Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 329 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196819

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Zamiast jazgotu - cisza.

poniedziałek, 30 grudnia 2013 17:04

      Święta, Święta i po Świętach. Jutro Sylwester, pojutrze już Nowy 2014 Rok.

Czas podsumowań tego roku już się zaczął i trwa. Trwa w mediach [ "Nasza Gmina" lokalnie], trwa na bloogu, trwa w każdym domu, w każdej rodzinie. Wspominamy radosne chwile, wspominamy też te smutne. Bilansujemy. Oceniamy. Komentując nasz lokalny periodyk, taką ocenę [lakoniczną] stanu naszej gminy przedstawiłem, czynią to komentatorzy. I niech sobie oceniają i komentują. Po to bloog powstał. Życzyliśmy sobie ciszy i spokoju. Wydaje się, że tę ciszę przerwał list biskupów, którzy w niedzielę wystrzelili z grubych dział. Wskazali wroga... GENDER. Podobno armaty miały być większego kalibru, ale w ostatniej chwili atak złagodzono. Mamy kolejnego wroga na 2014 rok i dalej. Bliżej nieokreślony , niezidentyfikowany wróg ów wydaje się być przez to najbardziej groźny. Nie do końca wiemy z czym lub kim walczyć, ale walczyć trzeba. Osobiście w uroczystość Świętej Rodziny wolałbym usłyszeć coś przyjemniejszego, bardziej ewangelicznego, pochwałę wartości rodziny, wzorce do naśladowania dla młodzieży, zachętę, pochwałę trwałości małżeństw, trudu rodzicielskiego, wyrzeczeń. Z ambon emanować winno ciepło, radość, wskazówki, nie gromy. Aborcja, in vitro, teraz gender. Gotowy temat dla polityków w przyszłorocznych wyborach i do Europarlamentu, i samorządowych. Katolik nie musi dokonywać aborcji, stosować in vitro, ani propagować gender[?]. Może także trwać w jednym związku. Nie politycy o tym winni decydować. Jeżeli nawet grzeszy w tym temacie... to Pan Bóg jest miłosierny. Droga postępowania jest powszechnie znana. Nie nam potępiać. Inna sprawa, gdy straszy nas się bliżej nieokreślonym gender, a za wzór postępowania  z ambon podaje lub popiera, pod rączkę chodzi z ewidentnie łamiącymi wartości i to na oczach wszystkich tymi, którzy sami przykładami nie są, ale poprzez przynależność do partii deklarującej koniunkturalnie lub nie obronę katolickich wartości. Brak reakcji w konkretnym przypadku, a walka z wiatrakami. Obłuda totalna.  Nikt nie każe potępiać, nikt nie zabrania współpracować dla dobra ogółu , jeżeli taka konieczność wynikła z reguł demokracji, ale lansowanie wydaje się  wyjątkowo obłudne. Błądzić jest rzeczą ludzką. Za błądzenie się jednak pokutuje, a nie awansuje. Dbałość o wartości? Raczej komedia. Chyba, że awans umożliwia pokutę.

   Dokonajmy jutro rozrachunku ze starym 2013 rokiem uczciwie, tak, abyśmy w nowy 2014 weszli bogatsi o doświadczenie.

W tym nowym 2014 roku życzę Państwu:

        

SPOKOJU, UMIARU, ROZSĄDKU,  ROZWAGI I ...CISZY.

 

 

To w ciszy bowiem rodzą się rzeczy wielkie. Jazgot przynosi spustoszenie, spłycenie , zbylejaczenie i z natury jest krótkotrwały. Mniej jazgotu, więcej ciszy. Nazywajmy rzeczy po imieniu, miejmy odwagę. Nie walczmy z wyimaginowanymi , sprytnie nam podrzucanymi wrogami. Szkoda czasu i energii. Umiejmy oddzielić deklaracje od czynów, naturalność od fałszu i interesownej obłudy.

