Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 253 761 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1074016

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Trump i Trumpki.

poniedziałek, 19 czerwca 2017 22:18

   Boże Ciało za nami. Chociaż jeszcze nie, bo oktawa z procesją wokół kościoła trwa. Biskupi coraz śmielej mówią o uchodźcach głosem Ewangelii. Straszący nimi rządzący muszą się czuć niepysznie. 500+ się przejada, zamach pod Smoleńskiem ośmieszony, ledwie 14% Polaków w niego wierzy, ekshumacje też różnie odbierane. Pozostało straszyć uchodźcami. Zarówno Prezydent, rząd z Premier na czele, jak i cały PiS chwycił się tej jedynej deski ratunku. Partia wojująca z całym światem, amoralna, cyniczna, łamiąca prawo musi się bać przegrania wyborów. Kaczyński to amoralny cynik, który wszystko wykorzysta dla utrzymania się przy władzy. Niebawem zaczną majstrować przy ordynacji wyborczej. Nie bez satysfakcji obserwuję zachowania biskupów, którym Kaczyński związał ręce i którzy w większości hołdują kościołowi toruńskiemu. Wpadli we własne sidła. Głos polskiego Kościoła w sprawie uchodźców jest przez to słaby i na razie mało skuteczny. Uchodźcami się tak cynicznie gra, jak trupami smoleńskimi. Wszystko podporządkowane bieżącej polityce. Obrzydliwe. A w Syrii, Erytrei giną niewinni ludzie, także chrześcijanie. Stare , pamiętające czasy Chrystusa kościoły chrześcijańskie umierają, a my się straszymy nawzajem.

   Jako katolik wymagam od mojego Kościoła zdecydowanej i skutecznej reakcji w duchu Ojca Świętego Franciszka i Ewangelii, a jako Polak Solidarności od polskiego rządu i Prezydenta przestania kompromitowania Polski na arenie międzynarodowej nie tylko z powodu uchodźców. Kto ma uszlachetniać, jak nie biskupi i rządzący. Ludzie mają prawo się obawiać, ale to rząd powinien uspokajać, a jest odwrotnie. Liczy na wyborców. Wszystko robi pod sondaże. To nie tylko antychrześcijańska i cyniczna postawa, ale także głupota polityczna szkodząca Polsce.

 Tyle już w tym temacie powiedziano, że czas na czyny.

  PiS dalej psuje państwo, choć z reformą sądownictwa nieco zwolnił, dalej obsadza miernotami stanowiska. Misiewiczów zastąpiła Sadurska, która za jedyne 90 tysięcy trafiła na wiceprezesa do PZU i zastępują kolejne córki leśniczego. Oni się z tym nie kryją. Nawet pozorów nie stwarzają. Ojciec Dyrektor Rydzyk utyskuje, że ze spółek skarbu państwa nie ma nic. Stąd Sadurska. Zaczną jeszcze spółki doić. Prezesów i zarządy zmieniają co chwilę, aby jeden się za dużo nie nachapał, a wszyscy coś skubnęli. Takiego rabunku, skoku na państwowe posady w III RP jeszcze nie było. I takich miernot też nie awansowano. Nie bez satysfakcji czytam krytyczne opinie o PiS-ie i jego działaczach serwowane przez ludzi, których PiS zawiódł. Marcinkiewicz, Dorn, Staniszkis, Bugaj. Suchej nitki nie zostawiają na Kaczyńskim, Adrianie i Beatce. Nawet ja nie pozwalałem sobie na takie kpiny i wręcz obrażanie . Ludwik Dorn Błaszczaka określa chodzącym defektem umysłowym. A w PiS-ie głośno się mówi, o tym, że Zieliński choć starszy wiekiem jest tylko wiceministrem, bo jest mniej lotny od Błaszczaka. Afery z pobitym na posterunku policji we Wrocławiu Igorem Stachowiakiem nie da się zamieść pod dywan. Nie napiszę, jak publicznie Ludwik Dorn określił Premier Szydło, bo...kobieta. Oni się na tyle znają i z Błaszczakiem, i z Szydło, że mogą sobie wszystko powiedzieć. Mnie wystarczy Sołtysowa.

