Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 167 971 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 830434

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Mój wybór.

poniedziałek, 05 października 2015 11:34

  

    Niby emeryt [ ZUS już legitymację mi przysłał i swoje naliczył } a czasu na to, aby wpis umieścić coraz mniej. Październik a w nim wybory do Sejmu i Senatu. Wrzawa kampanijna wielka. Jeżdżą i obiecują, czytaj wyborców kupują.  Uwolnion od odpowiedzialności za losy gminy po ostatnich wyborach samorządowych, spokojnie patrzę na wybory do organów państwa. Komorowski jako pewniak przegrał. Wszystkiego można się spodziewać. Wydaje się, że PiS na samodzielne rządzenie nie ma szans. Zjednoczona Lewica, uzyskując około 12%, może wspólnie z PO i innymi większość parlamentarną utworzyć.Opluwana oraz rozlazła, poobijana po przegranej Komorowskiego PO, nadal ma ponad 20% poparcia i to po 8- śmiu latach rządzenia. Drogą AWS-u i SLD nie kroczy. To jej sukces. Wydaje się, że Polacy wolą tę rozlazłą i bez woli walki partię niż mający ciągotki do ograniczania demokracji i autorytaryzmu PiS mimo afer z jej udziałem. Jest mniejszym zagrożeniem dla Polski i demokracji. Zabójczego splotu PO - PiS nie ma na razie czym zastąpić. Stąd antypisowska koalicja w przyszłym Sejmie jest bardzo prawdopodobna.

     Dla dobra demokracji wzmocnienie lewicy wydaje się być potrzebne. Dobrze byłoby, aby Niezależna.pl Petru też znalazła się w Sejmie. Ten śmiertelny splot PO - PiS, bratobójcza walka prawicy, staje się już szkodliwa dla Polski. O PSL-u nie piszę, bo ten zawsze będzie w koalicji. O ile się do Sejmu dostanie.

       Lokalnie kampania też ruszyła. Pan Szlachetka wisi na każdym przystanku. W PiS-ie myślenickim w związku z jego działaniem mamy podział.

 Silny w powiecie PiS rozkłada się odgórnie. Może sobie na to pozwolić, bo i tak wygra. Pani Szydło Pcim odwiedziła i w szkole na Suchej się powygłupiala malowaniem vel gruntowaniem swym. Focie porobiła i pojechała. Szkołę wyremontują dzięki pomocy rządu Pani Premier Kopacz [ dotacja Ministerstwa Edukacji ], na którą tyle Szydło i władze lokalne w owej szkole nadawały. Akurat w tej szkole w związku z pomocą rządu powinny zamknąć dziób. To takie prawe i sprawiedliwe i takie " uczciwe". Wyborcy PiS-u uwierzą, że to dzięki  Panu Szlachetce, Pani Szydło szkoła poprawi swoje warunki lokalowe i na PiS zagłosują. Ja zaś dziękuję rządowi Pani Premier Ewy Kopacz za pomoc i mam nadzieję, że PO nie będzie reagować na te krętactwa i przekłamania. Grunt aby coś pożytecznego w efekcie powstało. Prawi i sprawiedliwi i tak rozgrzeszenie dostaną. Nie wolno do ich poziomu schodzić.

 Podobnie jak w 2007 roku i teraz zagłosuję na PO jako przeciwwagę na stanowiący zagrożenie dla Polski i demokracji, moim zdaniem, PiS. Konkretnie, zagłosuję na młodą politolożkę, absolwentkę politologii UJ [ studentkę m. in. profesora Szczerskiego ] i ekonomii społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie Hannę Padlikowską - Leśniak, autorkę pracy naukowej " Samorząd gminny w III Rzeczypospolitej [ gmina Pcim - studium przypadku ]". Lista nr 2 pozycja 12. Do głosowania i do lektury serdecznie zapraszam. Do Senatu zagłosuję na byłego Senatora Stanisława Bisztygę, któremu gmina Pcim wiele zawdzięcza. Nie mam ochoty głosować na pochodzącego z Suchej Beskidzkiej Pana Pająka, który zdradził PO i startował z PiS-u. Myślenice leżą bliżej niż Sucha Beskidzka.

