Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196740

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Sojusze przedwyborcze w praktyce.

piątek, 25 listopada 2016 11:04

 

     Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej w toku. Ponowne żądania odszkodowawcze  rodzin rosną. Rosną też koszty działania prokuratury i podzespołu Macierewicza. Idą w grube miliony. Zachowania rodzin często posłów, senatorów i europosłów PiS-u, którzy jeszcze kariery polityczne porobili na tej tragedii nie będę komentował. To podłość nie mieszcząca się w mojej głowie. Działania zaś prokuratury i podzespołu Macierewicza to działania polityczne. One niczego nie wyjaśnią. Mamią tylko elektorat pisowski. Zniszczono fachowców typu doktor Lasek i prokuratorów poniżono. zawsze będą wątpliwości, bo tak to z katastrofami bywa i te hieny bez zahamowań na tym jadą. Pretensje można mieć do wyborców PiS-u nieco rozgarniętych, że to draństwo tolerują, naukowców, biskupów. Na katastrofie smoleńskiej kariery porobili też prawicowi dziennikarze. Całe gazety wyrosły. Polityka brudną bywa, ale są granice.

  O niszczeniu Trybunału Konstytucyjnego już tyle napisałem, że dość. PiS dalej podejmuje kolejne ustawy pod aktualne potrzeby ROZRÓBY z TK. Niszczy wizerunek Sejmu jako organu ustawodawczego zajmującego się poprzez ustawy personaliami w TK. Pisowski wyborca macha na takie imponderabilia ręką. Nasi wygrali, nasi mogą robić, co chcą. Niestety świadczy to źle o stanie zrozumienia istoty państwa i demokracji. Komunistyczny prokurator Piotrowicz psuje w imieniu PiS TK, albo wykonuje ślepe polecenia, bo już go bardziej skompromitować nie można. I tak jest z całym PiS-em. Bazuje się na ludziach skompromitowanych lub niekumatych, bo ci wykonają każde polecenie Wodza. Stąd awanse co poniektórych.

   Protesty nauczycieli. Wydaje się, że nic nie dadzą. PiS reformę przegłosuje. Wystąpienia minister oświaty utwierdziły mnie w przekonaniu, że działacze PiS-u są mistrzami w kłamaniu. Politykowi PiS-u nigdy nie uwierzę. Oni łżą jak z nut, wręcz zmyślają fakty. Nie mają żadnych zahamowań. To ludzie " prawi i sprawiedliwi", im wolno wszystko. To jednak problem wyborcy PiS-u. Gratulacje dla Episkopatu. Gratulacje te złożyłem osobiście w biurze prasowym Episkopatu, stąd upubliczniam fakt. Z tego biura nijak nie mogłem się dowiedzieć, kto zaprosił prezydenta i władze na uroczystości czysto religijne w Łagiewnikach. Kuria krakowska [ informacja od wysokiego przedstawiciela Kurii ] umywa ręce. Oni tylko użyczyli świątyni, organizatorem był Episkopat. W Episkopacie mówią, że to kardynał Dziwisz zaprosił. Czyżby już zaczęli się władz publicznie wstydzić, a nieoficjalnie odcinać kupony za poparcie? Nie wiadomo, kto podjął decyzję o pochówku na Wawelu, nie wiadomo, kto zaprosił Prezydenta do Łagiewnik. Cyniczna dyplomacja? Jako piszący bloga staram się docierać do źródeł. Dowiedziałem się także, że politycy wpychają się drzwiami i oknami do przedstawicieli Kościoła. W to akurat wierzę. Wpychają się i zajmują miejsca w pierwszym rzędzie zarówno w bazylikach jak i na jubileuszach tabloidów. Ten nawyk potem kosztuje, vide wizyta Prezydenta Dudy w Super- Expressie. Cała Polska się śmieje. Mnie zalecono, abym nie śmiał się z pobożności Prezydenta. Tylko jak tu się nie śmiać?