   A tymczasem partia Macrona wygrywa wybory parlamentarne we Francji i wraz z blokiem uzyskuje większość potrzebną do rządzenia. Marie Le Pen zostaje zniweczona. Anglicy robią wszystko, aby z Unii nie wyjść i prawdopodobnie przez dwa lata tak będą negocjować Brexit, że z wyjścia będą nici. W Niemczech czy Merkel, czy Schultz, to będzie to samo albo i dla Polski gorzej. Nasz Adrian cieszy się jak dziecko, że Trump do Polski przyjedzie. Chłodno przyjęty w Europie amerykański prezydent, postawił warunek, aby Polacy przeciw niemu nie protestowali i przyjedzie. Izolowany Prezydent Duda, izolowany rząd Premier Szydło ratunku szuka w ramionach Trumpa. Trumpa, którego chcą się pozbyć sami Amerykanie. Znalazł swój swego. Ameryką może rządzić kłamca, oszust, autokrata, ale Dyzma nie da rady. Nawet przy pomocy naszych Dyzmów. Impeachment jest narzędziem nie karnym, tylko politycznym. Może się zdarzyć tylko wtedy, kiedy większość w Kongresie uzna, że prezydent nie powinien dłużej rządzić. Do takiego wniosku dochodzi coraz więcej Republikanów. Demokraci są, oczywiście, przeciw. Największą wadą prezydenta jest nie stosowanie prawa lub skracanie kadencji wysokich urzędników państwowych, sędziów SN, których kadencje specjalnie wykraczają poza kadencje prezydenckie. Dyzma nie ma szans.Prezydent Duda po tym, co zrobił, w USA nie byłby dawno prezydentem. W Polsce demokracja jest jednak bardzo słabo zakorzeniona i Dudzie i Szydło, i Kaczyńskiemu uchodzi na sucho łamanie podstaw demokracji, niszczenie instytucji demokratycznych. U nas Dyzmy mają niezły żywot. Za jedyne 500+.

   Zostawmy tych populistycznych i cynicznych zarazem rodzimych Dyzmów. Czytam obszerny wywiad z byłym Prezydentem Bronisławem Komorowskim. Wiele mi on wyjaśnia. Bogu dziękuję, że na niego głosowałem. Oddanie głosu na Dudę uważałbym za największą hańbę. Podobnie na cynika Kaczyńskiego i jego PiS. Jako katolik i Polak w życiu na tak antychrześcijańską partię i tak szkodzącą Polsce bym nie zagłosował. Ciekaw jestem reakcji Episkopatu i przedstawicieli Kościoła hierarchicznego, którzy w przeważającej większości wsparli amoralny PiS. To przeczy chrześcijaństwu. Teraz nadchodzi wielki sprawdzian dla nich. Czy pójdą w ślady Staniszkis, Bugaja, Marcinkiewicza, Dorna i innych?

 Do wywiadu z Komorowskim wrócę.

     


Podziel się
oceń
29
5

komentarze (6) | dodaj komentarz

Medialne afery.

sobota, 10 czerwca 2017 12:18

 

       Czerwcowe słońce grzeje. Gorąco też w polityce. Nic nowego. Przepychanki i wzajemne oskarżenia. PiS, aby przykryć niszczenie Polski i własne afery z tą związaną z Berczyńskim i podkomisją smoleńską na czele, sięga po szczegółowe opisy ekshumacji i straszy uchodźcami.

 Przypomina, że Tusk i Kopacz mają krew na rękach.. To się wciąż przydaje. Trupy smoleńskie poszły w ruch. Przyznam, że to się im udaje. Nic, że to podłe i haniebne wielce. Ludzie pod wrażeniem czegoś, co było oczywiste, pomieszania cząstek zwłok, psioczą na Kopacz i Tuska.  To łapie. W naszym pisowskim środowisku, szczególnie. Wyborcy PiS-u otrzymują argumenty, aby bronić beznadziejnych i szkodliwych rządów partii, na którą u nas w większości głosowali.. Kłamliwe przedstawiany problem uchodźców zwalający na rząd Kopacz winę oraz sugerujący, że to PiS uratował Polskę przed muzułmańskim mrowiem mającym ją zalać, podnieca wyborców PiS-u jeszcze bardziej. Mam taki papierek lakmusowy, typowego wyborcę PiS-u, którego czasem rozgrzewam do białości, schodząc na te tematy. Charakterystyki nie podam, bo nie chcę nikomu ubliżać. Koegzystować trzeba z każdym. Siepią się wielce, najciemniejsze instynkty poruszone. Ludwik Dorn ma ciekawe określenie na tego typu ludzi. Chodzący defekt umysłowy. Ja używałem zwrotu o twarzy tęskniącej za rozumem. Boże , kiedy ten smoleński obłęd się skończy? Kiedy ten antychrześcijański rząd przestanie grać uchodźcami?

Kiedy Kościół w sposób zdecydowany napomni ten rząd i tego prezydenta za kłamstwa i stosunek do uchodźców? Kościół, który tę ' dobrą zmianę' oficjalnie wspierał [ Episkopat]?

