Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196785

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Łupoland z jego szacunkiem dla niekompetencji i marnowane szanse.

sobota, 24 listopada 2012 10:26

Konsensusu w sprawie budżetu Unii na lata 2014 - 2020 nie ma. Szczyt przywódców państw tworzących Unię ma zebrać się ponownie na początku 2013 roku. Padały różne kwoty, o które walczy Polska. Nie czas ich tutaj podawać, bo piłka w grze. Największe obcięcie wydatków proponuje Anglia. Każde obcięcie najbardziej bije w Polskę, toteż Kaczyński wymyślił, że Anglicy chcą obcięć, ale wyłączają z tego Polskę. Wyłączają po jego telefonie czy liście. Kompromituje się ten nasz Prezes na każdym kroku. Prawie wszystkie media z tego leją. Pisałem, że PiS wysyła do Brukseli ludzi niekompetentnych i to nasze Łupolandy na nich głosują: Ziobro, Kurski broją w kraju [ zresztą teraz już nie w PiS-ie ], pozostali nawet wymienienia na moim blogu niegodni. Jak się na nich prezes opiera nie dziwota. Oprócz znajomości języków trzeba być fachowcem w jakiejś dziedzinie i koneksje mieć. Polecałem Różę Thun i Bogusława Sonika i nie muszę się za nich wstydzić. Róża brukselskie układy zna jak własną kieszeń [ była urzędnikiem w Brukseli ] , a Boguś bardzo pracowity wywalczył między innymi ustawę o gazie łupkowym, tak dla Polski ważną. Harówę w Unii odstawiają kompetentni posłowie i pracownicy PO, a także SLD. Niekompetentni europosłowie PiS-u tylko politykują i to w kraju, podzieleni: PJN, Solidarna Polska i PiS.

Ręce opadają. Na miejscu nasi posłowie lokalni i radni do Sejmiki też leserują... a my im posadki w prezencie dajemy i na miejscu i wyżej. Dofinansowujemy ich sowicie. Takich ludzi premiujemy, a później narzekamy na politykę, na rządy. Do rozrabiania, podpalania Polski jedyni, do roboty beznadziejni.

To są fakty i trudno z nimi dyskutować. Rozmijające się z praktyką bogoojczyźniane frazesy wciąż znajdują u nas poklask. Obłuda? Czyżbyśmy byli już tak obłudni, że o in vitro, o zabijaniu nienarodzonych, o jedności małżeństw, o uczciwości, prawdzie, a w praktyce głosujemy na ludzi, którzy  czynią co innego? Przecież o tym wiemy.

To ja, " liberał" muszę moralizować, bo pisowskie katoliki mają to gdzieś.

Dość moralizowania. Skoro o budżecie Unii mowa, przypomnę parę cyfr.

Dane za 2011 rok. Polska otrzymała:

7,1 mld euro funduszy strukturalnych

2,6 mld euro z Funduszu Spójności

2,3 mld z PRO

1,7 mld z interwencji rynkowych

O,34 inne

Polska jest największym beneficjentem Unii.

Uzyskała 14,4 mld euro, a wpłaciła 3,2 mld euro.

Dla przykładu Hiszpania odpowiednio 13,4 mld - 9, 8 mld, Niemcy 12,1 - 19,6, Francja 13 - 18, Anglia 6,5- 11,2, Grecja 6,5 - 1,7, Czechy 3,3 - 1,4, Słowacja 1,7 - 0,57, Węgry 5,3 - 0,8, Portugalia 4,7- 1,5.

Płatnicy netto [ więcej wpłacają niż dostają] : Niemcy, Francja, Anglia, Szwecja, Finlandia, Dania, Austria, Włochy, Holandia.

Składki członkowskie stanowią 68% wpływów do budżetu. Pozostałe to dochody z cła, z VAT-u itp. Wydatki: 42% na konkurencyjność i spójność, 44% na zasoby naturalne; rolnictwo, rozwoj obszarów wiejskich, 3,5 % administracja. Administracja kosztuje Unię 7 mld euro w skali roku [ 2011].

Czym więcej obetną z proponowanego przez Komisję projektu budżetu na lata 2014- 2020, tym więcej straci Polska, jako największy beneficjent.

