Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 329 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1196796

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Agonia demokracji?

środa, 17 stycznia 2018 9:43

 

    Drodzy Czytelnicy,

informuję, że z dniem 31 marca 2018 roku blog przestaje istnieć.  Po 31 marca 2018 roku wszystkie materiały zostaną automatycznie usunięte.

 Zachęcam do kopiowania treści w miarę zainteresowania.

 Nie jest to moja decyzja wynikająca z braku chęci prowadzenia dalej bloga lub innych powodów, lecz faktu, że platforma bloog.pl zostaje zamknięta, a to z jej gościnności korzystałem, tworząc ten blog.

  Przyczyn zamknięcia platformy bloog.pl nie podano.

Każdy z nas może sobie owe przyczyny dopisać wedle swego rozeznania.

  W komunie powtarzaliśmy: " Przeżyliśmy potop szwedzki, przeżyjemy potop radziecki". Dziś wypada powtarzać: " Przeżyliśmy potop szwedzki i radziecki, przeżyjemy i PiS - owski". Jak długo ten ostatni będzie trwać zależy od nas, naszych sąsiadów, kolegów w pracy etc.

  Krótką historię ataków na mego bloga, powodów powstania i celów , jakie mu przyświecały, podam w następnym wpisie. Prawdopodobnie udam się na emigrację. Oczywiście, przenosząc blog na ogólnoświatową platformę, samemu pozostając pod PiS- owską autokracją, bo państwa prawa już nie mamy. Na razie.

Szczegóły też w odpowiednim czasie. 

Czyżby nadchodziły czasy "Wolnej Europy" i "Paryskiej Kultury"?

 


Podziel się
oceń
25
4

komentarze (6) | dodaj komentarz

Apel Franciszka via Prymas Polak.

poniedziałek, 08 stycznia 2018 10:22

 

   Tydzień roku 2018. za nami. Skończył się także okres bożonarodzeniowy w Kościele Katolickim. Rozpoczął w Kościele Prawosławnym. Święto Trzech Króli też za nami. Byle do Matki Boskiej Gromnicznej. Karnawał.

A tu śniegu nie ma. Kolędników w tym roku też. Czyżby tradycja zanikała?

Piękny okres i cudowne obyczaje.

  Owoce dwuletniego psucia państwa przez Prezydenta Dudę i rządzący PiS od początku roku 2018. przypominają o sobie. Premier Morawiecki rozpaczliwie szuka wsparcia na Węgrzech. Orban zainteresowany jest tym, aby Polska była na tapecie jak najdłużej, bo będzie mógł ją kokietować, jako chłopca do bicia wskazywać i ugrywać swoje u Putina i w Unii. Wstaliśmy z kolan. Premier 10 - cio milionowych Węgier jawnie rozpycha się jako lider Europy Środkowej. A była nim Polska. Jutro Morawiecki jedzie do Junckera.  Juncker przyjmie go z Timmermansem. Wszystko spóźnione, bo sprawa przekazana przez Komisję Europejską do Rady Europy. Pisowski wyborca z uporem maniaka, powtarza, że nareszcie uzyskaliśmy podmiotowość, że patrioci nami rządzą. Patrioci, którzy niszczą państwo i szkodzą szalenie Polsce. Już zaszkodzili. Polska uważana jest obecnie za największego egoistę w Unii. Przynajmniej w tym przoduje. Przejęła pałeczkę od Węgier. A tu negocjacje budżetowe się rozpoczynają. WREDNĄ TWARZ POLSKA POKAZAŁA.

Wyborco PiS-u, Tobie to zawdzięczamy.

Kiedy pisowski wyborca się opamięta?