  Jako członek Solidarności dotarłem do źródła, próbując zrozumieć postawę związku wobec zapowiadanej reformy oświaty. Jestem przeciwnikiem tej reformy i zgłosiłem swoje merytoryczne uwagi. Szczerość rzecznika mnie powaliła. Zapis w programie PiS-u był jednozdaniowy. Przeszli nad nim do porządku dziennego. Nie mogli się dogadać z liberalnym rządem. Postawili na prawicowy. Uzyskali zapewnienie utrzymania i poszerzenia przywilejów zawodowych i poparli. Teraz podchodzą racjonalnie. Reforma jest przesądzona, ograniczają się do zapewnienia ochrony, aby pracownicy jak najmniej stracili. Wykorzystują fakt przedwyborczych zobowiązań. Negocjują ze swoim rządem. Nie wykluczają protestów. Jednak wśród nauczycieli co do reformy różnica zdań też jest. Nauczyciele podstawówek i liceów inaczej do tego podchodzą niż nauczyciele wygaszanych gimnazjów. ZNP jakoś sobie z tym poradziło. Nauczyciele wykazują solidarność. Solidarność Nauczycielska racjonalizuje problem. ZNP wywalczyło podwyżki, rozmawiając z liberalnym rządem PO i ograniczyło zakusy na likwidację przywilejów. Solidarność to samo chce ugrać z rządem prawicowym. I to , i to, służyć może nauczycielom, nawet w dobie reformy. Kto zadba o ucznia, o programy? ZNP teraz patrzy szerzej i ma obok siebie rodziców i samorządy. Skoro reforma zaklepana, to Solidarność więcej ugra. Tak jakby się umówili. Cicha " solidarność" środowiska? Wychowanie, programy zostawiono PiS-owi. A przecież o to im chodzi. Sympatyzująca z prawicą Solidarność, ideowo jej bliska, nie widzi problemu. ZNP i pozostali widzą. Będą zmieniać historię pod Kaczyńskich i tych, co się spóźnili na pociąg. Zasłaniają to troską o żołnierzy wyklętych. Koniunkturalnie ich wykorzystują, jak Solidarność, Kościół. Kościołowi i Solidarności się wydaje, że zachowają niezależność i ugrają swoje. To ułuda. PiS też ich obluzga błotem. Też będą musieli odpowiadać za te rządy, bo je wsparli. Choćby chwilowo coś ugrali. Pisowski kurator zadba o wybór pisowskich dyrektorów, a ci pisowskiej kadry. Walka toczyć się będzie na linii samorząd -  rząd. W samorządach PiS jest cienki. Zmiana reguł może stworzyć  konflikty, o których się nie mówi. Samorządowcy nawet nie z troski o dobro dziecka, ale dla nieruszania lokalnego układu, nie pójdą na ustępstwa. O walce o pieniądze nie mówię, bo dla tego rządu pieniądze nie mają znaczenia. Tylko idee fixe, za którą zapłacimy krocie. Kiedyś trzeba będzie znów dodawać godzin lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie, aby anomalie wprowadzane przez PiS tłumaczyć. Ja też otrzymałem rozgrzeszenie. Członkowie związku mogą mieć inne zdanie na reformę i nie muszą głosować na PiS. Na razie. Dobre i tyle.

 


Podziel się
oceń
151
89

komentarze (106) | dodaj komentarz

Czas radosnych buraków.

środa, 16 listopada 2016 10:39

  

