Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 168 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Archiwum

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1218538

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Polska PiS-u pawiem narodów i papugą.

sobota, 27 stycznia 2018 12:08
Skocz do komentarzy

 

        Blog chyli się ku końcowi. Przynajmniej w tej formie i na tej platformie.

Komentowanie ma to do siebie, że jest szalenie aktualne. Dotyczy bieżących wydarzeń, stąd każdy zapisek nawet na koniec żył będzie tymi ostatnimi dniami.Do archiwów sięgają koneserzy lub badacze. Periodyki żyją dniem powszednim. Informują, ale też kształtują, wychowują. Nic dwa razy się nie zdarza za Szymborską powtórzę.

      Media i politycy żyją ekscesami neonazistów polskich. Debata sejmowa tak żałosna, że nie sposób się do niej odnosić.Upolitycznia się temat, który staje się w Polsce poważny. O ile nazizm w postaci hitleryzmu to margines, to wzrost ekscesów narodowców w Polsce staje się niebezpieczny i trzeba z nim walczyć. Nacjonalizm w każdym wydaniu jest zły. Sam w sobie.Obecna władza kokietowała ruch narodowy, to dzięki narodowcom wygrał Duda i Kukiz 15 znalazł się w Sejmie. Nie brak działaczy PiS-u i prezydenta  na tle emblematów narodowców. Nawet posłów z tego ruchu Kukiz wprowadził do Sejmu [ taki Winnicki ]. Władza ma problem na własne życzenie.

   Przerzucanie się odpowiedzialnością trwa. Poraża mnie fakt, że minister, premier, prezydent i działacz PiS-u ZAJMUJĄCY POSADĘ PAŃSTWOWĄ nie potrafi być urzędnikiem państwa i dalej jest żałosnym agitatorem. To mentalność. Wszystko musi być PiS - owskie. Oni nie czują państwa, nie są mężami stanu. To PiS - owscy agitatorzy tyle, że z tytułami ministrów, premierów etc. Nie potrafią i nie chcą tego rozdzielić. Poprzednio tak nie bywało. Przynajmniej się starali, pozory stwarzali. Dziś taki minister MSWiA zamiast informacji w urzędniczym stylu wali agitkę  do wyborcy PiS-u w Pcimiu, Lubniu etc., atakując opozycję. PiS ze swoją mentalnością niszczy państwo polskie. Polska jest różnorodna, nie tylko PiS - owska. Oni tego nie rozumieją i nie potrafią z tym żyć. To ich wykończy, bo opozycja słaba i podzielona. To mali ludzie, pisowskie aparatczyki, służalcy Kaczyńskiego. Podobnie jest z wojewodami i aparatczykami wepchanymi do spółek skarbu państwa, urzędów państwowych.

  Co do patriotyzmu i nacjonalizmu i różnicy między nimi, to problem w Polsce ma historyczne korzenie i nie jest czymś nowym. Nie mówię o naziolach. Mickiewicz gloryfikował naród , Mesjaszem narodów Polskę  widział, ale nie zapominajmy, że czynił to w czasie, gdy ta świeżo w grobie złożoną była. Słowacki już to potrafił rozdzielić: "Pawiem narodów byłaś i papugą, teraz jesteś służebnicą cudzą". W niewoli te same czyny uznane mogą być za patriotyczne, w dobie suwerenności za nacjonalizm [ pawia narodów i papugę ]. Takim pawiem narodów i taką papugą stajemy się pod rządami PiS-u. Wstajemy z kolan tak żałośnie, że aż strach. Czy Polacy nie potrafią się sami rządzić? "Dla Polski można zrobić wiele, z Polakami - nic"- mawiał kolejny nasz nietuzinkowy rodak.

   Polak głupi i przed szkodą i po szkodzie, żeby Kochanowskiego przypomnieć. Kupił to przysłowie i kupuje dalej.

 Odrzuca mnie ten podszyty nacjonalizmem, zaściankowy, płytką religijnością ubogacany PiS-owski patriotyzm. Sztandary i usta pełne patriotycznych frazesów, a de facto, szkodzenie Ojczyźnie. Polacy, to my, ludzie o PiS-owskiej mentalności. Reszta niech w...la z kraju, że nie w pełni zacytuję działacza PiS-u. Polska była najpotężniejszą, gdy Polacy stanowili w niej mniej niż 50% mieszkańców. Piszący o tych czasach Sienkiewicz ku pokrzepieniu serc, o tym doskonale wiedział. Niesłusznie dziś się go oskarża, że gloryfikował polską głupotę, która doprowadziła do tragedii rozbiorów. Już w XVII wieku to było  widoczne. 

    Z innej beczki. Podczas wakacyjnych peregrynacji zatrzymałem się na chwilę przy grobie Tadeusza Różewicza w Karpaczu [ cmentarzyk koło świątyni Wang ].