  Jak nie wiesz, jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie, mawiał poeta Antoni Słonimski. Zawsze można się zachować przyzwoicie. Trzeba tylko chcieć. Nie głosując na PiS, często powtarzam słowa innego poety, Władysława Broniewskiego: "Niech prawo zawsze prawo znaczy a sprawiedliwośc - sprawiedliwośc".

 


Podziel się
oceń
9
3

komentarze (4) | dodaj komentarz

Malowanie przed gruntowaniem.

poniedziałek, 14 września 2015 9:45

     

 

              Ostatni wpis aż z 12. sierpnia. Nawet czytelnicy mi to wytykają.  Wakacje się skończyły, połowa września. Wrzesień piękny, ale nadal sucho. Tydzień deszczu by się zdał. Przyroda i nie tylko go łaknie. Lubię wrześnie, bo i we wrześniu się urodziłem. Nadal pięcdziesięciolatek, czekam na wyliczenie podstawy mego bytu z ZUS. Dzieciska do szkoły poszły. Moich dwóch synów także. Pozostała trójka organizuje sobie życie na swoim, wijąc gniazdka tu i ówdzie. Powszedniość. Dodatkowe zajęcie sobie znalazłem , aby na cukierki dla wnuków nie zbrakło [ na ZUS za bardzo nie liczę ]. A blog?  W polityce się tyle dzieje. Byłoby o czym pisać, z czego kpić. To mi pod bokiem szkołę w stylu gierkowskim malują lub gruntują [sami nie wiedzą, co czynią w kampanijnym amoku ], to uchodźcy Europę zalewają, a to kampanie wyborcze, a to układanie list, a to referendum i rozliczenia po nim, a to...,

      Muszę zmartwić niektórych czytelników , nie mam czasu, aby "szlochać" po Komorowskim. Nie tęsknię także za oglądaniem nowej pary prezydenciej, która wydaje mi się bardzo sztuczna i nijak  nie pasuje  do  Polski wiejskiej i powiatowej, która ją wybrała. Kraków swoje wiedział. Prezydent dalej kampanię PiS- owi robi. Każdy prezydent wspierany jest przez jakieś ugrupowanie i go wspiera, ale Prezydent Duda robi to w paskudnym stylu. Zapomniał, że jest Prezydentem, nie umie wznieść się ponad..Dalej rolę pisowskiego działacza i to z drugiej linii gra. Rzeczpospolita warta Prezydenta z klasą. Mało gramotny ten niby profesorski syn. Może praca na wielu uczelniach, a także roszady polityczne nie dały mu czasu na rozwój. Wydaje się, że tego  się nie da nadrobić.Niby  ma pięć lat na naukę, ale jako pedagog słabo to widzę. Prawicowe szczujnie, które tak opluwały prezydenta Komorowskiego, teraz ujadają, że niektóre media za bardzo prezydenta Dudę krytykują. One krytykują, a prawicowe media opluwały i niszczyły, od zdrajców [ Komoruski ], wyzywając.

  Drugi Duda [ ten od Solidarności ] też trafił pod ostrzał Nesweeka. Ciekawych rzeczy się dowiadujemy o życiu obrońcy ubogich. Jestem członkiem Solidarności nadal. Krytycznie odbierałem polityczne umizgi związku z PiS-em, pisałem o  tym, monitowałem drogami wewnętrznymi, ostrzegałem, że źle się to dla związku skończy. Wojowanie z ludźmi dla Solidarności zasłużonymi [choćby Walęsa i wielu prominentnych działaczy PO ] nie wróżyło nic dobrego. Nowela Ustawy o związkach zawodowych może ukrócić pewne patologie związkowe. A takie w Polsce  są.   Przewodniczący Duda niech broni dobrego imienia i procesuje się z Nesweekiem. Mnie nic do tego.

  Przed każdymi wyborami liczyłem  na Prezesa Kaczyńskiego, że coś chlapnie i PiS lub on sam w konsekwencji wyborów nie wygra. Teraz też liczę. Już coś w czasie wrześniowej Miesięcznicy pod Pałacem Prezydenckim zaczął. Mówił, że dojście do Prawdy [ czytaj rozliczenia ] o Smoleńsku jest tuż tuż [ czytaj jak  PiS wygra wybory i rządził będzie samodzielnie ]. Trzymam  kciuki za Jarosława. Inicjatywa PiS-u , aby w Parlamencie Europejskim składać wniosek o odwołanie jego Przewodniczącego;  Niemca Schultza za niestosowne słowa o Polsce też zmierza w tym kierunku. Mieliśmy już aferę kartoflaną za Prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Pewni i utwierdzani w zwycięstwie, poukrywani prawdziwi mocodawcy PiS-u zaczynają nie wytrzymywać i od czasu do czasu pokazują właściwą twarz tej partii. W jesieni wszystko się może zdarzyć.

