Bloog Wirtualna Polska
Są 1 122 592 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 740809

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Gdy oszust staje się wzorem cnót.

niedziela, 19 października 2014 0:22

 W zasadzie kandydatów juz znamy. Zarówno do Rady Powiatu jak i Rady Gminy Pcim. Mamy także dwóch kandydatów na wójta Gminy Pcim. Prosiłem o cierpliwość. Teraz poznacie Państwo szczegóły i programowe i życiorysowe w ramach prezentacji tychże kandydatów poprzez wystawiające je komitety jak i samych siebie. Kampania wyborcza trwa. Prezentacja następuje także na zebraniach wyborczych. W komentarzach pojawiają się terminy spotkań komitetów robiących to w sposób cywilizowany. Zwoływanie na zebrania wybrańców z mijaniem niewygodnych gospodarstw też nadal trwa. Każdy komitet prowadzi kampanię po swojemu. Kampania w internecie też się rozwija poprzez przede wszystkim facebooka. Do wyborów jeszcze daleko. Może być ciekawie. Rola bloga jak zwykle opisująco- informacyjno- komentująca. Nie bez uszczypliwości.  Bez ogródek.

Przyglądnijmy się dokładnie kandydatom na wójta, kandydatom na radnych. Starajmy się wybrać tych najlepszych. Niech roli nie gra komitet, partia, tylko osoba, którą znamy i o której uczciwości, doświadczeniu czy merytorycznym przygotowaniu wiemy.

Ku pomocy parę uwag psychologa., profesora Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej Bogdana Wojciszke.

" Z ocenami moralnymi wiąże się pewien paradoks. Z jednej strony odgrywają wielką rolę- np. moralna ocena człowieka jest najważniejszą przesłanką naszegop stosunku do niego, znacznie ważniejsza niż przymioty intelektu czy osiągnięcia. W sytuacjach codziennych ocena moralna decyduje o tym, z kim przestajemy, a od kogo stronimy. W ocenach moralnych pobrzmiewa absolut, chciałoby więc, by były bezsporne i oparte na obiektywnych , powszechnie podzielanych kryteriach"

 Z drugiej strony z tym obiektywizmem i powszechną zgodą jest wielki problem, bo gołym okiem widać, że zgody nie było i nigdy nie będzie.Problemem jest, że oceny moralne są zawsze wytworem ludzkich umysłów: to co dla jednego człowieka jest moralne, dla drugiego może być obojętne lub niemoralne.Oceny moralne są zniekształcane przez własne interesy oceniającego. Kiedy ktoś oszukuje tylko dla własnego interesu, widzimy w nim osobę niemoralną, ale gdy przy okazji pomyśli także o nas - to już inna sprawa. Oszusta działającego na naszą rzecz zaczynamy po prostu lubić. Oszust staje się wzorem cnót.

Skoro różni ludzie mają różne interesy to i na moralność patrzą różnie.

Stąd tak trudno o moralność w polityce. Nie znaczy to, że o zasadach, kryteriach, normach i uczciwości nie należy mówić, ba je stosować. Jest to syzyfowa praca.  Skuteczność, raczej jej brak, tego bloga świadczą o tym dobitnie. Ludzie nie lubią, jak się im zasady przypomina, stąd skuteczniejsi w polityce okazują się być oszuści. Nie mając zasad i zahamowań, szybciej trafiają w gusta lub interesy wyborców. Modyfikują także moralność Stróżów Moralności, którzy oszustów uważają za wzór cnot i bronią. Uderzmy się w piersi. Oszuści działają za naszym przyzwoleniem. Nierzadko interesownym przyzwoleniem

Ps Wszelkie skojarzenie z osobami czy zdarzeniami zupełnie przypadkowe.


Podziel się
oceń
34
7

komentarze (8) | dodaj komentarz

Przedwyborcze igrce.

poniedziałek, 13 października 2014 11:34

 W 1789 roku w kościele Św. Mikołaja w Pcimiu [ jeszcze drewnianym ] na ślubnym kobiercu stanęli Józef Pawlikowski i Dorota Krzanowska, moi protoplaści. 13 października 1984 roku stanąłem i ja z moją wybranką. Dziś mija 30 lat od tego wydarzenia. Dzieciska zjechały z tej okazji. Weekend gwarny się zrobił. Jesień cudowna. Okazja była potrójna. Owe trzydziestolecie pożycia wzmocnione przez kolejne wydarzenia. 13 października 2012 roku w tymże kościele na ślubnym kobiercu stanął mój syn Andrzej, a 13 października 2013 roku w cerkwi w Białymstoku mój syn Olgierd. Rodzinnie i jesiennie się zrobiło. Z przekształconym nazwiskiem przez jednego z proboszczów żyją Paw[d]likowscy w Pcimiu do dziś. Rosną nowe pokolenia. W społeczności pcimskiej pełnili różne funkcje: pisarzy gminnych , kowali, wójtów, rolników etc.