Morawiecki nie ma żadnych szans na odzyskanie twarzy Polski. Zamiast polityki PiS zmienił polityka, czyli Premiera. W Europie o tym wiedzą. Bez "Targowicy".  Bez zmiany polityki Polska będzie dalej izolowana. Kaczyński cieszy się, że sankcji ekonomicznych nie będzie. I to go przekreśla zupełnie, udowadnia, że państwa Unii maja rację. Egoizm, warcholstwo, chuligaństwo polityczne Kaczyńskiego odbierane zostaje coraz bardziej jako twarz Polski mimo wysiłków opozycji i Donalda Tuska. Pisowski wyborca łapie propagandę o ulicy i zagranicy, o Targowicy i ulega straszeniu uchodźcami, których u nas nie ma i długo nie będzie,bo nie chcą być. Przybywa za to ataków na ludzi o innej karnacji mieszkające od lat w Polsce. To żniwo nieodpowiedzialnej polityki anty uchodźczej PiS-u.  Zbieramy żniwo straszenia uchodźcami przez Kaczyńskiego, Błaszczaka [ curiosum MSW ] i innych lokajów Kaczyńskiego w terenie.

Wstyd za takich Polaków, którzy patriotami się mienią.

  Zaczyna się budzić Kościół. Dochodzą do głosu hierarchowie ewangeliczni, choć jeszcze Jędraszewskich i Głódziów rozpaczliwe próby bronienia PiS-u też słychać.

 Za Nesweeckiem przypomnę słowa Prymasa Polaka, które wygłosił w katedrze gnieźnieńskiej jako posłanie noworoczne. Weźmy je sobie do serca i ratujmy twarz Polski. Pisowski wyborco, katoliku, nie przynoś już wstydu Polsce. :

"- Pokój, który aniołowie głoszą pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku – cytował orędzie papieskie abp Polak podkreślając, że w tym roku wśród tych ludzi papież Franciszek wskazuje szczególnie na migrantów i uchodźców, którzy, by żyć w pokoju, gotowi są ryzykować życie.

- To prawda – cytował dalej Prymas – że przyjęcie drugiego wymaga konkretnego zaangażowania, czujnej i wyrozumiałej uwagi, że trzeba postępować zgodnie z cnotą roztropności, że właśnie na rządzących spoczywa konkretna odpowiedzialność wobec własnych społeczeństw. Czy jednak – pytał dalej – oprócz tej jasnej świadomości, która wzywa do rozsądku i roztropności, nie trzeba nam dziś usłyszeć z papieskiego przypomnienia, że w tym wszystkim rozpowszechniła się retoryka, która wyolbrzymia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów, lekceważąc w ten sposób godność ludzką, którą należy uznać we wszystkich, bo są synami i córkami Boga.

- Ci, którzy podsycają strach przed migrantami być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc, dyskryminację rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju dla tych wszystkich, którym leży na sercu ochrona każdego człowieka – cytował w odpowiedzi znaczące słowa papieskiego orędzia metropolita gnieźnieński.

Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że „jeśli wielu ludzi podziela marzenia o świecie, w którym panuje pokój, jeśli docenimy wkład migrantów i uchodźców, ludzkość może coraz bardziej stawać się rodziną wszystkich, a nasza ziemia prawdziwie wspólnym domem”.

- Wśród tych, którzy uwierzyli w to marzenie byli także i nasi przodkowie, którzy sto lat temu, także tutaj, w Wielkopolsce i na Kujawach, uwierzyli w marzenie o wolnej i niepodległej Polsce – mówił abp Polak. " 


Podziel się
oceń
84
10

komentarze (29) | dodaj komentarz

Przebudzenia z Nowym Rokiem 2018.

niedziela, 31 grudnia 2017 14:13

 

          Ostatni dzień 2017. roku. Czas podsumowań. Czas refleksji. Co się udało? Co jeszcze nie? Co ten rok przyniósł każdemu z nas? W wymiarze prywatnym i publicznym. Żegnamy stary rok, witamy Nowy 2018. Hucznie witamy.  Fajerwerki gotowe, bale - też.

    Spróbujmy podsumować, jaki jest stan zawłaszczania państwa przez rządzących obecnie Rzeczpospolitą. Jak ograniczono demokrację? Na ile staliśmy się już , bądź stajemy się  państwem policyjnym?

Czy grozi nam autorytaryzm?

             Proces zawłaszczania państwa.

