Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 208 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1195469

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Pro memoria.

poniedziałek, 24 listopada 2014 11:43

Cały kraj z "leśnymi dziadkami" z PKW męczy się jeszcze wyborami. Ja w wyborach wystartowałem, doskonale wiedziałem w jakiej sytuacji. Cudów się nie spodziewałem. Tym, co należy podziękowałem; zarówno głosującym na mnie jak i kandydatom startującym z innych komitetów. Dzięki nim UKŁAD Obajtka nie przeszedł bez głosowania. Chwała im za wzmocnienie demokracji. Chwała też kandydatce na wójta, która wykazała wyjątkową odwagę, aby w okolicznościach powszechnie znanych wystartować. Nie dotarła do szerszej rzeszy wyborców, opluto ją, ale chwała jej za wzmocnienie demokracji poprzez wystawienie 11 kandydatów na radnych. Przyglądnąłem się tym kandydatom. Przegrali, ale stanowią ciekawy zespół wyraźnie przewyższający kandydatów wójta pod względem intelektualnym, ale przede wszystkim moralnym. Gloria victis. Nie mogliście wygrać przy takiej determinacji UKŁADU. Wszystko przed Wami.

Wyborów analizować nie zamierzam. Każdy niech sobie zrobi rachunek sumienia. Zawsze stawałem po stronie słabszych i gnębionych. Tak jest i w tym przypadku. Rozumiem obawy przed kandydatem nie do końca znanym, ale nie rozumiem braku zastanowienia nad amoralnym UKŁADEM i podtrzymywanie go. Były różne możliwości. Nie podałem przed wyborami, nie ma sensu podawać teraz.

Niech się kraj męczy wyborami.

W sobotę odwiedziłem Muzeum Auschwitz - Birkenau.  Ostatnio byłem tam w 1975 lub 1976 roku, kiedy to autobusami zwieziono nas z Krakowa jako uczniów Technikum Kolejowego na wizytę prezydenta Francji Valery'go Giscarda d' Estaing. Obecnie Muzeum zwiedza rocznie ponad 1 mln 300 tysięcy turystów z całego świata. Zwiedzających z roku na rok przybywa.5 godzin spędzonych w lutym z synami w Muzeum Powstania Warszawskiego i teraz prawie 5 godzin  w Auschwitz - Birkenau. Doskonałe lekcje historii. Zostało nam jeszcze zwiedzić otwarte niedawno Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie przyjęte ciepło zarówno przez środowiska polskie jak i żydowskie. KL Auschwitz- Birkenau robi wrażenie. Poraża ogrom nieszczęścia. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Zwiedzone na spokojnie [ bez akcyjności wycieczkowej z 1975/6 roku] w obecnym stanie musi robić wrażenie. 90 tysięcy ludzi zgromadzonych na 240 hektarach to niemałe miasto. Masowa zagłada Żydów i Romów od 1942 roku dokonywana z niemiecką precyzją to apogeum zbrodniczości obozu. Szacuje się, że w obozie zginęło około półtora miliona ludzi różnych narodowości. Najwięcej Żydów - około milion - milion sto tysięcy. Żydów i Romów zwożono z całej Europy, aby eksterminować. Obrazują to wystawy narodowe w poszczególnych blokach obozu. Najliczniejszą grupę zamordowanych stanowią Żydzi węgierscy, dalej polscy [ ci ginęli także w innych obozach; Treblinka, Majdanek, Sobibór ], holenderscy, francuscy itd.

W 2011 roku stałem na cypelku Il de la Cite w Paryżu, skąd deportowano Żydów francuskich przede wszystkim z żydowskiej bogatej dzielnicy Paryża Marais. Piekielna droga z Budapesztu, Paryża ,Amsterdamu do piekła w Auschwitz - Birkenau. Il de la Cite w 2011 roku i rampa kolejowa w Birkenau w 2014. Początek i koniec gehenny. Pamiętajmy o tym.  I koniecznie wybierzmy się do Muzem Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Ponad 1000 lat współżycia. To współobywatele Rzeczypospolitej.


Podziel się
oceń
78
100

komentarze (11) | dodaj komentarz

Podziękowania.

poniedziałek, 17 listopada 2014 11:27

 

 

 

 

Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos w

 

wyborach samorządowych. Nie łaziłem po domach, nie

 

dowoziłem na siłę babć i dziadków w niedzielę wyborczą,

 

niepotrzebny był mi szyld PiS-u, bo zarzutów korupcyjnych nie

 

posiadam, kochanek lewych też, kościołem się nie podpieram.