    Konwencje wyborcze PO i PiS-u oglądaliśmy. Komentarze nie gasną. Obydwie partie silą się,aby pozyskać wyborców. Postawię na tę , która jest mniej populistyczna i bardziej odpowiedzialna.Wydaje się,że PO pod przywództwem Kopacz sięga po broń PiS-u. Zaczyna się robić ciekawie.  Kobieta to kobieta.Gdzie diabełnie może, tam kobietę pośle.I mamy dwie Panie Premier.

  Uchodźcy zalewają Europę, a Rosjanie wchodzą do Syrii, popierając tamtejszy reżim walczący z islamistami. Problem uchodźców ostatecznie trzeba załatwić w ich krajach.Rosjanie chyba to  pierwsi wyczuli. Europa dyskutuje i kłóci się jak postąpić z napływem uchodźców, bo  jest to realny problem, a Putin zyskuje. Dyskusja na temat przyjmowania uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu toczyć się będzie jeszcze długo. Nasze partie się kryglują, bo wybory.  Jedni się boją powiedzieć, że uchodźcom trzeba pomóc lub prawdy, że uchodźców musimy przyjąć, bo jesteśmy związani umowami unijnymi [jeżeli solidarności w nas brak lub obawy przeważają ] czy będzie rządzić Kopacz czy Szydło, drudzy żerują na ksenofobii i strachu. Papież Franciszek , nasz Episkopat stanęli na wysokości zadania, apelując o  pomoc uchodźcom. Trzeba znaleźć kompromis , który nie zaszkodziłby dalszemu funkcjonowaniu Polski w strukturach Unii Europejskiej i pomógł ludziom pomocy potrzebującym. Wybory miną, a problem pozostanie. Jednym słowem solidarność ma się opłacać. Bliskie jest mi racjonalne podejście profesora Radosława Markowskiego nie negujące chrześcijańskiej postawy Papieża i Episkopatu. "Wykwalifikowanym imigrantom powinniśmy dawać obywatelstwo z pocałowaniem ręki, a nie stawiać zasieki. Po co dobry lekarz z Afryki ma się wykazywać poprawnym zaśpiewaniem hymnu, skoro widzieliśmy, że były premier naszego kraju tego  nie potrafi?" I dalej Markowski: " Hasło "Polska w ruinie" obraża inteligencję ludzi myślących. Powinniśmy się nauczyć , że też musimy pomagać innym , bo od niektórych krajów uchodźców jesteśmy dziesięciokrotnie bogatsi".

    O konwencjach i kampanii później. Piłka w grze.

PS Jak widać szloch po Komorowskim nie zdominował mego żywota i nie szlochaniem mam zajętą mózgownicę. Odgrzebałem  staropolskie przysłowie ; Jak Kuba Bogu , tak Bóg Kubie i zaczynam je stosować. Zawsze traktowałem ludzi z życzliwością, teraz staram się - z wzajemnością.  Wydaje się to być bardziej honorowym. Lepiej poźno, niż wcale.To dla zatroskanych o mnie.


Podziel się
oceń
59
17

komentarze (58) | dodaj komentarz

Ideologizacja źródłem podzialów.

środa, 12 sierpnia 2015 11:54

 

 

               Upały nieznośne. Tylko bloga pisać.Wakacje ku końcowi zmierzają. Dzieciska i młodzież nogami przebierają. 1. września tuż tuż. 6. - tez. A 6. mamy Referendum. Do piątku wójtowie komisje powołać muszą, a tu PiS o dopisaniu pytań do referendum bębni. Tylko z przyczyn technicznych jest to nierealne, ale rozróbę robić trzeba, bo obecne pytania dla tej partii bardzo niewygodne. Prezydent Duda jeździ i kampanię PiS- owi robi. Szydło jeżdzi, Duda jeżdzi. W maju jeździli, teraz jeżdżą. Prezydent się obłudnie dystansuje od kampanii parlamentarnej. Duda taki był i taki pozostanie. Dla mnie Duda = obłuda. Biedna Premier, aby im dorównać, posiedzenia rządu w terenie organizuje. Prezydent Duda tyle naobiecywał w majowej kampanii, że nawet dwa rządy nie będą mogły tego zrealizować. Pomyliły mu się kompetencje i w kampanii prezydenckiej wszedł w rolę premiera. Teraz twierdzi, że tylko premier z PiS może mu pomóc obiecanki zrealizować.