     Niby zima. Śnieg leży. Amerykanie wybrali Prezydenta. Święto Niepodległości za nami. Rząd Beaty Szydło obchodzi rocznicę funkcjonowania. Dzień coraz krótszy. Ekshumacje ruszyły. Reforma edukacji mimo protestów ma ruszyć. W sobotę protest nauczycieli z ZNP i rodziców w Warszawie. Gdzie Solidarność? Sprzedała się za parę stołków PiS-owi? I tańczy , jak ten chce. Zbliża się ostateczna rozprawa z Trybunałem Konstytucyjnym. Dziś obniżają wiek emerytalny, bo...obiecali. Jeszcze raz powtarzam, że emerytów załatwiono w 1999 roku. Ustawa AWS-u wprowadzona w życie od 1 stycznia 2009 roku spowodowała, że nasze emerytury będą  średnio o 1 200 zł mniejsze. Jedni chcieli to ratować, podnosząc wiek emerytalny, drudzy, obiecali i obniżają. Ci pierwsi zapłacili w wyborach, także za brak elastyczności. Ci drudzy na razie zyskają w procentach poparcia, choć podejmują szkodliwą dla pokoleń decyzję ze skutkami nieprzyjemnymi dla następców w rządzeniu. Populiści. rozdają, byle się utrzymać przy władzy. Pisałem już o tym, ale jest okazja, aby przypomnieć. Najlepiej na własnym przykładzie. Odchodząc na nowych zasadach, straciłem gdzieś 1000 zł. Nie będąc na pełnej emeryturze, tracę kolejne pięćset. Obniżenie o dwa lata wieku emerytalnego przyśpieszy o te lata moją pełną emeryturę, czyli zwiększy świadczenie o 500 zł. Nie o mnie jednak chodzi. Chodzi o pokolenia obecnych 30 i 40 latków oraz kobiety. PiS krzywdzi tych ludzi, ale skoro tego nie widzą, to ich sprawa. Uważam, że ludziom powinno się dać możliwość wyboru. Chcą mieć mniejszą emeryturę, a wcześniej odejść, proszę bardzo. Renty wszystkiego bowiem, nie załatwią. Drastyczne obniżenie świadczeń i zabranie możliwości w tej sytuacji dorabiania na emeryturze wydaje się być draństwem.

  Rok rządów pani Premier Beaty Szydło uważam za szkodliwy dla Polski. Bardzo źle oceniam ten rząd. W poprzednich wpisach znajdziecie Państwo argumenty. Wystarczające do takiej oceny. Nie silę się na nowe. Choć ich przybyło i przybywa. O ekshumacjach też nie napiszę więcej. Wyraziłem już swoje zdanie i je podtrzymuję. Nie chcę uczestniczyć w tej obrzydliwej " zabawie" pod płaszczykiem [ obłudnym ] dochodzenia do prawdy. Wieczne odpoczywanie racz im dać , Panie, bo ludzie nie dają. PiS i Kaczyński nie dają. Sumienie gryzie. Z niesmakiem patrzę na wyborcę PiS-u, który przechodzi nad tym do porządku dziennego.

  Żadne 500+ karabin tego nie usprawiedliwią. Macierewicz dalej psuje armię i osłabia bezpieczeństwo naszego kraju. Waszczykowski skompromitował politykę zagraniczną doszczętnie. Z Polską się nikt nie liczy. Teraz Zalewska i oświata. Rozkładają nam Polskę. Na lata.

  Jedni straszą Trumpem, drudzy uspokajają. Nam Trump niestraszny, rząd PiS-u sam obniża rangę Rzeczypospolitej i sam jej szkodzi. Trump wygrał i rządził będzie. Nie jednym już straszono, Obamą także. Euforia w środowiskach PiS-u świadczy jednak o kolejnej głupocie. Dobrze, że Komorowski z Obamą zadbali o flankę wschodnią i szczyt w Warszawie to potwierdził. Wydaje się, że Trump tego już nie może odkręcić. Wojska amerykańskie już przyjeżdżają. Powrót Jałty? Na pierwszy rzut pójdą jednak rebelianci w Syrii, których Trump sprzeda, może Krym?, może Ukraina? To ostatnie nie służyłoby Polsce. Mimo wszystko Trump mniej groźny niż Macierewicz i rząd PiS-u z jego polityką zagraniczną. Unia sobie z Trumpem poradzi, sama Polska nic nie może. Trumpowi dużo czasu zajmie uwiarygadnianie się i uczenie polityki. Kongres Polonii Amerykańskiej jest bardzo słaby, bez wpływów. Pamiętajmy jednak, że osobiście nie dająca się lubić Hillary Clinton traktowana jako przedłużenie rządów Obamy, mimo wszystko, wybory powszechne wygrała, przegrała elektorskie. Każdy inny republikanin by z Hillary wygrał, skoro wygrał stanowiący problem dla własnej partii Trump i każdy inny demokrata by z Trumpem wygrał. Takie są tendencje w Ameryce. Republikanin czy demokrata? Nie ma to znaczenia. Wszystko zależy od sytuacji geopolitycznej i interesów USA. Zresztą kim jest Trump przy tym tradycyjnym podziale?

