Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196744

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Gloria victis, czyli echa stycznia 1863.

środa, 23 stycznia 2013 9:49

22 stycznia 2013 roku. 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Któż z nas jako tako wykształconych nie szukał ech powstania w literaturze, sztuce? Największy po utracie niepodległości i najbardziej tragiczny zryw narodu. Po powstaniu tym wszystko już było inaczej. Okrutne represje carskie połączone z masową próbą rusyfikacji z jednej strony i zmiana świadomosci Polaków rodząca pozytywizm. Praca u podstaw, praca organiczna miast romantycznychh zrywów tak wyniszczających tkankę narodu. W powstaniu listopadowym walczyła armia przeciw armii.  Regularne wojsko. Powstanie styczniowe to walka partyzancka, to tysiące małych oddziałów i tysiące bitewek i potyczek. Powstaniem styczniowym zachwycał się Piłsudski, który w wolnej już Polsce nadał szczególne uprawnienia kombatantom tegoż  powstania. Czerwoni bardziej radykalni go wywołali, Biali stawiający na rozsądek i uzyskanie wsparcia zagranicznego dołączyli. Opinia międzynarodowa wyjątkowo przychylnie przyjęła. Zarówno uwłaszczenie chłopów jak i rusyfikacja, będące efektami przegranego powstania, obudziły świadomość narodową chłopstwa. Dotąd chłop miał styczność z panem, który mówił do niego w zrozumiałym języku, teraz spotykał carskiego urzędnika, który nie tylko językowo wydawał mu się obcy. Pobudzona została także świadomość narodowa Litwinów i Białorusinów. Dochodziło do paradoksów. Polski generał Zygmunt Sierakowski , ateista, na czele katolickich chłopów żmudzkich bohatersko walczył z Rosjanami. Inny bohater powstania Konstanty Kalinowski uważany jest dzisiaj za bohatera narodowego Białorusi. Pod Krzykawką zginął pochowany w Olkuszu włoski pułkownik a powstańczy generał garibaldczyk Francesco Nullo pochodzący z Bergamo. Tego , z którym było związane dzieciństwo Jana XXIII papieża, który dał nam Sobór Watykański II. Papieża, który zakochany był w Polsce, bo w Bergamo dużo mówiło się o bohaterskim narodzie w kraju , w którym pochowany jest ich rodak Francesco.

Te sympatie zaowocowały m.in. faktem wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Zarówno Roncalli [ Jan XIII ] jak i Montini [ Paweł VI ] bardzo Wojtyłę cenili i forowali.

Wypada dziś za Orzeszkową powtórzyć gloria victis [ chwała pokonanym] i stwierdzić , że nie rozdiobały nas kruki i wrony, co wróżył ponuro Żeromski. Z męczeństwa i poświęcenia powstańców wytrysnęło źródełko, z którego wypłynęła wierna rzeka świadomości narodowej obejmującej całość ludności mówiącej tym samym językiem.

Szczególną rolę w powstaniu odegrały wiejskie przydworskie kuźnie. Kuto w nich naprędce wzystko, co się mogło przydać w walce.

Z dumą trzymam miech kowalski z wygrawerowaną datą 1863 używany przez moich przodków. To w przydworskiej kuźni Gazdeckiego mój praszczur Karol nauczył się kowalstwa i przejął kuźnię wraz wdową po Gazdeckim. Dużo jest prawdy w tych ludowych przyśpiewkach o kowalu i kowalce oraz czeladnikach.

Do powstania nie kuli, boć to przecież Galicja, a powstanie w zaborze rosyjskim się działo. Tylko ten rok 1863 na miechu ciągle mi powstanie przypomina.

Powstanie przypomina mi także uścisk dłoni z ostatnim z Bohatyrowiczów w zakolu Niemna, czego dokonałem w 2001 roku, bawiąc na Białej Rusi.Siedziałem na prowizorycznej ławeczce między lipami pamiętającymi Orzeszkową, która tam odpoczywając, tę krainę na karty powieści przenosiła. W jarze Niemen, z boku dwór { Korczyńskich], z jednej strony zaścianek Bohatyrowicze, z drugiej białoruska chłopska wieś.