   Co zrobią Polacy jesienią? Jedni poprą PiS i Dudę w ich dążeniu do monopolu [ prezydent + premier], drudzy zagłosują za koabitacją, uważając ją za roztropniejszą dla Polski. W zależności od tego dalsze sprawy toczyć się będą. Przy koabitacji Prezydent Duda będzie zwalał na PO i rezygnował z nierealnych dla każdego rządu obiecanek. Przy rządach PiS-u żadnego tłumaczenia miał nie będzie. Z punktu widzenia Prezydenta Dudy, lepiej by było, żeby wygrało PO, a przynajmniej rządziło. Przy wygranej PiS-u i dojściu do władzy, cała prawda o Kaczyńskim, Dudzie etc. wyjdzie. Nie wiem, co dla PO lepsze, bo dla Polski to byłaby katastrofa.

   Ksiądz Kazimierz Sowa, jeden z przepraszających Bronisława Komorowskiego w kościele wizytek publicznie stwierdził; " Przepraszając prezydenta Komorowskiego, nie sprzeciwialiśmy się ani biskupom, ani Kościołowi. Zrobiliśmy to , żeby prezydent nie czuł się przez Kościół odrzucony...Były to słowa przeprosin za takie opinie, oceny, porównania, które uwłaczały prezydentowi Komorowskiemu zarówno jako głowie państwa, jak i dobremu człowiekowi oraz chrześcijaninowi. Z prezydenta uczyniono apostatę, porównywanego w Radiu Maryja do Hitlera. Sugerowano, że zdradził, zaparł się wiary...jeśli biskup mówi "nie powinien", to stu pobudzonych komentatorów, publicystów i pewnie jeszcze księży zrobi z tego od razu akt apostazji i zdrady". Podobne w duchu wyjaśnienia w kurii warszawskiej złożył rektor kościoła wizytek . Kuria ta przypomniała, kolokwialnie mówiąc, że księża nie powinni politykować. I wydaje się, że sprawa została zamknięta ku niezadowoleniu ultrakatolickich prawicowych polityków oraz także liberalnych mediów, które to nie mają na czym żerować. Brawo kardynał Nycz. Oby ojca Dyrektora nasz Episkopat napomniał, oby arcybiskup Jędraszewski i jemu podobni do tego dojrzeli i chociaż w duchu prezydenta Komorowskiego przeprosili. Módlmy się o cnotę roztropności dla naszych biskupów.

   Ponieważ w rozgrywki przy uchwalaniu ustawy o in vitro obydwie strony wmontowywały świętego JP II powołam się na słowa  profesora Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie, UJ i PAU Karola Tarnowskiego. Sędziwy profesor mówi: " Utopiono Wojtyłę w pomnikach,, świątyniach, a to jest kompletnie drugorzędne, a nawet szkodliwe. Gdyby polscy hierarchowie sięgali częściej po encykliki, pewnie potrafiliby rozdzielić te porządki. W " Redemptor hominis" Jan Paweł II skierował teologię , która wikłała się w scholastycznych konstrukcjach , na fakt, że w chrześcijaństwie chodzi o człowieka. Teologia jest nauką abstrakcyjną, ale też stanowi element instytucji, która ma swoje wymogi autorytarne.. na tym tle posłuszeństwo oraz podległość jawią się jako coś zasadniczego. Idzie za tym groźna pokusa faryzeizmu w kościele. Stąd ta mania określania wszystkiego przez przepisy, którym należy się podporządkować...jednak różnica między naszymi autorytarnie nastawionymi biskupami a papieżem tkwi co najmniej w tym, że oni zapominają iż w ostatecznym rozrachunku Wojtyła koncentrował się na osobie i godności, a więc przede wszystkim na wolności człowieka, który może być przekonany jedynie mocą samej prawdy, a nie przepisami. Dlatego niektórzy z naszych biskupów nie są w stanie znieść obecnego papieża, bo on jest zwolennikiem teologii zorientowanej duszpastersko, dostrzega realne problemy ludzi, a oni by chcieli wszystko podporządkować buchalterii grzechu."