      Afery dotyczące mojego poprzednika nadal odżywają i są medialne szalenie. Pytany o zdanie, nie unikam odpowiedzi i jestem konsekwentny w ocenie. Przyznam, że mnie to już męczy. Nie odmawiam, bo dziennikarze śledczy robią kawał dobrej roboty i należy im pomagać. Stałem się znany na Pomorzu. Dzwonią redakcje, poznałem ciekawych ludzi. Nie narzucam swego zdania. Mówię, popytajcie ludzi. Skierowałem na najbliższą imprezę Niezapominajki. Reporter Piotr Świerczek robi kawał dobrej roboty, choćby wykrywając manipulacje Berczyńskiego przy wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej opiniami naukowców Wojskowej Akademii Technicznej. Więcej takich dziennikarzy. A naszemu Misiewiczowi zapewne prokuratura Ziobry wszystko umorzy. Obserwujmy inne śledztwa dziennikarskie. Nie tylko tvn-24. Media mają obecnie ważną rolę do spełnienia. Uzależniona prokuratura, niszczone i rozkładane sądownictwo, ustawa o policji etc. zastępowane muszą być mediami dla dobra Rzeczypospolitej.

    Przypominam sobie po paru latach rozmowę Marka Zająca z bp. Tadeuszem Pieronkiem 'Kościół bez znieczulenia'.  Obszerna, bardzo szczera i w wielu miejscach zaskakująca rozmowa z wybitnym i nietuzinkowym hierarchą polskiego Kościoła w latach 90. sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski pozwala mi zrozumieć wiele spraw na pograniczu kościół - Państwo, ale także dylematów moralnych. Biskup Pieronek odpowiada m.in. na pytania o to; jak to jest być biskupem bez diecezji i jakie problemy ma Episkopat z ojcem Rydzykiem, czy Kościół w Polsce jest bogaty i czemu w sprawach moralności zajmuje często sztywne stanowisko, o Soborze Watykańskim II, konkordacie  i wiele innych. Pierwsze wydanie miało miejsce w 2004 roku. Wiele się zmieniło, ale głos biskupa słyszymy, bo go na bieżąco zabiera i nie odmawia odpowiedzi na pytania bieżące aktualnie zadawane przez dziennikarzy.

Przytoczę parę opinii biskupa: ' Biskupi nie mają być z ludem. Zostali powołani na urząd apostolski, żeby wskazywać ludowi drogę, którą powinien podążać. Biskup ma być pasterzem, a nie owcą, która wlecze się w stadzie'. Dotyczy odwagi.

' Radio Maryja posługuje się zafałszowaną eklezjologią. Uprawia kult Dyrektora, słuchacze wynoszą go ponad wszystko, przypisując mu niemal nadprzyrodzone cechy' . To jest katolicyzm zdziczały, agresywny, oparty na poszukiwaniu wroga'. Na określenie tego radia przytacza słowa Jerzego Turowicza, że jeżeli do kieliszka dobrego wina dolejemy kroplę trucizny, wtedy całe wino jest zatrute. Politykowanie w radiu. Podaje charakterystykę samego Ojca Dyrektora Rydzyka: ' Jest człowiekiem bardzo układnym, spolegliwym, ale tylko z pozoru. Składa się jak scyzoryk, wszystko obiecuje, ale nie potrafi dotrzymać danego słowa. Jak tylko wyjdzie za drzwi, robi swoje'. Na pytanie, jak długo należy głosić kazanie biskup żartobliwie odpowiada: ' Pierwsze 5 minut kazania jest dla Pana Boga, drugie pięć - dla chwały księdza, kolejne pięć - już dla diabła'.

 

Resztę doczytajcie Państwo sami. Warto.

Poza tym w USA Russiagate, Brytyjczycy po wyborach. Prezydentowi Trumpowi grozi procedura usunięcia ze stanowiska., a  premierTheresa May wychodzi z wyborów osłabiona.

 

     


Podziel się
oceń
61
11

komentarze (37) | dodaj komentarz

Twarze dobrej zmiany; Adrian i Beata.

czwartek, 25 maja 2017 14:10

 

      Leje. Zamiast do przydomowego ogródka trafiam na blog. Jutro Dzień Matki. Pojutrze jubileusz 27 - lecia  samorządu terytorialnego. 31. maja Anieli.