 

Mimo to uzyskałem 149 głosów w swoim okręgu wyborczym

 

w starym dobrym stylu. Szkoda, że ten styl bywa

 

nieskuteczny, ale przecież nie tylko o skuteczność chodzi.

 

Jest coś więcej. Co, wie te 149 osób, które na mnie

 

zagłosowały. Właśnie za to, że wiedzą i stosują, im dziękuję.

 

 

Dziękuję także wszystkim , którzy zagłosowali na kandydatów

 

spoza Układu rządzącego Gminą. Mam do nich duży

 

szacunek.

 

 

Układowi nie gratuluję, bo uważam go za szkodliwy dla gminy,

 

a fałszywym nigdy nie byłem.


Podziel się
oceń
115
120

komentarze (73) | dodaj komentarz

Wybór.

piątek, 14 listopada 2014 19:12

    Od północy zaczyna się cisza wyborcza. W niedzielę wybierzemy swoich przedstawicieli w radach gmin, powiatów i sejmikach wojewódzkich. Wybierzemy też część wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Tam , gdzie nie będzie drugiej tury.

Kampania w Gminie Pcim , jaka była, każdy widział. Na blogu też odbijały się jej echa. Tym razem bogatsza była o pozwy w trybie wyborczym. W 2010 roku pozwów nie było. W tym trybie mieliśmy jedne przeprosiny. Pozew o kolejne sąd odrzucił. Pozywającym w obydwu przypadkach był urzędujący wójt. Zarówno pozwy jak i przeprosiny każdy odbierze po swojemu. Każdy ma też prawo do oceny kampanii wyborczej prowadzonej przez poszczególne komitety.

Mamy dwóch kandydatów na wójta naszej Gminy; urzędującego wójta Daniela Obajtka oraz panią Edytę Olesik.

Do Rady Gminy listy zgłosiło pięć komitetów. Jest  kogo wybierać.

Apeluję o udział w wyborach 16 listopada i głosowanie na człowieka, nie na listę, lecz człowieka. Według mnie wskazana jest wymiana choćby części radnych. Dla przejrzystości i higieny choćby.

Co do wójta jestem w podobnej sytuacji jak większość wyborców. Muszę dokonać wyboru. Z uwagą przyglądałem się prowadzonej kampanii wyborczej prowadzonej przez kandydatów na to stanowisko. Motywacji do głosowania na tę czy drugą kandydaturę można znaleźć aż pięć: zaufanie poprzez sprawdzenie, mniejsze zło, danie szansy, absolutny brak zaufania poprzez sprawdzenie, wyeliminowanie ewentualnej pychy i nadmiernej pewności siebie.

Ja mam wybór między oddaniem głosu nieważnego lub daniem szansy.

Sam startuję na radnego w okręgu nr 7 Wielka Sucha Działy.

Po raz wtóry przekonał mnie do tego jeden z Ojców odrodzonego samorządu lokalnego profesor Jerzy Stępień. Pierwszy raz w 1990 roku.

Dla pomocy przy wyborze podaję kilka krytycznych uwag profesora o swym dziecku, czyli samorządzie lokalnym:

"Wójt kontroluje stanowiska w gminie. Ta grupa tworzy kokon niezainteresowany zmianami, a już w żadnym wypadku zmianą wójta. To klęska samorządu...
Z trudem i rozgoryczeniem przychodzi mi postawić kropkę nad i, ogłaszając szokującą niektórych opinię, że w tej chwili nie możemy już mówić o samorządzie gminnym w ogóle. Zachodnioeuropejski standard cywilizacyjny fundamentu demokracji zamieniliśmy po prostu w samodzierżawie...
 
Rada nie kontroluje burmistrza poprzez budżet, bo nawet jak nie uchwali budżetu proponowanego przez burmistrza, to i tak ostatecznie uchwali go regionalna izba obrachunkowa. Rada może nie udzielić burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu, jak ostatnio zdarzyło się w Łodzi, ale niczym to nie skutkuje. Kontrola finansowa w samorządzie jest raz na cztery lata. Prof. Michał Kulesza mawiał, że już od dawna mamy z powrotem znane z PRL "rady narodowe" z radnymi bezradnymi...
 