Tak jest do dziś, choć z dworu pozostały ruiny, a pola obsiewane sa [ cudownie pozłacane pszenicą i posrebrzane żytem ]  przez PGR. Jeden z byłych dyrektorów [Panasewicz ] PGR-u zadbał jednak o to, aby wśród tych pól postawić symboliczną mogiłę Jana i Cecylii protoplastów Bohatyrowiczów [ " Nad Niemnem" ].

Komunistom to widać z niczym się nie kojarzyło i nie przeszkadzało. Nie przeszkadza też Łukaszence. Po upadku ZSRR w lesie postawiono olbrzymi żelazny krzyż z napisem GLORIA VICTIS w miejscu legendarnej mogiły powstańczej. Tylko kto z Polaków ten krzyż widzi i kto o nim wie. W głębokim lesie zupełnie na peryferiach , z daleka od skupisk ludzkich, na Białorusi. Najlepszy hołd jaki mogłem dać powstaniu, to pomodlić się za Polskę i dusze powstańców pod tym krzyżem.

GLORIA VICTIS. Chwała Zwyciężonym.

Amen

 

 

 


Podziel się
oceń
37
340

komentarze (35) | dodaj komentarz

Uzupełnienie orędzia noworocznego.

poniedziałek, 14 stycznia 2013 20:09

21 grudnia 2012 roku nasz Kneset uchwalił budżet na 2013 rok. Trzech posłańców wstrzymało się od głosu, co podano oficjalnie na stronie internetowej gminy, umieszczając  [ o dziwo ] krótką relację z sesji. Chyba krytyka braku oraz opóźnień w informowaniu  społeczeństwa dociera do władz. Na tejże stronie wydrukowano extra noworoczne wystąpienie Obajtka z "Naszej Gminy".

Oto fakty z budżetu na 2013 rok potwierdzające uwagi na bloogu z poprzedniej kadencji:

Zaczyna się spłata kredytów. W 2012 roku wydano na spłatę i odsetki ponad 3 mln 200 tysięcy [ 840 tysięcy samych odsetek ].

W 2013 roku :

raty kredytów--3 mln 479 tysięcy + raty pożyczek 453 tysiące + 840 tysięcy odsetek daje pokaźną w stosunku do 30 milionowych wydatków gminy sumę około 4 mln 700 tysięcy zł.

Prawie 5 mln spłat na rok.

Gmina zamierza wziąć ;

- 2.980 tysięcy kredytu,

-   952 tysiące pożyczki,

co daje w sumie               3.932. tysiąca kolejnego zadłużenia [ około 4 mln zł ]

W poprzednim [ 2012 roku ] kredyt był o wiele mniejszy, bo ratowano się sprzedażą majątku. Teraz nie ma co sprzedać.

Weryfikacja podanych we wpisach z poprzedniej kadencji [ Obajtka ] kwot pełna.

Obala to mit o pozyskanych krociach z Unii. Roboty wykonywano przede wszystkim za drogie i bezmyślnie brane kredyty. Pośpiech w braniu uniemożliwił przygotowanie i pozyskanie stosownych do zadłużenia środków unijnych. Trzeba było " pokazać co poniektórym" i wykonać naprędce na kredyt.

Ile będziemy spłacać w 2014 roku?

Podam orientacyjnie przybliżoną konstrukcję dochodów gminy w 2013 roku:

subwencja ogólna [ państwo ] -- ponad 15 mln zł,

dotacja na pomoc społeczną [ państwo ] --- ponad 4 mln zł, w tym świadczenia rodzinne,

dochody z podatków i opłat [ własne ] --- około 7 mln zł, w tym około 2mln podatku od nieruchomości.

PS Resztę omówił Obajtek w orędziu. Lepiej lub gorzej. Majstersztykiem przewrotności są uwagi o stołowkach szkolnych oraz spółdzielni socjalnej.

 

 

 

 


Podziel się
oceń
32
330

komentarze (33) | dodaj komentarz

Bumerangi.

niedziela, 06 stycznia 2013 1:00

Dostarczona przez gońca gminnego tuż przed Świętami "Nasza Gmina" zmusiła mnie do skomentowania i nolens volens, przywróciła tematykę gminną na bloogu.

