Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 040 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1165940

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Warszawo, na Twoich ulicach...

sobota, 21 stycznia 2017 13:34
Skocz do komentarzy

 

          Rok 2017 szybko bieży. Zima. Mroziło. Teraz idzie odwilż. Spokojny żywot emeryta wiodę. Poprzedni weekend spędziłem w Warszawie. I to wcale nie z powodu Jurka Owsiaka. Ten weekend należał do niego i jego Orkiestry. Warszawo, po Twoich ulicach mnóstwo wolontariuszy się kręciło. Miły widok. U dominikanów w kościele św. Jacka dzieciaki biegały z serduszkami, starsi do komunii z nimi przystępowali. Miłe widoki. Dzięki Ci, Jurku. Tak trzymać. Jeszcze solidarność w Narodzie nie zginęła. Spacerując po Krakowskim Przedmieściu zarówno w sobotę jak i w niedzielę, Sercu Serc się pokłoniłem, kościół Wizytek mi poetę księdza Twardowskiego przypomniał, skonstatowałem, że Bristol nie świeci pustkami [ Paderewski cieszy się w niebie], przed Domem Polonii portret zmarłego niedawno wicepremiera rządu AWS Komołowskiego  zobaczyłem, pod pałacem niegdyś Kazanowskich, gdzie Zagłoba walczył z małpami zawróciłem. Tym samym dwa razy w sobotę  pod Pałacem Prezydenckim się znalazłem i pokłoniłem... księciu Poniatowskiemu. Rynek z Syrenką i dla mnie niezapomnianą restauracją Fukiera, gdziem przed maturą na szczęście lampkę wina łyknął [ w Krakowie po maturze w Baryłeczce na Sławkowskiej drugą ], lampka tym razem gorącej czekolady [ sporządniał człek na starość ], miejsca opisane w legendach przez Artura Oppmana, katedra św. Jana, kolumna króla , który Kraków stolicy pozbawił, Królewski Zamek etc. 

    Wspomnień czar. Od bieżących spraw uciec się nie da. Protestujący przeciw reformie edukacji szykowanej przez rząd PiS-u w sobotę rodzice wcisnęli mi ulotkę. Zamieniłem z nimi parę słów. Rozsądni ludzie, deklarujący apolityczność. Do reformy odnoszą się merytorycznie. Tempo i bylejakość programów nauczania ich poraża.Wyraziłem wątpliwość co do skuteczności ich protestu i brak zaufania do mojego imiennika [ prezydenta ].

     Mnie sentymentalnie powinno być bliżej do ośmioklasowej szkoły podstawowej, ale rozum każe protestować przeciw reformie rządu PiS. Reformie zupełnie nieprzygotowanej z podtekstem politycznym, nie merytorycznym.

     Szalenie lubiłem uczyć w klasach VII i VIII. W gimnazjum nie było mi dane.

  Oddam głos rodzicom zorganizowanym w wielu stowarzyszeniach i mediach społecznościowych. Z owej ulotki te mądrości popłyną.

1.Zgodnie z zamierzeniami autorów reformy dziecko z podmiotu ma stać się uległym przedmiotem - częścią społecznego systemu wychowawczego. Prof. Andrzej Waśko pisze, że Polacy o wykształceniu podstawowym i zawodowym są silniejszym elementem społecznym niż magistrzy. 

2. Czy likwidacja gimnazjów zakończy bunt dwunastolatków przeciwko rodzicom? Zlikwiduje burzę hormonów, potrzebę wyróżnienia się? Po powrocie do podstawówki u starszych dzieci wstyd przed grupą zablokuje swobodne zaangażowanie się w nowe role społeczne. Ustawa odsunie wiek podjęcia odpowiedzialności z 12 do 14 roku życia. Dotąd specjalne kształcenie nauczycieli gimnazjalnych pozwalało objąć ten wiek specjalną kontrolą. To będzie zaprzepaszczone.

3.Wiele szkół wiejskich zostanie zlikwidowanych z powodu zapaści gmin wynikłej z wielkich obciążeń. Mało liczne rejony wiejskie będą nauczały uczniów tylko do 4 klasy. W innych upowszechni się nauka na zmiany.

4.Gimnazja powołano w 1999 r.. Dla zlikwidowania problemów edukacyjnych gruntownie znowelizowano ustawę oświatową w 2009 r. Modernizacja wymaga nowelizacji ustaw. Funkcjonowanie systemu edukacji można w pełni ocenić po minimum 10 latach trwania. Stan wiedzy uczniów jest porównywalny w międzynarodowym rankingu PISA. Polskie szkoły plasują się w czołówce Europy. MEN z testów nie rezygnuje.

5. Po reformie uczeń ma wypełniać polecenia, a nie myśleć krytycznie. Zredukowano zajęcia z logiki, języków obcych, matematyki, fizyki. Program zakłada więcej nauki pamięciowej i szkolnej dyscypliny. Mniej premiowana kreatywność i praca zespołowa. Mniej wf-u. Zajęcia na korytarzach. Późniejszy start życiowy i brak intelektualnej elastyczności zmniejszy konkurencyjność na rynku pracy.

6.Reforma spowoduje przetasowania i przepełnianie szkół. Reforma najbardziej uderzy w wieś. Kolosalne koszty, niedokładnie wyliczone rozłożą wiele wiejskich samorządów.

7.Tempo wprowadzania reformy bez konsultacji merytorycznych powoduje totalny chaos. Podstawy programowe są niespójne. Programy przedmiotów ścisłych niezależne od siebie. Nie wspierają się. Gminy dopiero liczą koszty, jakie poniosą.

8.Z oświadczeń medialnych wynika, że przeciwko reformie są: ZNP, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, , nawet Elbanowscy, związany z PiS autor poprzedniej reformy Mirosław Handke oraz Rządowe Centrum Legislacji. Przeciwni reformie są tegoroczni laureaci nagrody Nauczyciela Roku.

Żaden z autorów badań, które przywołuje MEN , nie postuluje likwidacji gimnazjów. Setki naukowców podpisało się pod protestem

 Myślę, że warto zastanowić się nad tymi spontanicznie przygotowanymi uwagami rodziców.

 Ja znajduję wiele innych powodów, aby przeciw reformie protestować.

Profesor Andrzej Waśko jawi się tu jako polityk, który chce ukształtować typ pisowskiego człowieka. Posłusznego, społecznie wyhodowanego, pozbawionego krytycznego myślenia, z opóźnionym uspołecznieniem [ z 12 do 14 lat], inwalidę społecznego uzależnionego od państwa, najlepiej zatrzymującego kształcenie na poziomie średnim. Magistrzy i wyżej za dużo myślą. I jest w tym bezczelnie szczery. Dobrze, że mamy takich rodziców, którzy doceniają kształcenie, wiedzę. O pisowskim  bezczeszczeniu historii najnowszej nie wspomnę, bo nie wspomnieli rodzice, deklarując apolityczność. Oni walczą o polską szkołę. Chwała takim rodzicom.

 

  PS Ja po Warszawie dryndziłem, a Rafał Trzaskowski Myślenice nawiedził.

Mądry to człek. Wysłuchać go też zdążyłem. Oby Polska miała więcej takich polityków. To europejski wymiar.

Podziel się
oceń
90
78

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 23 października 2017

Licznik odwiedzin:  1 165 940