   Czytam wywiad z żoną Różewicza, która mając obecnie 93 lata, wspomina, że z Tadeuszem przeżyła 65 z nich. Była pierwszą recenzentką jego wierszy i przepisywała je na maszynie, bo Tadeusz całe życie pisał ręcznie. Poproszona o przepis na udane małżeństwo, odpowia , że ludzie są różni, żeby takich rad udzielać. Jako czynnik scalający wymienia rozmowę. O wszystkim. Nigdy się przy tym nie pokłóciła z Tadeuszem. Jak się zorientowała, że Tadeusz chce mieć rację, to mu ją dawała.Na pytanie, czy ją zdradzał odpowiada, że nawet jeżeli, to jego sprawa. Zawsze powtarzał: " Żona to jest żona. A co obok, to się nie liczy". Trudno się dziwić, że przy takim podejściu się nie kłócili.Na początku musiała pracować, bo mąż nie zarabiał [ jak to początkujący poeta ], potem gdy zarabiał , przyszły dzieci i nimi trzeba się było zająć. Mężem też, bo wszystko z nią konsultował. Przez wszystkie nauczycielskie lata Różewiczem żyłem i jak mogłem, tak jego poezję  tłumaczyłem. Nieskomplikowany jest ten moralista, uczący się od nowa żyć po okrucieństwie okupacji urodzony w 1921 roku , roku urodzin mojej Rodzicielki. Pokolenie Kolumbów. Jak żyć?. Czasem wystarczy babcię przeprowadzić przez ulicę, ustąpić miejsca w tramwaju. To jest takie proste, jak prosty był żywot Różewicza i jego małżonki. Żyć , jak nowo narodzony.

 Co tam narodowcy, kibole, neonaziści i cały zgiełk polityczny przypominający nam , jako żywo, ciemne czasy okupacji. Wyzwólmy się od tego. Żyjmy po Różewiczowsku.

 

Podziel się
oceń
120
15


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 07 lutego 2018 8:53

  W ARiMR wyrzucił 1600 osób, w Enerdze 1200, w PLN Orlen dostał listę z osobami do zwolnienia. To miotła Kaczyńskiego. Zrobi wszystko, bo mu umorzyli zarzuty. Ciekawe, dlaczego inni prezesi z PiSu nie zwalniali.

  autor Paliwo

 • dodano: 06 lutego 2018 7:19

  Niejaki Incitatus o mało nie został senatorem.

  autor pimpek

 • dodano: 06 lutego 2018 7:15

  Dziękuję za pozdrowienia. Skąd tyle miłości do mnie?

  autor autor

 • dodano: 05 lutego 2018 21:09

  Ty dali siedz na Suchej Obajtek w Orlenie.

  autor buha ha

 • dodano: 02 lutego 2018 8:06

  Redakcja „Washington Post”„Zamiast wyciszać dyskusję o roli Polski w Holokauście, to tylko ją stymuluje. A próba zamachu na wolność słowa może doprowadzić do tego, że sformułowanie >>polskie obozy śmierciZamiast wyciszać dyskusję o roli Polski w Holokauście, to tylko ją stymuluje.

  Jego słowa nie są bez znaczenia. Belgijski dziennik „Le Soir” zauważa, że ostre komentarze izraelskich polityków i już przedsięwzięte działania dyplomatyczne – m.in. zaostrzenie krajowego prawa dot. negowania Holokaustu czy plany odwołania izraelskiej ambasador w Warszawie – pociągnęły za sobą protesty i krytykę Polski ze strony środowisk i organizacji żydowskich na całym świecie.
  Wszystko wskazuje więc na to, że obecną sytuację Polski i miejsce, w którym znalazła się dyskusja o naszym udziale w Holokauście trafnie podsumował na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk: „To rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą...”.

  autor katolik

 • dodano: 02 lutego 2018 7:33

  Według angielskiego tłumaczenia, Morawiecki stwierdził, że "obozy, w których wymordowano miliony Żydów, były polskie", podczas gdy w rzeczywistości powiedział coś dokładnie odwrotnego. Film został opublikowany przez oficjalny kanał kancelarii premiera. Szydło ani be ani me, ani kukuryku. Ten miał reprezentować. Jaruzelski był mniej spięty , gdy stan wojenny ogłaszał. PISOWSKI WYBORCO SZKODZISZ POLSCE>

  autor autor

 • dodano: 01 lutego 2018 13:11

  Kaczyński chce trochę na antysemityźmie zyskać. Widać, że łapie. Duda zawetuje. Zwali na Dudę, a lud dumny z odzyskanej godności wzmocni PiS. On gra tylko na użytek wewnętrzny. Zapomina, że kosztem wizerunku Polski. Zapłacimy za to olbrzymiæ cenę. Żydzi se poradzą, Niemcy, Francuzi i inni też. Zapłaci polski obywatel. Za głupotę pisowskiego wyborcy. Kaczyński gra na emocjach i podłości ludzkiej. Wskazuje wroga.

  autor Autor

 • dodano: 01 lutego 2018 12:35

  Przypominam!!!
  Antysemitą nie jest ten kto nie lubi żydów,
  Antysemitą jest ten kogo żydzi nie lubią.

  autor Icek

 • dodano: 31 stycznia 2018 21:34

  Wojna z Rosją, Niemcami , Francją, Unią, Ukrainą, teraz z Izraelem. Mocarny ten PiS. Oddziały Pisomintangu z Pcimia, Lubnia i okolic ruszą by wolność światu nieść. Nigdy tak niewielu, tak bardzo nie zaszkodziło Polsce.

  autor Autor

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 22 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 218 538