Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 329 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196831

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Pro memoria c.d.

środa, 28 stycznia 2015 18:08

 

 

         Obchody 70- cia wyzwolenia KL Auschwitz - Birkenau  za nami. Wspomnienia tych, którzy przeżyli wstrząsające. Obóz odwiedziłem [patrz wpis z 24 listopada 2014], Muzeum Historii Żydów Polskich -  jeszcze nie. Co się odwlecze, nie uciecze. Wybieram się wkrótce do Warszawy, to i o Muzeum zahaczę. Zachęcam Państwa do poczynienia tego  kroku. 800 lat wspólnej historii zobowiązuje.

     Historia współżycia z naszymi starszymi braćmi w wierze i obywatelami Rzeczypospolitej, Polakami żydowskiego pochodzenia. Różnie było, tak jak różnie układa się życie z sąsiadami. Mówi się wiele o antysemityźmie Polaków. Stara nam na siłę wmówić ten antysemityzm. Co zgotowali Żydom Niemcy, wczoraj przypomniano. Niby naród wyżej cywilizacyjnie stojący od nas. Jak zachowywali się  wobec " ostatecznego rozwiązania" Francuzi [ pisałem o policji francuskiej deportującej Żydów z bogatej dzielnicy Paryża Marais},jak Łotysze, Ukraińcy, Litwini, Węgrzy itd. Pamiętajmy, że za ratowanie Żyda podczas okupacji w  Polsce groziła śmierć. Nie było polskiej dywizji SS, Polacy nie kolaborowali z Niemcami i... ratowali Żydów mimo kary śmierci. Byli też szmalcownicy, donosiciele, kryminaliści, ale ci wykorzystywali okazję do swych niecnych celów. Oni zamordowaliby także Polaka, zakapowali też. Sąsiad sąsiadowi często gotował ten los. Wojna ujawniała najgorsze instynkty.

   Miałem szczęście wychować się  w prostej rodzinie wiejskiego kowala, w której nie słyszałem nic złego o Żydach, w której mama o swoim koledze żydowskiego pochodzenia mówiła Heniek, a w kuźni Taty panowała pełna tolerancja religijna. Pamiętam moje młodzieńcze zacietrzewienie wobec dyskusji tam się toczących z udziałem m.in.Świadków Jehowy, z którymi Ojciec się przyjaźnił. Notabene jeden z nich przeżył  Auschwitz. Znalazłem jego i brata nazwisko na liście przebywających w obozie.  Nazwisko zachowam dla siebie, bo może rodzina sobie nie życzyć.

    Razi mnie to prostackie powtarzanie: " Rządzą nami Żydzi",  " A to wszystko przez Żydów". Traktuję to jako upuszczenie żółci przez ludzi, którzy zawsze muszą znaleć wytłumaczenie i szukają wroga. Nie nazywałbym tego antysemityzmem. To głupota. Dowcipy? Boże, o którym narodzie nie opowiadamy dowcipów?

     Podnoszenie cech ujemnych lub charakterystycznych dla danej społeczności to fakt. Nie zawsze musi wynikać z niechęci do obcych. Ordynans przedwojennego majora WP mówi do niego: "Panie majorze, dałem w pysk Frankowi" . "Za co ?". " Bo nazwał Pana Żydem". " Ależ ja jestem Żydem. To prawda". " Ale on chciał Panu ubliżyć".

  To jest swoista granica między relacjami naturalnymi, a antysemityzmem czy ksenofobią. Starajmy się tę granicę wyczuwać.

    

   


Podziel się
oceń
76
100

komentarze (17) | dodaj komentarz

Od protestów do wyborów.

wtorek, 20 stycznia 2015 20:13

 

       Czas opłatkowy się kończy. Kolęda, ta właściwa, też. Komentatorzy nadmieniają o tym  stylu rosołkowo - euforystycznym w naszej gminie. Ja też w ubiegłą niedzielę, jak co roku w styczniu, opłatek ze Mszą św. u księży Jezuitów w kościele św. Barbary w Krakowie zaliczyłem. W tę zaś niedzielę stolicę.  Nieco wcześniej niż w ubiegłym roku [ luty ]. Wszędzie brakuje śniegu. W niedzielę koło Częstochowy trochę naprószyło. I tyle. Górnicy strajkowali pod ziemią oraz na ulicach i coś tam wynegocjowali z rządem. Związkowcy ogólnopolscy straszą strajkiem wielobranżowym. Idą za ciosem. Odcinają się jednak od polityków. Kaczyński z Dudą - kandydatem na prezydenta mimo to próbuje wykorzystać moment do podpalania Polski. W końcu Szydło z Brzeszcz pochodzi. Dwoje wyborów nas w tym roku czeka. Komorowski wygra na pewno. Kwestia jedynie, w której turze. W jesieni może być weselej, ale koalicja zwiera szyki i gdy dżentelmeńską [ wyborcy PO otrzymywali sms-y o treści- " Jak nie możesz głosować na naszego kandydata, to zagłosuj na kandydata PSL-u ". Zaskoczyło.] postawę z wyborów samorządowych utrzyma, to też wygra.  PiS już Polską rządził nie będzie. Kaczyński odciąga wielu wyborcow PiS-owi i straszy pozostałych. Gdy nie będzie Kaczyńskiego - PiS się rozleci. Czy to dobrze dla Polski? Wydaje się, że brak merytorycznej, sensownej opozycji [bo PiS taką nie jest ] jest niedobry dla koalicji rządzącej i dla Polski. Paradoksalnie ludzie głosują na PO i teraz przerzucają głosy na PSL, bo nie chcą PiS-u i to dzięki PiS-owi ta koalicja nie musi się bardzo wysilać. A szkoda. Lewica leży i koło się zamyka.