 

 

 

PS Zmęczony jazgotem ostatnich lat ; euforyczno- powyborczym jazgotem Rozdartych, Postrzelonych, Wyjątkowych , etc. na swój sposób wyrażających radość ze z trudem i podle zdobytych  pięciu minut, jazgotem czekoladkowo- obiadkowych zachwytów nad populistycznym rozdawnictwem, żałobno- tragikomicznym i bałwochwalczym jazgotem prawych i sprawiedliwych na cześć Prezesa, a także roboczo- codzienną wrzaskliwością przyszłych pokoleń, pozwoliłem sobie w 2014 roku na długą CISZĘ. Sam jestem ciekaw, co się z tej Ciszy urodzi.


Podziel się
oceń
77
140

komentarze (33) | dodaj komentarz

Życzenia

wtorek, 24 grudnia 2013 13:35

 

 

Dla wszystkich Czytelników:

 

Zdrowych, Pogodnych, Spokojnych Świąt

 

oraz Szczęśliwego Nowego Roku Anno Domini 2014. 

                                                                  

                                                             Autor


Podziel się
oceń
23
120

komentarze (6) | dodaj komentarz

Magia cyfr.

poniedziałek, 23 grudnia 2013 9:51

W piątek Kneset uchwalał budżet na 2014 rok. Wobec pojawiających się wykoślawionych komentarzy o dochodach gmin oraz o zasadach finansowania zadań przypomnę konstrukcję budżetu gminy Pcim na przykladzie roku 2o12. Dane wzięte ze sprawozdania z wykonania budżetu za 2012 rok. Dokument urzędowy publikowany w DU Województwa Małopolskiego. Takie samo sprawozdanie za 2013 rok będzie można dokładnie podać dopiero koło marca 2014 roku.

BUDŻET W 2012 roku.

DOCHODY:

31.849.376,37 zł.

 

PODSTAWOWYM DOCHODEM jest subwencja ogólna z budżetu państwa..........15.272 tys. zł.

W tym: 10.077 tys.  to subwencja oświatowa, 4.769 tys. subwencja wyrównawcza, a 314 tys. subwencja równoważąca.

Subwencja ogólna stanowi 48,37 % dochodów gminy.

Drugim dochodem są dotacje. W 2012 roku było to 7.576 tys. , co stanowi 24 % dochodów.

Dochody własne to 8.726 tys., co stanowi 27,64% dochodów.

Największym wydatkiem jest realizacja zadań oświatowych. Na oświatę przeznaczono 15.412 tys. zł.

W tym;

szkoły podstawowe....6.638tys.;

gimnazja.......................3.332tys. zł;

Na utrzymanie szkół podstawowych i gimnazjow gmina otrzymała 10.077 tys. subwencji.

Przeszkola...........1.334 tys. zł;

Oddziały zerowe.....657 tys. zł ;

 

Przedszkola, oddziały zerowe utrzymywane są zgodnie z prawem ze środków ze subwencji wyrównawczej z budżetu państwa lub dochodów własnych [ opłaty i podatki lokalne ]. utrzymanie Zespołu Obsługi Szkół....582 tys. zł.

Z roku na rok rosną wydatki na obsługę długu gminy oraz rozchody związane ze spłatą zaciąganych kredytów i pożyczek. W 2012 roku sama obsługa długu [ odsetki ] to kwota 872 tys. zł. Dodać do tego 2 mln 450 tys. rat kredytów i pożyczek i otrzymujemy ponad 3mln 300 tys. zł. W 2013 roku ten składnik wydatków będzie jeszcze wyższy. Wzrosły i to znacząco wydatki na administrację np. na ZOS prawie 100%.

Wydaje się, że te czynniki a nie spadek liczby dzieci stanowiący wygodne dla władz tłumaczenie trudności finansowych będą te kłopoty w przyszłości pogłębiać. w2013 roku gmina wzięla dalsze prawie 3 mln kredytow. Nawet na raty i obsługę długu nie starcza.