 

   TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY

Po roku od wygranych wyborów parlamentarnych opanowany przez członków wybranych przez PiS. Prezesem została niezgodnie z przepisami mgr Julia Przyłębska, która wraz ze swoim zastępcą jest oskarżana o powiązania ze służbami wywiadowczymi. Organ obecnie sparaliżowany, w systemie władzy PiS w zasadzie zbędny, ale musiał być opanowany w pierwszej kolejności, aby nie blokował dalszego łamania Konstytucji i zawłaszczania państwa.

 

    PREZYDENT

 Potrafi podpisywać niekonstytucyjne ustawy, jeśli zależy na tym partii. W 2015 roku odmówił zaprzysiężenia 3 sędziów TK wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Później w środku nocy zaprzysiągł na ich miejsce sędziów - dublerów. W grudniu 2016 roku powołał mgr Przyłębską na p.o. prezesa TK mimo urzędowego wiceprezesa. Niespodziewanie wobec ustaw o KRS i SN zastosował weto, by wzmocnić swoją pozycję. Jego własne wersje ustaw poprawione przez PiS są równie niekonstytucyjne, jak te zawetowane. A te podpisał. w grudniu 2017 roku.

 SEJM

 Dominuje większość parlamentarna, ale tempo prac nad ustawami jest niespotykane na tle poprzednich kadencji i w ogóle w Europie. Opozycji ograniczono głos w dyskusji, pozbawiono ją wpływu na najważniejsze komisje, w tym ds. służby specjalnych. Sejm w ciągu roku aż 8 razy nowelizował ustawę o TK, aby przejąć to ciało. Złamał też Konstytucję, uchylając ustawy poprzedniego Sejmu.

 SENAT

Opanowany przez większość rządzącą stał się izbą bezrefleksyjną - ta kadencja jest rekordowa pod względem ilości ustaw przegłosowanych bez poprawek, a czasem nawet bez żadnej dyskusji. Zaowocowało to nawet przypadkiem uchwalenia omyłkowo innego tekstu niż przysłał Sejm.

 RZĄD 

Na czele rządu stanęła Beata Szydło, ale karty rozdaje poseł Kaczyński, który decydował o obsadzie ministerstw. Premier złamała Konstytucję , odmawiając druku wyroków TK. Rząd prowadzi politykę zagraniczną nastawioną na zerwanie związków z Europą, wewnątrz uprawia politykę centralizacji władzy i dzielenia społeczeństwa. Wysokie poparcie daje natomiast zwiększenie transferów socjalnych.

 SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA

 Jak zwykle padły łupem zwycięskiej partii. Jednak tym razem zasięg i tempo wymiany kadr były rekordowe. Liczba spółek podległych politykom dodatkowo rośnie dzięki polityce " repolonizacji" . Obniżono standardy, wymagania, aby upchać setki Misiewiczów bez żadnego przygotowania merytorycznego. Nepotyzm poraża. Pazerność pisowskich Misiewiczów też. Zmusza się państwowe firmy do finansowania różnych partyjnych w zasadzie projektów lub spłacania długów wdzięczności za wybory...Ojciec Dyrektor Rydzyk przeżywa El Dorado.

 WOJSKO POLSKIE

 Minister Macierewicz w ciągu pierwszych dwóch lat pozbył się większości doświadczonych generałów i oficerów oraz anulował kilka ważnych , prawie sfinalizowanych przetargów. W zamian jest niewiele oprócz ukochanego projektu ministra, wojsk obrony terytorialnej, które mają zwalczać wroga zewnętrznego i co ważniejsze - wewnętrznego. Obniżył bezpieczeństwo kraju, jest niewiarygodny w NATO, wojuje z Prezydentem.

 MEDIA NARODOWE

 Rząd nie mógł na dobre zacząć demolki państwa prawa dopóki nie miał po swojej stronie mediów publicznych. Dlatego padły one szybko łupem PiS. Odebrano konstytucyjnie wybranej KRRiT bezpośredni nadzór nad nimi i przekazano go nowo utworzonej i obsadzonej swoimi ludźmi Radzie Mediów Narodowych. Szefem TVP został polityk z krwi i kości - Jacek Kurski i w całej Polsce popłynęła szerokim strumieniem propaganda. Prym wiodą słynne "paski TVP info".

