Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 117 670 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

O moim bloogu

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich,...

więcej...

komentowanie na bieżąco wydarzeń w gminie, powiecie ,kraju zakraszane humorem z wykorzystaniem wiedzy nabytej, poprzez ośmieszanie wywoływanie zachowań pozytywnych, ksztaltowanie postaw obywatelskich, prowokowanie dyskusji, próba angażowania do brania czynnego udzialu w życiu publicznym, walka z inercją, apatią, zniechęceniem, wskazywanie patologii, układzików lokalnych, nagannych postaw ludzi, krytyka mechanizmów, przywar, wad ,a nie osób .

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 728654

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Swoje ręce to nie ręce UKŁADU.

poniedziałek, 22 września 2014 12:11

Polacy mistrzami świata w siatkówce. Naszym siatkarzom należą się wielkie brawa. Po czterdziestu latach. Nareszcie. Rząd pani Premier Ewy Kopacz skompletowany. Nie ma ludzi niezastąpionych. Jeszcze nie zaczął rządzić, już fala krytyki. Dajmy mu czas i szansę. Nie wybrzydzajmy. Mnie osobiście cieszy wzięcie Grzegorza Schetyny do składu Rady Ministrów. Wolałbym, aby został szefem MSW. Myślę, że w MSZ też się sprawdzi. To twardy człowiek. Pokazał, że w polityce warto być cierpliwym. Porażki przyjmował z klasą, nie pluł na własne ugrupowanie, nie opuszczał go. Opłaciło się być wiernym PO. Taka wierność to cecha , której należałoby życzyć politykom. Wszystkich opcji. Mieć swoje zdanie, płacić za nie wysoką cenę, ale nie zdradzać. Szacun. Szacunek także dla pani Ewy Kopacz i przeciwników Schetyny w PO, że do kompromisu byli zdolni.

Kampania samorządowa rusza. Prezes Kaczyński wymyślił Deklarację Samorządowca. Podpisuje ją każdy kandydat PiS-u. Na ogólnopolskiej konwencji w Łodzi Prezes Kaczyński powiedział:- "Będziemy pokazywali, że Polską można rządzić inaczej, że można rządzić pro publico bono, dla pożytku publicznego". Niech pokazują. Byle wzoru z pcimskiego samorządu nie brali. Szczegóły w komentarzach.

Komitety Wyborcze zarejestrowane. Aktualnie trwa ustalanie list. Zgłaszać je można do 7 pażdziernika do Terytorialnych Komisji Wyborczych. W Pcimiu do  zgłaszania kandydatów na radnych upoważnionych jest pięc Komitetów Wyborczych Wyborców : KWW Wspólna Gmina Pcim, KWW Edyty Olesik Pcim z Wyboru, KWW Mała Ojczyzna, KWW Dla Gminy, KWWW Lepsza Przyszłość. Dodatkowo kandydatów zgłaszać mogą partie polityczne oraz Komitety Wyborcze zarejestrowane do wyborów powiatowych. Chętni mają z czego wystartować. Problemem jest zaś znalezienie chętnych. Wszystkie komitety oscylują prawie wokół tych samych osób, przyciągając lub przeciągając je do siebie. Znalezienie nowych, świeżych kandydatów graniczy z cudem. Ludzie nie chcą się angażować. Z różnych powodów. Na pewno zauważyliście Państwo ruch w samorządowym interesie. Największe przepychanki na listach do Rady Powiatu. Powiatem ludzie w gminie mniej żyją, stąd dotąd przechodzili ludzie niezbyt sympatycznej konduity. Piętnaście okręgów jednomandatowych do Rady Gminy Pcim łatwiej obstawić. Przy paru kandydatach wybory zarówno do powiatu jak i gminy mogą się okazać totolotkiem. Zadecydować może jeden głos. Stąd, żaden wstyd przegrać i nie należy bać się startować. Wypełnijcie kupon. Serdecznie zachęcam do licznego startowania. Niech zwycięży demokracja.