A tu podstawowe zadanie ; kanalizacja gminy przed nami. Wnioski wyciągnijcie Państwo sami. Czas radosnej twórczości się skończył. Trzeba szukac kozła ofiarnego.

 

 

 


Podziel się
oceń
40
130

komentarze (15) | dodaj komentarz

Pływanie z sukcesami w tle.

piątek, 20 grudnia 2013 22:25

Komentatorzy wyrażają opinie o periodyku gminnym "Nasza Gmina". Zainteresowany, postarałem się o to pismo, bo nie kopnął mnie zaszczyt dostarczenia do dom. Fakt, wiadra przed domem nie trzymam. Podzielam opinie, że pismo cienkie i mizerne. Zamiast sprawozdania z sukcesów, kwot pozyskanych środków itp. bajdurzenie o kulturze na wsi i w dużym mieście, tłumaczenie kłopotów [ ta władza i kłopoty? ], tłumaczenie złego gospodarzenia,  wyprzedaży majątku, planów kanalizacyjnych, gospodarce śmieciowej, studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, planach drogowych. Mizeria. Inne gminy w tym czasie mają apogeum pozyskiwania środków unijnych z edycji 2007- 2013, realizują milionowe inwestycje. U nas bajdurzenie o planach i o trudnościach oraz liczenie na środki z nowej perspektywy unijnej 2014- 2020. Pikanterii dodaje wypowiedź pełnomocnika Szlachetki, który będąc w opozycji w Sejmiku , nie ma wpływu na podział środków,  to dokleja się tu i ówdzie do pozyskanych środków lub obiecuje : " Będę zabiegać, aby program Już pływam i być może Jeżdżę z głową...były realizowane w gminie Pcim w 2014 r. przy współfinansowaniu z budżetu naszego regionu". Bywało, że taka Tokarnia na zadania oświatowe w skali roku pozyskiwała około 3 mln zł, a nasi niewiele i jeszcze Pan Szlachetka tak się stara i zabiega. Wydaje się, że już pływa i jeżdzi z głową nieźle. Panu Szlachetce chodzi o wygranie kolejnych wyborów w 2014 roku. Być może gdyby się tak nie starał i nie zabiegał, to gmina by na tym lepiej wyszła. Upolitycznienie gminie szkodzi. Uroku pismu, oczekiwanemu jak Gwiazda Betlejemska [ tak rzadkie ] dodają też przeprosiny Pana Romana. Tyle krzyku...o nic. Napisał coś o Orliku w Trzebuni kontrolowanym przez CBA, o boisku w Stróży wyraził opinię w piśmie do Wojewody i przeprasza. Za pismo z 2010 roku, które Państwo do domu otrzymali Pan Roman nie przepraszał i to jest ważne. Podpisano ugodę, aby o sprawach gminy nie dyskutować w sądzie i pozbyć się niewygodnych świadków z piszącym te słowa na czele.Jakoś dziwnie pomija się w przeprosinach także sprawę domniemywanego wyprowadzania pieniążków z firmy El. Zastanawiające. Zresztą, znający się jak łyse konie, powinni dać sobie po razie i nie zaśmiecać biuletynu gminnego swoimi rozliczeniami. Mnie też namawiano, abym bronił dobrego imienia w sądzie po donosie Obajtka i spółki i umorzeniu sprawy. Zrezygnowałem. Walczyć o dobre Imię trzeba, ale też ważne z kim. Po wyborach już, gdy w w/w piśmie podawano kłamliwe informacje i z wyborczym jazgotem próbowano mnie wdeptać w ziemię, oświadczyłem w DP, że nie będę prostował kłamstw Pana Obajtka i ekipy. Kosztowało mnie to 50 zł. Nie miałem ani czasu, ani ochoty po sądach się poniewierać. Założyłem bloga i prostowałem, z wrodzoną mi łagodnością prostowałem i prostuję. Spotkałem się z zarzutem, że skoro CBA bada oświadczenia obecnego wójta z okresu kiedy był radnym, to ja zaniedbałem obowiązki, nie zgłaszając rzekomych nieprawidłowości przy nich do organów właściwych. On donosił na Ciebie, a tyś tego nie zrobił - ktoś usłużny mi dogaduje. Po pierwsze oświadczenia radnych w gminie sprawdzał kto inny zgodnie z kompetencjami, po drugie do głowy mi nie przyszło, aby grzebać w oświadczeniach, o których teraz tak głośno. Nie pisałbym o tym, gdyby nie serwowano nam pod choinkę ciągłych przeprosin.  Wolałbym w piśmie więcej kwot, więcej faktów, więcej sukcesów władz widzieć. Wszak to Nasza Gmina. Jest, jak jest. Każdy się chwali osiągnięciami, na jakie go stać. Przeprosiny człowieka, którego wady się doskonale zna i któremu się tyle zawdzięcza, to istotnie sukces. Sukces pod choinkę. Z takim trudem [ udział urzędników, długi proces ] wywalczony sukces.