   Marsz Niepodległości organizowany przez ONR jak co roku się odbył. PiS tradycyjnie świętował 11. listopada w Krakowie. Marsz KOD-u i uroczystości państwowe w Warszawie. Władze PO- PSL i Prezydent Komorowski miały odwagę przeciwstawiać się ksenofobii i radykalizmowi narodowców, stąd marsze ONR-u były bardziej agresywne. Prezydent Duda i PiS liżą się do narodowców i kiboli, stąd Błaszczak perfidnie chwali się sukcesem policji, która zadbała o porządek. Do czasu. Rozwydrzeni narodowcy wkrótce obrócą się przeciwko rządzącym. Oni muszą mieć wroga. Świętowanie, patriotyzm. Państwo nie może abdykować na rzecz narodowców w dniu 11. listopada. W pełni zgadzam się ze słowami Pawła Wrońskiego: " W czasach II wojny światowej patrioci przypłacili życiem malowanie na murze znaku Polski Walczącej. Dziś ich " wnukowie" , okryci koszulkami z tym symbolem niczym tarczą, atakują swoich urojonych " wrogów", cudzoziemców lub policję. Podczas Marszu Niepodległości młodzi ludzie najpierw skandowali ' " Duma narodowa", a potem : " Cała Polska śpiewa z nami, wypier... z uchodźcami". Wreszcie spalili flagę ukraińską i logo facebooka." Wroński konstatuje: " Dziś ważnym zadaniem jest przywrócenie godności słowu " patriotyzm'. Aby przed patriotami w Święto Niepodległości nie przestrzegały swoich obywateli ambasady obcych państw, tak jak było w tym roku."

  Dodam, aby władze państwowe nie chowały głowy w piasek, kokietując narodowców, żeby widok biało- czerwonej flagi i orła nie był znakiem, że trzeba się mieć na baczności, że mamy do czynienia z osobą wulgarną, agresywną, homofobem, radosnym burakiem.

   Nie boję się Trumpa, boję się radosnych buraków i tych z marszów ONR i tych z rządu.

  

 

      


Podziel się
oceń
110
54

komentarze (100) | dodaj komentarz

Larum grają, mości Panowie.

poniedziałek, 07 listopada 2016 10:25

   