Jest o co walczyć. Do Polski trafiło dużo grosza unijnego i trafi niezależnie od cięć.

W przypadku braku konsensusu Unia pojedzie na prowizorium budżetowym. To może skomplikować wydawanie środków oraz planowanie wydatków.

Czy otrzymane środki spożytkowano właściwie? Czas pokaże. Czy wszyscy wykorzystali najlepszy w historii okres i czy przygotowali się do dalszej absorpcji. Też czas pokaże.

O wykorzystywaniu i pozyskiwaniu w naszym Łupolandzie pisałem. Mizeria w stosunku do możliwośći i do kolosalnego zadłużenia gminy. Zła dotychczasowa polityka może odbić się także negatywnie na absorpcji w przyszłości. Ale nasi chłopcy  zamarzyli o wielkiej polityce [ folia i etaty partyjne ]. Związali się z partią ludzi niekompetentnych, podpalaczy,. którzy więcej Polsce szkodzą niż pożytku przynoszą. I tak będzie w przypadku Pcimia. Ostrzegałem i ja, i inni. Za nic to miano, na karb odgrywania się brano. Mądr Polak po szkodzie. Oby.


Podziel się
oceń
4
120

komentarze (50) | dodaj komentarz

Dramat czy tragifarsa?

sobota, 17 listopada 2012 9:06

Listopad - niebezpieczna dla Polaków pora. Brzeziński zepsuł co poniektórym Święto Niepodległości. Jak je obchodzono, widzieliśmy i centralnie, i lokalnie. Trotyl i nitrogliceryna podniósł zdecydowanie notowania PO. Chłop śpi, a mu rośnie. Kaczyński jest bezbłędny.  PO zawsze na niego może liczyć. PiS przegonił w notowaniach PO i wypowiedź trotylowa o zamachu znów obudziła Polaków. PO zyskuje, ale czy państwo też? Rząd oceniany jest różnie, ministrowie są różni, ale ludzie [ niezdecydowani ] chcą głosować na PO, bo Jarosław Polskę Zbaw ich przeraża. I tak w koło Macieju. Czyżby Kaczyński nie chciał rządzić i celowo w ostatniej chwili, a to Merkel, a to trotylowy zamach?

Posadki nasze pisowskie posły i senatory mają. Może o to im chodzi. Wydaje mi się , że ludziom głosującym na PiS chodzi o merytoryczną opozycję przeciw PO. Skoro tak, to są robieni w bambuko. Komentatorzy meldują, że się uaktywnili i w Pcimiu ich widać. Podpalania Polski fragment?. Przykre, ale w Pcimiu nie muszą się nawet starać. Dostają wszystko na tacy i leserują, bo pożytku z nich żadnego ani w rządzie, ani porządnej opozycji. Oby nie szkodzili. Upolitycznianie na siłę Urzędu Gminy, instytucji podległych, obnoszenie się nachalne z poparciem jednej partii oprócz wydatków etatowych dodatkowo gminie szkodzi generalnie. Gmina [ jej organy] powinna zachowywać apolityczność wobec instytucji centralnych i regionalnych. Mieszkańcy mają określone preferencje wyborcze, ale władze reprezentują gminę wobec wszystkich. Czy tak jest?

Folia świadczy o czymś innym, pełnomocnik Szlachetka też.

Tusk walczy w Brukseli i nie tylko o fundusze na kolejne lata, PO deklaruje wyjście do ludzi, do końca roku posłowie i senatorowie mają odbyć zebrania w każdej gminie. Może być ciekawie, jak się zetkną z podpalaczami z PiS-u.

A nasi włodarze zeszli do podziemia. Zebrań żadnych, konsultacji także, sprzedali kupę majątku bez konsultacji, budżet uchwalają bez konsultacji, opłatę na śmieci też chyba bez konsultacji przyłożą. Tak wygląda samorządność po pisowsku. Nepotyzm, kumoterstwo i nie liczenie się  z ludźmi.

A na zebraniach mogliby PiS lansować, co też drzewiej czynili. Sami nie wiedzą, ile tracą.

Wydaje mi się, że tak dobrze rządza, że powinni jeszcze paru działaczy pisowskich ściągnąć i jakieś etaciki im stworzyć. Nie wszyscy sołtysi i radni rodzinki upchali, to też trzeba szybko prawie i sprawiedliwie wyrównać. Pcim gospodarny, hojny jest i PiS lubi.