SłUŻBA CYWILNA

Jedna z pierwszych ofiar nowego reżimu. Ponieważ PiS uznał, że ustawianie konkursów jest zbyt czasochłonne, to je zniósł. Teraz może obsadzać stanowiska w SC dowolnie, zwłaszcza, że zlikwidowano wymóg 5 lat braku przynależności do partii. Każdy członek PiS może dowolnie szybko zostać mianowany urzędnikiem.

 Polska Fundacja Narodowa

PFN to niby niezależna instytucja, finansowana ze środków pochodzących z państwowych spółek. W teorii miała zająć się promocją polskiej marki w świecie. W praktyce realizuje cele propagandowe partii, a kierują nią ludzie powiązani z Panią Premier i PiS.

SAMORZĄDY

 Ostatni obszar władz publicznych, w którym PiS ma jeszcze mało do powiedzenia. Ale to się za rok może zmienić. Partia dokonała poważnych zmian w ordynacji wyborczej w pośpiechu pod wybory 2018. Rusza propaganda antysamorządowa podobna do tej przeciwko sędziom. Samorząd ma się stać rezerwuarem kolejnych synekur dla pazernych działaczy Zjednoczonej Prawicy. Prawdziwa władza ma być skupiona w Warszawie. Widać to choćby przy nadawaniu nazw ulic i placów przez wojewodów, wyręczających samorządy.

MINISTER PROKURATOR

 Zbigniew Ziobro nie tylko połączył w swym ręku stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, ale również zagwarantował sobie bezpośredni wpływ na obsadę stanowisk prezesów sądów. Dzięki temu rozpoczął szeroko zakrojona akcję dymisji [ wysyłanych faksami ] i awansów.  Usuwa się bez powodów dobrych prezesów, wymieniając na bylejakich, lojalnych. Akcja trwa.

 SĄDY POWSZECHNE

 Awanse sędziowskie już są uzależnione od ministra Ziobry, po upolitycznieniu KRS cały wymiar sprawiedliwości stanie się częścią systemu partyjnego PiS. Wówczas nie będzie już kompromitujących wpadek w śledztwach: od teraz prokurator i sędzia będą otrzymywać te same instrukcje z ministerstwa. Przypomina to system jednolitej władzy stosowany w doktrynie politycznej PRL.

SĄD NAJWYŻSZY

Też już jest w rękach PiS i Prezydenta. Dodatkowo powstała nowa izba do zatwierdzania wyborów i dyscyplinowania sędziów i do rozpatrywania skarg nadzwyczajnych. Wszystkie zostaną obsadzone według nowych zasad, czyli zgodnie z kluczem lojalności wobec PiS.

KRAJOWA RADA SĄDOWNICTWA

 To centralny organ chroniący niezawisłość sędziów. Została upolityczniona, czyli zostanie obsadzona w większości przez osoby lojalne wobec PiS. Dodatkowym novum jest możliwość wchodzenia do Rady nie tylko sędziów, ale też prokuratorów i komorników, czyli ludzi zależnych od prokuratora generalnego - ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w dodatku posła na Sejm.

 

  W telegraficznym skrócie przedstawiłem fakty obrazujące zepsucie demokracji w Polsce. Potrzeba było 2 lat. W tym stanie do UNII by nas nie przyjęto.

  Korzystałem z Biuletynu KOD DEKODER nr 12 [22] z grudnia 2012.

Polecam ten Biuletyn wszystkim , komu los naszego kraju jest bliski.

   Podsumowanie zrobione. Kolej na życzenia:

 

 WSZYSTKIM CZYTELNIKOM DOSTATKU, RADOŚCI, ZDROWIA, POMYŚLNOŚCI W NOWYM 2018 ROKU, A W ŻYCIU PUBLICZNYM ODWAGI DO BRONIENIA PRAW, KTÓRE EWIDENTNIE SIĘ NAM ZABIERA. WSZYSTKIM. OSTROŚCI SPOJRZENIA, KTÓRA BY NAM TO DOSTRZEC POMOGŁA.


