Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 275 369 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1179299

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zima demokracji

środa, 06 grudnia 2017 11:39
Skocz do komentarzy

 

       Jeszcze kalendarzowa jesień, a już śnieg mamy. Barbary, Krystyny, Mikołaje, Marysie i Wiesławy to ten tydzień. A tu już Adwent.

  Jam Andrzeja przeżył przed Adwentem.. Jak zwykle kościółek świętego Andrzeja Apostoła na ul. Grodzkiej w Krakowie nawiedziłem. Jedyny romański kościół w Krakowie. Obecnie służy siostrom klaryskom, które przeniesiono tutaj ze Skały. Lubię ciszę tego przybytku. Ciszę, która tyle mówi.

  I po Andrzeja Bursę , poetę, który obok Rafała Wojaczka towarzyszył mej burzliwej i dumnej polonistycznej młodości, sięgnąłem.

 " Nie uczyniłeś mnie jąkałą kuternogą karłem epileptykiem

   hermafrodytą koniem mchem ani niczym z fauny i flory

   Dzięki Ci za to Panie

   Ale dlaczego uczyniłeś mnie Polakiem?" -  powtarzam za Bursą.

 I dalej:

" Gdzież nam myśleć o miłości ojczyzny

 My nawet jednej kobiety

 Nie umiemy kochać jak trzeba"

  Tyle Imieniny. W kraju zaś dalej kotłowanina. Rząd rekonstruują już kilka miesięcy. Ziobro demoluje sądy powszechne. Komunistyczny prokurator Piotrowicz w Sejmie przeprowadza demolkę SN i KRS-u. Macierewicz dalej demoluje polską armię. Stajemy się bezbronni wobec wroga zewnętrznego jak i wewnętrznego. PiS niszczy Polskę w zastraszającym tempie.

 A krzywdę ludu da się słyszeć wokół powtarzaną swoiście za Kurwizją i mediami Ojca Dyrektora. Szczególnie w naszym pisowskim otoczeniu. Żałosne to.

 Karol Modzelewski napisał ; " Jeśli wydobywa się jako źródło swojej siły krzywdę ludu, to na ogół nie po to, żeby budować demokrację, ale po to, żeby ją zastąpić państwem autorytarnym". Wszelkie populizmy kończyły się dyktaturą.

 " PiS zniósł - w praktyce, bo na piśmie istnieje - konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Obowiązuje generalna zasada; co wolno PiS-owi, tego nie wolno nie - PiS-owi" - pisze Ewa Siedlecka. Jako przykład podaje, że PiS-owi wolno " donosić do Brukseli", a opozycji nie. I tak jest ze wszystkim. Jako obywatel gorszego sortu tez to czuję. Resztę exemplum pozostawiam Czytelnikom wyobraźni.

  Za oknem zima. Nadchodzi także zima polskiej demokracji.

" To agonia państwa prawa. Polska zmienia się w kraj monopartyjnej demokratury. Padają ostatnie gwarancje wolności obywatelskich. Sądy zaraz staną się całkowicie podległe partii władzy, a wybory nie będą ani wolne, ani demokratyczne. Partia wyznaczy komisarzy i okręgi. potem policzy głosy, czyli - jak zapisano w ustawie ustali wynik wyborów.. Barbarzyńskiej operacji towarzyszy zakłamywanie języka. Zniewolenie sądów nazywa się reformą. partyjną kontrolę nad systemem wyborczym - zabezpieczeniem przed fałszerstwami." Do tej charakterystyki Jarosława Kurskiego [ nie mylić z bratem Jackiem ] nic dodać, nic ująć. Bracia. Tym razem nie bliźniaki. Diametralnie inni. Przykład na to, jak podzielona jest Polska, środowiska, rodziny.

"Gdzie Kościół?" - pytam często. Mój Kościół. Spisienie duchowieństwa rodzi antyklerykalizm. Zamykanie ust księżom typu ksiądz Adam Boniecki - też.

   Odwiedzam ułożonych kolegów profesorów [ także księży ]. Zazdroszczę im [ zdrowo ] tego ułożenia, bo we mnie [ emeryt] dalej ten młodzieńczy duch Bursy i Wojaczka drzemie.

 

" Poeta cierpi za miliony

od 10:00 do 13:20

od 11:10 uwiera go pęcherz

wychodzi

rozpina rozporek

zapina rozporek

  Wraca chrząka 

i apiat'

cierpi za miliony"

  Cierpienie, któremu na Imię Polska. To nie cierpienia jakiegoś młodego Wertera. Tak cierpieć mogą tylko 'szwaby'.  Nie będzie Niemiec...My cierpimy po polsku. Pławimy się w tym cierpieniu. Przechodzimy po Mickiewiczowsku katusze. Wciąż czekamy na Mesjasza. A wystarczy podatek płacić, uchodźcę pod dach przyjąć, nie mówić fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, nie kraść, etc. Ale co ja tu będę Dekalog przypominał. Od tego są inni.

