Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196743

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Gdy oszust staje się wzorem cnót.

niedziela, 19 października 2014 0:22

 W zasadzie kandydatów juz znamy. Zarówno do Rady Powiatu jak i Rady Gminy Pcim. Mamy także dwóch kandydatów na wójta Gminy Pcim. Prosiłem o cierpliwość. Teraz poznacie Państwo szczegóły i programowe i życiorysowe w ramach prezentacji tychże kandydatów poprzez wystawiające je komitety jak i samych siebie. Kampania wyborcza trwa. Prezentacja następuje także na zebraniach wyborczych. W komentarzach pojawiają się terminy spotkań komitetów robiących to w sposób cywilizowany. Zwoływanie na zebrania wybrańców z mijaniem niewygodnych gospodarstw też nadal trwa. Każdy komitet prowadzi kampanię po swojemu. Kampania w internecie też się rozwija poprzez przede wszystkim facebooka. Do wyborów jeszcze daleko. Może być ciekawie. Rola bloga jak zwykle opisująco- informacyjno- komentująca. Nie bez uszczypliwości.  Bez ogródek.

Przyglądnijmy się dokładnie kandydatom na wójta, kandydatom na radnych. Starajmy się wybrać tych najlepszych. Niech roli nie gra komitet, partia, tylko osoba, którą znamy i o której uczciwości, doświadczeniu czy merytorycznym przygotowaniu wiemy.

Ku pomocy parę uwag psychologa., profesora Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej Bogdana Wojciszke.

" Z ocenami moralnymi wiąże się pewien paradoks. Z jednej strony odgrywają wielką rolę- np. moralna ocena człowieka jest najważniejszą przesłanką naszegop stosunku do niego, znacznie ważniejsza niż przymioty intelektu czy osiągnięcia. W sytuacjach codziennych ocena moralna decyduje o tym, z kim przestajemy, a od kogo stronimy. W ocenach moralnych pobrzmiewa absolut, chciałoby więc, by były bezsporne i oparte na obiektywnych , powszechnie podzielanych kryteriach"

 Z drugiej strony z tym obiektywizmem i powszechną zgodą jest wielki problem, bo gołym okiem widać, że zgody nie było i nigdy nie będzie.Problemem jest, że oceny moralne są zawsze wytworem ludzkich umysłów: to co dla jednego człowieka jest moralne, dla drugiego może być obojętne lub niemoralne.Oceny moralne są zniekształcane przez własne interesy oceniającego. Kiedy ktoś oszukuje tylko dla własnego interesu, widzimy w nim osobę niemoralną, ale gdy przy okazji pomyśli także o nas - to już inna sprawa. Oszusta działającego na naszą rzecz zaczynamy po prostu lubić. Oszust staje się wzorem cnót.

Skoro różni ludzie mają różne interesy to i na moralność patrzą różnie.

Stąd tak trudno o moralność w polityce. Nie znaczy to, że o zasadach, kryteriach, normach i uczciwości nie należy mówić, ba je stosować. Jest to syzyfowa praca.  Skuteczność, raczej jej brak, tego bloga świadczą o tym dobitnie. Ludzie nie lubią, jak się im zasady przypomina, stąd skuteczniejsi w polityce okazują się być oszuści. Nie mając zasad i zahamowań, szybciej trafiają w gusta lub interesy wyborców. Modyfikują także moralność Stróżów Moralności, którzy oszustów uważają za wzór cnot i bronią. Uderzmy się w piersi. Oszuści działają za naszym przyzwoleniem. Nierzadko interesownym przyzwoleniem

Ps Wszelkie skojarzenie z osobami czy zdarzeniami zupełnie przypadkowe.