Frans Timmermans został Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej", która zamieszcza obszerny wywiad z nim. Posłowie głosują kolejny raz nad odwołaniem Antoniego Macierewicza z funkcji Ministra Obrony Narodowej. PiS go obronił, co było do przewidzenia. Zostaje, by dalej dewastować polską armię i obniżać bezpieczeństwo Polaków. Śmierć 25 - latka na posterunku policji we Wrocławiu rok temu ministrowie Błaszczak i Zieliński wykorzystują do ataku na...8 lat rządów PO - PSL. Minister Ziobro nieudolnie tłumaczy zaniechania prokuratury w wyjaśnieniu sprawy i brak zarzutów. Wszystko dzięki dziennikarzowi śledczemu, który upublicznił filmik, który nawet wyborcy PiS-u złudzeń nie pozostawia. Wczorajsze przyjęcie informacji rządu w Sejmie sprawy nie zamyka. Bulwersuje nadal. Liczę na media, które nie pozwolą rozmydlić tematu. Zarówno wiceminister Zieliński, odpowiedzialny za policję, jak i minister Błaszczak, powinni podać się do dymisji. Ziobro skompromitował się  brakiem należytych działań prokuratury w tym temacie i zmanipulowanym sprawozdaniem. Państwo PiS. Dać im jeszcze sądy, a obywatel będzie wobec państwa bezbronny. Macierewicz wykończy wojsko, Zieliński policję, Ziobro prokuraturę, etc. Rewolucyjne zmiany kadrowe dają o sobie znów [ BOR] znać. Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera. W ciągu roku awans z kapitana na generała, komendanci powiatowi z dnia na dzień trafiający na wysokie stanowiska  w policji, 400 wysokich rangą oficerów odchodzących z wojska przez Macierewicza. To się musi mścić. Szalona niekompetencja i nieodpowiedzialność pisowskich kadr. PRL wraca. I to PRL z początku istnienia.

 " Wy kiedyś zginiecie, zwyczajnie zginiecie w tych komitetach, bo u was nigdy dwa razy dwa nie jest cztery, tylko pięć albo trzy" - mówił mąż pierwszego sekretarza KW w Łodzi, ekonomista w latach pięćdziesiątych  XX wieku. Tatarkówna - Majkowska [ owa I sekretarz ] otrzymała propozycję nadania tytułu ' Honorowy Inżynier", którym ratowano niedouczone kadry w tym czasie. Wymazywało się słowo honorowy i pozostawał inżynier.  Odmówiły ponoś tylko trzy osoby: Tatarkówna, Gomułka i Wojtkowski ,dyrektor przedsiębiorstwa handlu  zagranicznego. Ilu " honorowych" inżynierów budowało podwaliny Polski Ludowej?. Nikt nie zliczył. Ilu prokuratorów, oficerów milicji i wojska, sędziów po szybkiej ścieżce awansu. Pełzająca rewolucja PiS sięga do tych samych metod. Z tworem stworzonym przez komunistów męczyliśmy się przez ponad 50 lat. Jak długo  Polacy wytrzymają karłowaty system tworzony przez PiS?

  Premier Szydło zamiast bronić ministra Macierewicza zaatakowała Unię Europejską i wykorzystując [ haniebnie ] tragedię w Manchesterze, straszyła uchodźcami i terroryzmem. Podłe to. Niegodne katolika. Władza wzniecająca w obywatelach niechrześcijanskie odruchy, niepokój, ksenofobię. Sama bez empatii, demoralizuje społeczeństwo. Wbrew ojcu Świętemu i Episkopatowi. Sołtysowej pomylił się Sejm i urząd Premiera ze sołectwem w Przecieszynie. Pokazała wyjątkowo obrzydliwą twarz. Sama od siebie. Tym razem nie Prezes ją zmusił. Taka podła jest.

  Macierewicz utrzymał stanowisko, ale afery z nim związane pozostały i nie da się ich zamieść pod dywan. Berczyński i Caracale. Zamach smoleński. Te sprawy nie maja precedensu w historii III RP. Dewastują wiarygodność Polski jako członka NATO, a nawet zwykłego partnera handlowego. Sprowadzają Polskę do ligi krajów niepoważnych, rządzonych przez typy ludzkie znane z serii filmów " Gang Olsena", lecz nie tak dobroduszne.

  Prezydent Duda, podsumowując dwulecie, zaproponował referendum w sprawie konstytucji. Człowiek, który nagminnie łamie konstytucję, na którą przysięgał, śmie mówić o nowej konstytucji. Łamiąc konstytucję Andrzej Duda odciął sobie drogi dialogu z jakimikolwiek środowiskami spoza PiS. Miał być młody, umiarkowany, wykształcony i sympatyczny, z niezłą prezencją, miał otworzyć nowy rozdział w polskiej polityce. Nieobciążony przeszłością mógł pogodzić Polaków, stąd zagłosowali na niego także przeciwnicy PiS. Po dwóch latach wizerunek prezydenta jest katastrofalny. Prezydenta dobiło " Ucho Prezesa". Adrian siedzi w przedpokoju Prezesa i wciąż nie może wejść do gabinetu. Żaden z prezydentów nie był tak postrzegany. Za radą doradców od mowy ciała mówi głośniej, naśladuje intonację Jana Pawła II, wznosi brodę niczym Mussolini. Wygląda to zabawnie. Adrian jeszcze walczy. Ubrał się w strój pana Kleksa, by w przebraniu wedrzeć się do gabinetu Prezesa, lecz czujna  pani Basia ściąga mu perukę. I prezydent jest nagi. Prezydent w peruce.

