Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 040 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1165940

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Na ręcznym sterowaniu w przepaść.

piątek, 17 lutego 2017 14:23
Skocz do komentarzy

 

  Zakończyłem poprzedni wpis na Mieszku I. Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza zwycięski wódz normański Dago zdobył władzę w kraju Polan, sprawiedliwymi rządami zyskał uznanie swoich słowiańskich poddanych, którzy wspierali jego normańską drużynę w podboju sąsiednich plemion. Dzięki temu stworzył państwo i stał się ważnym graczem politycznym w tej części Europy. Dago pochodzi od Dagobert i w języku normańskim znaczyło miecz. Od miecza do Mieszka jest już bardzo blisko. Pierwsze imię zachowało się w dokumencie "Dagome iudex", drugie upowszechniło. Chrzest przyjął 14 kwietnia 966 roku w Wielką Sobotę. Gdzie? Albo na Ostrowie Lednickim, albo w bawarskiej Ratyzbonie. Czesi nie posiadali jeszcze biskupstwa. Pierwsza dynastia Rusi to Rurykowicze. Ruryk podobnie jak Dago był Wikingiem. Gall Anonim z powodów bliżej nieznanych nie podał pierwszego imienia księcia i tak to zostało. Dla potrzeb własnych  stworzono postaci legendarne i mamy  dynastię piastowską. Od zarania dziejów wlecze się za nami zarzut, że jako Słowianie nie jesteśmy zdolni do stworzenia tworu państwowego, a w konsekwencji do jego utrzymania. Musi to zrobić w zastępstwie ktoś obcy. Obrona przed tym zarzutem stawianym przez Niemców prawdopodobnie skłoniła Galla Anonima do ukrycia normańskiego pochodzenia Mieszka. I tak to już zostało. I wlecze się za nami po dzień dzisiejszy.

       Tyle uzupełnienia. Wydaje się, że politycy robią obecnie wszystko, aby ten zarzut potwierdzić. Robią wszystko, aby zniszczyć 26 lat budowania III RP.

 Zwycięski PiS już zniszczył wiele i niszczy dalej. Mieszko I od Niemca chrzest przyjmował i potęgę państwa budował, Kaczyński do Niemca donosi  i wspólnie z Macierewiczem [ wojsko ] i Ziobrą [ demokracja ] państwo osłabia ku uciesze Putina. Za dziesięć lat nikt nie będzie pamiętał, co 17 lutego na jakikolwiek temat mówiła władza, za dwadzieścia nie będziemy w stanie wymienić nazwisk tych, którzy rządzili w 2017 roku. Ale coś po nich zostanie: elektrownie węglowe, kopalnie, pyliste ugory, wycięte lasy, podnoszące się morza, nowe choroby, bezpłodność, etc.

 Kaczyński centralizuje władzę, wprowadza autorytaryzm. Problemem Kaczyńskiego jest fakt, iż im bardziej zcentralizowana władza, tym częściej ważne stanowiska otrzymują głupcy. I jak wtedy rządzić? Jak przeprowadzać dobrą zmianę? Głupcy, bo nie zagrażają realnie władzy, ale ci głupcy czynią głupstwa, a te trzeba naprawiać, co prowadzi do lawinowego wzrostu spraw trafiających do centrali na Nowogrodzkiej. To błędne koło autorytaryzmu. Za pierwszych rządów [ 2005-2006 ] Kaczyński oparł się na ludziach samodzielnych i odpowiedzialnych za decyzje polityczne. Pełną autonomię miał Prezydent Lech Kaczyński, pozycja koalicjanta dawała samodzielność Andrzejowi Lepperowi i Romanowi Giertychowi, ale tez sam Kaczyński opierał się wówczas na ludziach innych niż obecnie, Marcinkiewicz, Marek Jurek, etc.  Obecny obóz władzy postanowił całą władzę podporządkować partii.. Skutkiem obsadzenia całego państwa ludźmi posłusznymi, ale pozbawionymi formatu politycznego i merytorycznego jest to, ze do centrali PiS-u trafia dziś dokładnie każda sprawa , co wypycha Kaczyńskiego z roli szarej eminencji do pierwszego rzędu. Musi reagować osobiście. Marionetki też czasem same proszą o wskazówki. Zmusza to Kaczyńskiego do wyjścia z cienia. Stał się niezdolny do cichego sterowania olbrzymią liczbą pionków, które sam rozstawił a których działania powodują w Polsce chaos. Efekt jest groteskowy. Szeregowy poseł osobiście bez pośredników rządzi Polską, ale nie ma innego wyjścia- jeśli się cofnie nikt nie będzie naprawiać błędów polityków partii rządzącej jeśli pójdzie do przodu i obejmie stanowisko w państwie- straci zdolność kontrolowania całości. Rządy prawa mają swoje wady, ręczne sterowanie jeszcze większe. A tu latka lecą. Prezes się sam zakiwał, a wraz z nim marionetki, pionki czy jak ich zwał. W tym chaosie jednak wielu cwaniaków się obłowi. Dla nich dobra zmiana. Ruina dopiero nas czeka. Tym większa, im dłużej PiS rządzi.

  Stanisław Skarżyński z OKO.PRESS uważa, że na ręcznym sterowaniu Kaczyński wiedzie nas w przepaść. 

Podziel się
oceń
147
58


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 23 października 2017

Licznik odwiedzin:  1 165 940