Podziel się
oceń
110
9

komentarze (12) | dodaj komentarz

Umiejętność dzielenia się [ nie tylko opłatkiem ].

niedziela, 24 grudnia 2017 12:51

    

     Pierwsze dwa dni zimy za nami. W środę Komisja Europejska wdrożyła artykuł 7. traktatu unijnego [ notabene podpisany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ]. Pierwszy raz w historii i czarną owcą okazała się Polska PiS. Tym samym rozpoczęto procedurę karania Polski za łamanie zasad praworządności. Artykuł ów przygotowano po casusie rządów Haidera w Austrii, gdzie Unia była bezsilna. Haider kpił z indolencji machiny unijnej i robił swoje. Podobnie obecnie PiS i Prezydent, uważając, że nawet art. 7. będzie nieskuteczny i Polska nie będzie objęta sankcjami ekonomicznymi. Wystarczy kupić kilka państw. Zamiast walczyć o rzeczy ważne dla Polaków i Polski, rządzący niweczą siły, aby pozyskać kilka państw, celem ochrony przed karami z sankcjami ekonomicznymi włącznie. Zawiesili los Polski na " mocarstwowych" Węgrach. Wydaje się jednak, że nawet Orbana być pewni nie mogą. Już raz zdradził. Czesi i Słowacy nie chcą dopuścić do głosowania, bo musieliby głosować przeciw Polsce, a nie wypada , bo ta jest sąsiadem. Robią wszystko, aby Polska się z Unią dogadała. Prestiż Polski poleciał na łeb i szyję. Czesi, Słowacy, Rumuni, Litwini wolą dogadywać się bezpośrednio z Brukselą. Teraz mogą więcej zyskać. Z Polską się już nikt nie liczy. Orban kluczy. Jest obecny cały czas w Brukseli. Kaczyński przestawia pionki na polskiej szachownicy na Nowogrodzkiej. Buduje władzę w kraju kosztem państwa i Narodu. Jemu tylko o władzę w kraju chodzi i niszczy Polskę, aby ją pozyskać. Jakiekolwiek sankcje po tym wydają się być nieistotne. PiS nałożył już najgorsze sankcje z możliwych. Zaprzepaścił cały dorobek Polski i skompromitował nas w Europie i na świecie. W parę godzin po decyzji Komisji Europejskiej Prezydent Duda oświadczył, że podpisze ustawy ostatecznie rujnujące praworządność w Polsce. PiS i Prezydent idą na otwartą wojnę z Europą i demokratycznym światem. Co nam zrobicie?  Jedyna rzecz, której się boją, to sankcje finansowe. A do tych dojdzie, nie bezpośrednio, ale dojdzie. Orban może sobie swoje weto schować. Polacy z jednej strony chcą być w Unii [ 83%], z drugiej 40% popiera PiS.

   Ciekawe mogą się okazać kierunki wyjścia z tej niekonsekwencji. Żadne dyskusje o łamaniu prawa w Polsce na razie nie zmieniają preferencji. Czyżby przejechanie po kieszeni każdego z nas dopiero przekonało? Wartości widać, mamy w ..., a zobowiązania podpisywaliśmy. Polska chuliganem Unii, który chce terroryzować całą klatkę schodową, na zasadzie, co mi zrobicie. Mam nadzieję, że to tylko rządzący są tacy i nawet wyborcy PiS-u takiego chamstwa nie popierają. Walczyć o interesy polskie z głową i honorowo, a nie po chuligańsku bronić hańby, którą się stworzyło.

          Prawda nas wyzwoli. Świąt nie należy też obłudnie wykorzystywać do pozornego pojednania. To ma krótkie nogi. Pojednanie musi nastąpić na gruncie prawdy. Przyznam, że zdziwiło mnie nawoływanie o szacunek do instytucji państwowych i osób je reprezentujących z ust arcybiskupa Gądeckiego. Nie tak dawno cieszył się, że jeszcze nigdy państwo nie było tak blisko z Kościołem. Czyżby przez to część tego szacunku utracić mógł  Kościół? Ważne, że to już dostrzegają jego przedstawiciele. Szkoda, że nie bronią praworządności zgodnie z nauką społeczną Kościoła, tak dobitnie wyłożoną przez JP II. Boją się władzy? Skoro tak blisko, to może nieoficjalnie temperować.

