Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 329 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196798

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Chrześcijański kształt patriotyzmu.

środa, 10 maja 2017 10:03
Skocz do komentarzy

    Majowe święta za nami. Marsz Wolności też.  Cała Polska liczy uczestników. Rozbieżności olbrzymie. Emocje także. Ja liczę dni do odejścia PiS-u od  władzy. Z wojska mi to zostało.

Obiecałem słowa Episkopatu o patriotyźmie.

„Chrześcijański kształt patriotyzmu” – najnowszy dokument Konferencji Episkopatu Polski, opublikowany 27 kwietnia 2017 – jest zaskakująco jednoznaczny. Po raz pierwszy w ostatnim czasie polscy biskupi tak otwarcie opowiedzieli się przeciwko nacjonalizmowi.

Dwa razy do roku narodowcy pielgrzymują na Jasną Górę. W styczniu 2016 roku odbyła się VIII pielgrzymka kibiców. Podprzeor klasztoru o. Jan Poteralski zakończył powitanie kibiców okrzykiem „czołem wielkiej Polsce”. W czasie IX pielgrzymki, duszpasterz środowisk kibicowskich, ks. Jarosław Wąsowicz, święcąc kibicowskie szaliki poświęcił m.in. ten z napisem „śmierć wrogom Ojczyzny”. 2 kwietnia 2017 roku na Jasną Górę przybyły środowiska narodowe i nacjonalistyczne, czyli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, ONR, Ruchu Narodowego. Biskup Kazimierz Górny podczas kazania stwierdził: „Młodzież Wszechpolska w swoich działaniach i postępowaniu nawiązuje do Szarych Szeregów, do młodzieży walczącej z okupantem, do młodzieży „Solidarności” i przede wszystkim do młodzieży żyjącej zgodnie z duchem katolickim”.

 Interweniowałem osobiście , dzwoniąc na Jasną Gorę i do rzecznika Ojców Paulinów. Podrzędny paulin z Jasnej Góry [ furtian ] nie chciał ze mną rozmawiać, bo głosowałem na Komorowskiego i bronił narodowców. Rzecznik Paulinów w sposób grzeczny wyłuszczył stanowisko zakonu i przeprosił za takich ludzi , jak paulin z Jasnej Góry.  Uspokoił mnie, wyrażając podobne zdanie o nacjonaliźmie i przyznając mi rację.

 

Problem skrajnego nacjonalizmu narasta w Polsce wobec europejskiego kryzysu migracyjnego i rosnącej u nas islamofobii, podsycanej przez polityków prawicy i karmionej opowieściami o zagrożeniu, jakim są uchodźcy z krajów islamskich. Rośnie problem przemocy wobec cudzoziemców, policja notuje wzrost liczby przestępstw o podłożu rasistowskim. Władze pisowskie podlizują się narodowcom, Prezydent Duda też, prokuratura Ziobry podobnie [ unikanie penalizacji ].  Kaczyński uciekał przed marszami narodowców 11. listopada do Krakowa. Komorowski przeciwdziałał, organizując marsz tolerancji w Święto Niepodległości. Prezydent Duda abdykuje i przymila się narodowcom. Zarówno u prezydenta Dudy jak i w PiS-ie przeważa postawa bliska nacjonalizmowi. Władza próbuje cynicznie na islamofobii zbić kapitał polityczny i sama stwarza zły klimat dla postaw tolerancyjnych.

Dlatego mocny głos Kościoła przeciwko nacjonalizmowi był i jest bardzo potrzebny, nawet jeśli Episkopat nie potrafi zdobyć się na franciszkański apel o przyjmowanie uchodźców i potępić dominującą w Polsce niechęć wobec takiej postawy.

OKO.press wybiera 10 najmocniejszych stwierdzeń z dokumentu KEP „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.