Wokół zaś robi się coraz bardziej gorąco. Kandydatów na radnych już zarejestrowano, na wójta też. Na szczęście komitety zadbały o to, aby była rywalizacja, czyli przynajmniej po dwóch kandydatów w okręgu. W przypadku jednego kandydata do wyborów by nie doszło. Przechodziłby automatycznie. Wszystkim zaangażowanym należą się słowa uznania, mimo różnic między komitetami. UKŁAD wójta Obajtka liczył na małe zaangażowanie i bezbolesne wybory. Stało się inaczej. Teraz ludzie mają wybór. Głosujemy na człowieka, którego dobrze znamy, który żyje obok nas, który się sprawdził. Nie ulegajmy wójtowskiej propagandzie, aby wybierać tylko jego kandydatów, bo z innymi nie będzie współpracował. Łaski nie robi. Współpracować powinien z demokratycznie wybranymi radnymi. Zresztą skąd ta pewność, że wójtem będzie, skoro mamy drugiego kandydata. Bez obaw. Radny o odmiennych poglądach na gospodarzenie gminą wcale nie spowoduje faktu, ze okręg straci. Wręcz odwrotnie, niesprzedajny radny wymusi na wójcie więcej i Gmina na tym zyska. Robione w dziwny sposób spotkania niby wyborcze [ bo z wybranymi osobami przez radnych ] przez komitet wójta to metoda na straszenie ludzi faktem, że jak nie wybierzecie wskazanych radnych, to przysiółek straci. Zdarzały się przypadki wypraszania z zebrań.

UKŁAD automatycznie nie przejdzie. Doszło do wyborów. Wszystko w rękach ludzi.  Kandydatów na wójta mamy dwóch: urzędującego wójta oraz panią Edytę Olesik. Mam nadzieję, że ta ostatnia zdąży się zaprezentować szerszej społeczności i że zrobi to metodami cywilizowanymi w przeciwieństwie do prostackich i pokrętnych metod obecnego wójta. Niezależnie kim jest. Wybór należy do nas i świadczy o nas. Układ zmienić trzeba. W jakim zakresie? Czas pokaże.

PS Mnie też wójt reklamę robi. Na zebraniu nie w moim okręgu zwołanym wybiórczo przez radnego Polańskiego odgrażał się, że nie widzi ze mną współpracy. To, że potrafi współpracować z obecnymi radnymi i nie znosi odrębnego zdania mnie nie zaskakuje. Przytaczanie zaś faktu osobistego we własnej wersji zaskakuje, bo tak żenujące. Moja żona ma dość zaczepiania jej w urzędzie i nachalności wójta. Ja też po męsku zareagowałem na prostackie skakanie do mnie z ręką. Odkłaniam się, ale nie znoszę jak młodsza ode mnie osoba nachalnie w nieprzewidzianych okolicznościach wpycha mi dłoń na siłę. Wymagam trochę szacunku i kultury. Nic to nie ma wspólnego z działalnościa publiczną.


Podziel się
oceń
93
14

komentarze (45) | dodaj komentarz

Przy kawie o jajecznicy.