PS. Znana ekscentryczna deputowana włoska Cicciolina [ la putana z zawodu] mawiała: " lepsza w parlamencie k...a niż deputowani opłacani przez mafię". Dodam: " lub uzależnieni od Prezesa".

 

 


Podziel się
oceń
126
22

komentarze (53) | dodaj komentarz

Chrześcijański kształt patriotyzmu.

środa, 10 maja 2017 10:03

    Majowe święta za nami. Marsz Wolności też.  Cała Polska liczy uczestników. Rozbieżności olbrzymie. Emocje także. Ja liczę dni do odejścia PiS-u od  władzy. Z wojska mi to zostało.

Obiecałem słowa Episkopatu o patriotyźmie.

„Chrześcijański kształt patriotyzmu” – najnowszy dokument Konferencji Episkopatu Polski, opublikowany 27 kwietnia 2017 – jest zaskakująco jednoznaczny. Po raz pierwszy w ostatnim czasie polscy biskupi tak otwarcie opowiedzieli się przeciwko nacjonalizmowi.

Dwa razy do roku narodowcy pielgrzymują na Jasną Górę. W styczniu 2016 roku odbyła się VIII pielgrzymka kibiców. Podprzeor klasztoru o. Jan Poteralski zakończył powitanie kibiców okrzykiem „czołem wielkiej Polsce”. W czasie IX pielgrzymki, duszpasterz środowisk kibicowskich, ks. Jarosław Wąsowicz, święcąc kibicowskie szaliki poświęcił m.in. ten z napisem „śmierć wrogom Ojczyzny”. 2 kwietnia 2017 roku na Jasną Górę przybyły środowiska narodowe i nacjonalistyczne, czyli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, ONR, Ruchu Narodowego. Biskup Kazimierz Górny podczas kazania stwierdził: „Młodzież Wszechpolska w swoich działaniach i postępowaniu nawiązuje do Szarych Szeregów, do młodzieży walczącej z okupantem, do młodzieży „Solidarności” i przede wszystkim do młodzieży żyjącej zgodnie z duchem katolickim”.

 Interweniowałem osobiście , dzwoniąc na Jasną Gorę i do rzecznika Ojców Paulinów. Podrzędny paulin z Jasnej Góry [ furtian ] nie chciał ze mną rozmawiać, bo głosowałem na Komorowskiego i bronił narodowców. Rzecznik Paulinów w sposób grzeczny wyłuszczył stanowisko zakonu i przeprosił za takich ludzi , jak paulin z Jasnej Góry.  Uspokoił mnie, wyrażając podobne zdanie o nacjonaliźmie i przyznając mi rację.

 

Problem skrajnego nacjonalizmu narasta w Polsce wobec europejskiego kryzysu migracyjnego i rosnącej u nas islamofobii, podsycanej przez polityków prawicy i karmionej opowieściami o zagrożeniu, jakim są uchodźcy z krajów islamskich. Rośnie problem przemocy wobec cudzoziemców, policja notuje wzrost liczby przestępstw o podłożu rasistowskim. Władze pisowskie podlizują się narodowcom, Prezydent Duda też, prokuratura Ziobry podobnie [ unikanie penalizacji ].  Kaczyński uciekał przed marszami narodowców 11. listopada do Krakowa. Komorowski przeciwdziałał, organizując marsz tolerancji w Święto Niepodległości. Prezydent Duda abdykuje i przymila się narodowcom. Zarówno u prezydenta Dudy jak i w PiS-ie przeważa postawa bliska nacjonalizmowi. Władza próbuje cynicznie na islamofobii zbić kapitał polityczny i sama stwarza zły klimat dla postaw tolerancyjnych.

Dlatego mocny głos Kościoła przeciwko nacjonalizmowi był i jest bardzo potrzebny, nawet jeśli Episkopat nie potrafi zdobyć się na franciszkański apel o przyjmowanie uchodźców i potępić dominującą w Polsce niechęć wobec takiej postawy.

OKO.press wybiera 10 najmocniejszych stwierdzeń z dokumentu KEP „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.