Kandydata na Wójta można zgłaszać do 17 października też w Gminnej Komisji Wyborczej, która została już powołana. Mogą go zgłosić komitety, ktore zgłosiły kandydatów na radnych w więcej niż połowie okręgów , czyli w Pcimiu w ośmiu okręgach. Szukajmy także kandydatów na Wójta. Niech ich będzie nawet kilku, aby ludzie nie psioczyli, że był jeden i musiałem na niego głosować. Każdy na swój sposób powinien wziąć udział w wyborach, zrobić wszystko, co uważa za słuszne dla dobra gminy. Gdy sytuacja go przerośnie, trudno, ale wówczas może z czystym sumieniem krytykować  tych, co nie po jego myśli wygrali. Pisaniem tych informacji czynnie włączam się w te wybory. Na kampanię wyborczą przyjdzie czas, gdy będziemy wiedzieć, kto startuje. W komentarzach , jak zwykle pojawiają się opinie o władzy lokalnej i centralnej, ale tego jeszcze nie można uważać za czystą  kampanię wyborczą, skoro nie  wiadomo, kto z obecnego składu Rady Gminy startuje, czy obecny Wójt startuje, kto jeszcze na sto procent wystartuje na wójta. Piłka w grze. Oby nam się udało tak jak siatkarzom. Nam, czyli mieszkańcom. Szukajmy ludzi zrównoważonych, aby zadbali o nasz zrównoważony rozwój.  Nie zapominajmy o wartościach. Może mniej fontanniano- lamkowych kwiatków, a więcej zasad, przyzwoitości, uczciwości, mniej obłudy, interesowności, pazerności, układzików, kija i marchewki. Wartości ponad wszystko. Rozwój przy nich na pewno nastąpi. Żadnego etykietowania partyjnego. Człowiek, którego znamy i któremu możemy zaufać.


Podziel się
oceń
23
5

komentarze (20) | dodaj komentarz

Zloty i wzloty

sobota, 13 września 2014 19:12

XXIV Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie trwa. Podobnie jak w latach poprzednich znalazłem czas, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej oraz  Apelu Poległych. Coraz więcej sztandarów ze szkół całego powiatu, wykruszający się z roku na rok kombatanci, księża i dużo młodzieży, dziatwy szkolnej, żołnierze, salwa honorowa. Mimo deszczu, uczestników masa. Szczególnie dopisała młodzież z PG nr 1 w Pcimiu z opiekunami. Byli i politycy, samorządowcy wszystkich szczebli. Homilia polowa wygłoszona jak zwykle przez Kapelana Gór księdza Józefa Orawczaka, tym razem skierowana była do młodzieży, nie do polityków. Polityka dzieli, powstają niedomówienia. Apel skierowany do dzieci i młodzieży bardzo zasadny, Oddajmy hołd i pomódlmy się za tych, co zginęli, abyśmy mogli spokojnie żyć we własnym " DOMU". Nie zapominajmy o nich. Cytował Ksiądz obszernie Konopnicką. Zacytuję i ja . Wiersz ten stanowi lekturę dla uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej. Dobrze, że go przypomniano.

Pieśń o domu

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co w letnią noc, skroś srebrnej mgły,
Szumem swych lip wtórzy twym snom,
A ciszą swą koi twe łzy?

Kochasz ty dom, ten stary dach,
Co prawi baśń o dawnych dniach,
Omszałych wrót rodzinny próg,
Co wita cię z cierniowych dróg?

Kochasz ty dom, rzeżwiącą woń
Skoszonych traw i płowych zbóż,
Wilgotnych olch i dzikich róż,
Co głogom kwiat wplatają w skroń?

Kochasz ty dom, ten ciemny bór,
Co szumów swych potężny śpiew
I duchów jęk, i wichrów chór
Przelewa w twą kipiącą krew?

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co wpośród burz, w zwątpienia dnie,
Gdy w duszę ci uderzy grom,
Wspomnieniem swym ocala cię?

O. jeśli kochasz, jeśli chcesz
żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż!...

 


Podziel się
oceń
94
10

komentarze (59) | dodaj komentarz

Gorąca jesień.