piątek, 26 września 2014 11:28

Od wtorku mamy kalendarzową jesień. Lubię tę porę roku. We wrześniu się urodziłem. Na krawędzi między dwoma porami roku. Kocham wrześnie radością rodzącego się dziecka. Odradzam się co roku z [ na] łonie natury. W tym roku szczególnie, bo las to prawie mój drugi dom. Nawet do lasu dochodzą odgłosy toczącego się życia dzięki zdobyczom cywilizacji, bo komórkę ze sobą zabieram. Premier [ były już ] Tusk żegna się z kolegami z boiska i nie tylko. Nowa Premier Kopacz przygotowuje expose. Górnicy protestują. Kampania samorządowa się rozkręca. Jej echa na blogu słabe. tworzone są listy. Ludzie jeszcze do końca nie wiedzą, kto wystartuje. Podpisują jednak tu i ówdzie podstawiane im owe listy. Do mnie też docierają różne osoby, pytają o to i o owo. Udzielam odpowiedzi w miarę posiadanej wiedzy. Zachęcam do brania spraw w swoje ręce.  Rozmawiać należy z każdym, co nie znaczy, że się z nim utożsamiać. Przypominam, że w maju ubiegłego roku po aferze z przewiezieniem wójta Obajtka do Ostrowa Wielkopolskiego przez CBŚ  w związku z podejrzewaniami [ teraz już zarzuty] korupcyjnymi dotarły do mnie i TVN , i...Urbanowe NIE. Jakoś Państwo ani mnie nie zobaczyli, ani nie przeczytali, bo cóz ja mogę wiedzieć o ewentualnej korupcji z wójtem związanej i tej z przetargiem na kanalizację i tymi w Elektroplaście. O Gminie Pcim nie chcieli rozmawiać, to i tematu nie było. Teraz też różne osoby do mnie docierają. W 2010 roku, przed wyborami i po, po Krzywicy fałszywie mnie oskarżano, przypisując mi autorstwo pisma, które po domach roznoszono. Fałszywie, powiadam, bo do dziś nie znam  jego autorów. Kto roznosił, wiemy. Zapewne i teraz fałszywie będzie się mnie łączyć z kampanijnymi chwytami czy osobami. Gwiżdżę na to, bo kto mnie zna, bajek słuchał nie będzie, a kto chce powtarzać, niech powtarza.  Przymierzający się do bycia radnym czy też wójtem mają prawo do poszukiwania informacji. To dobrze o nich świadczy. Widocznie poważnie traktują swoje zamiary.

UKŁAD aktualnie rządzący Gminą Pcim informacji skąpi, brak pisma [ kwartalnik niegdyś bywał], brak zebrań wiejskich przewidzianych prawem. Metody na " kociarza" - chodzenie po domach i "  szeptana"-  w cztery oczy, od ucha do ucha, to podłe metody, dyskredytujące tych, co je stosują. Ostatnio w Pcimiu_ Suchej tą metodą jeden z kandydatów do powiatu pracę w szkole obiecywał.

Podałem w komentarzach dane o aktualnym zadłużeniu gminy Pcim. Dodam za ogólnopolskim rankingiem miejsce Gminy Pcim wśród zadłużonych gmin wiejskich, bo tylko w tej kategorii można ją zestawiać.

 

Na 1525 gmin wiejskich Gmina Pcim zajmowała odpowiednio miejsca:

 

2006 - 441 [ trzy gimnazja, hala sportowa, kanalizacja] , to stan w jakim zostawiłem gminę, uważam , że kredyty można brać na sensowne inwestycje i brałem tylko na trzy lata, aby uniknąć kosztów obsługi długu. Siermiężność[ unikanie kredytów] nie świadczy o dobrym rozwoju.

2007------ 203 miejsce

2008 -----       129  nachalne i bezmyślne branie kredytów przez wójta Obajtka na wszystko przy rozchwianym gospodarzeniu

2009 ......     146

2010.....220

2011....346.....minister Rostowski zatamował falę Obajtkowych zadłużań i chwała mu za to

2012....319

2013....289.

Spłaty poprzesuwane, obsługa długu kolosalna jak na gminę generują konieczność dalszego zadłużania.

Przytaczam mój komentarz, aby obraz był pełen:

Na prośbę kandydatów na radnych podaję dotyczące zadłużenia Gminy Pcim. Dane te cytuję za Regionalną Izbą Obrachunkową [ RIO ]. PROGNOZA KWOTY DŁUGU GMINY PCIM NA LATA 2014-2023: OBEJMUJE OKRES, W KTORYM PRZEWIDUJE SIĘ SPŁATĘ ZACIĄGNIĘTYCH i PLANOWANYCH W 2014 ROKU KREDYTÓW. NAJWYŻSZY POZIOM ZADŁUŻENIA GMINY PCIM WYSTĄPI NA KONIEC 2014 ROKU 13.401.369 zł [ trzynaście milionów czterysta jeden tysięcy trzysta sześćdziesiąt dziewięć złotych ]. NATOMIAST NAJWIĘKSZE OBCIĄŻENIA BUDŻETU ZWIĄZANE ZE SPŁATĄ ZACIĄGNIĘTYCH I PLANOWANYCH W 2014 ROKU KREDYTÓW WYSTĄPIĄ W LATACH 2017- 2019. Z TYTUŁU ZACIĄGNIĘTEGO i PLANOWANEGO W ROKU 2014 DŁUGU GMINA PCIM ZAPŁACI ODSETKI W WYSOKOŚCI 3.800.000 [ trzy miliony osiemset tysięcy zł ]. Pisałem o tym szeroko i ze szczegółami. Podaję w piogułce za RIO. Może się przydać do konstrukcji programów wyborczych.