1. Postawą niechrześcijańską jest także egoizm narodowy, nacjonalizm, kultywujący poczucie własnej wyższości, zamykający się na inne wspólnoty narodowe oraz na wspólnotę ogólnoludzką. Patriotyzm bowiem zawsze musi być postawą otwartą.

2. Patriotyzm jest głęboko wpisany w uniwersalny nakaz miłości bliźniego. Międzypokoleniowa solidarność, odpowiedzialność za los najsłabszych, codzienna obywatelska uczciwość, gotowość służby i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego, które ściśle łączą się z patriotyzmem, są zarazem realizacją orędzia zawartego w Ewangelii.

3. Za niedopuszczalne i bałwochwalcze uznać należy wszelkie próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu, czy też szukanie chrześcijańskiego uzasadnienia dla szerzenia narodowych konfliktów i waśni. Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy.

4. Patriotyzm różni się więc od ideologii nacjonalizmu, która ponad żywe, codzienne relacje z konkretnymi ludźmi, w rodzinie, w szkole, w pracy czy miejscu zamieszkania, przedkłada, często nacechowane niechęcią wobec obcych, sztywne diagnozy i programy polityczne. Różnorodność zaś kulturową, regionalną czy polityczną usiłuje zmieścić w jednolitym i uproszczonym schemacie ideologicznym.

5. Potrzebny jest w naszej ojczyźnie patriotyzm bez przemocy i pogardy. Patriotyzm wrażliwy także na cierpienie i krzywdę, która dotyka innych ludzi i inne narody.

6. Obok katolickiej większości, dobrze służyli naszej wspólnej ojczyźnie i nadal jej służą Polacy prawosławni i protestanci, a także wyznający judaizm, islam i inne wyznania oraz ci, którzy nie odnajdują się w żadnej tradycji religijnej. I choć dokonany przez niemieckich nazistów zbrodniczy Holokaust, (…) sprawił, że wielu z nich niestety między nami zabrakło, to ich wkład na zawsze pozostanie wpisany w naszą kulturę, a ich potomkowie nadal wzbogacają nasze życie publiczne.

7. Patriotyzm konkretyzuje się w naszej postawie obywatelskiej; w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, jak – przykładowo – rzetelne płacenie podatków; w zainteresowaniu sprawami publicznymi i w odpowiedzialnym uczestnictwie w demokratycznych procedurach; w sumiennym i uczciwym wypełnianiu obowiązków zawodowych; pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania  licznych organizacji, w podejmowaniu różnych inicjatyw społecznych.

8. Chcemy dziś zatem przypomnieć, że w czasach historycznej świetności, Rzeczypospolita, zachowując swe tradycje i tożsamość, stała się wspólnym domem ludzi różnych języków, kultur, przekonań, a nawet religii. Pod polskim niebem i na polskiej ziemi obok siebie żyli, zabiegali o powszedni chleb, modlili się, tworzyli własny obyczaj i kulturę katolicy różnych obrządków, prawosławni, protestanci, żydzi i muzułmanie.

9. W świetle chrześcijańskiego szacunku dla godności człowieka, a także chrześcijańskiej wizji polityki, za nieuprawnione i niebezpieczne uznać należy nadużywanie i instrumentalizowanie pamięci historycznej w bieżącej konkurencji i rywalizacji politycznej [ta część zatytułowana jest „Odpowiedzialna polityka historyczna]

10. Z chrześcijańskiego punktu widzenia trzeba wreszcie podkreślić, że wojna, choć często ujawnia ludzką wielkość i bohaterstwo, nie jest barwną opowieścią czy przygodą, ale dramatem, cierpieniem i złem, któremu należy zawsze zapobiegać. [ten fragment dokumentu dotyczy rekonstrukcji historycznych i interaktywnych muzeów].

Polecam lekturę całego dokumentu.