Metody. Emocjonowaliśmy się wynurzeniami IPN-u na temat bezpieki wśród księży, wśród polityków. Z racji wykształcenia i zainteresowań czytam lekturę Joanny Siedleckiej: " Kryptomin" Liryka". Bezpieka wobec literatów". Literaci też ludzie. Łamano i inwigilowano ich na różne sposoby. Ludzkie dramaty i ludzka podłość. Warto poczytać. Polecam.

Przytaczam fragment wiersza Kazimierza Wierzyńskiego:

" Moralitet o czystej grze".

Dawniej nocne pukanie do drzwi,

Teraz czekamy w południe, najlepiej prywatnie,

Dawniej godzinami twarzą do ściany,

Teraz prosimy siadać, pomówmy poufnie,

Dawniej piwnica, karetka i przepadł.

Teraz niech pan się zastanowi, bo jakże inaczej,

Czasy unormowane, nie jest tak źle,

Mieszkanie z puli Premiera,

Paszport konsularny na lata,

Stypendia, kongresy,

Pan widzi, wszystko się zmienia,

Żadna deprawacja, denuncjacja,

Żaden Orwell, to informacja,

Nasze prywatne okno na świat,

Kto i z kim, tak czy nie.

 

Świat idzie z postępem. Podłość ta sama, tylko miast dramatu - tragifarsa.

Wszelkie skojarzenia z pisowskimi władzami Pcimia są zupełnie nieuzasadnione.

PS Za komuny nuciłem:

Każdy Panu służy, jak może;

Jeden ziemię orze,

Drugi domy wznosi,

a trzeci... donosi

 

 


Podziel się
oceń
0
100

komentarze (10) | dodaj komentarz

O smętnych losach zadumany.

sobota, 10 listopada 2012 9:37

Mieliśmy zadumki o przemijaniu. Zbiża się Święto Niepodległości. "O smętnych losach zadumany
Mojej biednej ojczyzny" przypominam, że to narodowe święto ustalił Sejm II RP dopiero w 1937 roku. W 1944 roku komuniści zmienili na 22 lipca. Tak było do 1989 roku, kiedy to znów sejm podjął ustawę o święcie i dniu wolnym. W tym roku z tego przywileju nie skorzystawmy, bo 11 listopada wypada w niedzielę.

W II RP długo dyskutowano nad wyborem daty. Brano pod uwagę 7 listopada [ powstanie pierwszego rządu Ignacego Daszyńskiego tzw. rządu lubelskiego ], 10 listopada [ powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga]. 11 listopada jest kompromisem i przypomina, że w tym dniu Marszałek Foch podpisał w wagoniku pod Compiegne rozejm z Niemcami, kończący I wojnę światową.

Dziś też dyskutuje się, kiedy i jak obchodzić to Święto. Historia się powtarza.

Historia międzywojnia czy dwudziestolecia międzywojennego jak nazywa się II RP pełna jest swarów, ścierania się różnych koncepcji politycznych, naznaczona zamachem majowym, morderstwem prezydenta Narutowicza, strajkami chłopskimi itp., ale po 123 latach niewoli udało się scalić rozczłonkowane w XVIII w. państwo, obronić się przed nawałą bolszewicką w 1920 roku, siebie i prawdopodobnie po raz drugi [ Sobieski ] Europę, zbudować od podstaw Gdynię, Centralny Okręg Przemysłowy i powiedzieć stanowcze NIE Hitlerowi w 1939 roku.

Pierwsze Święto Niepodległości obchodzono jednak już po wojnie polsko - bolszewickiej 14 listopada 1920 roku na Krakowskim Przedmiesciu. Wręczono wówczas Piłsudskiemu buławę marszałkowską, którą poświęcił Prymas kardynał Aleksander Kakowski.

Narzekamy na dzisiejsze spory polityczne. Przypominam, ze te w II RP były także duże i tragiczniejsze, ale ścierali się większego formatu ludzie i w imię honoru. Dziś i ludzie mierni i... HONOR gdzieś się ulotnił.

11 listopada nie sposób nie wspomnieć Józefa Piłsudskiego Marszałka, Naczelnika i faktycznego dyktatora przez 48 dni po 10 listopada Polski.