Lepsze cierpienia młodego Wertera [ poety ] od cierpień skrzywdzonego ludu, które się w nazizm w Niemczech i w totalitaryzm w Polsce przerodzić mogą. Krzywda i złe emocje ludu przez rożnego rodzaju szarlatanów [ populistów ] wykorzystane być mogą. Takie czasy nas dotknęły obecnie. Larum grają.

 Jeszcze czas odwrócić to zjawisko. Oby nie było za późno.

  

       

Podziel się
oceń
36
5


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 10 grudnia 2017 7:08

  O ile więc Morawieckiemu, dzięki Bogu, nie uda się rechrystianizacja Europy, a tyle mam przekonanie graniczące z pewnością, że sojusz PiS-u i Kościoła doprowadzi do dechrystianizacji Polski. Zresztą: na tym polu pisowska władza ma już sporo sukcesów. A Kościół wciąż pozostaje ślepy

  autor katolik

 • dodano: 09 grudnia 2017 19:29

  Magdalenę Ogórek wyproszono z trzech sklepów z powodu pracy w TVP! Za komuny nie do pomyślenia! Pracownicy reżimowej TVP mieli swoje sklepy .trza by już chyba o tym pomyśleć.bo nie da się do każdego sklepu przed Panią Ogórek prowadzić pisowskiej widowni bijącej brawo jak w studio TVP

  autor Jo

 • dodano: 09 grudnia 2017 19:02

  A ja bym frani kazał jeden miesiąc przeżyć godnie za 2000 zł na rękę !Tak ma przeszło 50%Polaków

  autor Jo

 • dodano: 09 grudnia 2017 11:23

  Kaczyński dał w pysk Polsce powiatowej. On to lubi. Becia to jej uosobienie. Kiedyś lud szanował autorytety, wykształcenie, klasę. Dziś Becie są w cenie. Swojska , bylejaka, pyskata, ona im pokazała tej Unii, obłudnie religijna, Kościołowi spolegliwa. To się podobało. Mały inteligent z ŻOLIBORZA ROZNOSZONY PO DOMACH ZASTĘPOWAŁ SZANOWANE AUTORYTETY. WYKPIŁ WSZYSTKICH. MAZOWIECKICH, SUCHOCKICH, ZOLLÓW, STRZEMBOSZY JUŻ NIE BĘDZIEMY MIELI, BO SAMI WYBRALIŚMY BYLEJAKOŚĆ. MORAWIECKI WYCIĄGNIĘTY Z KAPELUSZA TO PIONEK KACZYŃSKIEGO. ZŁOTE DZIECKO TRANSFORMAJI PODOBNIE JAK DUDA. PASUJĄ DO WYBORCÓW PISU JAK KWIATEK DO KOŻUCHA. BROSZKA ZASTĄPIONA KRAWATEM. JEDNO WIELKIE ODZUSTWO.

  autor Autor

 • dodano: 09 grudnia 2017 10:24

  Bankster banksterowi nierówny. Wolę Petru. Morawieckiemu źle z oczu patrzy. Może przynajmniej w Europie zagadać potrafi, bo Szydło ani be , ani me, ani kukuryku. Potrafiła jedynie drzeć japę w polskim sejmie. Morawiecki to kolejna marionetka, która ma przekonać elektorat Po czy N.
  Betonu pisowskiego nic nie zrazi. Choć nie wiadomo, bo Morawiecki jest dokładnie tym , co PiS krytykował. Jak bankster może krytykować elity i złodziei. To pionek Kaczynskiego o dużych ambicjach. Szkoda Polski. Dobrze, że Tusk i eurodeputowani PO w Unii bronią naszego honoru. No i obywatele na ulicach. Wyborcy Pcimia , czemu krzywdę Polsce zrobiliście, głosujac na te ferajnę moralną z PiS, tych pseudopatriotów, tych obłudnych do bólu pseudokatolików.?

  autor autor

 • dodano: 08 grudnia 2017 22:26

  Pcim becy po Naszej Premier vel Sołtysowej. Kaczyński wykpił wszystkich i wystawił bankstera, który u Sowy ośmiorniczki wp...ł, Tuskowi do d...pytanie wchodził, ten go przegonił to Kaczyński się nim zauroczył. Biznesmen z Torunia go już w Radiu Maryja i TV Trwam lansuje. Europę chcą rechrystianizować. Nie żal mi Powiatowej, bo okrutną kłamczuchą i podłym człowiekiem jest, ale Kaczyński obszadł się z nią okrutnie. Bawił jak myszką. Oby bankster go nie ograł.

  autor Autor

 • dodano: 07 grudnia 2017 11:59

  Coś mi się widzi, że Bursa do kanonu lektur szkolnych nie trafi. Ale Selim Chazbijewicz i Rymkiewicz tak.

  autor pimpek

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 12 grudnia 2017

Licznik odwiedzin:  1 179 299