  Mnie profesor Karol Tarnowski wszystko wyjaśnił.

 


Podziel się
oceń
72
16

komentarze (68) | dodaj komentarz

Umarł król, niech żyje król.

piątek, 07 sierpnia 2015 0:10

 

 

        Dziś zaprzysiężono nowego prezydenta Andrzeja Dudę, wybranego w majowych wyborach. Relacji z zaprzysiężenia na żywo nie oglądałem [ żona ], dopiero z późniejszych  programów informacyjnych poznałem szczegóły.

   W sejmie nie obyło się bez niewłaściwych zachowań.J edni nazywają je buczeniem, drudzy mruczeniem z dezaprobaty wynikającym. Nie powinno się to zdarzyć podobnie jak buczenie na Powązkach. Orędzie prezydenta mogło denerwować , bo bardziej przypominało wystąpienie z kampanii wyborczej niż orędzie i obniżało powagę dnia,  ale nie usprawiedliwia to reakcji posłów.

  Setki kilometrów przemierzyły tysiące lub setki zwolenników Andrzeja Dudy z kół Gazety Polskiej, Solidarni 2010 , PiS-u, Rodzin Radia Maryja, aby pod katedrą świętego Jana wrzeszczeć na ministrów rządu RP:  " złodzieje", "oszuści", a do swoich : " Beata", "Ziobro", "Antoni" itp. Tak się cieszyli z wyboru Andrzeja Dudy , zaprzysięzenia i taki wkład wnieśli do  uroczystej Mszy świętej za nowym prezydentem, który obiecywał zasypywanie rowów. Panią premier na placu Piłsudskiego wygwizdali i wybuczeli. Warto było przemierzyć setki kilometrów, aby sobie ulżyć. Kto te emocje w nich wzbudził, piekło oglądał będzie.

    Samej Mszy świętej w intencji nowego Prezydenta i Ojczyzny nie oglądałem. Msza święta dla mnie to poważna sprawa, a bez wyjaśnienia zachowań Episkopatu tolerującego nagonkę na Prezydenta Bronisława Komorowskiego przez dużą część duchowieństwa o ile nie inspirującego, nie mogłem jej spokojnie oglądać i połączyć z modlitwą. Dopiero  relacje medialne zaspokoiły moją ciekawość. Bez emocji obserwowałem, jak Prezydent Duda z małżonką i jego rodzice oraz politycy PiS-u łamią sobie język śpiewając: "Ojczyznę wolną pobłogosław ,  Panie". Nie ukrywam, że z satysfakcją oglądałem  ten fragment.

   W kościele zaś SS Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie posługę kapłańską pełnił ksiądz- poeta Jan Twardowski i gdzie miał być pochowany wieczorem miała miejsce Msza święta pożegnalna w podzięce za 5 lat Prezydentury Bronisława Komorowskiego z udziałem ustępującej Pary Prezydenckiej.

 

  Rektor kościoła SS Wizytek, Ks. Seniuk wyraził radość, że prezydent z małżonką zdecydowali się przyjść i "wspólnie się z nami modlić". - W ostatnim czasie spotkało pana, panie prezydencie, wiele niesprawiedliwości, także bardzo podłych. I niestety były one wypowiadane przez ludzi, których nazywamy ludźmi Kościoła. Zostały przez nich samych wypowiedziane i innych, z ich błogosławieństwem. Słowa, które nigdy nie powinny się pojawić w ustach takich ludzi. Święte słowa miłość i miłosierdzie były poniewierane wśród słów nikczemnych. I nikt mnie nie przekona, że taki język może płynąć z serca przemienionego. Płynie z serca kamiennego - mówił rektor.