środa, 03 września 2014 18:14

Dzieciska do szkół poszły. Na Ukrainie dalej gorąco. Wrzesień. Premier Tusk obiecał emerytom waloryzację emerytur nie mniejszą niż 36 złotych, rodzinom wielodzietnym pewne odpisy od podatku na dzieciska, mimo braku możliwości podatkowych oraz podwyżkę na trzecie i kolejne dziecko o 20%. Dziś wielu nie otrzymywało zwrotu podatku, bo nie miało z czego odpisać. Zyskają rodziny najuboższe. Wydłużenie urlopów macierzyńskich już spowodowało, że Polki zaczynają rodzić nie tylko w wielkiej Brytanii, ale i w kraju nad Wisłą. Obiecał i na Szefa Rady Europy go wybrano. Młode małżeństwa kupują coraz więcej mieszkań, które idą jak bułeczki, dzięki pomocy państwa.  Rynek mieszkaniowy się ożywił. A my widzimy tylko wojnę polsko- polską. Polska się rozwija dzięki pieniądzom unijnym, widać to gołym okiem. Wystarczy się przejechać wzdłuż lub w szerz. Polepszenie bytu grup najuboższych i rodzin wielodzietnych, młodych małżeństw jeszcze bardziej temu rozwojowi służy. Jakoś nie może tego zauważyć Prezes Kaczyński, którego wożą po całej Polsce, przed wyborami znów ma być w każdym powiecie. Podręcznik też darmowy dzieciska w pierwszej klasie dostały i jest obietnica kolejnych w klasach wyższych. Odciążenie rodziców oraz utarcie nosa handlarzom podręczników, którzy wrzawę robili. Piszę to jako ojciec pięciorga dzieci, który doskonale rozumie troski związane z posyłaniem dziecisków do szkoły oraz nauczyciel, który z doświadczenia zna politykę z zakupem podręczników.

Wiadomość o awansie Premiera Tuska dotarła do mnie 30 sierpnia do Starego Folwarku w Pietrzykowie na Łużycach Dolnych, bom na Kresach Zachodnich weekend spędził. Pogorzelnianą ruinę zamienioną w piękną stadninę koni z XIX- wiecznym parkiem i stawami rybnymi w otoczeniu warto odwiedzić. Nowy właściciel, gdańszczanin, ją nabył i zainwestował pieniądze zarobione na emigracji politycznej w latach osiemdziesiątych. Wspaniały gość, pełen pomysłów. Wiadomość jednych przygnębiła, drugich ucieszyła. W obrębie jednej rodziny ten piekielny podział PiS - PO. Na szczęście z małżeństwem z Kościerzyny [ Kaszuby ] znalazłem wspólny język. Zwolennicy PiS-u , zazdroszcząc Tuskowi, pocieszają się, że PiS przez to zyska, gdy on z kraju wyjedzie. Pożyjemy, zobaczymy. Przynajmniej nie będą mieć na kim psów wieszać. Tusk Nic Nie mogę. Okazało się, że wiele mógł i jeszcze będzie mógł. Polak w Brukseli na tak wysokim stanowisku może tylko cieszyć. Są już tacy , co mu emerytury i zarobków zazdroszczą. Wolą , aby dostawał je jakiś Łotysz, Włoch, czy Luksemburczyk. Polska zmora narodowa. Ja zaś się cieszę, że Premier Tusk został Prezydentem Unii Europejskiej, że Prezydent Komorowski cieszy się 73- procentowym zaufaniem społecznym i drugą kadencję ma jak w banku. Cieszę się, bom na nich postawił w tak trudnym środowisku jak Pcim. Jestem przekonany, że dobrze służą Polsce i Europie.

