Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 378 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1175088

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości

Kategorie

Budujmy wspólne mosty.

sobota, 28 stycznia 2017 11:51
Skocz do komentarzy

 

 

      Idzie luty, podkuj buty. Profesor Staniszkis [ zwolenniczka onegdaj PiS-u i Kaczyńskiego ] orzekła, ze PiS nas ośmiesza. "Ucho Prezesa" czeka boom. Krytyczny od lat wobec PiS-u blog blednie. Za duża konkurencja. Wysiadam. Teraz po PiS-ie jak po burej suce [ wykorzystuje bon mot kolejnego krytyka tej partii, Ludwika Dorna, onegdaj trzeciego bliźniaka ] jeżdżą jego byli sojusznicy. Pole do krytyki zajmują wyborcy i zwolennicy PiS-u zawiedzeni jego rządzeniem.

  Sięgam po " Angorę", gdzie mój kolega z polonistyki Henryk Martenka smoli siarczyste felietony w stałym kąciku " Z życia sfer polskich".Teraz Heniu ma raj. Protest w Sejmie i zajęcie mównicy i spór powstały porównuje do meczu amatorów na wiejskim boisku, którzy tak się zapamiętują w kiwaniu przeciwnika, że nikt nie trafia do bramki, bo piłka częściej ląduje na trybunach albo jeszcze dalej. Kopanina polega, więc wyłącznie na ogrywaniu się nawzajem, mimo że publika czeka na coś więcej. Zakiwała się opozycja, zakiwał się marszałek Kuchciński,  zakiwał minister Błaszczak etc. Tylko poseł Olszewski z posłem Suskim nie kiwali się bezczynnie, lecz w korytarzowym tłoku dali sobie po pyskach. Na linii autowej jak zwykle kiwał się PSL. Sytuacja ta przypomina wojenną historyjke pt. " Pamiętnik partyzanta". " Poniedziałek; goniliśmy Niemców po lesie. Wtorek: Niemcy nas gonili po lesie. Środa: Goniliśmy Niemców po lesie. Czwartek: Niemcy gonili nas po lesie. Piątek: Goniliśmy Niemców po lesie. Sobota: Niemcy gonili nas po lesie. Niedziela: Przyszedł Gajowy i  wszystkich nas przegonił z lasu". Reakcja władzy  na protesty uliczne z tym związane spowodowała, że po Warszawie krąży taki dowcip. Idący po Krakowskim Przedmieściu gość [ zapewniam, że nie ja ] powtarza : " Prezydent idiota, prezydent idiota..." Zatrzymują go policjanci za obrazę prezydenta. Facet odpowiada, że chodzi mu o prezydenta Trumpa. " My dobrze wiemy, który prezydent jest idiotą " - odpowiadają policjanci i upubliczniają wizerunek wichrzyciela na stronach internetowych. Prokuratura umywa ręce. Ona o niczym nie wie.

     Prawnuk Sienkiewicza Bartłomiej , który do historii przejdzie za nazwanie Polski państwem teoretycznym jak na potomka Noblisty przystało kwiecistego  języka użył . Sformułowanie " Ch...j , d...pa i kamieni kupa" zapisze się srebrnymi głoskami w historii i powtarzane nie tylko przez publicystów będzie przez lata.

  Tenże Sienkiewicz w wywiadzie udzielonym [ a jakże ] Gazecie Wyborczej konstatuje: " Nie da się budować państwa w taki sposób, że kiedy my wygrywamy, to my je budujemy po swojemu, a kiedy oni, to oni. Bo to by oznaczało, powiedzmy to wprost, że nie będzie żadnego państwa polskiego". Sienkiewicz wie, że budowanie sprawnej machiny państwowej  jest szalenie trudne, bo : " żmudne poprawianie nudnych procedur regulujących pracę urzędów - to istota działania państwowego. Partia, która by wzięła to na sztandary, liczyłaby może pięć osób w kraju". Dlatego jest , jak jest. PiS zachowuje się jak okupant, który zdobył nie swój kraj i zmienia wszystko. Wszystko się od niego zaczyna. To destrukcja państwa totalna. Jednak to nic nowego. To mamy w genach. Pierwsza Rzeczypospolita była w zasadzie fikcją kompletną. W tym kraju był jeden publiczny most kamienny. Jeden! Ponieważ nikt nie potrafił zbudować czegoś wspólnego. Nie potrafił, bo nie było władzy wykonawczej. Jak to się zakończyło?

  Do historii przechodzi dwóch Sienkiewiczów. Jeden gloryfikował Rzeczypospolitą " ku pokrzepieniu serc" potrzebnym pod zaborami, drugi ku polepszeniu bytu państwowego o teoretycznym państwie zasuwa.Wydaje się, że "Polak jednak przed szkodą i po szkodzie głupi", jak przewidywał dużo wcześniej Kochanowski. Z pozycji ministra MSWiA słabość państwa jest najbardziej widoczna. Ludwik Dorn potwierdza to, stwierdzając, że jako minister tego resortu nie był w stanie zadziałać w sprawie wlokącej się latami absurdalnej decyzji lokalnego urzędu administracji specjalnej bodajże RZGW, która pozbawiona logiki, jedynie z uporu urzędnika wynikała. Krytykując Kaczyńskiego, Dorn stwierdza, że on tego nie rozumie i zamiast tej indolencji państwa przeciwdziałać poprzez żmudną naprawę jego instytucji Kaczyński szuka jakiegoś mitycznego UKŁADU CENTRALNEGO, którego, po prostu, nie ma. Jest szereg układzików typu wspomnianego przez Dorna.

Budujmy wspólne kamienne mosty. Jak dobry, to poprawić, a nie burzyć i budować od nowa. I taniej, i wspólny, czyli nasz , polski. wydaje się, że przymiotnik polski nasi patrioci z PiSu zamieniają na pisowski. Polski = pisowski. To burzy wspólnotę. Wyklucza. Rodzi podziały. A można powiedzieć: "Oni zbudowali autostrady, aby Macierewicz do Rydzyka się nie spóźnił, my damy ludziom po 500+." To jest wspólne. To łączy.

Podziel się
oceń
123
52


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  1 175 088