       Nie można sobie życzeń złożyć , bez przypomnienia tego, co się dzieje. Nie bądźmy obłudni. Wcale nie musimy się opluwać, obrażać. Przypomnijmy różnice, które nas dzielą. Bez tego nasze życzenia nie mają sensu.

  Wszystkim Czytelnikom bloga: Pogodnych, Radosnych i Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia życzę.

 Do życzeń tradycyjnie dołączam wiersz. 

Tym razem Andrzeja Bursy:

                Święty Józef

Ze wszystkich świętych katolickich

najbardziej lubię świętego Józefa

bo to nie był żaden masochista

ani inny zboczeniec

tylko fachowiec

zawsze z tą siekierą

bez siekiery chyba czuł się

jakby miał ramię kalekie

i chociaż ciężko mu było

wychowywał Dzieciaka

o którym wiedział

że nie był jego synem

tylko Boga

albo kogo innego

a jak uciekali przed policją 

nocą

w sztafażu nieludzkiej architektury Ramzesów

[ stąd chyba policjantów nazywają faraonami]

niósł Dziecko

i najcięższy koszyk.

 

 W kontekście ostatnich wydarzeń:

DZIŚ CHOINKĘ PIĘKNIE USTRÓJ

I JAK ŚWIĘTA ZANUĆ ŁUCJA:

" NIECH NAM SIĘ NIE ZMIENIA USTRÓJ

I NIECH PRZETRWA KONSTYTUCJA"


Podziel się
oceń
108
10

komentarze (28) | dodaj komentarz

Dwa porządki prawne.

poniedziałek, 18 grudnia 2017 23:02

       

 

        Połowa grudnia minęła. W piątek początek zimy. Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Wigilia wypada w niedzielę. Łamanie opłatkiem tu i ówdzie. W sejmie też. Różnie z tym bywa, ale nie psujmy atmosfery.

  Dość jej już napsuto. Dziwnie przed świętami owymi partia rządząca i Prezydent szykują Narodowi igrzyska. Powtórka z poprzedniego roku nastąpiła. Sejm i Senat przepchał w sposób karygodny ustawy o SN i KRS-ie.

 Czekają na podpis Prezydenta. Procedowanie niegodne parlamentu i senatu.

 Ludzie protestują. Na ulicach polskich miast i miasteczek gromadzą się tłumy protestujących. Unia grozi wdrożeniem artykułu 7 . Ma to nastąpić w środę. Zapewne do środy Prezydent nie podpisze, aby dalej Unię zwodzić. Kaczyński zmienia Szydło na Morawieckiego. Liczy, że ten oczaruje Unię, tak, jak jego oczarował. Opozycja broni państwa prawa zarówno w Sejmie jak i w Senacie.  Opozycja jak i protestujący na ulicach na razie nie docierają z racjami do większości społeczeństwa. Takie są fakty. O przyczynach nie będę się rozwodził.

    PiS dalej straszy uchodźcami i nastawia ludzi na Unię, która podpuszczona rzekomo przez Targowicę, krzywdzi Polskę.

  Kościół milczy. Nie broni praworządności. Jedynie Przewodniczący KEP arcybiskup Gądecki wzywa do świątecznego szacunku wzajem do siebie i szacunku do urzędów obsadzonych przez ludzi z wyborów. W lipcu wyraźnie poparł prezydenckie veta. Dlaczego teraz milczy?

 Konstytucja łamana jest nadal. Zmienia się system państwa z demokratycznego na policyjny. Episkopat milczy.

  Obowiązkiem każdego obywatela polskiego jest wierność RP oraz troska o dobro wspólne. PiS przegłosuje wszystko, Prezydent podpisze, ale wolni obywatele nie pozostawią tego bez protestów.