Przytaczam fragmenty: " Obok katolickiej większości dobrze służyli naszej wspólnej ojczyźnie i nadal jej służą Polacy prawosławni i protestanci, a także wyznający judaizm, islam i inne wyznania oraz ci, którzy nie odnajdują sie w żadnej tradycji religijnej". Dalej: " Patriotyzm konkretyzuje się w naszej postawie obywatelskiej; w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, jak - przykładowo - rzetelne płacenie podatków; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania licznych organizacji"

Patriotyzm bez pogardy i przemocy.

    Obrona krzyża przez Kardynała Nycza i Prymasa Polaka, którzy nareszcie reagują na jego wykorzystywanie w polityce , dopełnia zmiany w postawie Episkopatu. hierarchowie ci mówią o tym ogólnie, ale tylko mało kumaty nie zrozumie, że nie tylko o narodowców tu idzie, ale także o rządzący PiS z jego miesięcznicami, ośmieszającymi katastrofę smoleńską i kalającymi krzyż ,  modlitwy i pieśni religijne li tylko dla polityki. To żadna żałoba. Ileż ją można publicznie celebrować?

 Trzeba było rządów PiS-u, aby w polskim Episkopacie dochodzili do głosu tłumieni dotąd przez Jędraszewskich, Głódziów , Meringów i innych biskupi. Tym razem dobra zmiana.

NIE dla kibolskiej agresji na stadionach, pogardy wobec innych, manipulowania historią i banalizowania cierpienia.

 


 
Podziel się
oceń
129
44


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 10 czerwca 2017 15:58

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://ac4.co.uk/huggie-ear-12019/624901385-amethyst-huggie-earrings-41ctw-in-9ct-rose-gold.html

 • dodano: 10 czerwca 2017 15:06

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://ak4.co.uk/earrings-w-68876/14k-white-gold-earrings.html

 • dodano: 10 czerwca 2017 14:14

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://ak3.co.uk/white-gold-98339/white-diamond.html

 • dodano: 10 czerwca 2017 0:04

  Dzięki za umożliwienie pozostawienia wpisu! ;)

  autor leszek

  blog: https://andrzejewski.siedlce.pl/pogrzeb-kaczynskiego.html

 • dodano: 09 czerwca 2017 19:04

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://www.3658888.net/home.php?mod=space&username=usovyru

 • dodano: 25 maja 2017 14:14

  W 2006 PO (131 posłów) doprowadziło do głosowania poprawki obejmującej nadzorem KNF parabanki. PiS (154 posłów) głosowało PRZECIW, bo nie chcieli dopuścić do objęcia kontrolą SKOKÓW. Gdyby nie bronili interesów senatora Biereckiego, żaden Amber Gold nie mógłby nawet powstać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Jak dotąd w czasie komisji, gdy podniecony poseł Suski spodziewa się, że przesłuchiwany świadek wymieni nazwisko " TUSK" , to się okazuje, że pada nazwisko ..........." JAROSŁAW KACZYŃSKI " :D tak się składa, że powoływał szefa ULC ...... KACZYŃSKI ...... samolot wynajmował od ULC ...... też KACZYŃSKI !!!!!!!!!! Kiedy Kaczyński zostanie powołany na świadka ??????????????????????

  autor fakty

 • dodano: 25 maja 2017 10:43

  "W opublikowanym w 2013 roku raporcie Komitet Stabilności Finansowej zauważył, że wyłudzenie pieniędzy przez Amber Gold od ponad 11 tys. osób było możliwe m.in. dzięki zaniechaniom ze strony instytucji publicznych, wskazując przede wszystkim na Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ABW oraz CBŚ oraz część banków współpracujących z Amber Gold[22]."
  WIKIPEDIA

  autor pastor

 • dodano: 24 maja 2017 15:47

  AmberGold i dociekliwy poseł Suski. javascript:insertEmotion('');

  Świadek: "Ale sztab jednego z kand.na prezydenta w 2010r. wynajął samolot mojej linii!" .....