- My, tzn. Andrzej Luter, Staszek Opiela, Kazik Sowa i jeszcze inni, którzy mi zgłaszali z przykrością, że nie mogą przybyć (...), nie jesteśmy episcopoi (z gr. biskupi), my jesteśmy presbyteroi - kapłani (...) i czujemy odpowiedzialność za te niesprawiedliwości rzucane na pana (...). Wyobraźmy sobie, jak pana, panie prezydencie, ranią te słowa zwłaszcza dotyczące pana wiary, sumienia, wierności Kościołowi. Więc proszę przyjąć, panie prezydencie, pani Anno (...) i mówię to w imieniu, myślę, wielu kapłanów - przepraszamy was, prosimy o wybaczenie nam i także tym wszystkim, którzy nie wiedzą, co czynią - dodał ks. Seniuk, co zebrani przyjęli długimi brawami.

    Dziękować Bogu za takich księży. Może arcybiskup Marek Jędraszewski i inni z Episkopatu wyciągną odpowiednie wnioski i nasz Kościół będzie katolicki, a nie smoleńsko - toruński. Bardzo ładnie ustępującej Parze prezydenckiej dziękuje też Tygodnik Powszechny.

   Z rodziną dołączam do podziękowań dla ustępującego Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonki. Dziękuję za 5 lat dobrej , spokojnej prezydentury. Polacy jeszcze zatęsknią za taką Prezydenturą.

   Nowemu Prezydentowi życzę więcej pokory, mniej tupetu, więcej szczerości, mniej obłudy, mniej kampanii, więcej pracy i szacunku dla pracy wykonanej przez innych. Życzę, aby już zawsze śpiewał : " Ojczyznę wolną pobłogosław , Panie".  Tym dołącza do nas, bądź co bądź, przeciwników swoich, którzy od 26 lat tak śpiewają.


Podziel się
oceń
36
17

komentarze (23) | dodaj komentarz

Granice krytyki.

wtorek, 04 sierpnia 2015 11:08

 

 

            UPAŁY!!!!!!!!!!!!!! Sierpień rozpoczął się gorącem. Wakacje [moje ostatnie zawodowo ] lecą. W Gminie mieliśmy i Wesele kliszczackie i Dożynki Gminne [ wydaje się za wcześnie, co podnoszą komentatorzy ]. Święto Kliszczaka zainaugurowane w 2004 roku miało być sztandarową coroczną imprezą gminną. Dobrze, że choć w postaci imprez typu Wesele kliszczackie przetrwało. Na imprezach owych nie byłem, to i zamilknę.

      Kampania wyborcza do parlamentu w toku. Wyjazdowe posiedzenia rządu, Szydłobus, Zjednoczona Lewica, tworzenie list wyborczych. Już w czwartek mamy zaprzysiężenie nowego Prezydenta, później 6 września Referendum ogólnokrajowe. Jedni mszą świętą żegnają ustępującego Prezydenta Bronisława Komorowskiego, drudzy mszą świętą witają nowego Prezydenta.

       Demokracja. Sondaże oceniające prezydenturę Komorowskiego i nadzieje związane z prezydenturą Dudy wydają  się przedwczesne. Prezydenturę Komorowskiego będzie można właściwie ocenić dopiero po porównaniu jej z prezydenturą Dudy. Jakim prezydentem będzie Duda, czas pokaże. Wszystko przed nami. Byle Bozia zdrowie dała. Do oceny potrzebna jest perspektywa. Na razie obserwujmy, jak Dudzie zwolenników będzie przybywać, jak Komorowskiego będą opuszczać przyjaciele, jak co raz bardziej będzie zapominany. Prawdziwy festiwal postaw, przyjaźni, przyzwoitości, człowieczeństwa. Tak to jest. Po przegranej człowiek zostaje sam. Zwycięzcy nikt nie pyta o racje. Ciekawe jak postąpi kardynał Nycz, krytykowany przez pozostałych hierarchów za sprzyjanie Komorowskiemu? To długi proces i nieodwracalny. Czy Duda  ma rację, czy godnymi metodami wygrał czy nie, nie ma znaczenia. Życie toczy się dalej. Zobaczymy proces tworzenia się nowego układu władzy.

