Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 376 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1175085

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości

Kategorie

Wygaszanie znaczenia Polski.

środa, 15 lutego 2017 13:22
Skocz do komentarzy

 

      Komentarze po wypadku pani Premier nie milkną.Prokuratura śledzi i stawia zarzuty. Pani Premier się w szpitalu kuruje. Prezes ją na Walentynki odwiedza z bukietem kwiecia. Techniczny Gliński nareszcie w roli premiera. Prowadzi posiedzenie Rady Ministrów za Szydło. Opozycja broni kierowcy z seicento. Internauci zrzucają się na porządny samochód dla chłopaka. Duch w narodzie nie ginie. 21- latek kontra machina pisowskiego państwa. Poczekajmy na efekt. Misiewicza wygaszają, co by im dalej obciachu nie czynił. Inni Misiewicze awansują. Kaczyński i Ziobro awansują ludzi, na których mają haki, ludzi o podłej konduicie. Tacy zrobią wszystko. Piotrowicz to pokazał.

   Walka z sądami dopiero się zaczyna. Trybunał Konstytucyjny już zniszczyli.

Prezes Przyłębska ma problem ze swoją legalnością. Gratulować PiS-owi kadr. Mówienie o dobrej zmianie to kpina. O moralności nawet nie wspominam, to biskupi wspierający PiS powinni teraz się wstydzić.

   Gimnazja tez wygaszają jak Misiewicza. ZNP, opozycja, rodzice, samorządy protestują, ale wygaszanie w toku. Dziś minister podpisała podstawy programowe dla ośmioletniej szkoły podstawowej krytykowane ze wszystkich stron przez ludzi merytorycznie obeznanych. Wojsko rozkładają. BOR już rozłożyli. Sprawności wojska , da Bóg, nie przyjdzie nam sprawdzać. Skutki działań w BOR-ze obserwujemy przy serii wypadków, kolizji, czy jak to zwał, z czołowymi osobami w państwie. Napisałem, że PiS się sam wykończy. Nie miałem na myśli fizycznego wykończenia, ale i to jest bliskie, jeżeli dalej będą wpychać wszędzie Misiewiczów.Brak kompetencji uderzy przede wszystkim w nich samych. Już uderza.Niekompetentny prezes spółki Skarbu Państwa, ba człowiek, na którego mają haki, wykona każde polecenie partyjne ze szkodą dla owej spółki, przelewając pieniądze dla ratowania innych dziedzin gospodarki i ratując rząd, ale to się odbije we wzroście cen usług dla obywateli. GUS podał, że ceny w styczniu wzrosły o 1,8 %. Do stycznia od czterech lat spadały. Nawet 500+ nie wystarczy. Zapłacą także najubożsi.

   Niech się Misiewicze bawią państwem, ktoś ich przecież wybrał.Jak patriota z Pcimia, Lubnia, Tokarni lubi oglądać jak się wojsko błaźni, salutując Misiewiczowi, człowiekowi ze Złotym Medalem za zasługi dla obronności, to co ja mam do gadania. Ja na PiS nie głosowałem. Polskę szanuję, wojsko szanuję. Nawet w PRL takich jaj z wojska nie robiono.

   Przeglądam jubileuszowe wydanie" Ilustrowanej Historii Polskiego Kościoła" Marka Balona. Zacytuję fragmenty rozdziału "Kościół w czasach upadku Rzeczypospolitej".

 " Osiemnastowieczni biskupi z magnackich rodzin w niczym nie różnili się od swoich świeckich braci.Byli nadmiernie rozpolitykowani, skłonni do warcholstwa, cenili złotą wolność szlachecką, a własny interes stawiali ponad dobro publiczne. do tego dochodziło przywiązanie do wystawnego trybu życia, rozrzutność i brak należytej troski o wychowanie oraz edukację religijną wiernych. Sami dyspensowali się od obowiązku rezydencji, niechętnie i rzadko udawali się do Rzymu w celu zdania relacji ze stanu diecezji, wysyłając tam najczęściej zastępców. Obejmowanie kolejnych , coraz bogatszych diecezji traktowali jako nieodzowny element kariery duchownej... Rzeczpospolita XVIII wieku to państwo targane nieustannymi konfliktami różnych stronnictw magnackich. owe gorące spory silą rzeczy przenikały do episkopatu, stąd brak jedności polskiego kościoła w ostatnich latach pierwszej Rzeczypospolitej i, co za tym idzie, brak wspólnej strategii w kwestii ratowania niepodległości Ojczyzny... wielu biskupów nie zawahało się złożyć podpisów pod aktem pierwszego rozbioru na sejmie w 1773 roku. Jednym z najbardziej sprzedajnych zdrajców okazał się prymas Gabriel Podoski. Żałosnym serwilizmem wobec pruskiego zaborcy wyróżniał się biskup Ignacy Krasicki, skądinąd niezły poeta...Konstytucja 3 Maja uaktywniła opozycję, która doprowadziła do zawiązania konfederacji targowickiej.Od samego początku aktywnie działał w niej biskup wileński Ignacy Massalski i biskup inflancki Józef Kossakowski, powieszeni potem za zdradę podczas insurekcji kościuszkowskiej...do obozu zdrady narodowej akces zgłosili też brat króla zdrajcy, prymas Michał Poniatowski i Hugo Kołłątaj... generalnie w chwili upadku pierwszej Rzeczypospolitej Kościół polski nie stanął na wysokości zadania. Ale nie mogło być inaczej, skoro jego episkopat stanowił lustrzane odbicie odpowiedzialnej za upadek państwa magnaterii z całym balastem jej wad i błędów. Tak głęboki upadek moralny nie mógł pozostać bez kary. Szkoda tylko, że za błędy przywódczych elit wysoką cenę zapłacił cały naród." Pomijam tu fakt utraty wiary zgodnie z duchem Oświecenia przez wielu biskupów z Krasickim na czele, co sugeruje autor jubileuszowego [ 1050-lecie Chrztu Polski ] wydania. Analogia do obecnej sytuacji w Polsce widoczna. Wolność łatwo utracić. Nie jest ona na zawsze dana. Nie zawsze Ci, co wrzeszczą Polska, Polska, służą tej wolności. Często służyli obcym albo za pieniądze jak biskupi i magnaci, albo jako pożyteczni idioci. Ważne jest , aby zdefiniować patriotyzm.

  Przytaczana pozycja warta przeczytania. Zderzenie oceny polskiego Kościoła z punktu widzenia tegoż Kościoła z powszechną , wyniesioną choćby ze szkoły, powoduje burze mózgów. Taki Krasicki. Biskup, który utracił wiarę, ale chętnie korzystał z przywilejów majątkowych oraz był usłużny z tego powodu dla pruskiego zaborcy, aby tych przywilejów nie utracić. Jako arcybiskup gnieźnieński, czyli de facto, prymas Polski , przebywał w Berlinie, a nie w Gnieźnie. Tytuł Prymasa Polski dla Prusaków był solą w oku. Z kanonu lektur szkolnych nawet pisowska reforma go jednak nie wyrzuci. I tak to zostanie. 

  W świetle najnowszych badań autor przychyla się do uznania, że Mieszko I był Normanem i że przyjął chrzest bardziej  z potrzeby ducha niż z powodów politycznych.Tak czy tak od Niemca. Nie sposób zanudzać państwa argumentami za.

   Czas pożegnać się z Piastem Kołodziejem, Rzepichą etc. Ale jak nazwać pierwszą polską dynastię? 

 

Podziel się
oceń
114
55


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  1 175 085