  M.Suski: " Jak pan się tak chwali tym kandydatem, to może pan nazwisko nam zdradzić ? "

  Świadek:J "Jarosław Kaczyński" :-)|

  autor z komisji AMBER GOLD

 • dodano: 24 maja 2017 0:34

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://retraite-lessaulaies.fr/mobilier-d-57992/salon-de-jardin-table-ronde.html

 • dodano: 23 maja 2017 12:29

  Natrętna propaganda przeistacza się w autoparodię - tak publicysta Bronisław Wildstein skrytykował serwis informacyjny w TVP Info. Jednym z dyrektorów w stacji jest jego syn - Dawid.

  Publicysta Bronisław Wildstein w felietonie "Jak za Gierka" na portalu wpolityce.pl w ostrych słowach odniósł się do tego, co zobaczył w poniedziałek w porannym serwisie informacyjnym w TVP Info. "Rolą mediów, zwłaszcza sekcji informacyjnej jest relacjonowanie, a natrętna propaganda przeistacza się w autoparodię" - stwierdził Wildstein.
  Serwis rozpoczął się od relacji na żywo z placu budowy w Białej Podlaskiej, gdzie powstają budynki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. - Specjalnie dla widzów wspięliśmy się na dach budynku, który stoi obok placu budowy. Wspięliśmy się po to, by pokazać państwu, jak w praktyce wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus. Dzieje się tutaj sporo - mówił reporter Tomasz Zalewa. Dodał, że "prawie stu budowlańców czuwa nad tym, żeby ten termin został zachowany". 
  - Termin z miesięcznym wyprzedzeniem do przodu, jest możliwość wcześniejszego oddania do użytku - zadeklarował w rozmowie z TVP Info kierownik budowy. "Na razie wygląda to optymistycznie" - podsumował reporter.

  "Budowlańcy przecierają spocone pod kaskami czoła, ale ich twarze goreją optymizmem, tak, zdążą na czas, wykonają plan, nie, przepraszam, dotrzymają terminu, mówią" - ironizuje Wildstein w felietonie

  autor autor

 • dodano: 23 maja 2017 7:12

  Gdyby nie posłowie .Nowoczesnej i PO sprawa wypadku premier Szydło byłaby zamieciona pod dywan, a młody chłopak zostałby uciszony i cieszył się z zawiasów lub łaskawego mandatu. We Wrocławiu doszło do tragedii i przez rok prokuratura Ziobry i policja Błaszczaka nic nie zrobiła, aby sprawę wyjaśnić. Brawa dla dziennikarza śledczego. Politycy muszą się włączyć, bo vice - minister Zieliński powinien natychmiast być zdymisjonowany. Roszady personalne w policji, odwołanie wszystkich komendantów wojewódzkich, powołanie komendanta głównego o mentalności komendanta powiatowego, rozłożenie na łopatki biura kontroli wewnętrznej w policji, kolejna zmiana komendanta głównego. Spijamy efekty rozkładania policji przez państwo piS. Błaszczak i Zieliński politykują, policję chcą upolitycznić, pojęcia o zarządzaniu nią nie mają, autorytetu też. Ruchy kadrowe w służbach mundurowych rozkładają te służby. Gdy w ciągu roku z kapitana awansuje się na generała, to są jaja, których nawet w PRL-u nie było. Wypadki BOR-u, rozłożone wojsko zastępowane OT, dywizja pancerna , która była dumą NATO i postrachem Rosji rozłożona przez Macierewicza, policja. Dobra zmiana niszczy wszystko , czego dotknie. Ale 500+ dali. wyborcy PiS-u z Pcimia, to Wy nasz kraj niszczycie. Patrioci? Ojciec Dyrektor Rydzyk też. W piekle się będzie smażył, za to, co wyrabia. Jako Polak i katolik to mówię. Niszczycie mój kraj, pokazujecie wstrętną pisowską twarz światu.