Wybory samorządowe przed nami. Kalendarium znane. Do 8. września trzeba zarejestrowac Komitety Wyborcze. Sygnalizowałem to w komentarzach. Te wybory są inne niż poprzednie. Powrócono do okręgów jednomandatowych. Ja w takich na radnego już startowałem. Piętnaście okręgów w Gminie Pcim. Wybieramy tylko jednego radnego do gminy. Tego najbliższego nam. Na przykład mieszkańcy Górnej Trzebuni nie mają wpływu na wybór mieszkańców Środkowej i Dolnej Trzebuni. Każda część wybiera sama sobie swojego przedstawiciela. Dotąd wszyscy głosowali na trzech radnych. We wtorek poznamy, jakie Komitety zarejestrowano. Później szukanie kandydatów i zgłoszenie do Komisji Gminnej do 7 pażdziernika. Gorący wrzesień. Warto te zmiany w ordynacji wyborczej wykorzystać, aby nie tylko wprowadzić ludzi najbliższych , ale także najprzyzwoitszych. Może uda się obecny UKŁAD, który uważam za szkodliwy dla gminy, skruszyć. Może. W każdym razie spróbować trzeba, aby potem mieć prawo do krytyki większości, która wygra. Zrobić wszystko, co prawnie możliwe oraz stanąć w opozycji do nieodpowiadającego nam UKŁADU. Na tym demokracja polega. Świeża krew nigdy nie zaszkodzi. Piszę to w trosce o dobro gminy. Pisząc tego bloga bez ogródek, mam pelną świadomość, że wielu się narażam, nie dbam populistycznie o uznanie, o popularność, nie umizguję się do nikogo, nikogo nie chcę "kupić". Nie jest to moja kampania wyborcza , prezentacja mojej osoby, blog polityczny, bo celowo zrezygnowałem z politycznej poprawności, na rzecz komentowania wydarzeń i zachowań ludzkich, także wyborców, określonych środowisk. Mogę sobie na tę szczerość do bólu pozwolić. Ja już w samorządzie 16 lat byłem. Różne funkcje pełniłem. Nikim na siłę być nie muszę. Zależy mi na demokracji, na dobru gminy, w której mieszkam i której służyłem przez wiele lat. Służę radą każdemu. Bez ogródek: będąc wójtem, musiałem być dyplomatą. Teraz nie muszę. To dla tych, co psioczą: " Sam był i się wygłupia, wypisując różne rzeczy". Ważne, aby to były rzeczy prawdziwe i służące społeczności. Weżmy czynny udział w wyborach do Rady Gminy Pcim , Rady Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego. Zastanówmy się na kogo głosujemy. Ja swojegop głosu na eurodeputowanych PO żem nie zmarnował, bo oni w Brukseli rozdają karty.

 


Podziel się
oceń
122
47

komentarze (64) | dodaj komentarz

Mylmy się po jezuicku.

piątek, 22 sierpnia 2014 9:54

 Profesor Jan Miodek [ któż nie zna Miodka} zapytany do czego nam potrzebny język, odpowiada: do nieustannego zgłębiania istoty naszego człowieczeństwa. Wszystko jest w języku. Każda, nawet nasza najintymniejsza, nigdy niezwerbalizowana myśl ma formę językową. Język to jest cały człowiek. Zgłębiajmy tedy nasz język i ubogacajmy człowieczeństwo.

Najmądrzejsi ludzie w Polsce rejterują z dyskursu publiczego. Niektórzy ze strachu, inni dlatego, że na myśl o wykłócaniu się z głupcami czy cynikami czują niesmak, jeszcze inni -  bo muszą harować a nie się lansować.

Ciemnota, uskrzydlona dziś przekonaniem o swej demokratycznej legitymacji do wygłaszania bzdur, bez trudu przenika także na uniwersytety. Pisałem o kompromitacji UJ przez profesorów Szczerskich, Legutków etc. O profesor Pawłowicz szkoda wspominać, bo to nadzwyczajny przypadek. Media polują na coraz głupszych polityków, pokazując ich wypowiedzi, robią show. Ci zaś prześcigują się w tym, aby dokopać przeciwnikowi, silą na żałosne bonmoty. Ostatnie wypowiedzi Ziobry o Millerze i Millera o Ziobrze. Jeden ' pajac i sklerotyk", drugi " pan Zero sprawiedliwości". Wulgaryzacja języka polityki i jego tandetność poraża.

Jeśli więc chcemy uniknąć zatracenia się w iluzji nowoczesności, " spłaszczenia duszy" i powrotu do umysłowego chlewa , weźmy odpowiedzialność za debatę. Odbudujmy status humanistyki. Po części kieruję te uwagi do komentatorów.