Podziel się
oceń
224
230

komentarze (88) | dodaj komentarz

Przedwyborcze igrce.

poniedziałek, 13 października 2014 11:34

 W 1789 roku w kościele Św. Mikołaja w Pcimiu [ jeszcze drewnianym ] na ślubnym kobiercu stanęli Józef Pawlikowski i Dorota Krzanowska, moi protoplaści. 13 października 1984 roku stanąłem i ja z moją wybranką. Dziś mija 30 lat od tego wydarzenia. Dzieciska zjechały z tej okazji. Weekend gwarny się zrobił. Jesień cudowna. Okazja była potrójna. Owe trzydziestolecie pożycia wzmocnione przez kolejne wydarzenia. 13 października 2012 roku w tymże kościele na ślubnym kobiercu stanął mój syn Andrzej, a 13 października 2013 roku w cerkwi w Białymstoku mój syn Olgierd. Rodzinnie i jesiennie się zrobiło. Z przekształconym nazwiskiem przez jednego z proboszczów żyją Paw[d]likowscy w Pcimiu do dziś. Rosną nowe pokolenia. W społeczności pcimskiej pełnili różne funkcje: pisarzy gminnych , kowali, wójtów, rolników etc.

Wokół zaś robi się coraz bardziej gorąco. Kandydatów na radnych już zarejestrowano, na wójta też. Na szczęście komitety zadbały o to, aby była rywalizacja, czyli przynajmniej po dwóch kandydatów w okręgu. W przypadku jednego kandydata do wyborów by nie doszło. Przechodziłby automatycznie. Wszystkim zaangażowanym należą się słowa uznania, mimo różnic między komitetami. UKŁAD wójta Obajtka liczył na małe zaangażowanie i bezbolesne wybory. Stało się inaczej. Teraz ludzie mają wybór. Głosujemy na człowieka, którego dobrze znamy, który żyje obok nas, który się sprawdził. Nie ulegajmy wójtowskiej propagandzie, aby wybierać tylko jego kandydatów, bo z innymi nie będzie współpracował. Łaski nie robi. Współpracować powinien z demokratycznie wybranymi radnymi. Zresztą skąd ta pewność, że wójtem będzie, skoro mamy drugiego kandydata. Bez obaw. Radny o odmiennych poglądach na gospodarzenie gminą wcale nie spowoduje faktu, ze okręg straci. Wręcz odwrotnie, niesprzedajny radny wymusi na wójcie więcej i Gmina na tym zyska. Robione w dziwny sposób spotkania niby wyborcze [ bo z wybranymi osobami przez radnych ] przez komitet wójta to metoda na straszenie ludzi faktem, że jak nie wybierzecie wskazanych radnych, to przysiółek straci. Zdarzały się przypadki wypraszania z zebrań.

UKŁAD automatycznie nie przejdzie. Doszło do wyborów. Wszystko w rękach ludzi.  Kandydatów na wójta mamy dwóch: urzędującego wójta oraz panią Edytę Olesik. Mam nadzieję, że ta ostatnia zdąży się zaprezentować szerszej społeczności i że zrobi to metodami cywilizowanymi w przeciwieństwie do prostackich i pokrętnych metod obecnego wójta. Niezależnie kim jest. Wybór należy do nas i świadczy o nas. Układ zmienić trzeba. W jakim zakresie? Czas pokaże.

PS Mnie też wójt reklamę robi. Na zebraniu nie w moim okręgu zwołanym wybiórczo przez radnego Polańskiego odgrażał się, że nie widzi ze mną współpracy. To, że potrafi współpracować z obecnymi radnymi i nie znosi odrębnego zdania mnie nie zaskakuje. Przytaczanie zaś faktu osobistego we własnej wersji zaskakuje, bo tak żenujące. Moja żona ma dość zaczepiania jej w urzędzie i nachalności wójta. Ja też po męsku zareagowałem na prostackie skakanie do mnie z ręką. Odkłaniam się, ale nie znoszę jak młodsza ode mnie osoba nachalnie w nieprzewidzianych okolicznościach wpycha mi dłoń na siłę. Wymagam trochę szacunku i kultury. Nic to nie ma wspólnego z działalnościa publiczną.


Podziel się
oceń
115
120

komentarze (46) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 743