1. Postawą niechrześcijańską jest także egoizm narodowy, nacjonalizm, kultywujący poczucie własnej wyższości, zamykający się na inne wspólnoty narodowe oraz na wspólnotę ogólnoludzką. Patriotyzm bowiem zawsze musi być postawą otwartą.

2. Patriotyzm jest głęboko wpisany w uniwersalny nakaz miłości bliźniego. Międzypokoleniowa solidarność, odpowiedzialność za los najsłabszych, codzienna obywatelska uczciwość, gotowość służby i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego, które ściśle łączą się z patriotyzmem, są zarazem realizacją orędzia zawartego w Ewangelii.

3. Za niedopuszczalne i bałwochwalcze uznać należy wszelkie próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu, czy też szukanie chrześcijańskiego uzasadnienia dla szerzenia narodowych konfliktów i waśni. Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy.

4. Patriotyzm różni się więc od ideologii nacjonalizmu, która ponad żywe, codzienne relacje z konkretnymi ludźmi, w rodzinie, w szkole, w pracy czy miejscu zamieszkania, przedkłada, często nacechowane niechęcią wobec obcych, sztywne diagnozy i programy polityczne. Różnorodność zaś kulturową, regionalną czy polityczną usiłuje zmieścić w jednolitym i uproszczonym schemacie ideologicznym.

5. Potrzebny jest w naszej ojczyźnie patriotyzm bez przemocy i pogardy. Patriotyzm wrażliwy także na cierpienie i krzywdę, która dotyka innych ludzi i inne narody.

6. Obok katolickiej większości, dobrze służyli naszej wspólnej ojczyźnie i nadal jej służą Polacy prawosławni i protestanci, a także wyznający judaizm, islam i inne wyznania oraz ci, którzy nie odnajdują się w żadnej tradycji religijnej. I choć dokonany przez niemieckich nazistów zbrodniczy Holokaust, (…) sprawił, że wielu z nich niestety między nami zabrakło, to ich wkład na zawsze pozostanie wpisany w naszą kulturę, a ich potomkowie nadal wzbogacają nasze życie publiczne.

7. Patriotyzm konkretyzuje się w naszej postawie obywatelskiej; w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, jak – przykładowo – rzetelne płacenie podatków; w zainteresowaniu sprawami publicznymi i w odpowiedzialnym uczestnictwie w demokratycznych procedurach; w sumiennym i uczciwym wypełnianiu obowiązków zawodowych; pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania  licznych organizacji, w podejmowaniu różnych inicjatyw społecznych.

8. Chcemy dziś zatem przypomnieć, że w czasach historycznej świetności, Rzeczypospolita, zachowując swe tradycje i tożsamość, stała się wspólnym domem ludzi różnych języków, kultur, przekonań, a nawet religii. Pod polskim niebem i na polskiej ziemi obok siebie żyli, zabiegali o powszedni chleb, modlili się, tworzyli własny obyczaj i kulturę katolicy różnych obrządków, prawosławni, protestanci, żydzi i muzułmanie.

9. W świetle chrześcijańskiego szacunku dla godności człowieka, a także chrześcijańskiej wizji polityki, za nieuprawnione i niebezpieczne uznać należy nadużywanie i instrumentalizowanie pamięci historycznej w bieżącej konkurencji i rywalizacji politycznej [ta część zatytułowana jest „Odpowiedzialna polityka historyczna]

10. Z chrześcijańskiego punktu widzenia trzeba wreszcie podkreślić, że wojna, choć często ujawnia ludzką wielkość i bohaterstwo, nie jest barwną opowieścią czy przygodą, ale dramatem, cierpieniem i złem, któremu należy zawsze zapobiegać. [ten fragment dokumentu dotyczy rekonstrukcji historycznych i interaktywnych muzeów].

Polecam lekturę całego dokumentu.

Przytaczam fragmenty: " Obok katolickiej większości dobrze służyli naszej wspólnej ojczyźnie i nadal jej służą Polacy prawosławni i protestanci, a także wyznający judaizm, islam i inne wyznania oraz ci, którzy nie odnajdują sie w żadnej tradycji religijnej". Dalej: " Patriotyzm konkretyzuje się w naszej postawie obywatelskiej; w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, jak - przykładowo - rzetelne płacenie podatków; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania licznych organizacji"

Patriotyzm bez pogardy i przemocy.