Na Ukrainie dalej gorąco. Biały konwój" humanitarny " jedzie z daleka i na wjazd długo czeka. Premier ogłosił termin wyborów samorządowych - odbędą się one16 listopada.

Polacy powinni zarabiać więcej - mówi profesor Mieczysław Kabaj, nestor polskich ekonomistów. Nie zarabiają, bo politycy nie bronią słabszych. W Polsce preferuje się bogatych. Za czasów PiS zniesiono 40- procentowy próg PIT dla bogatych. Teraz wynosi on 32 %. Na zachodzie jest od 45 do 57%. Bez ogranicze elity bogacą się np. o 300% , a biedni o 5%. Rosną nierówności i betonowo- żelazne ogrodzenia przy chronionycch fortecach nowobogackich. Plato mówił, że sprawiedliwa proporcja między zarobkami elity i przeciętnego pracownika nie powinna być większa niż 6 do 1.  Założyciel US Steel i General Electric J. P. Morgan , że - 20 do 1. Szefowie i menedżerowie wyższego szczebla zarabiają dziś nierzadko 500 razy więcej niż pracownicy. Z tym trzeba coś  zrobić.  Rozwarstwianie się dochodów staje się coraz bardziej niesprawiedliwe. Garstka bogatych będzie kłuć w oczy coraz liczniejszą grupę ubogich. A politycy zajmują się " zgłębianiem": języka i po mediach gonią lub te za nimi, bo warto.

Trzeba zmienić filozofię. Profesor Kabaj konstatuje: " Nasi pracodawcy uważają, że są jedynymi ojcami i matkami sukcesu swych firm, a to nieprawda, nonsens. Rosnące zyski zawdzięczają także swoim pracownikom, dlatego powinni się z nimi hojniej dzielić. Przede wszystkim we własnym interesie. Przedstawiciel teologii wyzwolenia, jezuita Fernando Cardenal 30 lat temu mówił: " Możę się mylę jako jezuita i minister. Ale pozwólcie mi się mylić na korzyść biednych, skoro Kościół przez dlugie wieki mylił się na korzyść bogatych". Nie miał wsparcia w Kościele. Dziś kolejny jezuita, Papież Franciszek bierze jego słowa na sztandary. Próbuje zastąpić sojusz tronu i ołtarza, stając po stronie ubogich. Rozumie teologię wyzwolenia, bo z Ameryki Łacińskiej się wywodzi. 75- letni brazylijsji teolog Boff zaproszony na audiencję u Papieża Franciszka mówi: " Dopiero kiedy Kościół ujął się za biedakami, ludźmi bez ziemi, Indianami,potomkami czarnych iewolników, za bezdomnymi i i innymi wykluczonymi, oskarżono go o polityczność. A przecież to jest polityka sprawiedliwa, bo broni najsłabszych, których Jezus Chrystus i apostołowie miłowali szczególnie",.

Skoro tacy ludzie przyjmowani są w Watykanie, to znak czasów.  Może ich słowa a także nauczanie i gesty Franciszka trafią do naszych pracodawców, bo do polityków raczej nie. Ci zajęci " doskonaleniem" języka lub socjotechniczno- populistycznymi gestami pod adresem biedoty. Zarówno ci z prawa jak i ci z lewa. Wszystko w rękach i sumieniach pracodawców. Populistów rozdających interesownie nie swoje czekolady, podczas gdy sami prawdopodobnie z systemu ulg podatkowych pod biedotę korzystali, unikajmy jak diabeł święconej wody. Im i wtedy , gdy nas skubali, i teraz to się opłaca.

 


Podziel się
oceń
163
156

komentarze (41) | dodaj komentarz

Narodziny i klęska II Rzeczypospolitej.

piątek, 15 sierpnia 2014 1:46

Nie minęły jeszcze echa obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a już dziś będziemy podziwiać wspaniałe pokazy z okazji Święta Wojska Polskiego. Tak się złożyło [ szczęśliwie ] , że w miesiącu sierpniu świętujemy jedną z największych narodowych klęsk i jedno z największych zwycięstw w historii Polski. Równowaga. Oskarża się Polaków, że lubią pielęgnować porażki. Dzisiejsze uroczystości temu przeczą. Grunwald, odsiecz wiedeńska króla Jana i Cud nad Wisłą. Chwała polskiego oręża.

Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego do dziś budzi emocje. Jedni uważają ją za nieroztropną, drudzy usprawiedliwiają, próbując znależć pozytywy, które Powstanie Polsce przyniosło. Należę do tych drugich. Ofiara złożona przez Baczyńskich, Gajcych i wielu, wielu z pokolenia Kolumbów nie poszła na marne. Gdyby nie było Powstania , to w 1956 roku doszłoby do masakry. To musiało wybuchnąć. Różnica jedna. Masakry dokonaliby Sowieci. II Rzeczpospolita i jej idee nie mogły spokojnie ulec nowemu najeźdźcy. Cena ogromna, ale przykład dla pokoleń. Decyzja o wybuchu powzięta została w zasadzie w kraju przez naczelne dowództwo AK i zaakceptowana przez Delegata rządu londyńskiego na kraj Jankowskiego. Podjęta w atmosferze kłótni i swarów, przesuwana z dnia na dzień. Ocenę negatywną łagodzi fakt, że ludzie, którzy zadecydowali o powstaniu, brali po klęsce całkowicie winę na siebie. Zarówno Komendant Główny AK generał Tadeusz Bór - Komorowski, jak i Delegat Jankowski. Generał Leopold Okulicki ostatni KG AK zmarł w sowieckim więzieniu na Łubiance. Sędziwa uczestniczka Powstania,  pani Janowska mówi obecnie, że niczego nie żałuje i że miała pełne zaufanie do dowódców, bo byli to wspaniali ludzie. Tadeusz Bór - Komorowski, którego zapytano , dlaczego nie wywiózł ciężarnej żony przed Powstaniem, odrzekł, że w takim wypadku musiałby wywieźć wszystkie ciężarne warszawianki, a to było niemożliwe. Tacy to byli ludzie. Ludzie osobistej uczciwości. Komorowski był po za tym niezwykle kulturalnym i dobrze wychowanym oficerem, szalenie lubianym przez wojsko. Po kapitulacji Niemcy zaproponowali mu uniknięcie losu wywożonych do oflagów. Odmówił. Poszedł do oflagu razem ze swoimi żołnierzami. Kmicicem, najbardziej prącym do Powstania, okazał się być generał Leopold Okulicki syn chłopski z Bochni.

Cud nad Wisłą  znany jest na tyle, że nie sposób dodać czegoś nowego. Podobnie do wojny polsko- bolszewickiej, której momentem przełomowym był. Rodząca się do życia Polska w 1920 roku po raz drugi uratowała Europę przed barbarzyństwem [ wcześniej Sobieski ]. Manewr znad Wieprza, którym dowodził osobiście Piłsudski to majstersztyk. Dwie armie sowieckie; Tuchaczewskiego i Budionnego miały się połączyć i uderzyć wspólnie na Warszawę. Pewny zwycięstwa, łaknący Europy Lenin, skierował Budionnego [ ze Stalinem ] na Lwów, aby po jego zdobyciu szli na Wiedeń. Lwów się obronił i Warszawa się obroniła. Tuchaczewski zdobył polskie plany manewru znad Wieprza, ale też pewny siebie, widzący się już w Paryżu, uznał je za polską mistyfikację. Zostawił odsłonięte zupełnie lewe szkrzydło, co skwapliwie wykorzystał Piłsudski. Polska obroniła Europę przed zalewem bolszewickim, ale wobec postawy białych Rosjan, którzy wolnej Polski nie chcieli, nie pomogła wykończyć bolszewików. Paradoksalnie, Piłsudski, dbając o interes Polski , nie był zainteresowany całkowitą klęską bolszewików. Wsztrzymywał walki, gdy biali mieli przewagę. I tak narodził się Potwór. Niedługo po nim Drugi Potwór w Niemczech.

Świętujmy. Sprzyja temu długi weekend.


Podziel się
oceń
58
120

komentarze (12) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 24 września 2014

Licznik odwiedzin:  728 654