Podziel się
oceń
25
130

komentarze (8) | dodaj komentarz

Różne procesy i ekscesy.

sobota, 07 grudnia 2013 0:32

Grudzień. Dziś Świętego Mikołaja. Prezenty nie tylko dla dzieci. Orkan " Ksawery"  czyni spustoszenie w Europie. Andrzeje, Katarzyny, Barbary, dziś Mikołaje już za nami. W Sejmie dalej cyrk. Zajazdy na komisje etc. Obrona Macierewicza wybranego na wiceprezesa  PiS-u zmusiła to ugrupowanie do przejęcia Komisji go rozliczającej. Kto mieczem wojuje... Spec od agentów wszelakich, nasz Antek, sam ma TW wśród osławionych już ekspertów Komisji smoleńskiej. Wynaleziony z trudem w Stanach podrzędny doktorek z podrzędnego uniwersytetu, którym Macierewicz epatował zwolenników smoleńskiej sekty, okazał się TW SB. Kto pod kim dołki kopie... Profesor Rońda otrzymał zakaz wykładania na AGH za oszustwa eksperckie, Nowaczyk kolejny, pożal się Boże, ekspert wyrzucony z uczelni w USA i teraz Cris Cieszewski, tajny wspołpracownik SB. Chciał Macierewicz błysnąć ekspertami, to i błysnął. Poseł Macierewicz wiele krzywdy Państwu Polskiemu uczynił i powinien ponieść za to konsekwencje. Da Bóg, że tak się stanie. Póki co, na topie. Może Szlachetka go do Pcimia przywiezie? Może w Pcimiu jakiegoś eksperta  od mgły, brzózek i wraków wszelakich znajdą i profesorem zrobią. Lud uwierzy. Może.