  Tym bardziej dziwią mnie nadmiernie krytyczne wobec Komorowskiego głosy i to z kręgów kościelnych. Homilie arcybiskupa Jędraszewskiego, bądź co bądź wiceprzewodniczącego Episkopatu, są nie na miejscu. Leżącego się nie kopie. Homilie nie mają służyć budowie mitu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ani krytykowaniu Komorowskiego i rządu PO. Arcybiskup wyraźnie myli role i jeszcze miesza do tego powstańców warszawskich. Przykre, bo głos Kościoła zabrudzony politycznymi aluzjami traci swą moc. Kościół winien być równym uczestnikiem debaty publicznej, ale robi to w fatalnym stylu. Faworyzuje się niektórych polityków [ PiS ] albo oczekuje uległości od innych tylko ze względu na swój autorytet, rzekomy rząd katolickich dusz lub chrześcijańskie dziedzictwo kraju.Jeżeli  państwo funduje 12 lat katechezy szkolnej , kościoły pełne wiernych, aby przekonywać do swoich racji, a niektórzy hierarchowie mówią o prześladowaniu, to problem jest poważny i tkwi w Kościele. Nie tym językiem i nie w tym stylu co arcybiskup Jędraszewski czy ksiądz Oko.

   Buczeniu na Powązkach [CMENTARZ!!! ] w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego trzeba powiedzieć stanowcze NIE.  Powinni to zrobić wszyscy politycy z lewa i prawa.  Tymczasem PiS próbuje bronić, bo jego zwolennicy zadymy na cmentarzach i nie tylko co roku robią  i to prawami demokracji nazywa. To jest partia odwołująca się do chrześcijańskich wartości , do tradycji. Tradycję, chrześcijańskie wartości to PiS jedynie próbuje zawłaszczyć i wykorzystać do zdobycia władzy. Dziwnie w tym temacie milczy Kościół. Co na to buczenie arcybiskup Jędraszewski? Może jego upolitycznione homilie są ich powodem?

Jak ktoś nie lubi premier Kopacz, rządu, Prezydenta to ma prawo do takich zachowań, słyszę z kręgów pisowskich. Ręce opadają. Czy Ci ludzie chcą, aby w przyszłym roku na Powązkach inni buczeli, widząc Prezydenta Dudę?  Chyba tak , bo w przewrotności swej znów zwalą winę na zwolenników tej wstrętnej PO. Na świętości miejsca, na szacunku do poległych powstańców im nie zależy. Instrumentalnie traktują Kościół, instrumentalnie Naszą wspólną historię, tradycję. One mają służyć tylko PiS-owi. W powstaniu warszawskim walczyli ludzie różnych orientacji i ginęli warszawiacy o różnych poglądach. Obywatele Rzeczpospolitej. Podłe to buczenie i podłe to usprawiedliwianie i milczenie Autorytetów.

   Ja na prezydenta Dudę nie głosowałem, mam złe zdanie na jego temat, źle oceniam jego postępowanie w kampanii, ba nie podoba mi się jego zachowanie, butna  twarz [ żona wyłącza telewizor na jej widok ], zachowanie nieetyczne jego rodziny, o smoleńskiej mgle i pisowskiej wersji państwa nie wspominam, ale mimo że nie jest moim prezydentem,  jest demokratycznie wybranym Prezydentem Rzplitej i do tego Urzędu szacunek mam.  Nie zamierzam ani , broń Boże , buczeć, ani brać udziału w zadymach czy je inspirować. Skoro większość [ choć przy wyborach niewielka różnica była ] go wybrała, to przez 5 lat będzie prezydentem mojej Ojczyzny. Tak jest z Obamą, tak z Hollande"em i innymi demokratycznymi przywódcami. Połowa siedzi i czeka na następne wybory. Życie toczy się dalej. Mam nadzieję, że pan Duda do rewolucji nie doprowadzi. Będziemy krytycznie obserwować i kpić ze zwolenników. Nam tego nie oszczędzono. Jednak nigdy pana Dudy nie nazwiemy ruskim czy niemieckim , bo oskarżenie o zdradę to okropna rzecz [ Komoruski ], nigdy nie powiemy, że pan Duda i pan Kaczyński mają krew na rękach , bo oskarżenie o zbrodne , to okropna rzecz i choć to instrumentalne wykorzystywanie tragedii smoleńskiej przez nich nas razi.

 Tego możecie być pewni, wyborcy PiS-u i Dudy.

 


Podziel się
oceń
11
17

komentarze (13) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 7 października 2015

Licznik odwiedzin:  830 434