  Mamy listopad. Święto Zmarłych za nami.  Zima się zbliża. W USA kampania prezydencka na finiszu. W  środę poznamy wyniki. Kogo wybierze Ameryka? Fala populizmu przelewa się przez Europę. Populizm i za ocean dotarł. Przyglądnijmy się dobrze Trumpowi i zastanówmy nad popieraniem populistów w kraju. Populistów prawicowych mamy u steru. Populizm jest zdrowy, gdy sprzeciwia się nieprawości życia publicznego. Ale jego udoskonalona wersja uderza w instytucje, które gwarantują temu życiu stabilność, i manipuluje losem najbardziej bezbronnych. Rządy PiSu to pokazują jak na dłoni. Walka z gwarantem demokracji Trybunałem Konstytucyjnym trwa już prawie rok. Zasadnicze ustawy dotyczące tej instytucji powstawały zawsze długo przy szerokich konsultacjach. Teraz już po raz siódmy w ciągu roku PiS stawia pod obrady ustawę, której zasadniczym celem jest wybranie konkretnego prezesa , po tym jak odejdzie w grudniu Rzepliński. W cywilizowanm języku brak sów na określenie takiego psucia demokracji. Tak zmienia się prawo w Psiej Wólce, po to aby zmienić urzędnika.To sk...stwo. PiS niszczy system demokratyczny w Polsce. Dalej niszczy. Napisałem już dużo na ten temat. Następcy zmuszeni będą do odkręcania tego, co PiS zepsuje.Zamiast iść do przodu. Szkoda Polski. Obawiając się odpowiedzialności, Kaczyński, mając swój TK, rozpocznie majstrowanie przy ordynacji wyborczej, aby rządzić wiecznie. Po Komisji Weneckiej, Komisji Europejskiej , Komisja Praw Człowieka ONZ zwraca uwagę polskiemu rządowi i Prezydentowi, że w Polsce łamana jest demokracja. Ministrowie obrony Niemiec i Francji piszą list do Macierewicza, zaniepokojeni jego wypowiedziami. Spotkanie trójkąta weimarskiego zostaje odwołane. Polska traci w szalonym tempie. Francuskie media piszą o izolacji Polski na własne życzenie.Grupa wyszehradzka też się rozpada. Czesi i Słowacy nie chcą wspierać awanturnictwa polskiego rządu. Włosi i Grecy wzywają, aby ukarać Polskę , blokując dotacje unijne. Czy tak się wstaje z kolan? A Kaczyński brnie dalej. Za jego awanturnictwo Polska zapłaci krocie. Zniszczył 26 lat budowania autorytetu w Europie i na świecie, wizerunek Polski. To antypolskie działanie. Przykre, ale z poparciem pseudupatriotycznych wyborców PiS-u i Kukiza. Cieszą się, głupole, jak dzieci, że pokazali Francuzom, wypominają 39. rok. Udowodnili jedynie, że Polska jest nieodpowiedzialna i egoistyczna, to drugie jest nowum, kompromitującym nas dodatkowo. Przykra ta twarz Polski. O swoje w Unii na świecie trzeba twardo walczyć, mając na uwadze postawy i Niemców, i Francuzów, i Anglikom w historii. Kaczyński podskakuje i Polsce szkodzi. To wielki szkodnik. Obowiązkiem każdego polskiego patrioty jest zrobić wszystko, aby odsunąć Kaczyńskiego od władzy i przerwać to obniżanie rangi naszego kraju. Wyborcy PiS-u, dlaczego tak szkodzicie Polsce? Dla władzy Kaczyńskiego i własnej satysfasfakcji, że nareszcie dorwaliście się do władzy po ośmiu latach, że dowaliliście PO. Dowaliliście Polsce. Wewnętrzny populizm, który pozwala kupować wyborców też jest chwilowy i nietrwały. Wyborcy PiS-u, szczególnie Ci nie z betonu, którzy uwierzyliście, że nie będzie Macierewicza, nie będzie zemsty smoleńskiej, nie będzie Pisiewiczów etc., reagujcie. To Was najbardziej oszukano. Jeżeli nie, toście podli i warci tego, co się dzieje. Podobnie z wyborcami Dudy. Opozycja też powinna się łączyć, a nie zajmować budowaniem partyjnych wpływów. Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga nadzwyczajnych działań. Kukizowcy okazali się tłem PiSu i jeszcze pogarszają obraz Polaka i sytuację.