  Oddam głos Jarosławowi Kurskiemu: " Mateusz Morawiecki został premierem za Beatę Szydło. Nic takiego się nie stało. Jedno tępe i zużyte narzędzie w rękach autokraty zamieniono na drugie tępe narzędzie - nieco mniej zużyte. Tyle samo zmieniłoby się , gdyby premierem zostali Pawłowicz, Suski, Mazurek, Jurgiel czy Kuchciński. Też oddani ludzie partii, ufni w " mądrość prezesa". Media w ekstazie. Paplają suwerenowi o krzywdzie i upokorzeniu pani premier, wojnie frakcyjnej i zakonie PC, nowej twarzy rządu i tym, że teraz broszki zostaną zastąpione przez jedwabne krawaty. W kakafonii gubi się to, co najważniejsze. Sejm, zmieniony w fasadę parlamentaryzmu, w którym kanalie i zdradzieckie mordy mogą co najwyżej milczeć, właśnie przepchnął ustawy znoszące sędziowską niezawisłość, a Sąd Najwyższy poddają kontroli rządu. To ustawy sprzeczne z konstytucją. Jest niemal pewne, że prezydent Andrzej Duda, oddany człowiek partii, je podpisze, a tym samym przyklepie dewastację wymiaru sprawiedliwości. Niebawem inni oddani ludzie partii w nowej Państwowej Komisji Wyborczej ustalać będą wyniki wyborów. Jeszcze chwila, a w Polsce nie będzie już żadnej instytucji broniącej praw człowieka. Obywatel zostanie sam, jeśli policja, kierowana przez oddanych ludzi partii, wygarbuje mu skórę, przymknie go lub wlepi mu grzywnę. Jeszcze tylko wziąć za mordę organizacje pozarządowe i prywatne media, a w Warszawie zapanuje porządek. W antykomunistycznym podziemiu nazywaliśmy siebie opozycją demokratyczną, bo sam fakt sprzeciwu wobec obozu władzy oznaczał, że stało się po stronie demokracji. Czas wrócić do tej nazwy. Ktokolwiek popiera władzę oddanych ludzi partii - obojętnie : z fanatyzmu, tchórzostwa lub oportunizmu - nie może już się nazywać demokratą. A głos Polski demokratycznej znów, jak latem, słychać będzie pod Senatem i sądami w całej Polsce".

 Niemiecka konstytucja - art. 20. ust.4 - stanowi wprost: " Wszyscy obywatele Niemiec mają prawo stawiania oporu przeciwko każdemu, kto podejmuje próbę obalenia tego [ konstytucyjnego] porządku, jeśli nie jest możliwe zastosowanie innych środków. Niemcy wiedzą, czym to grozi i się zabezpieczyli. Nam też pozostało obywatelskie nieposłuszeństwo. Porządku konstytucyjnego bronić trzeba.

  Co zrobi Unia Europejska w środę? Cierpliwość krajów demokratycznych się skończyła. PiS i Prezydent Duda pogrywają sobie w kulki, kolokwialnie mówiąc, z Unią. Uruchomienie artykułu 7. to ogromny wstyd dla Polski i całkowita porażka prestiżowa. Zawdzięczamy to PiS-owi i Prezydentowi Dudzie. Nie dajmy sobie wmówić, że totalnej opozycji. Nie trzeba żadnej Targowicy. Kaczyński nabroił sam i powinien odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu wraz z Szydło, Morawieckim i Dudą. 

 Cała nadzieja w Tusku i europosłach PO i PSL-u, aby sankcje nie dotknęły Polski, bo za głupotę rządzących i ich wyborców zapłacimy wówczas wszyscy. Zachód powinien potraktować Polskę tak, jak potraktował Rosję po Krymie: nie karać kraju, obywateli, tylko nałożyć sankcje na parlamentarzystów partii władzy, ministrów, prezesów państwowych koncernów.

   A historycy będą pisać, że demokracja w Polsce zaczęła się wraz z upadkiem rządów gen. Jaruzelskiego, a skończyła wraz z prezydenturą Dudy.

 O który porządek chodzi arcybiskupowi Gądeckiemu?

 

 


Podziel się
oceń
107
12

komentarze (27) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 196 796