zasugerować, a politycy często robią teatrzyk pod wyborców, nie mając zupełnie orientacji w temacie. Radny nie wie nawet , co to jest prowizorium budżetowe, a co dopiero, aby się połapał w szufladkach rozdziałów i podrozdziałów klasyfikacji budżetowej. Łażą za Marysią albo Krysią i żebrzą : " Ujęła mi Pani to czy owo". A oni mają kontrolować!!!!. Tak często bywa.

Lewandowski swoje zrobił i lepiej go tam było mieć, choćby po to, aby inny nas nie wykiwał. Ogólnie można powiedzieć, że te środki są owocem decyzji o akcesji i zawdzięczamy je wielu ze Świętej Pamięci Janem Pawłem II, który sceptyków do tego przekonywał. Bywa, że sceptycy owi dziś najbardziej korzystają. Los jest złośliwy. Tak było i tak będzie. W polityce szczególnie. Pluł na poprzednika,  pluje na rządzących, a robi albo będzie robił toczka w toczkę to samo.

Obyśmy owe środki praktycznie i oszczędnie wykonali. Tego życzę Polsce. Przeznaczone są na doganianie bogatszego Zachodu, na wyrównywanie szans. Oby się udało. I oby do Pcimia jak najwięcej spłynęło, nieważne kto będzie u steru. To proces, który się dzieje. Pcim na razie w Polsce leży, choć go niektórzy w skansenie zamknąć chcą.

Nie zapominajmy także, że ten cały budżet Unii to jedynie 1% PKB wszystkich krajów członkowskich. Zachody polityczne wokół niego to niezły teatrzyk, ale lud lubi igrzyska. I pamiętajmy, że jak źle wydamy środki, to nie będą zarabiać na wpłaty, które nas po 2020 roku czekają. Te 12 lat dla Polski się już nie powtórzą. Tusk stwierdził, że czuje się szczęśliwcem, że na niego to przypadło. Czy przekonani o swojej nadzwyczajności oraz lubiący przypisywać sobie cudze sukcesy politycy, to potrafią. Pal ich sześć. Z faktami się nie dyskutuje.

Polski teatr, bo już nie teatrzyk, mieliśmy w Sejmie. Nowicka? Grodzka?

Została Nowicka. Palikot w stylu Gombrowiczowskim chciał Polakom przyprawić gębę. Nie udało się. Chciał widzieć, jak Grodzka jako wicemarszałek udziela głosu " profesor" Pawłowicz. Pierwszy wicemarszałek transseksualista na świecie?. Palikot już dawno stał się niesmaczny w tej zabawie. Dostał po nosie. Czy na długo?

Nie można udawać, że walczy się o tolerancję, samemu będąc nietolerancyjnym i nieszanującym cudzych przekonań. Te ekscesy z krzyżem, symbolem tak ważnym dla chrześcijan, teraz ekshibicjonistyczne podejście do mniejszości seksualnych. To odrażające. O tych problemach trzeba rozmawiać, trzeba pomóc potrzebującym. Inna sprawa, że nie w stylu "profesor" Pawłowicz z PiS-u. Dziwię się, która uczelnia toleruje profesora, który tak argumentuje. Ale skoro nawet na UJ- cie tacy ludzie jak Szczerski mogą być profesorami? Przy takich postawach umyka istota problemu.

PS Wpisem o decyzji radnych z Wiśniowej dotyczącej diet chciałem pobudzić do refleksji naszych radnych. Nie spodziewałem się, że ich tak to rozsierdzi, że odkryją funkcję minusowania.

Może warto to przemyśleć?


Podziel się
oceń
63
220

komentarze (56) | dodaj komentarz

Sąsiedzka rada.

poniedziałek, 04 lutego 2013 17:51

We wpisie z 15 grudnia 2012 roku dokonałem oszczędnościowego przeglądu " Naszej Gminy".

Sugerowałem, że oszczędności trzeba zacząć od siebie, czyli obniżyć gażę Wójtowi, zwolnić pełnomocnika d/s rozwoju, bo w gminie wiejskiej jest zbyteczny, obniżyć diety radnym, przewodniczącemu Rady. Skoro wysyła się na świadczenia przedemerytalne ludzi, likwiduje stołówki, oszczędza na kulturze, sporcie, oświacie, to takie posunięcie byłoby zasadne.

Dzisiejszy numer Dziennika Polskiego potwierdza słuszność moich słów.Gmina Wiśniowa, aby przetrwać rok 2013 wystawiła na sprzedaż były dom nauczyciela, czyli bierze się za wyprzedaż majątku. Obajtek już to zrobił. Radni Wiśniowej się podzielili. Decyzja o sprzedaży majątku może być łatwa jedynie w Pcimiu.

Radni Wiśniowej, mając świadomość , że są to decyzje trudne, zaczęli też od samych siebie i podjęli uchwalę o obniżeniu diet o 80%.

Ta decyzja też podzieliła  radnych. Przewodniczący Rady uważa: "że niekoniecznie musiano u nas rozbudowywać administrację i to jeszcze o tak kosztownego pracownika, jak wicewójt". O manewrach ze Szlachetką w Pcimiu szeroko pisałem. O mnożonych etatach administracyjnych też. A tu radni pcimscy nie chcą nawet diet sobie obniżyć wzorem tych z Wiśniowej.

Diety przed i po obniżce w Wiśniowej:  2012                        2013

Przewodniczący Rady -------                1 200 zł                   200 zł

wiceprzewodniczący                             1000zł                     150 zł

radny                                                  500 zł                    100 zł

sołtys                                                   400 zł                   100 zł.

Co tu dodać? Popatrzcie jeszcze na zadłużenie [ wpis styczniowy uzupełniający orędzie Obajtka ], jak macie wątpliwośći, czy obniżka się należy, jak chłopu ziemia.

 


Podziel się
oceń
49
350

komentarze (20) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 799