    Obrona krzyża przez Kardynała Nycza i Prymasa Polaka, którzy nareszcie reagują na jego wykorzystywanie w polityce , dopełnia zmiany w postawie Episkopatu. hierarchowie ci mówią o tym ogólnie, ale tylko mało kumaty nie zrozumie, że nie tylko o narodowców tu idzie, ale także o rządzący PiS z jego miesięcznicami, ośmieszającymi katastrofę smoleńską i kalającymi krzyż ,  modlitwy i pieśni religijne li tylko dla polityki. To żadna żałoba. Ileż ją można publicznie celebrować?

 Trzeba było rządów PiS-u, aby w polskim Episkopacie dochodzili do głosu tłumieni dotąd przez Jędraszewskich, Głódziów , Meringów i innych biskupi. Tym razem dobra zmiana.

NIE dla kibolskiej agresji na stadionach, pogardy wobec innych, manipulowania historią i banalizowania cierpienia.

 


 

Podziel się
oceń
129
28

komentarze (32) | dodaj komentarz

Krytyka bez grillowania.

czwartek, 04 maja 2017 18:42

   

 

     Chłodny majowy weekend za nami. Grillowanie nieudane. Świętowanie raczej też. Polacy pluralistycznie podeszli do świętowania. 1. Maja nie była w stanie obchodzić wspólnie nawet lewica. Dzień  Flagi 2. maja też zamiast łączyć, czasem dzielił. Władze państwowe skoncentrowały się na 3. Maja.  Przykre, ale po raz pierwszy w III RP Konstytucję 3 Maja świętowały władze, które obecną Konstytucję łamią i złamały celowo i z rozmysłem. Władze, które szalenie obniżyły autorytet Polski w świecie i w Europie. Jak tu być dumnym z Konstytucji 3 Maja, Polski, przy władzach łamiących zasady demokratycznego państwa i dołączających do grona państw niedemokratycznych typu Rosja Putina, Białoruś Łukaszenki czy Turcja Erdogana? Łyso. Strażnik konstytucji - Prezydent, który zamiast jej strzec [ przysięgał na nią ], sam ją łamie, aby rozmydlić wszystko , apeluje o referendum w sprawie zmiany konstytucji w 2018 roku w stulecie Konstytucji 3 Maja. Farsa. Jak Prezydent i PiS mogą być partnerami w dyskusji nad konstytucją? Siadając do stołu z takimi ludźmi, opozycja legitymizowałaby dotychczasowe haniebne pisowskie psucie demokracji. Debata nad konstytucją to poważna sprawa, konstytucja to poważna sprawa. Nie można dalej obniżać jej rangi. Tak, jak robi to Prezydent Andrzej Duda. Czym słabszy, tym bardziej wrzeszczy. Zamiast przemówienia był krzyk małego człowieka, który czuje swoją słabość.

  Wyborcy Prezydenta i PiS-u, bardzo zaszkodziliście Polsce. Przy okazji patriotycznych świąt majowych trzeba Wam to powiedzieć.

    O patriotyźmie w kontekście próby jego zdefiniowania przez Episkopat Polski nareszcie przerażony tym, co się w Polsce zaczyna dziać, nie bez jego winy, w następnym wpisie.

