Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 376 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1175087

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości

Kategorie

2017.

sobota, 31 grudnia 2016 22:26
Skocz do komentarzy

           

    Rok 2016 dobiega końca. Podsumowań czas. Co przyniósł prywatnie, rodzinnie, w najbliższym otoczeniu, w Ojczyźnie naszej? Kto umarł, kto żyw jeszcze na tym łez padole? Prywatnie, rodzinnie każdy z nas dokonuje bilansu. Zmiany w najbliższym otoczeniu i Ojczyźnie komentowane są szeroko i głęboko w mediach , internecie i mniej przy rodzinnych imprezach. Mniej, bo Polska podzielona, rodziny podzielone. Ludzie skaczą sobie do oczu nawet w czasie Świąt.

     Dla jednych dobra zmiana, dla innych demolka Rzeczpospolitej. Każdy zażarcie broni swoich racji. Media narodowe, Ojciec Dyrektor i prawicowe szczujnie odżyły, to i chwalą dobrą zmianę pod niebiosa. Dobrą zmianę chwalą też: Przewodniczący Solidarności pan Piotr Duda i wielu hierarchów KK. To przedwyborczy sprzymierzeńcy. Głosom rozsądku zarówno w Solidarności jak i KK knebluje się usta. Ostatnio księdzu profesorowi Alfredowi Wierzbickiemu biskup lubelski udzielił nagany. Powiedział prawdę o zaangażowaniu jednostronnym Kościoła i biskupi zareagowali. Jedynie biskup Pieronek, jak zwykle niezależny, nazywa rzeczy po imieniu i dobrą zmianę ostro krytykuje. Głosów rozsądku w Kościele jest wiele. Sojusz tronu i ołtarza w perspektywie Kościołowi zaszkodzi. SLD było bardzo spolegliwe wobec biskupów ze względu na przeszłość, PO się podlizywało, tracąc lewicowy elektorat, próba jego odzyskania popnęła biskupów w ramiona PiS, dokładnie rządy premier Kopacz. Próbujący iść środkiem polskiej drogi , umiarkowany katolik Komorowski, został zastąpiony przez biskupów, Andrzejem Dudą. Wsparli gremialnie PiS, licząc na Dudę i Szydło, a tu mają Kaczyńskiego i Macierewicza. Biskupi chcieli zastąpić Prezesa, ale to się nie udało. To jego Andrzejek i Beatka słuchają. Uciekając przed nieuchronną laicyzacją, biskupi chcieli schować się za plecy państwa. Z SLD się im udało, z PO i Komorowskim też, z Kaczyńskim może być gorzej. Ten nie uznaje autorytetów. Na razie sojusz przynosi doraźne korzyści, ale perspektywy są nieradosne. Za wybryki Kaczyńskiego i Macierewicza odpowiedzialnością obarczać się będzie także biskupów, za podział Polaków też. Elektorat Komorowskiego , około 7 mln katolików nie zapomni biskupom , agitacji za Dudą. Podział w łonie Kościoła nastąpił. Polsce nie grozi ekstremizm lewicowy, lecz prawicowy, jak słusznie zauważył Tischner. Kościół też musi sobie poradzić z narastającym ruchem narodowym i kenofobią. Idące środkiem polskiej drogi PO z Komorowskim zostało dobite przez hierarchów, do których się tak garnęło,  z przyczyn światopoglądowych elektorat lewicowy straciło. Próbując przeciwdziałać populizmowi PiSu, PO zaczęło odchodzić od liberalizmu. Narodziła się .Nowoczesna, która przejęła liberalny elektorat PO. Populistyczny PiS odebrał głosy także lewicy. To dzięki lewicy ma samodzielną większość w Sejmie. PiS jednak mimo populistycznych ustaw nie otrzymał bonusa wyborczego wzorem poprzednich zwyciężców SLD czy PO. W sondażach jest poniżej wyniku wyborczego. Z elektoratem PiSu też się coś dzieje.

 Kościół w perspektywie straci na sojuszu tronu i ołtarza, straci także Solidarność. Już traci Wielu ideowych członków związku z niego wystąpiło, a teraz w związku z reformą oświaty występuje. Przewodniczący Duda idzie w zaparte i broni PiSu, nadrabiając arogancją. Związek musi wrócić do swej podstawowej roli, a wtedy konflikt z rządem jest nieuchronny.

   Profesor Rzepliński odszedł z TK. Po rocznej walce PiS przejął TK. Pyrrusowe zwycięstwo okupione tyłu ranami, że skutki leczone będą przez dziesięciolecia. Polska szalenie na tym straci.

     Zupełnie niespodziewana okupacja Sejmu przez posłów opozycji przez Święta dopełnia roku. Przyjęty prawdopodobnie nielegalnie budżet państwa także. Wszystko to ma PiS na własne życzenie przez głupotę marszałka Kuchcińskiego i upór Prezesa. I niech mi tu nikt na opozycję nie zwala. Opozycja głupią by była, gdyby nie wykorzystała okazji.

    Nowy 2017 rok zaczyna się potrzebą kompromisu.

 

          Wszystkim stałym Czytelnikom mego bloga w nowym 2017 roku życzę, aby spokojnie bez nadmiernej zaciętości  i zacietrzewienia podchodzili do spraw publicznych, aby one nie dzieliły naszych rodzin, nie kończyły naszych przyjaźni, nie potęgowały plemiennych konfliktów, abyśmy zostając przy swoich racjach nie patrzyli na mających odmienne zdanie wilkiem.

 No i żeby przybywało i w stodole, i oborze, zaś w każdym kątku po dzieciątku.

 

 

 

 

 

        

 

                      

Podziel się
oceń
102
44

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  1 175 087