Piłsudski potrafił współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami. Nie potrafił jedynie ze skrajną prawicą, czyli Narodową Demokracją. A ta duże wpływy miała i dużo złego w II RP narobiła, choć Dmowskiemu i ND nie sposób odmówić zasług u zarania niepodległości. Też bardzo jako dyplomata się do niej w Paryżu przyczynił.

Dziś też skrajna prawica odżywa i tez nikt z nią współpracować nie chce. Dużo złego robi, co dobitnie nazwał profesor Brzeziński. Doradca Cartera, drugi po Janie Pawle II wpływowy Polak na świecie o dużych zasługach dla niepodległości III RP nazywa mówienie o zamachu pod Smoleńskiem wrednym i szkodzącym Polsce i apeluje o rozsądek.

Ale co tam Bartoszewski, co tam Brzeziński, co tam Wajda, nawet co tam Jan Paweł II, my wiemy lepiej krzyczą Macierewicze, Hofmany, Kaczyńskie, małe ludzie wszelkiej maści. My wiemy lepiej i tylko my mamy patent na patriotyzm, no i Ojciec Dyrektor Rydzyk, który wykorzystuje sytuację i poszerza wpływy w Watykanie.

GDZIE KARDYNAŁ DZIWISZ?

Dla mnie największym grzechem Endecji było niewykorzystanie sukcesu w wojnie polsko- bolszewickiej. Rozbity Lenin oddawał Polsce tereny sprzed I rozbioru. Mogła spełnić się idea Piłsudskiego o federacji Polski, Ukrainy i Białorusi. Zwalczająca federalistyczną politykę Piłsudskiego, mająca przewagę w Sejmie i wpływ na traktach pokojowy Narodowa Demokracja propozycje Lenina... odrzuciła i poparła utworzenie Socjalistycznych Republik Ukrainy i Białorusi w ramach ZSSR, wzmacniając bolszewików. Zgodziła się na internowanie i rozbrojenie i oddziałów białoruskich i ukraińskich walczących u boku Polaków z bolszewikiem. Niechęć do Piłsudskiego tyle zła uczyniła.

Piłsudski, odwiedzając obóz internowanych żołnierzy ukraińskich pod Kaliszem, powiedział: " Ja Was bardzo przepraszam, panowie, ja was przepraszam". Świadek tej wizyty opisuje : " Takiego morza entuzjazmu, takiego bezmiaru uczuć, takiego zbiorowego wzruszenia nie widział nigdy". Polaków i Ukraińców.

A potem mieliśmy zabójstwa ministrów, rzeź wołyńską i pogarzanie relacji z Ukraińcami.

Dzisiejsze bajdurzenie o zamachu smoleńskim wzmacnia Rosję. Skrajna prawica znów szkodzi interesom Polski. Historia się powtarza.

Może 11 listopada co poniektórzy przejrzą. Zyczę refleksji.

 

 

 


Podziel się
oceń
0
100

komentarze (17) | dodaj komentarz

Zadumki.

czwartek, 01 listopada 2012 10:24

Święto Zmarłych zmusza do refleksji.

Może wiersz Jana Twardowskiego nam w czymś pomoże?

 

 

Boję się Twojej miłości

 

 

Nie boję się dętej orkiestry przy końcu świata

biblijnego tupania

boję się Twojej miłości

że kochasz zupełnie inaczej

tak bliski i inny

jak mrówka przed niedźwiedziem

krzyże ustawiasz jak żołnierzy na wysokich

nie patrzysz moimi oczyma

może widzisz jak pszczoła

dla której białe lilie są zielononiebieskie

pytającego omijasz jak jeża na spacerze

głosisz że czystość jest oddaniem siebie

ludzi do ludzi zbliżasz

i stale uczysz odchodzić

mówisz zbyt często do żywych

umarli to wytłumaczą

boję się Twojej miłości

tej najprawdziwszej i innej

 

 

PS Zostawmy smoleńską mgłę, hel, brzozę, trotyl, nitroglicerynę i ICH.

Oni już wiedzą, jak było. Ci, których dziś odwiedzamy też.

Pax vobiscum.


Podziel się
oceń
0
100

komentarze (20) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 785