 Obiecałem księdza Stanisława Walczaka. Oddaję mu głos : " Nie mogłem zrozumieć, że polscy biskupi pozwalają na radio, które zaraz po modlitwie oczernia, jątrzy, zieje nienawiścią. Ale biskupi mówili : " Nie zamykamy radia, bo mówią pobożnie".... Michalik, Głódź, Mering. Nie wiem, jakim cudem na czele komisji mającej się przyjrzeć radiu stanął przyjaciel Rydzyka arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. To tak, jakby zrobić kozła zarządcą kapuścianego ogródka....przekonanie o wyjątkowości polskiego narodu...część hierarchów i polityków buduje je na swoim wewnętrznym fundamencie ksenofobii, antysemityzmu, nacjonalizmu. Tworzą nowy termin, który ma szansę zapisać się na niechlubnych kartach historii Kościoła. Tym terminem jest " teologia narodowa". Kaczyńskiego ksiądz Walczak nazywa łgarzem." Bo kłamie, więc jest łgarzem. To polskie słowo. ... on nawet nie umie się modlić. bo nie można stać pod Pałacem Prezydenckim, wyć z nienawiści i mówić : " Modlę się tutaj, a wy mi przeszkadzacie". Modlitwa ma być rozmową z Bogiem, twarzą w twarz, a nie manifestacją polityczną. Ktoś powinien przypomnieć Kaczyńskiemu, co Jezus powiedział o modlitwie; " Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Ty zaś , gdy chcesz  się modlić, wejdź do swej izdebki i zamknij drzwi. On [ Kaczyński ] traktuje Kościół jak potęgę militarno - polityczną. Ale przecież Kościół jest potęgą duchową, którą wolno opluc, znieważyć i nie chwyci za karabin. Poza tym Kaczyński jest populistą. Przed populizmem przestrzegał ostatnio papież Franciszek. Powiedział, że Hitler  nie doszedł do władzy siłą, ale wybrali go ludzie, którzy szukali charyzmatycznego lidera, zbawcy. A w Polsce coraz głośniej się woła: " Jarosław, Polskę zbaw" Niby od czego? Wołają biskupi i szeregowe duchowieństwo. To oni popierają kłamstwa na temat katastrofy smoleńskiej, szczują przeciw wszystkiemu, co obce, inne. Nie może być zgody na to, by ludzie uczciwi byli skazani na zgorszenie siane przez grupę duchownych i świeckich, którzy się pogubili....PiS naśladuje Kościól z czasów, gdy miał władzę świecką i duchową. Rzucanie klątw, wykluczanie, mówienie , kto jest dobrym , a kto złym katolikiem. Stosy tez płoną - poprzez pomówienie, oczernianie. Chrześcijaństwo jest zbyt piękne, aby pozwolić na przywłaszczenie go przez grupę fanatyków religijno - narodowych....Episkopat jest zadżumiony teologią narodową. Młodziutki prymas Wojciech Polak mówił ostatnio o herezji nacjonalizmu. Ale prymas nie może wiele. Nie ma większości w Episkopacie."  Czemu tak jest? ' Konformistyczny model myślenia dominuje - co widzę i słyszę. Na mnie po tym wywiadzie rozleje się hejt. Ale mam swoje lata, mieszkam daleko, niemiecki biskup mnie nie zaknebluje - tak jak zrobili tutaj z Bonieckim i Lemańskim. Tym, którzy są na miejscu, trudno krytykować Rydzyka, Episkopat, PiS. Kalkulują i wychodzi im, że lepiej siedzieć cicho. A taki ksiądz Dariusz Oko, doktor katolickiej uczelni, jeździ po kościołach ze swoimi herezjami. ... To nie laicki model życia, nie prawo do aborcji, nie gender, ale sami księża i biskupi wyrzucają ludzi z Kościoła. A to oznacza, że Kościół traci jedną z podstawowych składowych części..... to kulawy Kościół. Ośmielę się powiedzieć, że mamy w Polsce powrót pogaństwa. Poganin to nie jest człowiek, który wierzy w bóstwa, kłania się kamieniom i drzewom. Poganin to człowiek zawistny, zazdrosny, nienawistny, który swoją nienawiścią powoduje w drugim człowieku strach, respekt, obawę. Tyle pogaństwa w narodzie, ilu ludzi przestraszonych".

      O Ruandzie i zbrodniach tam popełnionych i roli kościoła w nich poczytajcie Państwo , docierając do wywiadów księdza Walczaka. Zna temat z autopsji, bo tam był i długie lata działał. Papież przeprosił za rolę duchowieństwa w ludobójstwie w Ruandzie. U nas arcybiskup Hoser ma wpływ na Episkopat i to wpływ negatywny w rozumieniu księdza Walczaka.

 Po doświadczeniach Ruandy arcybiskup Hoser mógłby zrobić wiele dobrego w kierunku zahamowania teologii narodowej i waśni plemiennych w Polsce.

     Nacjonalizm i ksenofobia jednak przestraszyły biskupów i zabrali głos. Prymas Polak i jemu podobni zyskują większość w Episkopacie. Chwała Bogu. Może trzeba było Prezydenta Dudy i rządów PiS-u, aby polski Episkopat się zmienił. W tym kontekście, wyborco PiS-u i Prezydenta , zrobiłeś przysługę dobrej sprawie. Wbrew intencjom swym.

 

PS Krytykom księdza Walczaka przy;pomnę Norwida;

Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala
Czy ten , co mówić o tym nie pozwala?

Czy ten żył za mnie, co nie zna mej winy,
Czy ów, co nawet zna owej przyczyny?

Jaka roznieca miedzy oskarżeniem,
Zniesieniem, klątwa, albo przewinieniem? -
I jak te rzeczy do siebie się maja,
I czy sądzący, ucząc się jej, zna ja?
I czy sumienie może jąć się za nic,
Bezorganicznym będąc, bo bez granic,
Czymś, co jak magnes odpycha lub styka?...
A cnoty treść - co? - galwanoplastyka?...
A jaw co wtedy będzie - a praktyka
Czym?..
tu - odpowiedz - w pukaniu stolika!!

 
Ilość odsłon: 6018

Podziel się
oceń
101
16

komentarze (19) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


sobota, 24 czerwca 2017

Licznik odwiedzin:  1 074 016