  autor autor

 • dodano: 22 maja 2017 19:50

  "Ziobro rozpoczął swoje wystąpienie od kondolencji dla rodziny tragicznie zmarłej Polki. Następnie poinformował, że przeprowadzono dziś w Egipcie sekcję zwłok kobiety. - W sekcji brali udział prokurator i biegły medycyny sądowej z Polski. To wyjście poza standard, strona egipska pozwoliła na to w drodze wyjątku - powiedział Ziobro ... " obrzydliwe jest to, że tragedię turystki w Egipcie wykorzystuje do celów politycznych'" PRAWDA proferos ???

  autor dobra zmiana wg PiS :)

 • dodano: 22 maja 2017 11:15

  obrzydliwe jest to że tragedię tego chłopaka PO wykorzystuje do celów politycznych. Schetyna był kiedyś ministrem i wie najlepiej co policja za jego czasów wyprawiała. Znalazł się ostatni sprawiedliwy.

  autor proferos

 • dodano: 22 maja 2017 9:12

  Człowiek przyzwoity nie chce mieć z PiS- em nic wspólnego. Oni bazują na miernotach, cwaniakach, kombinatora CH, byle tylko PiS uznali. Czym bardziej amoralny tym bardziej dla PiS- u wygodny. Takie świnie w każdym środowisku są , stąd na nie liczą. Zawężają świat do kanalii. W kraju jeszcze ujdzie, ale te miernoty i świnie wypuszczane a granicę wstyd nam przynoszą. Polska pokazała światu obrzydliwą wredną, pisowską twarz. Czy tacy jesteśmy, czy nam nie wstyd? Tak zohydzić Polskę. Wyborco PiS -u z Pcimia, mam o to do Ciebie pretensję. Jako Polak i katolik. Zniszczył eś mój kraj. Za jedyne 500+. Opole będziesz oglądał?

  autor autor

 • dodano: 22 maja 2017 8:37

  Może odświeżysz mi pamięć podając parę przykładów?

  autor pimpek

  blog: proferos

 • dodano: 21 maja 2017 21:33

  Pimpek powiedz to ludziom pokrzywdzonym przez wymiar sprawiedliwości za rządów Po iPSL

  autor proferos

 • dodano: 21 maja 2017 19:33

  Może Ci, dla których niezależne sądownictwo nic nie znaczy, zmienią zdanie po oglądnięciu reportażu o śmierci młodego Człowieka na komisariacie we Wrocławiu. Bezprawie i niesprawiedliwość w pigułce. Proferos, kto tam był na haju?

  autor pimpek

 • dodano: 20 maja 2017 17:58

  Zmień dilera autor.

  autor proferos

 • dodano: 20 maja 2017 8:16

  Rządzi PiS, ale nie reprezentują przecież całej Polski. To nie jest Polska opozycji demokratycznej i „Solidarności”, Kuronia i Geremka, Mazowieckiego i Bartoszewskiego, Miłosza i Szymborskiej, Herberta i Tischnera, Kołakowskiego i Giedroycia, Turowicza i Kisiela, Konwickiego i Wajdy. Ich Polska dochowuje wierności tradycji europejskiej, chrześcijańskiej, demokratycznej, oświeconej. Dziś jest wdzięczna opinii europejskiej, która piętnuje deprawowanie naszego kraju, pełzający zamach stanu, zaduch demagogii i ksenofobii, którym oddychamy, i pseudoreligię, która zamienia krzyż, znak Męki Pańskiej, w kij bejsbolowy

  autor autor

 • dodano: 19 maja 2017 14:05

  Elektorat wiejski zagłosuje na PIS i dalej będzie mówił "dzien dobry pani nauczycielko" do towarzyszek bez matury! W kościele posuwają sie żeby towarzyszki sobie usiadły wygodne jak na zebraniu partyjnym. Tak już mają. Dzieci i wnuki towarzyszek i towarzyszy uważają że pochodzą z rodzin yntelygenckych! Jaja jak moherowe berety!

  autor obserwatorka

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 798