Tymczasem oddzielenie polityki od administracji to podstawowy standard europejski. Są politycy z wyboru, którzy nadają kierunek, strategię, ale do tego mają profesjonalny, odpowiedni aparat, wykształcony, podnoszący swoje kwalifikacje. W gminie nastąpiło już całkowite zlanie się tych dwóch funkcji. To tak jakby premier był jednocześnie szefem kancelarii premiera i miał pod sobą wszystkich dyrektorów w ministerstwach. Tak się to nieprawdopodobnie wykoślawiło w ciągu tych 25 lat...

To wszystko spowodowało dwie bardzo negatywne rzeczy: zbyt silną, jednoosobową władzę złączoną z częścią administracyjną oraz marginalizację rad gminy czy miasta. Ludzie, którzy widzą, jaka jest rzeczywista pozycja rady, nie angażują się, nie kandydują...
 
To samodzierżawie w samorządach doprowadziło do nepotyzmu i całkowitej utraty wiary przez społeczności lokalne, zwłaszcza te mniejsze, w możliwość zmiany.
Są takie badania dotyczące gmin do 5 tys. mieszkańców. Wójt w takiej gminie kontroluje - bezpośrednio lub pośrednio - do 300 stanowisk: w urzędzie gminy, jej spółkach oraz w różnego rodzaju podmiotach uzależnionych od gminy, także gospodarczo. Jak się tę liczbę stanowisk pomnoży przez członków rodzin, to zatrudnianych przez wójta wyjdzie z tysiąc osób. Do głosowania w takiej gminie jest uprawnionych ok. dwóch trzecich mieszkańców, przy frekwencji 40 proc. głosuje 2 tys. osób. W tej grupie jest ten tysiąc uzależniony od wójta. Ta grupa tworzy taki ludzki kokon zorganizowany wokół wójta, który nie jest zainteresowany żadnymi zmianami, a już w żadnym wypadku zmianą wójta. W tym upatruję największą klęskę samorządu...

- Trzeba stawiać na ludzi uczciwych i odważnych, którzy potrafią mieć swoje zdanie, nie wejdą w jakiś układ lokalny. Jeśli się zdarzy człowiek uczciwy, to jeszcze się to jakoś kręci...

Myśmy na początku lat 90. odbudowywali samorząd z gruzów komunizmu, później w latach 1998-99 rozbudowali go, ale po drodze weszły w życie zmiany, po których trzeba całą tę reformę zreformować. I to możliwie szybko."
 
 
Potrzebne są zmiany systemowe, ale reformować samorząd można od dołu.
 
 
 
PS Głosując, stawiamy cztery krzyżyki: na wójta, na radnego gminy, na radnego powiatu i na radnego województwa.
 


 

 


Podziel się
oceń
42
100

komentarze (5) | dodaj komentarz

Ta, co nie zginęła.

wtorek, 11 listopada 2014 0:10

Święto Niepodległości. Flaga wywieszona.

Dziś wiele wielkich słów usłyszymy.

Zadumajmy się nieco nad losem naszej Ojczyzny.

Do pomocy poniższy wiersz polecam.

 

Konstanty Ildefons Gałczyński

Polska

Nosimy Cię w swych sercach, wyblakli poeci,
głupcy, włóczęgi, błazny, ścierki kawiarniane;
Twój blask oślepiający jako słońce świeci,
w piersiach nam się łopoczesz stłumionym orkanem.

Ale my, głośne pawie, pyszałki odęte,
niecna zgraja aktorów, hałastra wyrodna,
kneblujemy jak łotry Twoje usta święte
i spychamy Cię na dno, bo jesteś... niemodna.

Ale ja wiem, że przyjdziesz, musisz przyjść, Skrzydlata,
piersi nasze rozedrzesz gromowym wołaniem,
serc milionem zatargasz, pasadami świata! ...
Poeci, ja zwiastuję Drugie Zmartwychwstanie!