    Minister Edukacji nie odwołano. Reforma gimnazjalna prawdopodobnie się odbędzie. Kolejna dziedzina dotknięta fatalną zmianą. Zaczynają niszczyć polską edukację. Czego dotkną, zniszczą. Syndrom Macierewicza. O ekshumacjach smoleńskich ofiar nie piszę, bo to hańba. Kolejna gra. Miał być zamach. Nie ma, to będą ekshumacje. Ziobro przy okazji walczy z Macierewiczem. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Obrzydliwość. Kościół hierarchiczny, który według księdza Sowy w czasie wyborów stał się biurem politycznym PiS-u , milczy. Obłaskawiany kasą, milczy. On też ponosi odpowiedzialność za obecne rządy i od tej odpowiedzialności nie ucieknie, Kościół szalenie traci na aliansie z PiS-em. Kasy kiedyś braknie. Co pozostanie? Twarz pokazał  PiS, twarz pokazali hierarchowie. Cieszyłem się, że po wyborach ludzie zobaczą prawdziwy PiS. Obraz jest jednak porażający. Przerósł moje wyobrażenia. Cała nadzieja w tych, co się szybko zorientowali. Powstają ruchy społeczne, marsze antyrządowe, ludzie się jednoczą. Jestem przekonany, że Polaków o innej niż PiS twarzy jest dużo, dużo więcej i że uda się im oblicze Polski szybko zmienić. Hierarchów zaś Papież Franciszek pomału powysyła na emerytury i oblicze polskiego Kościoła też się zmieni. Świadczą o tym indywidualne wypowiedzi wielu, wielu duchownych. Na nic jeszcze nie jest za późno.

Dominikanin Tomasz Dostatni pisze: " Daleki od Ewangelii, obrażony na innych, w sojuszu z tronem polski Kościół nie daje klucza do tego, jak żyć w świecie tak zróżnicowanym religijnie, społecznie, kulturowo". Więcej trafnych słów tego dominiikanina o polskim Kościele w następnym wpisie.

 Dokąd zmierza izolowana w demokratycznym świecie Polska Kaczyńskiego?. Kaczyński podąża węgierskim śladem. Gdy rozpocznie manipulacje z ordynacją wyborczą, aby uzyskać pełnię władzy, potwierdzi to ostatecznie. Specjaliści od Węgier piszą : "Prawo na Węgrzech  jest celowo tworzone pod oligarchów , biznesmenów i kumpli premiera Orbana. Korupcja króluje...Gospodarka Węgier robi się coraz mniej konkurencyjna. Odstraszeni korupcją i skomplikowanymi przepisami zagraniczni inwestorzy omijają ten kraj z daleka." Prokuratura podporządkowana, sądy zniszczone, wszystkie przetargi poustawiane pod węgierski PiS, czyli Fidesz. Z Unii można tylko kraść. To wykładnia partii rządzącej Węgrami. Standardy Rosji Putina zbliżają się do granic Rzplitej. Misiewicze  to zalążki przyszłych oligarchów. Warto poczytać o korupcji i rządach Fideszu na Węgrzech. Obudżcie się, póki nie jest za późno. Rzeczpospolita skręca w złym, wschodnim kierunku. Kto żyw powinien temu przeciwdziałać.

  Został nam jeszcze jeden pisarz z pokolenia Kolumbów, Józef Hen. Zmarł Różewicz, zmarł Konwicki. Do niedawna było ich trzech. Odnośnie reformy edukacji Hen stwierdza :  "Chcą wychować ciemny lud. Dzieciakom można wiele wmówić. Można z nich zrobić przekonanych o swojej niezwykłości bigotów. Fałszują historię. Krzyczą na Wałęsę. ... Minister Gliński , profesor , usuwa z instytucji kultury ludzi, którzy mu się nie podobają, czyli robi to, czego nie powinien robić minister kultury."

  Co tam Różewicz, co tam Konwicki, co tam Hen. Nawet na ulice nie zasłużyli według pisowskiej i kukizowskiej " patriotycznej" dziczy. Wajda nawet na minutę milczenia w Sejmie nie zasłużył. Prezes ostentacyjnie wyszedł. Pamiętliwy Prezes jest [ Wajda kiedyś określił go dosadnie ]. Polska staje się ofiarą jego pamiętliwości. Miało nie być zemsty. Gdzie hierarchowie? Oni najlepiej powinni wiedzieć, jak parzą Judaszowe srebrniki. Zamiast zamachu mamy ekshumacje.

 Do następnego wpisu.

 

 


Podziel się
oceń
62
53

komentarze (114) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 740