W sobotniej, czyli już wczorajszej, "Gazecie Krakowskiej" pojawia się też problematyka, która na bloogu poruszana była. Gazeta informuje o dalszych losach słynnej afery z CBA w znanym zakładzie pt. " Naciągali PFRON, grozi im więzienie".  Prokurator oskarża prezesów m.in. o wyłudzenie 178 tysięcy z PFRON-u oraz wyprowadzenie środków ze spółki poprzez zatrudnionych fikcyjnie 9 pracowników w latach 2004- 2011 [ około 575 tysięcy]. Dyrektorem w owym zakładzie był obecny włodarz Gminy Pcim. Sąd rozstrzygnie, czy oskarżenia są zasadne. Włodarza już wtedy przygotowywano w zakładzie do objęcia funkcji Wójta, stąd odebrano mu pełnomocnictwa Zarządu spółki i zrobiono Dyrektorem, bo lepiej brzmiało dla gawiedzi. Być może to go uratowało, bo podpisy prezesów?. Być może. Trudno uwierzyć, że w całym procesie nie brał udziału lub o nim nie wiedział. Skoro tak, to gratulacje dla społeczności dopuszczającej tego typu ludzi do budżetu gminy. Jak widać od tematów sygnalizowanych drzewiej na bloogu nie da się uciec . Wracają jak bumerang.

Skoro o prasie mowa. Nie czytuję " Faktu", ktoś zwrócił mi uwagę na artykuł: " Prywatny folwark pana wójta". Włodzimierzowi T. wojtowi małej, ale bogatej gminy Łyszkowice [ nie mylić z Łężkowicami ] pod Łowiczem prokuratura postawiła aż 167 zarzutów. Dotyczą one oszustw przy rozliczaniu delegacji, poświadczeń nieprawdy, przekroczeń swoich uprawnień. Prokuratura zwróciła także uwagę na fakt, że : "

Wójt polecał dyrektorom podległych mu placówek oświatowych zatrudnianie w nich konkretnych osób, znajomych lub członków rodziny, zakupy robić w sklepach , które należały do rodziny, ubezpieczać placówki w firmach znajomków itp."

Ile na bloogu o zatrudnianiu pisano, ile o nepotyźmie, ile o układzie?

Mieszkańcy podzieleni. Jedni bronią zawieszonego w czynnościach wójta, drudzy zaskoczeni [?] ganią. Jedni z układu, drudzy widocznie nie. I to jest plaga, która zżera nasze małe ojczyzny. Samorządy to największy pracodawca.Większy niż państwo. Lokalne układziki stają się rakiem zżerającym Polskę. Przypadek wójta z Łyszkowic budzi nadzieję. Wydaje się, że dziś warto być nieuczciwym i traktować gminę jak łup, dzięki temu ma się pewny elektorat. Ludzie z zasadami nie mają szans, bo społeczeństwo wydaje się być zdemoralizowane metodami i nawet ci, co nie korzystają , mówią, że wszyscy tak robią i każdy walczy o żłób i są bierni. Kto ma walczyć o wartości? Nieznającemu prawa samorządu albo niechcącemu znać proboszczowi wystarczy parking lub oświetlenie koło kościoła lub plebanii zrobić i wsparcie z ambony pewne. A to, że przez to wspiera się cwaniaków i ludzi często nieuczciwych, to już nikogo nie obchodzi. I koło się kręci. Koło fortuny.

Ścisłe prawo antykorupcyjne zwalczające nepotyzm, definiujące problem, określające standardy i kodeksy etyczne jest konieczne, bo sądom jest trudno udowodnić przy takim zwyczajowym podejściu do zagadnienia. Podobnie jak trudno było rozstrzygnąć czy koperta dla lekarza to łapówka czy wyraz wdzięczności. po procesie dr. Garlickiego chyba już tych wątpliwości mieć nie będziemy.

 


Podziel się
oceń
33
320

komentarze (31) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 744