W proch uliczny runiemy, jak bogi gliniane,
Twój piorunowy płomień ślepia nam wypali,
Twoje Imię ognistym będzie huraganem!
ale nie dla nas będzie, bo myśmy za mali.Kons


Podziel się
oceń
65
100

komentarze (18) | dodaj komentarz

Otwarcie kart.

poniedziałek, 03 listopada 2014 9:07

 

 

Ludzie, oszalałem. Po 20 latach znów startuję na radnego własnej gminy. Ostatnio było to w 1994 roku. Widzę koło siebie parę rozwalonych przez powódź ostatnią i poprzednie mostków, widzę, że ktoś zrobił [ celowo? ] wyrwę w oświetleniu drogi powiatowej akurat koło mojego domu, wielokrotnie w ciągu dnia muszę tłumaczyć przyjezdnym, gdzie są Kudłacze, widzę, jak maluchy męczą się, przechodząc ze szkoły do domu, czasem z mamą, czasem bidule same, widzę, jak Suszanka szaleje, czasem czuję dziwny zapach [ kanalizacja by się zdała ], wiele jeszcze dziwnych rzeczy widzę w najbliższym otoczeniu. Ani ja, ani żona pracy w Urzędzie lub podległych instytucjach nie planujemy, dzieci dorosłe też, bo zawody solidne i prace posiadają. o dietę mi nie chodzi, bo stałe dochody posiadam. Mam dużo czasu i chciałbym coś wokół siebie zmienić, choćby doradzić, pokierować [ dom zawsze otwarty ]. Może przydam się też szerszemu ogółowi, może koledzy radni z innych okręgów i wsi potrzebują kogoś takiego jak ja? Może? Zastanów się nad tym, co napisałem. Możesz oddać głos na mnie, oddaj, nie możesz, namów kogoś, kto zrobi to w Twoim imieniu. Okręg nr 7 Wielka Sucha - Działy.

 

Przypominam, że startuję z niezależnego komitetu KWW Dla Gminy, który sam z przyjaciółmi utworzyłem. Uważam, że upartyjnianie samorządu przede wszystkim wiejskiego to droga donikąd. Legitymacje partyjne nie powinny być wnoszone na posiedzenia Rady Gminy. Tak mówiłem w 1990 roku, kiedy obejmowałem funkcję I Przewodniczącego Rady Gminy Pcim w III RP. I tak mówię obecnie. Radny ma służyć wszystkim, niezależnie od przekonań politycznych, mieszkańcom Gminy.

Biorę czynny udział w życiu społeczności, choćby komentując na blogu i sprawy mojej małej Ojczyzny są mi bliskie. I tak chyba zostanie niezależnie czy radnym zostanę czy nie. Niech żyje demokracja. Namawiałem do czynnego udziału w życiu publicznym. Kpiono, krytykuje, a sam się boi. Nie boję się poddać pod głosowanie, bo przegrać to żaden wstyd, gdy się jest człowiekiem uczciwym. Na wygraną lub przegraną składa się wiele czynników czasem niezależnych od kandydata. Nie należy się ani chełpić, ani rozpaczać. Namawiam do udziału w głosowaniu. Tworząc KWW Dla Gminy zadbałem, abyście Państwo mieli spośród kogo wybierać. Wspólnie ze mną startują:

 

1. Okręg nr 6 Mała i Średnia Sucha -  Anna Zięba

2. Okręg nr 5 Górzany, Świątki     - Marian Dziadkowiec

3. Okręg nr 13 Trzebunia Dolna -  Piotr Stanisław Ciuś

4. Okręg nr 15 Trzebunia Górna - Zofia Bystroń.

 Wystawiliśmy pięć osób. Sprawdzonych osób.

Ta piątka wzbogaca demokrację. Więcej  kandydatów nie wystawialiśmy, ponieważ nie zamierzaliśmy wystawiać kandydata na wójta[ powinno być 8-śmiu ]. Także z tego powodu, że w niektórych okręgach startują ludzie, których szanujemy. Nie chcieliśmy przeszkadzać nikomu.

Szanujemy wszystkich kandydatów wystawionych przez pozostałe komitety wyborcze, w tym dwa komitety z kandydatami na wójta. Nie jesteśmy związani żadnymi zobowiązaniami ani wobec siebie, ani wobec innych komitetów. Każdy z naszych kandydatów zagłosuje na wójta zgodnie z własnymi przekonaniami.

Apelujemy o udział w wyborach i głosowanie na człowieka. Nie na partię, na komitet, tylko na człowieka.

 


Podziel się
oceń
166
200

komentarze (21) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 18 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 195 469