Na zapytanie obywatela, czy powracam, przytoczyłem anegdotkę.

Twórca Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego [ Starachowice, Mielec, Stalowa Wola] minister Eugeniusz Kwiatkowski po II wojnie światowej na propozycję komunistów, aby objął funkcję ministra przemysłu chemicznego rzekł: " Panowie, potrafię z jajek jajecznicę robić, ale z jajecznicy jajek nijak'.

I odmówił.

 


Podziel się
oceń
184
14

komentarze (97) | dodaj komentarz

Swoje ręce to nie ręce UKŁADU.

poniedziałek, 22 września 2014 12:11

Polacy mistrzami świata w siatkówce. Naszym siatkarzom należą się wielkie brawa. Po czterdziestu latach. Nareszcie. Rząd pani Premier Ewy Kopacz skompletowany. Nie ma ludzi niezastąpionych. Jeszcze nie zaczął rządzić, już fala krytyki. Dajmy mu czas i szansę. Nie wybrzydzajmy. Mnie osobiście cieszy wzięcie Grzegorza Schetyny do składu Rady Ministrów. Wolałbym, aby został szefem MSW. Myślę, że w MSZ też się sprawdzi. To twardy człowiek. Pokazał, że w polityce warto być cierpliwym. Porażki przyjmował z klasą, nie pluł na własne ugrupowanie, nie opuszczał go. Opłaciło się być wiernym PO. Taka wierność to cecha , której należałoby życzyć politykom. Wszystkich opcji. Mieć swoje zdanie, płacić za nie wysoką cenę, ale nie zdradzać. Szacun. Szacunek także dla pani Ewy Kopacz i przeciwników Schetyny w PO, że do kompromisu byli zdolni.

Kampania samorządowa rusza. Prezes Kaczyński wymyślił Deklarację Samorządowca. Podpisuje ją każdy kandydat PiS-u. Na ogólnopolskiej konwencji w Łodzi Prezes Kaczyński powiedział:- "Będziemy pokazywali, że Polską można rządzić inaczej, że można rządzić pro publico bono, dla pożytku publicznego". Niech pokazują. Byle wzoru z pcimskiego samorządu nie brali. Szczegóły w komentarzach.

Komitety Wyborcze zarejestrowane. Aktualnie trwa ustalanie list. Zgłaszać je można do 7 pażdziernika do Terytorialnych Komisji Wyborczych. W Pcimiu do  zgłaszania kandydatów na radnych upoważnionych jest pięc Komitetów Wyborczych Wyborców : KWW Wspólna Gmina Pcim, KWW Edyty Olesik Pcim z Wyboru, KWW Mała Ojczyzna, KWW Dla Gminy, KWWW Lepsza Przyszłość. Dodatkowo kandydatów zgłaszać mogą partie polityczne oraz Komitety Wyborcze zarejestrowane do wyborów powiatowych. Chętni mają z czego wystartować. Problemem jest zaś znalezienie chętnych. Wszystkie komitety oscylują prawie wokół tych samych osób, przyciągając lub przeciągając je do siebie. Znalezienie nowych, świeżych kandydatów graniczy z cudem. Ludzie nie chcą się angażować. Z różnych powodów. Na pewno zauważyliście Państwo ruch w samorządowym interesie. Największe przepychanki na listach do Rady Powiatu. Powiatem ludzie w gminie mniej żyją, stąd dotąd przechodzili ludzie niezbyt sympatycznej konduity. Piętnaście okręgów jednomandatowych do Rady Gminy Pcim łatwiej obstawić. Przy paru kandydatach wybory zarówno do powiatu jak i gminy mogą się okazać totolotkiem. Zadecydować może jeden głos. Stąd, żaden wstyd przegrać i nie należy bać się startować. Wypełnijcie kupon. Serdecznie zachęcam do licznego startowania. Niech zwycięży demokracja.