Na Ukrainie gore. Polscy politycy angażują się z lewa i prawa w sprawy tego ościennego kraju. Przy okazji się licytują, kto lepiej to czyni. Wydaje się, że Ukraińcy sami muszą rozstrzygnąć spór o to, czy chcą być z  Unią czy z Rosją. Jest to bardzo ważny i historyczny wybór. Ważny także dla interesów Polski. Nie można niczego robić na siłę. Zbytnie angażowanie się Polaków może jedynie sprawie zaszkodzić. Działania pozakulisowe i dyplomatyczne jednak trzeba prowadzić. Obecnie jest tam zupełnie inny problem niż w 2005 roku.  Wtedy mediacje polskie były zasadne. Teraz ukraińska opozycja walczy z legalnie wybranym prezydentem. Trzeba ostrożnie, gdy się za demokratę uważa. Pomagać siłom dążącym do Unii, ale nie narzucać obcej woli. Ukraina obecna to bardzo skomplikowany kraj. Bez znajomości historii, zaszłości, składu narodowościowego, mentalności ludzi nigdy nie zrozumiemy, o co tam chodzi. Podobnie jest na Białorusi. Bardzo szybko możemy przypomnieć steoretyp Polaka - okupanta, który jest w tych republikach żywy. Rodząca się świadomość narodowa często opiera się na opozycji do dwóch okupantów i tego ze Wschodu, i tego z Zachodu. Skomplikowane są dzieje tamtejszych ziem. Wielu Białorusinów, wielu Ukraińców pracuje w Rosji. Na Ukrainie mieszka około 10 mln Rosjan. Krym i Noworosję przyłączono do Ukrainy, ale Rosjanie tam przeważają. Na Krym powracali częściowo wywiezieni przez Stalina Tatarzy. Stalin chciał też problem ukraiński załatwić w swoim stylu, czyli wywieźć Ukraińców na Syberię, ale sam się przeraził przedsięwzięcia. To duży naród, dziś samych Ukraińców szacuje się na około 40 mln u siebie, nie licząc diaspory.  Nie poradził sobie Stalin, Unia ma problemy... i będzie je miała Rosja, gdy połknie tę żabę. Ostrożnie, powiadam , z tym tematem.

Jestem za Ukrainą w Unii, żeby było jasne, ale dostrzegam coś więcej niż  pokazują z kijowskiego Majdanu. Prezes Kaczyński też tam obok Kliczki stanął. I dobrze. Opozycja ma takie prawo, lecz oficjalne władze Rzeczpospolitej powinny to robić po linii dyplomatycznej, dyskretnie, aby nie być oskarżonym o mieszanie się w sprawy wewnętrzne demokratycznego państwa. Przy okazji Prezes naraził się na internetowe drwiny. Nieciekawie wyglądał przy Kliczce i innych wyrosłych potomkach Siczy Zaporoskiej. Potęga Rzeczpospoltej wg internautów na szwank została wystawiona. Ponadto tak sceptyczny wobec Unii Prezes Ukraińców do Unii namawia. W PiS-ie jednak wszystko podszyte narodowo - katolicką obłudą. To nie dziwi.

Bohaterowie Sienkiewicza z małym rycerzem na czele "krzepili serca" Polaków pod zaborami. Czy Kaczyński nas pokrzepił? Czas przypomnieć Imć Pana Jana Onufrego Zagłoby słowa o Michale Wołodyjowskim: " Pan Bóg obdarzył cię nikczemną posturą. Jak się ludzie nie będą ciebie bali, to się będą z ciebie śmiali". Nic dodać, nic ująć.

Żona obecnego Premiera RP wydała książkę o sobie i mężu. Czyżby pozazdrościła Danusi Wałęsowej? A może to jest uzgodniony z mężem pijarowski chwyt, bo notowania PO lecą ? O swoich przemyśleniach na temat epidemii publicznych zwierzeń w następnym wpisie.

A nasze miejscowe władze administrują. W komentarzach wykazano wdzięczność naszym posłańcom za trud wkładany w... wyprzedaż majątku, zadłużanie gminy, rozrzutne gospodarzenie etc. Też nic dodać nie mogę. Odżywa stary wątek procesowy między Wójtem a dawnym pracodawcą. Przypomnę, że Pan Obajtek po raz drugi podał Pana Romana do sądu. Za  pismo z 2010 roku, które wielu z nas przeczytało, znajdując je, jak ktoś dobrze określił, w wiaderku przed domem Pan Roman, ale i za treść także druga pozwana , go nie przepraszali. Obecne procesowanie dotyczyło prawdopodobnie innych oskarżeń pod adresem gminy i samego Wójta. Pierwszy, zakończony ugodą proces,według mnie, Obajtek przegrał. Czego dotyczy drugi, nie wiem.


Podziel się
oceń
89
140

komentarze (45) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 819