        Protesty zaczęli lekarze.Teraz gornicy. Zapowiedź kolejnych. Czyżby związkowcy grali cynicznie, licząc na populizm rządu przed wyborami? Oby wszyscy nie przeholowali. Oby.

    Po za tym?. Krety ryją  w ogrodzie. Mam nadzieję, że tylko w ogrodzie.

 

PS Moderuję komentarze ubliżające osobom prywatnym. Jeszcze raz proszę, aby mego bloga nie wykorzystywać do rozgrywek prywatnych, a tym bardziej w ramach jednej rodziny. Jaki ten blożyna jest, niech zostanie.Cele przeczytajcie i tego nie róbcie. Osoby publiczne krytykować, .jak najbardziej, ale też z kulturą i dbałością o prawdę. Krytykuję konkretne osoby publiczne, nie po to, aby się broń Boże nad jakimś Polańskim czy Bzowskim znęcać,  tylko aby wadliwe mechanizmy demokracji obnażać. Nie interesuje mnie konkretna osoba z nepotyzmu korzystająca [ czyja córka, żona? i dlaczego ona? ]. Każdy ma prawo do szukania możliwości zatrudniania dzieci. Wiem, jak to jest trudne i jaki głód pracy występuje. Osób nie winię. Winię władze, które z nepotyzmu, populizmu uczyniły metodę trwania przy stołkach poprzez tworzenie UKŁADU. To jest działanie bezwzględne i systemowe. Ponieważ wadliwe, to to podnosić należy. Powiadam, osoby korzystające mnie mniej obchodzą, bo i po co?.Mechanizm tworzą władze i wyborcy,  którzy to zaakceptowali. W małych społecznościach jakiś układzik zawsze bedzie funkcjonował. Nie ma na to rady. Ale bezczelne , systemowe tworzenie UKŁADU i populizm odbywa się kosztem nas wszystkich. A wszystkich nie są  w stanie zaspokoić. Przynajmniej w dłuższej perspektywie po utracie możliwości zaciągania dalszych kredytów,  braku majątku do sprzedania etc.

  Reasumując, krytykować osoby publiczne odpowiedzialne za tworzenie UKŁADU i psucie samorządu, demokracji, łamanie prawa. Krytykować, choć ta krytyka, póki co, nie trafia. Ważne, aby mieć rację. Dlaczego nie trafia?  Pytanie pozostawić otwartym. Jednym słowem po chrześcijańsku, nie człowieka, lecz grzech. Może osoby wymieniane w krytyce jako przykład złego postępowania się poprawią, może zrezygnują z niego? To byłby największy sukces tego bloga. Samorefleksja krytykowanych i korekta swego zachowania.

 

 

 


Podziel się
oceń
50
100

komentarze (22) | dodaj komentarz

Ciasto dla kołtuna.

poniedziałek, 05 stycznia 2015 9:47

          W nocy z 25/ 26 grudnia zmarł wybitny poeta Stanisław Barańczak. Przyjaciel noblistów; Szymborskiej i Miłosza. Zmarł w swoim domku w Newtonville koło Bostonu. Choć poznaniak, mocno związany z Krakowem i polonistyką UJ. Do grona jego przyjaciół obok krakauerów Szymborskiej i Miłosza zaliczyć należy wspominanego przeze mnie profesora Jana Błońskiego , najwybitniejszego krytyka literackiego  końca XX wieku, wykładowcę UJ-tu i Sorbony, dzisiejszego profesora UJ, polonistę Mariana  Stalę, poetę i także wykładowcę UJ, Bronisława Maja, współtwórcę Nowej Fali, ugrupowania poetyckiego, do którego Barańczak należał, także obecnego profesora polonistyki UJ Stanisława Bryndzę - Stabro i wielu innych. Środowisko to jest i było mi szczególnie bliskie.  Wielu z wymienionych powyżej było moimi nauczycielami [ Błoński, Stabro }, inni starszymi kolegami z polonistyki [ Stala ].

    Od 1981 roku Barańczak mieszkał na stałe w USA i wykładał na uniwersytecie Harvarda. W Krakowie był tak popularny, że Bronisław Maj napisał: " Miasto Kraków oprócz szpaków/ kocha tylko Barańczaków".

    Barańczak był pełen wyrozumiałosci dla ludzi, ale nieugięty wobec zasad. Nie pasował trochę do poetów Nowej Fali, krakauerów, ze swoim uporządkowaniem, krawatem i garniturem,  w końcu poznaniak. Zauważyła to także inwigilująca go SB.  Trochę się z tego drobnomieszczańskiego rodowodu tłumaczył, pisząc z ironią:

Drobnomieszczańskie cnoty.

Ja wiem, ja się ich wstydzę,

od lat poniżej poziomu: co za

blamaż, nie mieć w biografii

ani jednego rozwodu, dewiacji,

większego nałogu,

kuriacji psychiatrycznej,

burzliwego romansu na boku,

pełnokrwistego podcięcia żył;

jakieś szare gafy

zamiast tęczowych skandali [...]

 W mieście , w którym narodziła się Młoda Polska z Cyganerią i Jama Michalika, w której " kołtun ze wsi czy też z miasta całą gębę wcina ciasta" te słowa zrozumiałymi być powinny. Piszę to jako seminarzysta profesora Tomasza Weissa, autora monografii " Zielonego Balonika".

    Sięgnijmy po poezję Barańczaka. Niech to będzie nasz hołd oddany wybitnemu poecie. Serdecznie zachęcam.

 

 


Podziel się
oceń
73
100

komentarze (23) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 831