Kandydata na Wójta można zgłaszać do 17 października też w Gminnej Komisji Wyborczej, która została już powołana. Mogą go zgłosić komitety, ktore zgłosiły kandydatów na radnych w więcej niż połowie okręgów , czyli w Pcimiu w ośmiu okręgach. Szukajmy także kandydatów na Wójta. Niech ich będzie nawet kilku, aby ludzie nie psioczyli, że był jeden i musiałem na niego głosować. Każdy na swój sposób powinien wziąć udział w wyborach, zrobić wszystko, co uważa za słuszne dla dobra gminy. Gdy sytuacja go przerośnie, trudno, ale wówczas może z czystym sumieniem krytykować  tych, co nie po jego myśli wygrali. Pisaniem tych informacji czynnie włączam się w te wybory. Na kampanię wyborczą przyjdzie czas, gdy będziemy wiedzieć, kto startuje. W komentarzach , jak zwykle pojawiają się opinie o władzy lokalnej i centralnej, ale tego jeszcze nie można uważać za czystą  kampanię wyborczą, skoro nie  wiadomo, kto z obecnego składu Rady Gminy startuje, czy obecny Wójt startuje, kto jeszcze na sto procent wystartuje na wójta. Piłka w grze. Oby nam się udało tak jak siatkarzom. Nam, czyli mieszkańcom. Szukajmy ludzi zrównoważonych, aby zadbali o nasz zrównoważony rozwój.  Nie zapominajmy o wartościach. Może mniej fontanniano- lamkowych kwiatków, a więcej zasad, przyzwoitości, uczciwości, mniej obłudy, interesowności, pazerności, układzików, kija i marchewki. Wartości ponad wszystko. Rozwój przy nich na pewno nastąpi. Żadnego etykietowania partyjnego. Człowiek, którego znamy i któremu możemy zaufać.


Podziel się
oceń
82
13

komentarze (35) | dodaj komentarz

Zloty i wzloty

sobota, 13 września 2014 19:12

XXIV Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie trwa. Podobnie jak w latach poprzednich znalazłem czas, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej oraz  Apelu Poległych. Coraz więcej sztandarów ze szkół całego powiatu, wykruszający się z roku na rok kombatanci, księża i dużo młodzieży, dziatwy szkolnej, żołnierze, salwa honorowa. Mimo deszczu, uczestników masa. Szczególnie dopisała młodzież z PG nr 1 w Pcimiu z opiekunami. Byli i politycy, samorządowcy wszystkich szczebli. Homilia polowa wygłoszona jak zwykle przez Kapelana Gór księdza Józefa Orawczaka, tym razem skierowana była do młodzieży, nie do polityków. Polityka dzieli, powstają niedomówienia. Apel skierowany do dzieci i młodzieży bardzo zasadny, Oddajmy hołd i pomódlmy się za tych, co zginęli, abyśmy mogli spokojnie żyć we własnym " DOMU". Nie zapominajmy o nich. Cytował Ksiądz obszernie Konopnicką. Zacytuję i ja . Wiersz ten stanowi lekturę dla uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej. Dobrze, że go przypomniano.

Pieśń o domu

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co w letnią noc, skroś srebrnej mgły,
Szumem swych lip wtórzy twym snom,
A ciszą swą koi twe łzy?

Kochasz ty dom, ten stary dach,
Co prawi baśń o dawnych dniach,
Omszałych wrót rodzinny próg,
Co wita cię z cierniowych dróg?

Kochasz ty dom, rzeżwiącą woń
Skoszonych traw i płowych zbóż,
Wilgotnych olch i dzikich róż,
Co głogom kwiat wplatają w skroń?

Kochasz ty dom, ten ciemny bór,
Co szumów swych potężny śpiew
I duchów jęk, i wichrów chór
Przelewa w twą kipiącą krew?

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co wpośród burz, w zwątpienia dnie,
Gdy w duszę ci uderzy grom,
Wspomnieniem swym ocala cię?

O. jeśli kochasz, jeśli chcesz
żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż!...

 


Podziel się
oceń
100
15

komentarze (59) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


poniedziałek, 20 października 2014

Licznik odwiedzin:  740 809